Monday Night PIR Road Circuit Race

Portland, OR
April 22, 2019

Part of the Monday Night PIR Road Circuit Race

For results questions, please contact Emily Marshall 

Updated May 6, 2019 at 9:13 AM

Junior

Num Name Team Points Notes
1 8089 Alex Amparo 15
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 12
3 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 10
4 19 Mateen Richey 8
5 8291 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 7
6 8022 Maddy Wick Dialed Cycling Team 6
7 8063 Una Mcfadin 5
8 8094 Madeline Stover 4
9 8044 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 3
10 8056 Hunter Westerfield 2
11 8058 Spring Westerfield
12 14 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
13 8060 Deja Dydasco Dialed Cycling Team Warning: Hair obscuring number
14 20 Romeo Kaczmarek
15 16 Maurice Richey
16 8292 Barrett Von Duering
17 22 Harrison Lucas

Men 1/2/3 30+

Num Name Team Points Notes
1 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 22
2 102 Felipe Nystrom 21
3 929 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 12
4 397 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team 10
5 130 Seth Patla PDX TI 7
6 812 Mike Kath 6
7 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 6
8 564 Weston Martin Mettle Cycling 5
9 844 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 4
10 648 Bob Duffy 3
11 388 Andrew Springer Team Oregon p/b Rodda Paint
12 811 Alex Yale Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
13 26 Daniel Kurylo
14 652 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team
15 512 Xavier Lopez
16 327 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint
17 no #
18 32 Jonathan Barbus bicycleattorney.com
19 320 Mark-Anthony Sanchez Audi
20 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint
21 884 Robin Wessel
22 602 Shawn Small
23 no # Starla Teddergreen
24 138 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law
25 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com
26 150 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law
27 332 Alex Wilson Hammer Velo
28 549 Richard Fattic
29 34 John Walrod River City Bicycles - Bike Law
30 175 Henrique Serra
31 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
32 623 Josh Mitchell bicycleattorney.com
33 686 Mico Macri
34 725 Drew Coleman
35 791 Daniel Pasley
36 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
DNF 669 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
DQ 4176 Ben Pederson Grouptrail Cycling DQ: Racing out of category

Men 1/2/3 50+

Num Name Team Points
1 911 Steve Remy 15
2 517 Aaron Leritz 12
3 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 10
4 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 8
5 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 7
6 608 Michael Girard 6
7 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 5
8 365 Christopher Bright 4
9 528 Sam Shiffman 3
10 540 Dickie Mallison 2
11 4 Tom Ghilarducci

Men 4/5 30+

Num Name Team Points Notes
1 5082 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 17
2 5194 Alan Plank Dialed Cycling Team 16
3 4140 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint 12
4 5107 Chris Wierman Dialed Cycling Team 10
5 4083 Bob Pool 8 Warning: Number very difficult to read
6 28 Phil Traylor The Club Roule 7
7 5125 Ryan Price The Club Roule 5
8 4218 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 4
9 5000 Travis Richardson 3
10 5331 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 2
11 4043 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
12 5192 Logan Mercer The Club Roule
13 4047 Gavin McGregor
14 4108 Petr Honek Planet PDX Cycling
15 5415 John Zimmatore
16 5003 Adam Andrus Mettle Cycling
17 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
18 4073 Paul Wroblewski The Club Roule
19 5259 Gerardo Perez
20 5200 Cliff Baranowski Audi
21 5257 John Gulick
22 5108 Dean Maclean Planet PDX Cycling
23 5991 Joel Mora The Club Roule
24 5207 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
25 5414 Kevin Jenson
26 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
27 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint
28 25 Dan Gaston
29 5110 Brock Sipe
30 37 James Putnam
31 5067 Joe Thoits The Club Roule
32 4128 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint
33 4038 Jason Jones Planet PDX Cycling
34 5159 Terry Hamness Dialed Cycling Team
35 5018 Keith Powrie The Club Roule
36 4234 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling
37 6036 Ty Engstrom Dialed Cycling Team
38 5225 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
39 36 Casey Ehrman
40 33 Neill Campbell
41 4049 Nao Ohdera Audi
42 4054 Michael Collins bicycleattorney.com
43 4096 Greg Schmitt Mettle Cycling
44 4207 Andrew Santos
45 5081 Samuel Nagel Dialed Cycling Team
46 5177 Lance Heppler Dialed Cycling Team
47 5236 Tim Sippel Dialed Cycling Team
48 4024 Zachary Goude

Men 4/5 50+

Num Name Team Points
1 4069 Brian Dessinger 15
2 4087 Christophe Berteau-pavy 12
3 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 10
4 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 8
5 4036 Rod Mitchell 7
6 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 6
7 5230 Brian Gefroh 5
8 4120 Erik Goodfriend Hammer Velo 4
9 4072 Doug Malnati Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 3
10 5364 Todd Ahrens Team Oregon p/b Rodda Paint 2
11 4154 Chris Dudley Dialed Cycling Team
12 4159 David D. Smith
13 5011 Tim Dorman
14 4162 Jay Hamlin Dialed Cycling Team
15 4116 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint
16 4028 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team
17 4098 Dirk Vander Laan

Novice

Num Name Team Points
1 8077 Noah Sanders River City Bicycles - Bike Law 15
2 5043 Charlie Leveroni 12
3 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 10
4 4213 Brandon Pendergrass 8
5 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 7
6 8089 Alex Amparo 6
7 5254 Mike Hanson 5
8 5422 Jason Preuit 4
9 31 Andrew Zurn 3
10 5243 Michael Han 2
11 5412 Kenny Rodriguez
12 6036 Ty Engstrom Dialed Cycling Team
13 5340 Aaron Smith
14 5204 Hanif Jackson
15 8291 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team
16 5409 Rickey Houston
17 5329 John Condon Dialed Cycling Team
18 5308 Gil Ormerod Team S&M
19 23 Yalcin Erhan
20 21 Matt Davis
21 5120 Andrei Amparo

Track

Num Name Team Points
1 178 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15
2 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 12
3 15 Lucas Strain 10
4 829 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition 8
5 5127 Spencer Parise Team UP 7
6 4154 Chris Dudley Dialed Cycling Team 6
7 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 5
8 4069 Brian Dessinger 4
9 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 3
10 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 2
11 130 Seth Patla PDX TI

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 205 Angharad Porteous bicycleattorney.com 15
2 414 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 12
3 403 Holly Baird Team Nonstop 10
4 212 Sara Bird bicycleattorney.com 8
5 299 Stacy Westbrook The Club Roule 7
6 262 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 6

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7050 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15
2 7222 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 12
3 7103 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 10
4 7035 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
5 7172 Dana Orth 7
6 7028 Nicole Beckwith Team Nonstop 6
7 7042 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
8 17 Carley Leins Team Nonstop 4
9 30 Kara Wolfe 3
10 27 Elizabeth Walker 2
11 7136 Sarah Eustis bicycleattorney.com
12 35 Carmen Hortensia Tomas
13 18 Donna Wolfe
14 7145 Shawna Pearson BeerMongers
15 7079 Lorena LaBarbera Team Nonstop
DNF 29 Alyssa Hargis