Portland Short Track Series

Portland International Raceway, OR
Mon, June 4 to Mon, July 30, 2018

Part of the Portland Short Track Series

Updated July 20, 2018 at 3:03 AM

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 520.0
2 James Tervo Team S+M 381.0
3 Terry Hamness Dialed Cycling Team 365.0
4 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 236.0
5 Anthony Ohotto ANTHM Collective 209.0
6 Scott Trautman Dialed Cycling Team 201.0
7 Tom Williamson Team 10 Barrel 190.0
8 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 133.0
9 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 132.0
10 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 127.0
11 John Napier Metropolis Cycle Repair 125.0
12 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 120.0
13 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 118.0
14 Rob Russell Camas Bike and Sport 111.0
15 Martin Baker bicycleattorney.com 110.0
16 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 82.0
17 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 75.0
18 Peter Rueegger ANTHM Collective 69.0
19 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 69.0
20 Tom Palke ANTHM Collective 38.5
21 Joe Field 34.0
22 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32.0

Category 1 Men U45

Name Team Points
1 Fred mills 456.0
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 400.0
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 320.0
4 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 245.0
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 240.0
6 Ira Ryan Breadwinner Cycles 240.0
7 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 220.0
8 Dustin Henderson Deschutes Brewery 176.0
9 Tim Goodall 150.0
10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 139.0
11 Shawn Small Ruckus Test Team 125.0
12 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 118.0
13 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 101.5
14 Joshua Johnston 100.0
15 Jonathan Maus BikePortland.org 92.0
16 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 90.0
17 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 60.0
18 Curtis Loeb Hammer Velo 56.0
19 Michael Collins bicycleattorney.com 32.0
20 Bryce Jenkinson 20.0

Category 2 Men 40-49

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 400.0
2 Mike Hamness Dialed Cycling Team 390.0
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 343.0
4 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 220.0
5 Dustin Henderson Deschutes Brewery 200.0
6 Brian Wise Dialed Cycling Team 195.0
7 Abram Hernandez BeerMongers 186.0
8 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 170.0
9 Matt Hooge 144.0
10 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 143.0
11 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 140.0
12 Brian Little BeerMongers 139.0
13 David Rosen Sage Titanium 136.0
14 Eric Cress Team 10 Barrel 131.0
15 Nolan Restivo 101.0
16 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 90.0
17 Matthew Smith Swift Racing 88.0
18 Steve Crosier Cyclepath Racing 80.0
19 Craig Carter Harder Cycling 74.0
20 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 72.5
21 Bill Klingler BeerMongers 69.0
22 James Green 69.0
23 Carl Anton Dialed Cycling Team 58.0
24 Ryan Morgan Trusty Switchblade 58.0
25 Will Cortez 57.0
26 Eric Aldinger Team Finger 56.0
27 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 48.0
28 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 43.0
29 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 41.0
30 Vincent Zitkovich 38.0
31 Steve Chapin 36.0
32 Ted Byram 36.0
33 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 29.0
34 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 27.0
35 Spencer White Stumptown Cycling Club 24.0
36 Wick Ashley 24.0
37 Ben Salzberg Team Slow 22.5
38 Benjamin Drucker Swift Racing 20.0
39 Andy Morris Dialed Cycling Team 19.0
40 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 18.0
41 Steve Black Trusty Switchblade 17.0
42 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 16.0
43 Hagai Tavori Hammer Velo 14.0
44 Scott Jerger 11.0
45 Jerry Campbell BeerMongers 11.0
46 Scott Barker 8.0
47 Jimmy Gantz bicycleattorney.com 5.0
48 David Hewett The Spokesmen 4.0

Category 2 Men 50-59

Name Team Points
1 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 510
2 Chris Page Metropolis Cycle Repair 405
3 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 400
4 Tim Schauer Sage Titanium 302
5 Erik Goodfriend Hammer Velo 208
6 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 177
7 Jeff Boehlke The Spokesmen 166
8 Rob Russell Camas Bike and Sport 158
9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 154
10 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 120
11 Duff Linde Camas Bike and Sport 117
12 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 108
13 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 106
14 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
15 Charles Barrett Cyclepath Racing 79
16 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 77
17 Edward Knight Cyclepath Racing 69
18 David Bussey 66
19 Eric Stolberg ANTHM Collective 62
20 Chris Sautter ANTHM Collective 61
21 Matthew Martel 61
22 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 60
23 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 51
24 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46
25 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 45
26 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 45
27 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 41
28 Jay Small Dialed Cycling Team 40
29 David Ripp 36
30 Jason Bietz 34
31 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 32
32 William Goritski Rebound/Tireless Velo 29
33 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 27
34 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike 24
35 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 24
36 Pete Conklin 24
37 Karl Choltus Harder Cycling 22
38 Jon Gove Grouptrail Cycling 22
39 Tom Palke ANTHM Collective 13
40 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8

Category 2 Men 60+

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 500.0
2 David Luoma Cyclepath Racing 460.0
3 Dave Burnard 350.0
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 310.0
5 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 300.0
6 Mark Hildebrandt 237.0
7 Russell Speirn Cyclepath Racing 192.0
8 larry stryker The Spokesmen 186.0
9 John Moyer 180.0
10 Edward Lanton 154.0
11 Dean Lee 92.0
12 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50.5
13 Gil Ormerod Team S+M 50.0
14 Ron Strasser Team S+M 45.0
15 Einar Traa 42.0
16 Tom Heywood 36.0

Category 2 Men U40

Name Team Points
1 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 370
2 Chad Balthazor BeerMongers 340
3 Christopher San Agustin Team Coastal 262
4 Doug Merritt BeerMongers 216
5 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 200
6 Andrew Smith Swift Racing 169
7 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 166
8 Justin Barnhart 155
9 Carl Aldrich BeerMongers 148
10 Adam Burgess 146
11 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 144
12 Colin Howard Hammer Velo 137
13 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 100
14 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
15 Dean Bunnell 99
16 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 96
17 Matthew Wilkins Team Coastal 96
18 Cooper Irwin 93
19 Matt Jamison Grouptrail Cycling 80
20 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 80
21 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 80
22 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 65
23 Jordan Rickards Dialed Cycling Team 57
24 Eric Meza 50
25 James Bradley Cyclepath Racing 50
26 Dustin Harder Harder Cycling 49
27 Grant Cowie 45
28 Adam Stewart 36
29 David Sterry 26
30 Craig Harrison Team Coastal 24
31 Jonathan Coy Team Finger 20
32 Cory Solovewicz Swift Racing 19
33 Charlie Burns 18
34 Forest Wilson 16
35 Andrew Slater BeerMongers 15

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Sharon Anderson Grown Rogue Cycling Team 520
2 Kathryn Lewis Gladyators 305
3 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 260
4 Suzy Renn Team Slow 245
5 Pam Reid Team Rose City 230
6 Rhonda Morin Sorella Forte 180
7 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 175
8 Jan Moss Hammer Velo 144
9 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 100
10 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 97
11 Traci Smolen Team S+M 72
12 Shawna Whitton BeerMongers 61
13 Donna Russell 32

Category 2 Women U45

Name Team Points
1 Nikki Balderson bicycleattorney.com 400
2 Taylor Snider Team Coastal 340
3 Kate Drennan BeerMongers 340
4 Nicole Beckwith Team Nonstop 286
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 230
6 Kimberly Sass Sorella Forte 165
7 Erinne Goodell Team Slow 163
8 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 163
9 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 159
10 Shelly Boelter Cyclepath Racing 158
11 Hannah Moore 141
12 Beth Flanagan BeerMongers 123
13 Carley Leins Team Nonstop 107
14 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 101
15 Whitney Hooker Team Finger 99
16 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 96
17 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 88
18 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 82
19 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 76
20 Molly Leonard BeerMongers 65
21 Marie Major 65
22 Rebecca Hillary Team AF 46
23 Holly Baird 45
24 Remy Maguire 39
25 Rachel Bagley Breadwinner Cycles 29
26 Iris Dougherty 26
27 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15

Category 3 Men 10-13

Name Team Points
1 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 400
2 Jackson Dale PDX Devo Junior Cycling 300
3 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 250
4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 235
5 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 226
6 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 220
7 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 184
8 Henry Tuttle bicycleattorney.com 130
9 Issak Walker Hammer Velo 110
10 Wyatt Krogh 100
11 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 100
12 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 80
13 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 80
14 Kyver Johnecheck 64
15 jackson Schlicker 50
16 Kai Shays 40
17 Sam Raheem 36
18 Gus Tonkin Team S+M 32

Category 3 Men 14-18

Name Team Points
1 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 440
2 Benjamin Tai Cyclepath Racing 440
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 335
4 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 280
5 Eric Tervo 236
6 Caden Alt 185
7 Collin Small Dialed Cycling Team 138
8 Levi Carlton 109
9 Carter Hanley Cyclepath Racing 104
10 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 100
11 Aidan Billingsley 50
12 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 50
13 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 45
14 Aaron Bailey 36
15 Rhys Greensted 36
16 Federico Spedini 29
17 Gabriel Royce The Spokesmen 26

Category 3 Men 19-39

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 460
2 Geoff Sosebee 370
3 Tommy Cardwell 300
4 Jesse Merrithew 280
5 Matthew Boelter 197
6 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 163
7 Rolland Hayden 145
8 Ryan Farncomb 136
9 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 129
10 Martin Joyce 107
11 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 100
12 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
13 Patrick Johnson 100
14 Dan E Peterson 98
15 Ben Gagosian 83
16 Dean Proteau 77
17 Matt Erdman 74
18 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 53
19 Quinlan Pfiffer Team UP 45
20 Zach Sample 42
21 Roman Rositani 40
22 Carlisle Daniel 36
23 Spencer Giles 36
24 Max Soontararak Team 10 Barrel 35
25 Jeffrey Luxmore 35
26 Bradley Ling 32
27 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32
28 Dalton Husband 29
29 David Moyer 26
30 Nick Wood Swift Racing 24
31 Dane Trost 24
32 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 24
33 Drew Trapnell 24
34 Adam Shuey 23
35 Halsey McGowan 22
36 Dominic Paris 22
37 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 22
38 Danny Altkorn 20
39 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 20
40 Cole Britton 20
41 Jason Stamp 18
42 Max Goss 18
43 Jacob Horn 18
44 Max Harte 16
45 Ronald Zito 16
46 Gerardo Gonzalez 15
47 Unknown 14
48 Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
49 Patrick Sullivan Dialed Cycling Team 14
50 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 13
51 Cory Solovewicz Swift Racing 12
52 Charles Klinger 12
53 Aaron Beasley 10
54 Andrew Marchington 9
55 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair 8
56 Neil Haiga 5
57 John Fortes 4

Category 3 Men 40-49

Name Team Points
1 Michael Kolb ANTHM Collective 420
2 Joshua Boelter Cyclepath Racing 276
3 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 258
4 Steffen Furholm 185
5 William Santana 180
6 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
7 Philip Cardwell 147
8 Garrett Tyburski 146
9 Phillip M Trost Team S+M 143
10 Jeff Dill ANTHM Collective 136
11 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 121
12 Mike Genovese 119
13 Frederick Smelser 116
14 Ashley Williams ANTHM Collective 107
15 Troy Cross 107
16 Greg Schmitt Trusty Switchblade 100
17 Rob Fleskes Harder Cycling 98
18 John Pettitt ANTHM Collective 86
19 Morten Bulow 82
20 Sean Cook Cyclepath Racing 82
21 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 77
22 Demian Bailey Marys Bicycle Club 71
23 Brad Self Grouptrail Cycling 71
24 Matthew Jetton 66
25 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
26 Tony Ruiz 57
27 Joe Kim Camas Bike and Sport 54
28 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 50
29 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 48
30 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45
31 Ben Salzberg Team Slow 45
32 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 44
33 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42
34 Jeff Copus Team 10 Barrel 41
35 Steve Kerr 36
36 Fred Smelcer 32
37 Keoni McHone 31
38 Dylan VanWeelden 26
39 Ben Beyer 24
40 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 22
41 John Golden 22
42 David Alt 22
43 Fred Ihle 21
44 Chris Boyce 21
45 Jason Grove 20
46 Joseph French Swift Racing 20
47 Jason Ekman Dialed Cycling Team 19
48 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 18
49 Eric Giacchiny 15
50 Josh Federspiel 14
51 Tom Kay The Spokesmen 13
52 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
53 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 10
54 Sam Rathburn ANTHM Collective 9
55 Eric Voigt 9
56 Jake Creviston 9
57 Shaun Stiles 8
58 Chad Carlton 5
59 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 4
60 Ryan Kruse 2
61 Tim Root 2
62 Tim Sippel Dialed Cycling Team 1

Category 3 Men 50+

Name Team Points
1 Brian Bogle Dialed Cycling Team 490
2 Thomas Royce The Spokesmen 430
3 Jeff Boehlke The Spokesmen 300
4 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 281
5 John Prosser Revenge Cycling & Racing 215
6 Roy Velardi Camas Bike and Sport 213
7 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 182
8 Tim Dorman Camas Bike and Sport 180
9 Rob Perry 180
10 Matt Taini 151
11 David Cady 138
12 Kim A Neve 131
13 Bill Messer 95
14 Bryan Curry 89
15 Tom Bird 88
16 Thomas Hurst 85
17 Tony Pitone 68
18 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 67
19 lawrence jobe 60
20 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 46
21 Vincent Plaza 46
22 Brian Schiller 45
23 Timothy Whiteley Camas Bike and Sport 42
24 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38
25 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 37
26 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 29
27 Emanuel McGladrey 28
28 John Condon Dialed Cycling Team 27
29 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 18
30 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 18
31 Michael Ybaben 16
32 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
33 Brian Kavanagh 13
34 Tim Whiteky 13
35 Mark Rodent 12
36 Mike Estes 11
37 Steve Corrie 10
38 Dennis Sweeten 8
39 George Wright 7

Category 3 Women 10-13

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 600
2 Aleena Knight Cyclepath Racing 390
3 kayden mckee TCNF.LEGAL Racing Team 240
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 235
5 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 212
6 Sydney Little BeerMongers 205
7 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 140
8 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 122
9 Laila Snyder Marys Bicycle Club 36

Category 3 Women 14-18

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath Racing 480
2 Emma Royce The Spokesmen 301
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 300
4 Hannah Whiteley 300
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 275
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 240
7 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 130

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 560
2 Mari Little BeerMongers 300
3 Jocelyn Gary 231
4 Kaya Lydamore Battlekats 206
5 Ashlyn Johnson 200
6 Mollie Futterman Team AF 175
7 Stacey Stromberg Gladyators 153
8 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 120
9 Sally Loughridge Hammer Velo 110
10 Jamie Keiser Sorella Forte 108
11 Cindy Bianchini 100
12 Christy Hawkins Team AF 86
13 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 70
14 Sarah Hayden 67
15 Elise Moran 64
16 Autumn Shreve Team AF 60
17 Ashley Lance BeerMongers 60
18 Regina Flanagan 60
19 Karon Rakoz Camas Bike and Sport 59
20 Margaret Dale bicycleattorney.com 52
21 Rachel Cameron Trusty Switchblade 51
22 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45
23 Tina Bender bicycleattorney.com 45
24 Korrie Hicks 36
25 Diana Nelson 32
26 Cassie Capone Swift Racing 32
27 Alison Crocker 32
28 Megan Horst Gladyators 32
29 Eva Burbach 29
30 Lori Brault 29
31 Christy Schermerhorn 28
32 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26
33 Renee Beard 24
34 Amy Solana 22
35 Manda Lo 22
36 Brittany Dawn Nossa Familia Coffee Cycling 20
37 Manog Lo 20
38 Suzanne Leta BeerMongers 18
39 Sierra Reid 18
40 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 18
41 Erin Mensing 17
42 Any Acymour 16
43 Kristin Wells 15
44 Jodi Gaylord Gladyators 12
45 Stephanie Farias 11
46 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 9
47 Valerie Arkell Gladyators 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 560
2 David Gulick 355
3 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 296
4 Josh Snyder Marys Bicycle Club 291
5 Jon Pearson Sage Titanium 225
6 Mark Sather Team 10 Barrel 225
7 Jon Coney 214
8 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 194
9 Raymond Egan The Spokesmen 176
10 Mike Reddig Dialed Cycling Team 175
11 Dylan VanWeelden 100
12 Michael Clark Stumptown Cycling Club 100
13 Jeff Tedder Hammer Velo 95
14 Daniel Pungor 82
15 Paul Toufar bicycleattorney.com 78
16 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 68
17 Bryan Smith Hammer Velo 58
18 Michael Fox 57
19 Jake Rahner 52
20 Stephen Carter The Spokesmen 46
21 Christian Clay Dialed Cycling Team 27
22 Reid Blomquist Rolling Thunder p/b The Missing Link 26
23 Jacques LaFortune 22
24 Chris McCraw Team Slow 20
25 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 16
26 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
27 Ivan Anderholm 14

Elite Men

Name Team Points
1 Andrew Coe PDX TI 460
2 Shannon Skerritt 455
3 Mitchell Trux PDX TI 404
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 330
5 Doug Wilmes 262
6 James Ceccorulli Team S+M 196
7 Felipe Nystrom 182
8 Brian Anthony ANTHM Collective 137
9 Paul Johnson Ruckus Test Team 102
10 Paul Furst Dialed Cycling Team 97
11 Brian Kesselman ANTHM Collective 74
12 Paul LaCava 56
13 Jeremy Russell 55
14 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40
15 Jacob Hull 36
16 Lucas Strain 32
17 Will Kelsay 32
18 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 29
19 Dan Watson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29
20 Leland Gilmore 26
21 Kyle Mensing Stages Cycling 24
22 Evan Murphy 22

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 450
2 lindsay jackson 380
3 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 300
4 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 205
5 Abra McNair 185
6 Aliza Richman 167
7 Julie Browning Cyclepath Racing 160
8 Carrie Johnston 142
9 Mielle Blomberg Team S+M 119
10 Megan Faris 81
11 Alexandra Burton 50
12 Ashlyn Johnson 50
13 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 40
14 Kristen minarik bicycleattorney.com 40

Singlespeed

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 600
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 420
3 James Tervo Team S+M 275
4 Kyle Mensing Stages Cycling 259
5 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 214
6 Nat Johnson 185
7 Seth Patla PDX TI 175
8 Joe Santos Cyclepath Racing 140
9 Pete Rubijono 124
10 Daniel Shaw 122
11 Steven Thorne 116
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 114
13 John Gulick 101
14 John Napier Metropolis Cycle Repair 101
15 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 96
16 Ryan Weaver 95
17 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 95
18 Jason Britton A New Cycling Team 95
19 Robert Jackson 82
20 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58
21 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 54
22 Jacob Furniss 53
23 Matt Radich Team Dr Will Bar 50
24 Christian Reed 46
25 William Alcorn 43
26 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 42
27 David Boerner A New Cycling Team 36
28 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 35
29 Tony Pereira Breadwinner Cycles 35
30 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 33
31 Eric Stolberg ANTHM Collective 32
32 Vincent Zitkovich 32
33 Byron Breeden 26
34 Andy Edick Swift Racing 24
35 Kyle Ireton ANTHM Collective 23
36 Isaac Frost 21
37 Mielle Blomberg Team S+M 19
38 Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair 16
39 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
40 David Hewett The Spokesmen 15
41 Suzy Renn Team Slow 15
42 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 14
43 Scott Barker 14
44 Carl Aldrich BeerMongers 13
45 Peter Rueegger ANTHM Collective 13
46 Aaron Anderson 12
47 David German Hammer Velo 10
48 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 10
49 Heidi Seefeld 10
50 lawrence jobe 9
51 Owen Szwaya bicycleattorney.com 8
52 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 7
53 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 5
54 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
55 Tim Baettig 2
56 Eric Hoffman 1
57 Maxwell Merkle Metropolis Cycle Repair 1