Humbug Hurry-Up

Yreka, CA
May 21, 2011

If you have questions or corrections, please email David Collier.

Updated June 13, 2011 at 7:46 AM

Category 1 Junior Men U18

Name Time
1 Dane Yergenson 2:46:48.6

Category 1 Men 19-34

Name Time
1 Tyler Miller 2:12:21.9
2 Matt Dooley 2:21:42.1

Category 1 Men 35-44

Name Time
1 Seth Barnard 2:02:00.5
2 Jason Peters 2:12:21.9
3 Cordino Longiotti 2:13:06.4
4 Tom Keller 2:24:57.6
5 Derek Faller 2:33:42.1
6 Sean Haidet 2:41:18.8
7 Eric Teel 2:42:03.6

Category 1 Men 45+

Name Time
1 Brian Dwyer 2:28:04.3
2 Dave Masessa 2:30:01.2
3 Dave Goodier 2:35:36.8
4 Jack Sullivan 2:35:45.7
5 Curt Dooley 3:25:15.9

Category 1 Women

Name Time
1 Kristi Green 2:49:06.5
2 Fernanda Mesia 2:51:04.6
3 Michelle Hannaford 3:23:37.1

Category 2 Junior Men U18

Name Time
1 Tanner Lujan 1:38:16.9
2 Wyatt Finley 2:25:58.7

Category 2 Men 19-34

Name Time
1 seth knight 1:24:23.8
2 Mathew Quigley 1:30:51.9
3 Patrick Wiseman 1:44:14.8
4 Ted Ketai 1:47:23.9
DNF Thomas Williams 0:00:00.0

Category 2 Men 35-44

Name Time
1 Kelly Stephens 1:30:23.6
2 Scott Finley 1:47:34.8
3 jim fisher 1:53:55.0
4 Nick Akimoff 1:56:11.2
5 David Della Lana 2:32:54.1

Category 2 Men 45-54

Name Time
1 Alex Lujan 1:39:59.4
2 Ed Schneider 2:26:21.4

Category 2 Men 55+

Name Time
1 Cosmic Miller 1:35:01.1
2 Rocky Shook 1:48:49.4
3 Eric Grooters 2:41:40.1
4 Steve San Filippo 2:41:40.4

Category 2 Women 35+

Name Time
1 Lillian Schiavo 2:05:23.3
2 Theresa Stephens 2:06:46.0
DNF Teri Callison 0:00:00.0

Category 2 Women U34

Name Time
1 Carrie Wiseman 1:49:20.6
DNF solana kline 0:00:00.0

Category 3 Junior Men 10-14

Name Time
1 Lance Haidet 32:36.5
2 Dane Neitsch 42:07.4
3 Austin Dowse 42:07.8
4 Asher Neitsch 45:18.4
5 Payson Collins 56:35.1

Category 3 Junior Men 15-18

Name Time
1 Andrew Akimoff 40:18.7
2 Dalton Hedin 43:21.8

Category 3 Men 19-34

Name Time
1 Nathanael Parsons 53:26.7

Category 3 Men 35-44

Name Time
1 Gregg Neitsch 45:20.4
2 Rod Dowse 48:36.6
3 John Robustellini 49:25.4
4 James Randall 50:11.3

Category 3 Men 45+

Name Time
1 Dave Parsons 0:39:36.2
2 Larry Henninger 0:43:35.3
3 Rick Dean 0:54:36.7
4 Jon Phelan 0:59:01.2
5 Chuck Knight 1:01:26.9

Category 3 Women 35-44

Name Time
1 Theresa Della Lana 0:53:29.9
DNF Alison Willis 1:24:21.0

Category 3 Women 45+

Name Time
1 Melissa Boyd 43:20.4
2 Tami Shook 47:34.4
3 Deni Duncan 47:57.7
4 Nancy Scappa 55:22.9

Clydesdale

Name Time
1 Winslow Lewis 1:46:37.8

Pro Men (Open)

Name Time
1 Evan Plews 2:05:31.3
2 Marcus Benton 2:06:29.5
3 Brandon Dillard 2:09:59.5
DNF Brett Luelling 0:00:00.0

Pro Women (Open)

Name Time
1 Heidi Faller 2:33:40.6
DNF Sarah Maile 0:00:00.0

Singlespeed Open

Name Time
1 Ryan Eisele 1:21:10.7
2 Doug Striley 1:22:28.5
3 Brian Long 1:41:16.6
4 Roger Blair 2:13:30.7
5 Ron de Vries 2:27:24.0