Estacada Time Trial Series

Estacada, OR
April 17, 2011

Part of the Estacada Time Trial Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Category 3 Men

Name Time
1 Jeffrey Pollock 0:45:28
2 David Masuda 0:47:56
3 Ryan Miller 0:49:09
4 Jeff Brown 0:49:14
5 Alan Whitney 0:49:20
6 Joe Cipale 1:04:14
DNS Tony Coca

Category 4 Men

Name Time
1 Spencer Follen 0:49:55
2 Adam Artner 0:51:14
3 Joe Tysoe 0:52:23
4 Kevin Short 0:53:09
5 Eric Stolberg 0:53:27
6 Rob Fleskes 0:55:06
7 Greg O'Brien 0:55:36
8 Steven Russell 0:56:20
9 Brian Duhon 1:14:53
DNS Larry Baker

Category 5 Men

Name Time
1 Jeff Maurer 0:57:11
2 Mike Zollitsch 0:57:34
3 Christopher Phelps 0:57:39
4 Ricky Gray 1:01:31
5 Michael Richardson 1:05:42
DNF Christine Sjolin

Junior Men 10-12

Name Time
1 Aaron King 33:05
2 Orion York 47:19
3 Asher Woods 51:12

Junior Men 13-14

Name Time
1 Keegan O'Neill 30:04

Junior Men 15-18

Name Time
1 Kent Ross 0:58:25
2 Esteban Vasquez 0:58:45
3 Erik Hahn 1:02:47
4 Dey Shaun Lee 1:05:19
5 Clay Rydick 1:08:26

Junior Women 10-12

Name Time
1 Annika Sandaine 55:32

Masters Men 30-39

Name Time
1 Ben Jacobsen 47:54
2 Jeff Harwood 48:48
3 Dennis Hahn 52:41

Masters Men 40-49

Name Time
1 Karsten Hagen 44:53
2 Rob Annen 46:52
3 Tim Butler 48:16
4 Joseph Holcomb 49:02
5 Thomas Morgan 49:55
6 Craig Broberg 50:40
7 Nick Blacklock 51:00
8 Jake VanderZanden 51:13
9 Doug Palmer 51:37
10 Bryant Howard 51:59
11 Tom Strodtbeck 52:10
12 tom ghilarducci 52:30
13 Ronald Brigham 52:33
14 Darrin Guitreau 53:13
DNS Roland Carfagno
DNS Jim Martin

Masters Men 50+

Name Time
1 Michael Dunn 0:48:16
2 William Zale 0:48:51
3 Evan Cumpston 0:49:29
4 Gregory Hartman 0:50:38
5 Roger Joys 0:51:13
6 David Miller 0:51:25
7 Rick Kercheski 0:51:37
8 Steve Long 0:51:44
9 Jeff Buck 0:51:57
10 Joe Rothery 0:52:00
11 Jeff Vinson 0:52:48
12 Jim Hinkley 0:54:26
13 Russ Patterson 0:54:41
14 Steve Johnson 0:58:18
15 Jim Kenney 0:58:31
16 Dallas Dick 1:02:23
17 Bill Croswell 1:19:24
DNF Ray Anderson

Masters Men 60+

Name Time
1 Lance Brigman 0:51:44
2 Malcolm Johnson 0:55:55
3 Roger Nelson 0:57:53
4 Peter Russell 1:00:33
5 Einar Traa 1:02:19
6 Dick Richardson 1:02:29
7 Clark Henry 1:03:17

Masters Women 30-39

Name Time
1 Cara Jacobsen 0:56:32
2 Judy Richardson 1:00:39

Masters Women 40-49

Name Time
1 Ann Davidson 0:54:44
2 Michelle Mishoe 0:58:14
3 Laura Hagen 0:58:42
4 Tiffonie Carroll 1:01:16
5 Marcia Reynolds 1:03:09
6 Lisa George 1:06:05

Masters Women 50+

Name Time
1 Janet Howard 0:56:17
2 Cindy McCasker 0:56:55
3 Carey Macnaughton 1:00:15
4 Renata Hahn 1:04:37
5 Marta Medcalf 1:05:44
6 Melissa Boyd 1:08:20

Recumbent

Name Time
1 Todd Marley 0:58:52
2 Edna Vanctundy 1:27:49

Senior Men

Name Time
1 Taylor Kneuven 0:44:51
2 Trevor Spahr 0:45:35
3 Brent Emoff 0:46:23
4 Mark Gyulafia 0:47:39
5 Steven Beardsley 0:51:11
6 Carl Hoefer 1:06:22
DNS Jake Hansen

Senior Women

Name Time
1 Anna Christiansen 52:10

Tandem

Name Time
1 Robert/Daphne Burney/Moore 52:36

Women Category 4

Name Time
1 Brenda Spinney 0:55:07
2 Constance White 1:07:46
3 Rachel Wray 1:08:15
4 Julieanna Finegan 1:15:20
DNS Suzanne Girard Eberle