Alpenrose Challenge

Portland, OR
July 13, 2013

Part of the Alpenrose Challenge

If you have questions or corrections, please email Andrea Fisk-Beardsley.

Updated July 14, 2013 at 8:42 AM

Masters 10-Mile Scratch Race

Name
1 David Klipper
2 Jamie Mikami
3 Guy Tucker
4 Daryl Hemenway
5 trevor kosa
6 Stephen McDade
7 Mark Duff
8 Jay Parkhill
9 Jamie Fitzgerald
10 Paul Mautner
11 Dean Allegar
12 Vincent Plaza
DNF Jon Ragsdale
DNF Bret Sehorn
DNF Mark Godfrey
DNF John Lombard
DNF Mark Altamarino

Masters Men Sprints

Name
1 Stephen McLaughry
2 Tim Luther
3 Chris Deardorff
4 Mark Godfrey
5 Jamie Mikami
6 Mark Altamarino
7 Jamie Fitzgerald
8 Robert Bigwood
9 Eric Anderson
10 Vincent Plaza
11 James Thiele
12 trevor kosa

Men 3/4 Omnium

Name Points
1 Jay Parkhill 19
2 Will Niemann-Ross 15
3 David Baldwin 9
4 Nick Manz 6
5 Noah Beggs 4
6 Bret Sehorn 1
7 Josh Anderson
8 Keegan O'Neill
9 Ian Compton
10 Robert Vigeant
11 Todd Foreman-Kinder
DNF Mike Murray

Men Keirin

Name
1 Steven Beardsley
2 Brian Kesselman
3 Zachary Kovalcik
4 Stephen McLaughry
5 jeff marain
6 Andrew Grant
7 tony cordova
8 Al Urbanski
9 Jamie Shankland
10 Josh Ryan
11 Evan Carey
12 Adam Reddy
13 Adam Angert
14 Dean Tracy

Men Points Race

Name Points
1 Zachary Kovalcik 55
2 Al Urbanski 48
3 Emile De Rosnay 36
4 Keith Hiller 33
5 Patrick Jacks 23
6 Brent Emoff 12
7 Kent Ross 10
8 Andrew Utz 7
9 Tim Reinhart 4
10 Michael Garrett
11 Adam Reddy
12 Evan Coney
13 James Adamson
14 Steven Beardsley
DNF Julian Deiss
DNF David Klipper
DNF robert mayfield
DNF jimmy lingwood
DNF jeff marain
DNF Adam Angert
DNF Zachary Jones

Men Team Sprint

Name Time
1 James Thiele 00:55.90
1 Kirk Whiteman
1 Brian Kesselman
2 Jen Featheringill 00:56.98
2 Mark Godfrey
2 Stephen McLaughry
3 Andrew Grant 00:57.25
3 Khyl Orser
3 Evan Carey
4 Jamie Shankland
4 robert mayfield
4 tony cordova 00:57.58
5 Vincent Plaza 01:00.32
5 Jamie Fitzgerald
5 Chris Deardorff
6 Malcolm Johnson 01:05.00
6 Gary Meinhardt
6 Steve Truesdale

Women 4 Omnium

Name Points
1 Hilary Luther 21
2 Barbara Thiele 15
3 Jennifer Collins 9

Women Keirin

Name
1 Jen Featheringill
2 shelby walter
3 Erin Glover
4 Valerie Brostrom
5 Amy Shepard
6 nissy Cobb
7 Mariosol Johannes
8 Jasmine Zamora
9 Erin Goodall
10 ash duban
11 Katie Stonebraker

Women Miss and Out

Name
1 Jen Featheringill
2 nissy Cobb
3 Valerie Brostrom
4 Amy Shepard
5 ash duban
6 Jennifer Zierke
7 Erin Goodall
8 Heather VanValkenburg
9 Erin Glover
10 Mariosol Johannes
11 Kelly Plese
12 Lana Hemenway
13 Heather Johnson
14 Katie Stonebreaker
15 Meg Mautner
16 Jasmine Zamora
17 Hannah McDade

Women Team Sprint

Name Time
1 nissy Cobb 41.39
1 Jen Featheringill
2 Erin Glover 42.03
2 Shelby Walters
3 Jasmine Zamora 45.24
3 Erin Goodall
4 Amy Shepard
4 Lana Hemenway 45.92
5 Mariasol Johannes 46.10
5 ash duban
6 Lynn Hughes-Godfrey 47.27
6 Alexandra McLaughry