Cascade Cream Puff MTB

Oakridge/Westfir, OR
June 25, 2006

Updated March 26, 2012 at 2:57 PM

Masters Men MTB

Num Name City Time
1 T 8 George Hope Cazadero 10:48:00
1 T11 Tom Kosmalski Hood River 11:33:00
2 T12 Sandy Mitchell (Edge) Nelson 11:48:00
3 T14 Eric Power Bend 12:10:00
4 T 4 Con Diamond Nelson 14:42:00
5 T 2 Alex Anderson Santa Cruz 15:05:00
DNF T 3 Kevin Beshlian Seattle 0:00:00
DNF T 5 Vick Dyer Knoxville 0:00:00
DNF T 6 Steve Elder Corvallis 0:00:00
DNF T 7 David Graves Seattle 0:00:00
DNF T 9 Robert Hutchings Eugene 0:00:00
DNF T0X Tim Kaiser Eugene 0:00:00
DNF T10 Tom Kennnedy Berkeley 0:00:00
DNF T13 Charles Mortensen Sandpoint 0:00:00
DNF T16 Tim Wykle Trinidad 0:00:00

Pro, Expert Women

Name Time
1 Louise Kobin 11:55:00
2 Josie Beggs 12:24:00
3 Bethany Elsen 14:46:00
4 Debra Little 15:05:00

Pro, Semi-Pro Men

Name Time
1 Ben Thompson 9:31:00
2 Erik Tonkin 9:39:00
3 Jason Rahlwes 10:23:00
4 chad swanson 10:59:00
5 Jay Petervary 11:25:00
6 Mario Correa 11:27:00
7 Eric Warrentin 11:30:00
8 Eric Russell 11:39:00
9 Ryan Butterfield 11:44:00
10 Mathew Hall 12:05:00
11 Greg Kuhn 12:10:00
12 Michael John Randall 12:13:00
13 Lee Armstrong 12:48:00
14 Andrew Bryenton 12:51:00
15 Patrick Wilder 13:25:00
16 Shige Honjo 13:56:00
17 Jared Hanley 14:37:00
18 Ian Smith 15:34:00

Senior Men MTB

Num Name City Time
1 M33 Ben Thompson Bend 9:31:00
2 M 1 Erik Tonkin Portland 9:39:00
3 M 5 Jason Rahlwes Capitola 10:23:00
4 M 3 chad swanson Portland 10:59:00
5 M24 Jay Petervary Jackson 11:25:00
6 M13 Mario Correa Chino Hills 11:27:00
7 M34 Eric Warrentin San Jose 11:30:00
8 M29 Eric Russell Oakland 11:39:00
9 M10 Ryan Butterfield Pocatello 11:44:00
10 M19 Mathew Hall Portland 12:05:00
11 M21 Greg Kuhn Sterling Heights 12:10:00
12 M25 Michael John Randall Portland 12:13:00
13 M 6 Lee Armstrong Portland 12:48:00
14 M 9 Andrew Bryenton Corvallis 12:51:00
15 M36 Patrick Wilder Portland 13:25:00
16 M20 Shige Honjo Santa Cruz 13:56:00
17 M1X Jared Hanley Eugene 14:37:00
18 M31 Ian Smith Boulder 15:34:00
DNF M 2X Eugene Cathcart Oakridge 0:00:00
DNF M 3X Riley Holmes Eugene 0:00:00
DNF M 4 Brian Wilson Portland 0:00:00
DNF M 4X Adam Steffen Eugene 0:00:00
DNF M 7 Tyler Bertram Portland 0:00:00
DNF M 8 Jerry Bone Jr Salem 0:00:00
DNF M11 Eric Carter Bend 0:00:00
DNF M12 Karlyle Christensen Sun Valley 0:00:00
DNF M15 Brian Ecken Portland 0:00:00
DNF M16 Micheal Fleming Springfield 0:00:00
DNF M17 Jeff Fleming Springfield 0:00:00
DNF M18 Charlie Gidson Provo 0:00:00
DNF M23 Jason Meyer Bend 0:00:00
DNF M27 Brandon Reed Albany 0:00:00
DNF M30 Jonathan Smith Portland 0:00:00

Singlespeed MTB

Num Name City Time
1 SS 2X Boyd Piebenga Eugene 10:08:00
2 SS 21 Conrad Snover Truckee 10:40:00
3 SS 11 Greg Martin Ketchum 12:07:00
4 SS 3X Abe Schafermeyer Eugene 12:22:00
5 SS 17 Kevin Noble Bellingham 12:41:00
6 SS 3 Carl Gurney Corvallis 13:03:00
7 SS 22 Billy Truelove Eugene 13:05:00
8 SS 16 Bart Nakano Abbotsford 13:52:00
9 SS 13 Mark McDaniel Reno 13:59:00
10 SS 7 Brad Keyes Sandy 14:24:00
11 SS 4 Chris Howell Pocatello 15:17:00
12 SS 12 Sean McGinness Plymouth 15:27:00
DNF SS 18 Shawn O Meara 0:00:00
DNF SS 1X Richard Sweet Eugene 0:00:00
DNF SS 14 Reed Melton Hailey 0:00:00
DNF SS 8 Douglas Kubler Thousands Oaks 0:00:00

Veteran Men MTB

Num Name City Time
1 V 1 Jonathan N. Baker Salt Lake City 11:29:00
2 V24 Patrick Ramirez Bend 12:54:00
3 V27 Dean Scheetz Upland 12:58:00
4 V31 Jeff Aken Seattle 13:03:00
5 V17 Dustin Luton Pasadena 13:07:00
6 V23 Michael Piker Jackson 13:13:00
7 V30 Berkeley White Cloverdale 13:57:00
8 V19 Jay Middleton Eugene 14:04:00
9 V25 Randy Richmond Nelson 14:05:00
10 V22 Pieps Nevada City 14:09:00
11 V 7 Andy Driscoll Eugene 14:15:00
12 V2X Brice Gary Eugene 15:05:00
DNF V 2 Jeffrey Anderson Chico 0:00:00
DNF V 3 Greg Blea Bend 0:00:00
DNF V 4 Nathan Boris Hood River 0:00:00
DNF V 5 Michael Castaldo Chico 0:00:00
DNF V 6 Patrick Cox Ketchum 0:00:00
DNF V 8 marc driver Ketchum 0:00:00
DNF V10 John Hartland Albany 0:00:00
DNF V11 Joey Howard Sacramento 0:00:00
DNF V13 Greg Keeling Portland 0:00:00
DNF V14 Jamie Kind Hood River 0:00:00
DNF V15 Ben Leber Bend 0:00:00
DNF V16 Stacy Lewis Portland 0:00:00
DNF V18 Paul McIntyre Chico 0:00:00
DNF V1X Chris Casler Eugene 0:00:00
DNF V26 Chris Sautter Portland 0:00:00
DNF V28 Steven Sprague Sacramento 0:00:00
DNF V3X Steve Strickland Eugene 0:00:00

Women MTB

Num Name City Time
1 W 1 Louise Kobin San Jose 11:55:00
2 W 2 Josie Beggs Capitola 12:24:00
3 W 3 Bethany Elsen Park City 14:46:00
4 W 7 Debra Little Nevada City 15:05:00
DNF W 4 Genevieve Evans Carnelian Bay 0:00:00
DNF W 6 Julie Kind Hood River 0:00:00
DNF W 8 Amanda McDaniel Reno 0:00:00
DNF W 9 Tracey Petervary Jackson 0:00:00
DNF W10 Kelly Swanson Yuba City 0:00:00