2014 Ironman

The Ironman Competition is a 'just for fun' record of the number of events riders do. There is no prize just identification of riders who need to get a life.

Updated August 1, 2014 3:17 AM

Name Team Points
872 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 7
872 McKenna McKee Hapi-Go! 7
872 Erick Taft 7
872 Ryan Elting 7
872 J Brett Sicilian 7
872 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 7
872 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 7
872 Brad Tanner 7
872 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 7
872 Jay Donohoo 7
872 Michael Sather 7
872 Erin Corcoran 7
872 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental 7
872 Jake Davis 7
872 Riley Hooks Camas Bike and Sport 7
872 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 7
872 Jacob Skugrud 7
1018 Nathan Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
1018 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 6
1018 John Tess Tempo/KWC 6
1018 Joe Cipale Team Rose City 6
1018 Thomas Morgan Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 Steve Long Team ESC Bio Racer 6
1018 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
1018 brett boyles Therapeutic Associates Racing 6
1018 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 6
1018 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 6
1018 William Goritski Rebound/Tireless Velo 6
1018 Brian Leber 6
1018 Don Leet Sunnyside Sports 6
1018 Jonathan Maus 6
1018 Tyler Miller TrailRags Cycling Team 6
1018 Alan Reaume 6
1018 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 6
1018 Dean Tracy Rapha/River City Bicycles 6
1018 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 6
1018 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
1018 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 6
1018 Brian Gerow 6
1018 Mark Krause Land Shark 6
1018 Richard Potestio 6
1018 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 Stephanie Wieber 6
1018 Wylie Bryant River City Bicycles 6
1018 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks 6
1018 Russell Holzinger 6
1018 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 6
1018 David English Filth and Fury 6
1018 Robert Uetrecht WebCyclery.com 6
1018 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks 6
1018 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 6
1018 Joe Martin Ironclad Cycling Team 6
1018 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks 6
1018 Keoni McHone 6
1018 Isaac Frost Green Submarine Records 6
1018 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 6
1018 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 6
1018 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 6
1018 Dave Gulick Green Submarine Records 6
1018 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 6
1018 Bruce Haserot 6
1018 Lorne Cross 6
1018 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 6
1018 Benjamin Farver Rapha/River City Bicycles 6
1018 Anthony Smith 6
1018 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 6
1018 Mark Castle Portland Velo Racing Team 6
1018 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
1018 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 6
1018 Dale Harless 6
1018 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
1018 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 Christi Kenyon 6
1018 Chris Nelson Green Submarine Records 6
1018 David Sterry Green Submarine Records 6
1018 Adam Goulet 6
1018 Ken Reed Green Submarine Records 6
1018 Merritt Raitt Team S+M 6
1018 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 6
1018 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 6
1018 Peter Buco Showers Pass Elite Road Team 6
1018 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 6
1018 Jed Barden 6
1018 Danielle Restuccia 6
1018 Rich Julyan Team Cycle Sport 6
1018 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 6
1018 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 6
1018 Michael Squire 6
1018 Austin Dowse 6
1018 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 6
1018 David Hewett The Spokesmen 6
1018 Dale Webster Bike Newport-Bier One 6
1018 Dennis Bennett Boneyard Cycling 6
1018 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 6
1018 Tom Williamson Multnomah Athletic Club 6
1018 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 6
1018 Jeff Quinn 6
1018 John Menconi 6
1018 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 6
1018 Robert Wolcott Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 David Bjork Hutch's/Bend Dental 6
1018 Conor Fitzgerald 6
1018 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 6
1018 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 6
1018 Sean Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 6
1018 James Green 6
1018 Jacob Hammond Cycle Analysis 6
1018 Jim Lofthus 6
1018 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 6
1018 Mark Edlen 6
1018 Katie Castle Portland Velo Racing Team 6
1018 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
1018 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 6
1018 Jakob Stoller 6
1018 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 6
1018 Keith Wolff 6
1018 Aaron Hoppe 6
1018 Ryan Barnes 6
1018 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
1018 Michael Grindstaff Trinity Bikes 6
1018 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 6
1018 Scott Housley 6
1018 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing 6
1018 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
1018 Josh Jones 6
1018 Brian Fox 6
1018 Nicole Pressprich West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6
1018 Pearce Beissinger 6
1018 Mike Scheel 6
1018 Myra Klettke bicycleattorney.com 6
1018 Rachel Mavis Deschutes Brewery 6
1018 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
1018 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 6
1018 Andrew Marchington 6
1018 Travis Albers 6
1018 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com 6
1018 Heather Lynch Boneyard Cycling 6
1018 Darren Jahn 6
1018 Jackie Craver 6
1018 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 6
1018 Willy Thayer 6
1018 Alan Webb 6
1018 Keenan Wells 6
1018 Kyle Ward Dr Will Bar 6
1018 Crissi Berry 6
1018 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 6
1018 Peter Aguilar 6
1018 Carlos Moreno 6
1018 Thomas DeVicq 6
1018 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 6
1018 Doug Dallmann 6
1018 AJ Murray 6
1155 John McCaffrey Kesho Bicycles 5
1155 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
1155 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 5
1155 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 5
1155 David Bachman Portland Velo Racing Team 5
1155 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 5
1155 eric bryant 5
1155 Frank Gray 5
1155 Roger Johnson Team Rose City 5
1155 David Luoma 5
1155 Mico Macri 5
1155 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 5
1155 Luke Pennington Team S+M 5
1155 Renee Pype Team S+M 5
1155 Matt Savage Trusty Switchblade 5
1155 Kirk Slack 5
1155 Tim Turk Land Shark 5
1155 Okon Udosenata Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 5
1155 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
1155 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
1155 Mike Murphy 5
1155 Lana Pressey Ironclad Cycling Team 5
1155 Ryan McKean Hutch's/Bend Dental 5
1155 Jonathan Irick 5
1155 Scotty Carlile Thump Coffee 5
1155 Eric Aldinger Team S+M 5
1155 David Gustafson 5
1155 Matthew Westermeyer 5
1155 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 5
1155 Barrett Reiner 5
1155 Jason Zadow Civilian Velonauts 5
1155 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
1155 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 5
1155 Daryl Hemenway 5
1155 Jon Gornick Interurban 5
1155 chris brannen Team S+M 5
1155 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 5
1155 Johnny Baldwin 5
1155 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 5
1155 Peter Rueegger 5
1155 Andrew Kaylor Hapi-Go! 5
1155 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 5
1155 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 5
1155 Bjoern Brunner 5
1155 Sean Kellogg Ruckus Test Team 5
1155 Kim Neve 5