Portland Short Track Series

Portland, OR
July 22, 2019

Part of the Portland Short Track Series

For questions about the results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated July 23, 2019 at 8:53 AM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 306 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Portland 7
2 301 Lance Heppler Dialed Cycling Team 49 Vancouver 7
3 305 Jake von Duering Dialed Cycling Team 45 Camas 7
4 319 Tom Williamson Team 10 Barrel 53 portland 7
5 308 Chris Wierman Dialed Cycling Team 47 Tualatin 7
6 307 Terry Hamness Dialed Cycling Team 49 Washougal 7
7 314 Martin Baker bicycleattorney.com 52 Portland 7
8 317 Scott Bradway bicycleattorney.com 48 Portland 6
9 312 Mike Hamness Dialed Cycling Team 47 Vancouver 6
10 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 53 Portland 6
11 300 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Beaverton 6
12 316 James Tervo Team S&M 49 Portland 6
13 302 John Napier 58 Camas 5

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 212 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 32 Portland 7
2 221 Spencer Parise Team UP 23 Portland 7
3 222 Anthony Monteleone 33 Portland 7
4 213 Matt Faunt 29 Portland 7
5 203 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 16 Tualatin 7
6 205 Carter Schultz 24 Portland 7
7 220 Kevin Wallin 26 Portland 7
8 214 Neal Bibler Team S&M 41 Oregon City 6
9 206 Chip Sloan Gründelbruisers 44 Vancouver 6
10 211 Shawn Small 35 Portland 6
DNF 208 Jonathan Maus 44 Portland 2

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 721 Joel West Cyclepath PDX Racing 44 Lake Oswego 6
2 727 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 43 Camas 6
3 730 Matthew Smith Swift Racing PDX 42 vancouver 6
4 702 Abram Hernandez BeerMongers 43 Portland 6
5 716 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 6
6 706 Nolan Restivo 41 Portland 6
7 712 David Gulick 41 Portland 6
8 700 Brett Boyles Planet PDX Cycling 49 lake oswego 6
9 739 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 48 Portland 6
10 710 James Green Trusty Switchblade 48 Portland 6
11 708 Craig Carter Harder Cycling 49 Portland 6
12 701 Ben Mergen Planet PDX Cycling 44 Corbett 6
13 703 Chester Artman Grouptrail Cycling 48 Lake Oswego 6
14 714 Jered Bogli 45 Portland 6
15 707 Robin Wessel 49 Tigard 6
16 731 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 49 Happy Valley 6
17 717 Brian Johnson 49 Lake Oswego 5

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps Notes
1 205 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 53 Portland 6 remember your plate
2 218 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 54 Portland 6
3 214 Jay Small Dialed Cycling Team 53 Vancouver 6
4 208 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 54 Camas 6
5 212 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 50 Camas 5
6 209 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 51 Camas 5
7 207 Chris Page Metropolis Cycle Repair 51 Brightwood 5
8 211 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 52 Portland 5
9 204 Erik Goodfriend Hammer Velo 59 Portland 5
10 217 William Waring 54 Camas 5
11 213 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5
12 234 William Goritski Rebound/Tireless Velo 57 Camas 5
13 237 John Prosser 52 Hillsboro 5
14 242 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 Portland 5
15 216 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 53 Portland 5
16 206 Duff Linde 54 Washougal 5
17 215 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Vancouver 5
18 224 Matthew Jetton 50 Portland 5
19 236 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5
20 228 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Beaverton 5
21 201 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 51 Battle Ground 4
DNF 219 Eric Stolberg ANTHM Collective 52 Portland 3
DNF 243 Tony Pitone Trusty Switchblade 51 Portland 3

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 300 Dave Burnard 63 Forest Grove 5
2 304 David Luoma Cyclepath PDX Racing 62 Portland 5
3 302 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 5
4 306 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 63 Tigard 5
5 307 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland 5
6 301 John Moyer 70 Portland 5
7 314 David K Smith 60 Portland 5
8 313 Mark Hand Planet PDX Cycling 60 Tigard 4
9 305 Edward Lanton 69 Portland 4
10 311 Loren Russell 77 Corvallis 3

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 615 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Happy Valley 7
2 614 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 23 Yacolt 7
3 610 Doug Merritt BeerMongers 39 Portland 6
4 609 Patrick Beeson 39 Portland 6
5 619 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland 6
6 600 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 37 Portland 6
7 605 Adam Moore Grouptrail Cycling 34 Portland 6
8 613 Andrew Smith Swift Racing PDX 37 Portland 6
9 634 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 36 Portland 6
10 608 Jesse Merrithew 38 Portland 6
11 606 Dan Froelich Team Fancy 35 Beaverton 6
12 632 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 36 Bend 6
13 635 Scott Wanhala 33 6
14 603 Josh Snyder Marys Bicycle Club 38 Corvallis 6
15 616 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 16 Portland 6

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 205 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 48 Sherwood 5
2 210 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 57 Camas 5
3 200 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 47 Portland 5
4 211 Pam Reid Team Rose City 62 Portland 4
5 203 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 48 Salem 4
6 201 Kathryn Lewis Gladyators 57 Gladstone 4

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 123 Jessica Gill 42 Portland 5
2 116 Remy Maguire 5
3 113 Erinne Goodell 39 Portland 5
4 117 Natalie Shreffler 29 Portland 5
5 125 Sierra Domaille 42 PORTLAND 5
6 122 Hannah Moore 36 Portland 5
7 106 Madeline Stover 14 Portland 5
8 102 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 41 Portland 5
9 111 Jenna Lingwood 38 Portland 5
10 124 Katelin Mathers Grown Rogue Cycling Team 36 Portland 4
11 105 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 42 Vancouver 4
12 103 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 4
13 119 Rebecca Hillary 43 Portland 4
14 107 Marie Major 37 Vancouver 4

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps Notes
1 671 Bjorn Blankenship 11 Bend 4
2 683 Jonathan Hart 13 WA 4
3 663 Max Smith 12 Portland 4
4 651 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 4
5 674 Maximilian Ohotto 13 Portland 4
6 656 Eric Weaver 12 Portland 4
7 667 Kieran Skerritt 10 Portland 4
8 660 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 12 Portland 4
9 672 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 3
10 650 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 3 remember your plate
11 673 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 12 Albany 3
12 659 Theodore Miranda-Zellnik Metropolis Cycle Repair 13 Portland 3
13 654 Miles Pitone Trusty Switchblade 10 Portland 3
14 658 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 10 Camas 3
15 686 Mason Adelman Portland 3
DNF 687 Orion Adelman Portland 1

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 601 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 5
2 620 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 17 Portland 5
3 608 Federico Spedini 15 Portland 5
4 609 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 16 Portland 4
5 600 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 16 Camas 4
6 604 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 15 Washougal 4
7 621 Calum Pierce 14 Portland 4
8 615 Eric Tervo 18 Portland 4
9 613 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 14 Lake Oswego 4
10 603 Noah Wessel 14 Tigard 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 644 Alan Plank Dialed Cycling Team 35 Camas 5
2 639 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
3 629 Daniel Peterson Hammer Velo 32 Portland 5
4 613 Oscar Guevara Vancouver Cyclery Vancouver 5
5 625 Patrick Case Swift Racing PDX 33 Beaverton 5
6 649 James Bradley Cyclepath PDX Racing 38 Portland 5
7 648 Bradley Ling 29 Portland 5
8 601 Thomas Alberini 29 Portland 5
9 604 Steven Hyde bicycleattorney.com 38 Portland 5
10 602 Brad Alderman Vancouver Cyclery 39 Brush Prairie 5
11 614 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 34 Portland 5
12 605 Ryan Farncomb 34 Portland 5
13 603 Joseph Little 30 Vancouver 5
14 628 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint 36 Portland 5
15 635 Ben Gagosian Swift Racing PDX 35 Portland 5
16 617 Alastair Cox 31 Beaverton 5
17 633 Jeremy Gomez 23 Portland 5
18 611 John Renshaw 30 Milwaukie 5
19 651 Anthony Piff 39 5
20 643 Advait Ogale 36 Portland 5
21 652 Scott Harnell 35 Portland 5
22 650 Kevin Saborit-Guasch lake oswego 4

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 729 Steffen Furholm 42 Trout Lake 5
2 717 Brady Cowing Team 10 Barrel 44 Portland 5
3 776 Eric Blankenship 44 Bend 5
4 702 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 40 Hillsboro 5
5 747 Michael Tabtabai 41 Portland 5
6 700 Michael Genovese 44 Portland 5
7 738 Brad Self Grouptrail Cycling 48 Portland 5
8 773 Garrett Tyburski 41 portland 5
9 722 Ben Beyer 42 Portland 5
10 777 Adam Nelson 44 Camas 5
11 712 Shaun Stiles 41 Vancouver 5
12 762 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 43 Portland 5
13 739 Rolland Hayden 40 Gresham 5
14 705 Rob Fleskes Harder Cycling 44 Portland 5
15 763 Keoni McHone 44 Happy Valley 5
16 706 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 47 Portland 5
17 731 Ashley Williams ANTHM Collective 49 Portland 5
18 746 Max Frixione Stumptown Cycling Club 46 Portland 5
19 721 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 47 Portland 5
20 778 Wick Ashley 48 Portland 5
21 709 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Camas 5
22 728 Patrick Bolan 48 Oregon City 5
23 716 Joe Kim 42 Washougal 5
24 768 Erin Kelly 43 Portland 5
25 718 Phillip M Trost Team S&M 43 Battle Ground 5
26 727 Ryan Kruse 48 Portland 5
27 711 Scott Coleman Planet PDX Cycling 49 Beaverton 5
28 733 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 42 Portland 4
29 701 Jamie King Grouptrail Cycling 42 Portland 4
30 719 John Golden 43 North Plains 4
31 720 Chad Carlton 47 Battle Ground 4
32 703 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 Vancouver 4
33 752 Dennis Sweeten 54 Oregon City 4
34 713 Tony Ruiz 49 Portland 2

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 30 Scott Mares 52 Portland 5
2 9 David Staczek 50 Portland 5
3 5 Roy Velardi 61 Camas 5
4 3 Rob Perry 56 Boring 5
5 16 Thomas Royce 51 Ridgefield 5
6 28 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5
7 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Sherwood 5
8 34 Steve Shaw 53 Tigard 5
9 2 Kim A Neve 62 Portland 5
10 8 David Bussey Dialed Cycling Team 55 Aurora 5
11 6 Dennis Sweeten 54 Oregon City 5
12 20 Mike Davis 59 Tigard 5
13 21 Timothy Whiteley 57 Camas 5
DNF 36 Dave Clevinger 58 Portland 1
DNF Kurt Krichko Dialed Cycling Team

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 755 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 4
2 752 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3
3 753 Payton Schlenker Team 10 Barrel 12 Portland 3

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 700 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 16 Battle Ground 4
2 704 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 16 Portland 4
3 717 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 14 Portland 4
4 703 Hannah Whiteley 15 Camas 4
5 701 Spring westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4
6 708 Aven Mergen Planet PDX Cycling 16 Corbett 4
7 716 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 14 Portland 4
8 702 Emma Royce 18 Ridgefield 3
9 709 Bella Radspinner 14 Portland 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 306 Tina Bender bicycleattorney.com 50 West Linn 4
2 300 Sally Loughridge Hammer Velo 51 Portland 4
3 321 Mari Little BeerMongers 40 Portland 4
4 313 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 49 Portland 4
5 303 Kelcy King 33 Portland 4
6 301 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
7 343 Lauren Heitzman 32 4
8 314 Annie Koehler 34 Portland 4
9 307 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 4
10 341 Katie Linton Planet PDX Cycling 45 Washougal 4
11 332 Susie Griffin 51 Castle Rock 4
12 318 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 36 Portland 4
13 331 Emily Klinger Tyburski 40 Vancouver 4
14 325 Jenny Lyman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4
DNF 312 Leslie Carlson 54 Portland 3
DNF 322 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 68 Corvallis 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 814 Brian Little BeerMongers 45 Portland 5
2 805 Raymond Egan 43 Portland 5
3 807 Michael Clark Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
4 817 Mark westerfield Dialed Cycling Team 47 tigard 5
5 800 Mark Sather Team 10 Barrel 48 Tigard 5
6 811 Gerardo Perez 38 Wilsonville 5
7 813 Tyson Hart 45 Portland 5
8 810 Timothy Breault Planet PDX Cycling 37 Portland 5
9 802 Daniel Pungor 40 Portland 5
10 806 Eric Voigt 46 Sandy 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 2 Mitchell Trux PDX TI 39 Portland 7
2 3 Andrew Coe PDX TI 38 Portland 7
3 5 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 36 Portland 7
4 20 Felipe Nystrom Western Bikeworks 36 Portland 7
5 9 Doug Wilmes 39 Portland 7
6 15 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 39 Boring 7
7 13 Evan Murphy 31 Portland 7
8 1 Shannon Skerritt 48 Portland 7
9 17 Fred Mills 39 Wilsonville 7

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age Laps
1 69 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 37 6
2 60 Kate Drennan BeerMongers 36 6
3 64 Mielle Blomberg Team S&M 48 6
DNF 68 Nicole Beckwith Team Nonstop 33 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 42 Portland 6
2 28 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Vancouver 6
3 32 Fred Mills 39 Wilsonville 6
4 25 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 6
5 2 Chip Sloan Gründelbruisers 44 Vancouver 6
6 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 Camas 6
7 8 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 57 Vancouver 6
8 41 James Tervo Team S&M 49 Portland 6
9 50 Andy Edick Swift Racing PDX 31 Portland 6
10 34 John Lin Swift Racing PDX 36 Portland 6
11 46 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Beaverton 6
12 3 John Gulick 43 Portland 6
13 48 Dan Baier Team Finger 45 Gresham 6
14 24 Steven Thorne 58 Portland 6
15 49 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 36 Bend 5
16 9 Adam Burgess 26 West Linn 5
17 23 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
18 20 Randy Starkey 36 Vancouver 5
19 1 Chester Artman Grouptrail Cycling 48 Lake Oswego 5
20 42 Chris Lind The Club Roule 31 Portland 5
21 12 Vincent Zitkovich 47 Vancouver 5
22 26 Caleb Whiteley 19 Camas 5
23 11 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 58 Portland 5
24 5 Ryan Morgan Trusty Switchblade 45 Portland 5
25 17 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 16 Camas 5
DNF 51 Jesse Bruya 47 Portland 4