Return on the Jedi STXC

Grants Pass, OR
June 4, 2011

Part of the Return on the Jedi

If you have questions or corrections, please email Theresa Gann.

Updated May 17, 2012 at 11:18 AM

Category 1 Junior Men 15-18

Name Time
1 Timothy Jaynes 39:43.86

Category 1 Men 19-34

Name Time
1 Ben Bronson 35:57.78
2 Austin Riba 36:09.21
3 Erol Chandler 36:15.77
4 Ryan Evans 37:30.14
5 Trevor Pratt 37:34.51
6 Shane Johnson 37:37.23
7 Sean Lewis 39:47.55
8 Zach Gilmour 41:11.90

Category 1 Men 35-44

Name Time
1 Roger Wimberly 36:34.18
2 Derek Faller 40:22.31
3 Douglas Johnson 40:48.23

Category 1 Men 45+

Name Time
1 Marc Fortier 42:41.87

Category 1 Women

Name Time
1 Jill Hardiman 39:46.49
2 Brooke McDermid 41:13.07

Category 2 Junior Men 15-18

Name Time
1 stephen gann 27:49.01

Category 2 Men 19-34

Name Time
1 Robert Gilbert 21:50.77
2 Ben Edwards 28:23.43

Category 2 Men 35-44

Name Time
1 Nathan Harris 26:35.44

Category 2 Men 45-54

Name Time
1 Paul Mautner 26:25.10
2 David English 26:38.03
3 Tom Latimer 26:48.83
4 Cliff McCann 28:05.46
5 Steve Law 29:24.60

Category 2 Men 55+

Name Time
1 Cosmic Miller 23:52.81
2 Darell Provencher 31:08.27
3 David Gustafson 34:56.86

Category 2 Women 19-34

Name Time
1 Britney Wimberly 26:37.45
2 Tuuli Hakala 27:53.28
3 Ellene Smith 30:13.85
4 Natalie Evans 31:52.04

Category 2 Women 35+

Name Time
1 Mielle Blomberg 26:17.26
2 Jan Moss 27:26.26
3 Lillian Schiavo 28:02.15

Category 3 Junior Men 10-14

Name Time
1 Peyton Logue 13:45.40
2 Evander Reyes 13:55.31
3 Zeke Medley 22:38.64
4 Grady Park 30:00.00
5 Andrew Medley 30:00.00

Category 3 Junior Men 15-18

Name Time
1 Zachary Perrin 11:17.63
2 Keith Fawcett 11:18.34
3 Andrew Scott 11:30.25
4 Greg Vermeer 12:26.58
5 Jacob Varner 22:08.51

Category 3 Men 19-34

Name Time
1 Dustin Harder 12:24.62

Category 3 Men 35-44

Name Time
1 Nathan Stiewig 12:03.26
2 Fred Reyes 12:52.51

Category 3 Men 45+

Name Time
1 Brian Benson 12:33.26
2 Robert Jaynes 13:48.68
3 Paul Nordling 14:31.87
4 Cory Fawcett 15:24.32

Category 3 Women 10-18

Name Time
1 CARMYN FORTIER 25:20.39

Category 3 Women 19-34

Name
1 Kira Deschaux

Category 3 Women 45+

Name Time
1 Melissa Boyd 17:32.47

Clydesdale Men

Name Time
1 Scott Pierce 28:05.89
2 Jess McLoud 34:00.90

Pro Men

Name Time
1 Brennan Wodtli 32:25.88
2 Bear Perrin 33:12.01
3 Brig Brandt 33:38.07
4 James Ceccorulli 33:48.46
5 James Williams 33:49.28
6 Chris Snyder 34:42.90
7 Evan Plews 34:43.70

Pro Women

Name Time
1 Laura Winberry 40:50.42
2 Serena Bishop Gordon 40:51.57
3 Heidi Faller 40:58.66

Singlespeed

Name Time
1 Cordino Longiotti 20:40.29
2 Tom Keller 20:44.47
3 Doug Striley 22:05.36
4 Mike Wilkins 23:58.67
5 Keith Fawcett 25:16.69
6 Joseph Davis 27:04.86