As the Raven Flies TT

McMinnville, OR
April 23, 2011

Part of the As the Raven Flies TT

If you have questions or corrections, please email Sarah Nichols.

Updated April 29, 2011 at 1:24 PM

Junior Men

Name Time
1 Kent Ross 0:32:53.17
2 Keegan O'Neill 0:34:04.95
3 Emerson Webb 0:34:52.66
4 Gus Elder 0:37:57.23
5 Ben Elder 0:38:06.28
6 Alex White 0:44:47.18
7 Aaron King 0:47:09.76
8 Erik Hammerquist 0:47:27.49
9 Ben Kaufman 1:04:37.06

Masters Men 30-39

Name Time
1 Jeff Harwood 29:08.95
2 Stephen McDade 29:38.88
3 Gerrik Latta 30:08.20

Masters Men 40-49

Name Time
1 Mark Magilner 28:20.75
2 Jake VanderZanden 30:09.97
3 Nick Blacklock 30:18.56
4 Craig Broberg 30:20.68
5 Jim Martin 30:36.46
6 Michael Girard 30:37.54
7 Ronald Brigham 30:47.91
8 Ian Penner 30:50.88
9 Kevin Billingsley 31:09.70
10 John Prosser 32:06.28
11 David Gantt Gurley 32:45.12
12 Tim White 32:52.32
13 Rick Wargo 33:03.94
14 Jim Patton 33:05.01
15 Richard Mularski 34:48.09
16 Eric La Morie 35:47.43

Masters Men 50+

Name Time
1 John O'Brien 29:31.30
2 Evan Cumpston 29:39.55
3 Steve Long 29:53.10
4 Roger Joys 30:03.21
5 Jeff Buck 30:24.23
6 Gregory Hartman 30:42.90
7 Paul Mautner 32:01.54
8 Mark Boguslawski 33:03.87
9 Mark Newsome 34:19.54
10 James Thiele 34:20.67
11 Darell Provencher 34:37.58
12 John Henry Maurice 35:36.65
13 John Connors 37:39.26
14 John Hall 38:46.45
15 Bill Croswell 43:29.49
DNS Ray Anderson

Masters Men 60+

Name Time
1 Steve Troseth 32:00.31
2 Ken Rodgers 32:45.61
3 Ron Magnus 33:50.73
4 Malcolm Johnson 34:17.66
5 David Philbrick 35:12.93
6 Dick Richardson 38:04.58
7 Clark Henry 38:31.33
8 Tom Sauret 38:40.66

Masters Women 40-49

Name Time
1 Lisa George 36:21.07
2 Kathleen Richardson 39:19.39

Masters Women 50+

Name Time
1 Carey Macnaughton 36:35.65
2 Barbara Thiele 38:04.22
3 Lynn Feinstein 38:18.83
4 Renata Hahn 39:12.47
5 Elizabeth Hoops 39:38.35
6 Nori La Rue 41:20.50
DNS Flo Leibowitz

Masters Women 60+

Name Time
1 Cathey Philbrick 39:26.78
2 Joanne Heilinger 39:56.30

Men 3

Name Time
1 Denny Rowe III 26:59.29
2 Ryan Miller 27:58.55
3 Adam Kennedy 29:17.13
4 Brian Ratliff 29:42.40
5 Ron Sines 29:46.85
6 Kenneth Philbrick 32:53.84
7 Joe Cipale 39:02.68

Mens 1/2

Name Time
1 William O'Donnell 26:18.07
2 Jason Riffle 26:25.55
3 Joshua Liberles 27:03.39

Mens 4/5

Name Time
1 Keith Levesque 29:50.05
2 James Bradley 30:30.75
3 Spencer Follen 30:34.79
4 Tyler Rupe 31:20.36
5 Darrin Guitreau 31:44.00
6 Don Bailey 31:52.19
7 Eric Stolberg 32:00.82
8 Bruce Winters 32:55.05
9 David Prats 33:44.92
10 Matt Meskill 34:56.99
11 Bukie Mabayoje 35:45.39
12 Jacob Bumstead 35:56.67
13 Martin Klebes 36:34.10
14 Jeff Maurer 36:51.23
15 Tim Maguire 36:59.28
16 Dan Grabski 38:11.40
17 Steve Middleton 38:12.46
18 Michael Richardson 39:28.90
19 Brian Duhon 44:40.28
DNS alistair corkett

Tandem

Name Time
1 Mike/Carol Petersen/Petersen 33:05.62
2 Robert/Daphne Burney/Moore 33:54.34

Women 4

Name Time
1 Brenda Spinney 33:39.44
2 Katy Pranian 36:12.48
3 Suzanne Girard Eberle 36:20.88
4 Carly Heron 37:14.48
5 Shelley Dunlop 39:56.01
6 Constance White 41:03.61

Womens 1/2

Name Time
1 Anna Christiansen 30:18.64