OBRA Masters Track Championships: Sunday

Portland, OR
July 21, 2013

Part of the OBRA Masters Track Championships

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 21, 2013 at 3:59 PM

Masters Men 30-39 Kilometer

Name Time
1 Jamie Mikami 01:17.60
2 Jon Ragsdale 01:34.57

Masters Men 30-39 Sprints

Name
1 Brian Kesselman
2 Chris Deardorff
3 Mark Godfrey
4 Brian Ratliff
5 Jamie Mikami
6 Jon Ragsdale

Masters Men 30-44 Keirin

Name
1 Brian Kesselman
2 Jamie Mikami
3 Chris Deardorff
4 Mark Ginsberg
5 Mark Godfrey

Masters Men 45-49 Keirin

Name
1 Jamie Fitzgerald
2 Robert Bigwood
3 Eric Maxfield

Masters Men 45-49 Kilometer

Name Time
1 Jamie Fitzgerald 01:17.08
2 Robert Bigwood 01:17.12
3 James Kramer 01:17.83
4 Tim Bergmann 01:27.21
5 Dan Dhonau 01:27.62
6 Fergus Kinnell 01:29.23
7 Eric Maxfield 01:30.86

Masters Men 45-49 Sprints

Name
1 Robert Bigwood
2 Jamie Fitzgerald
3 Tim Bergmann
4 Dan Dhonau
5 Fergus Kinnell

Masters Men 50-54 Keirin

Name
1 Kevin Billingsley
2 Eric Anderson
3 Vincent Plaza

Masters Men 50-54 Sprints

Name
1 Eric Anderson
2 Vincent Plaza
3 Kevin Billingsley
4 Ken M Lee

Masters Men 50-54/500m

Name Time
1 Vincent Plaza 39.87
2 Eric Anderson 40.09
3 Kevin Billingsley 40.73
4 Ken M Lee 40.84

Masters Men 55+ Keirin

Name
1 Darell Provencher
2 Paul Mautner
3 Mike Murray
4 Steve Troseth

Masters Men 55-59 500m

Name Time
1 James Thiele 37.27
2 Darell Provencher 40.07
3 Paul Mautner 42.74
4 Vince Crapsi 55.74

Masters Men 55-59 Sprints

Name
1 James Thiele
2 Darell Provencher
3 Paul Mautner
4 Mike Murray

Masters Men 60+ 500m

Name Time
1 Steve Troseth 40.24
2 Steve Truesdale 41.73
3 Gary Meinhardt 42.51
4 Malcolm Johnson 42.76
5 John Forbes 48.23
6 Edward Lanton 50.01

Masters Men 60+ Sprints

Name
1 John Tess
2 Steve Troseth
3 Gary Meinhardt
4 John Forbes

Masters Men Team Sprints

Name Time
1 James Thiele 00:56.52
1 Brian Kesselman 00:56.52
1 Kirk Whiteman 00:56.52
2 Jamie Fitzgerald 01:01.56
2 Vincent Plaza 01:01.56
2 Chris Deardorff 01:01.56
3 Eric Anderson 01:01.98
3 Steve Troseth 01:01.98
3 James Thiele 01:01.98
4 Jamie Mikami 01:02.28
4 Lynn Hughes-Godfrey 01:02.28
4 Mark Godfrey 01:02.28
5 Malcolm Johnson 01:04.89
5 Gary Meinhardt 01:04.89
5 Steve Truesdale 01:04.89
6 Kevin Billingsley 01:06.15
6 Paul Mautner 01:06.15
6 Darell Provencher 01:06.15
7 Tim Bergmann 01:06.46
7 Dan Dhonau 01:06.46
7 Fergus Kinnell 01:06.46

Masters Women 30-49 500m

Name Time
1 Hilary Luther 43.70
2 Cynthia Velasquez 44.87
3 Michelle Gross 47.54
4 Cynthia Campbell 57.48

Masters Women 30-49 Sprints

Name
1 Hilary Luther
2 Cynthia Velasquez
3 Michelle Gross

Masters Women 50+ 500m

Name Time
1 Lynn Hughes-Godfrey 43.55
2 Meg Mautner 47.76
3 Kit Pratt 49.78
4 Melissa Boyd 49.80

Masters Women 50+ Sprints

Name
1 Lynn Hughes-Godfrey
2 Barbara Thiele
3 Meg Mautner
4 Melissa Boyd

Masters Women Keirin

Name
1 Cynthia Velasquez
2 Barbara Thiele
3 Michelle Gross
4 Meg Mautner
5 Melissa Boyd

Masters Women Team Sprints

Name Time
1 Hilary Luther 46.43
1 Cynthia Velasquez
2 Lynn Hughes-Godfrey 48.63
2 Meg Mautner
3 Melissa Boyd 51.48
3 Michelle Gross