OBRA Omnium Championships: Criterium

Eugene, OR
June 16, 2019

Part of the OBRA Omnium Championships

For results questions, please contact Chief Judge: Misty Mitchell

Updated June 19, 2019 at 8:22 PM

Junior Men 10-14

Num Name Team License Number Age City
1 8019 Kai Shays 20064 13 Mosier
2 98 Tanner Bowen 16879 14 Bend
3 64 Murphy Liam 30003 0
4 8033 Gavin Newman 18556 11 Portland
5 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18634 12 Tigard
6 8021 Austin Wick Dialed Cycling Team 20461 12 Vancouver

Junior Men 15-18

Num Name Team License Number Age City
1 97 Jacob Olander 13432 16 Bend
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18697 17 tigard
3 8126 Gavin Bowen 13509 17 Bend
4 8001 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 18680 15 Corvallis
5 8083 James Yoon 30001 0
6 98 Tanner Bowen 16879 14 Bend
7 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 17 Portland

Junior Women 10-14

Num Name Team License Number Age City
1 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 18703 13 tigard

Junior Women 15-18

Num Name Team License Number Age City
1 8110 Alyssa Hargis 18954 16 west linn
2 8022 Maddy Wick Dialed Cycling Team 20462 15 Vancouver
3 8058 Spring westerfield Dialed Cycling Team 18766 15 tigard
4 8111 Shyan Hargis 20296 15 West Linn

Masters Men 40-49

Num Name Team License Number Age City
1 648 Bob Duffy Western Bikeworks 14361 43 Portland
2 541 Rob Angelo 6773 45 Bend
3 338 Peter Seelig Team Dr Will Bar 4755 45 Portland
4 500 Demian Bailey Marys Bicycle Club 18272 49 Corvallis
5 330 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 13405 42 The Dalles
6 130 Seth Patla PDX TI 326 42 Forest Grove
7 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14211 44 Forest Grove
8 58 Chris Kaiser 30002 0
9 324 Saul Lopez 250 48 Hillsboro

Masters Men 50-59

Num Name Team License Number Age City
1 171 Maikey Lopera 5448 50 Eugene
2 110 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 631 51 Eugene
3 67 Ron Frerichs Co-Motion Factory Racing Team 142 55 Kent
4 543 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 1093 50 Corvallis
5 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 136 54 Vancouver
6 5186 Jay Small Dialed Cycling Team 15060 53 Vancouver
7 4062 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 16598 55 Camas
8 503 Mark Adamski 2781 50 Portland
9 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 18790 54 Vancouver
10 5187 Jeff Nary 18150 54 Bend
11 639 John Slawta 1692 58 Talent
12 317 Steve Swanson 424 57 Portland
13 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 1904 57 Gresham
14 5254 Mike Hanson Dialed Cycling Team 20498 50 Aurora

Masters Men 60-69

Num Name Team License Number Age City
1 575 Michael Longmire 16221 65 Adair Village
2 540 Dickie Mallison 259 60 Portland
3 596 John OBrien 1861 60 Ridgefield
4 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 12853 61 Portland
5 4162 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 17176 69 Gresham
6 301 Darell Provencher Team Rose City 338 65 West Linn

Men 1/2

Num Name Team License Number Age City
1 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 11209 37 Portland
2 63 Kent Ross 30004 0
3 102 Felipe Nystrom Western Bikeworks 15997 36 Portland
4 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14206 38 Portland
5 697 Colin Dunlap HCH-CrossCountry Mortgage 15755 24 Portland
6 100 Sean Hollenbeck Western Bikeworks 18298 26 Eugene
7 836 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law 14190 30 Portland
8 109 Carl Hoefer Audi 1061 39 Tigard
9 800 Zachary Hibbs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 18144 27 Phoenix
10 188 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 4557 36 Tigard
11 150 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 18210 32 Portland
DNF 648 Bob Duffy Western Bikeworks 14361 43 Portland
DNF 923 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 14344 33 Newberg
DNF 178 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 12886 39 Beaverton
DNS 929 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 15877 46 Wilsonville
DNS 917 Randall Fransen Mettle Cycling 12870 39 Portland
DNS 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 17111 35 North Plains

Men 3

Num Name Team License Number Age City
1 4187 Sean Austin Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 20170 31 Eugene
2 4109 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing 6800 44 Eugene
3 3066 Peter Newlands 15139 21 Portland
4 527 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 9963 21 Tigard
5 778 Eric McKinley 16944 29 Corvallis
6 353 Brian Lynch Team Dr Will Bar 9251 43 Portland
7 309 Keith McIntire HCH-CrossCountry Mortgage 16740 40 Portland
8 506 Peter Madsen 18235 36 Bend
9 372 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 14155 40 Albany
10 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 4216 42 Portland
11 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 1904 57 Gresham
DNF 324 Saul Lopez 250 48 Hillsboro
DNF 616 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 12897 25 Portland
DNF 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 136 54 Vancouver
DNS 320 Mark-Anthony Sanchez Audi 18101 36 Beaverton
DNS 564 Weston Martin Mettle Cycling 18243 34 Portland
DNS 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 7910 57 Hillsboro
DNS 8126 Gavin Bowen 13509 17 Bend

Men 4/5

Num Name Team License Number Age City
1 4019 Chris Lind The Club Roule 18136 31 Portland
2 4148 Connor Shimamoto 20047 25 Portland
3 4047 Gavin McGregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 16508 44 Portland
4 5221 Nick Schaefer 20484 25 Portland
5 5194 Alan Plank Dialed Cycling Team 18809 35 Camas
6 5000 Travis Richardson 20447 39 PORTLAND
7 4257 Martin Lisk 1319 51 Eugene
8 4209 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 11229 44 portland
9 5356 Stuart Pearson Eugene Velo Racing 13133 43 Springfield
10 5203 David Reitan 20094 28 Philomath
11 62 Sam Myers 20698 21 White Bear Lake
12 5003 Adam Andrus Mettle Cycling 20050 30 Portland
13 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 18790 54 Vancouver
15 4218 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 18709 32 Vancouver
16 5053 Jeremy Meyer 18898 36 Salem
17 4213 Brandon Pendergrass 18914 26 Brush Prarie
18 5456 Neal Jacobson 20100 46 Eugene
19 5241 Mark westerfield Dialed Cycling Team 17852 47 tigard

Women 1/2

Num Name Team License Number Age City
1 232 Brenna Wrye-Simpson 12687 32 Portland
2 200 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13829 41 Portland
3 217 Sophie Andrews 14290 25 Bend

Women 3

Num Name Team License Number Age City
1 70 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 18278 23 Portland
2 402 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11398 39 Portland
3 283 Clara Terrell English Cycles 9147 34 Eugene
4 255 Sarah Muench 18267 37 Portland

Women 4/5

Num Name Team License Number Age City
1 7172 Dana Orth 20565 31 Portland
2 7088 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17809 36 Portland
3 7045 Kat Hampton 20408 33 Corvallis
4 7050 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16036 35 Tigard
5 7080 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20222 32 Beaverton
6 5199 Leslie Thomas Eugene Velo Racing 13080 41 Springfield
7 7031 Kimberly Dowe 20454 31 Corvallis

Women 50-59

Num Name Team License Number Age City
1 7188 Juliet Hochman 18195 52 Portland
2 247 Jenny Slawta 1691 55 Talent
3 7111 Renee Beard Co-Motion Factory Racing Team 17118 51 Eugene
4 7000 Traci Smolen Team S&M 11964 52 Portland

Women 60+

Num Name Team License Number Age City
1 7156 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 655 60 Eugene