Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships: Championships by Age Groups

Alsea Falls, OR
January 1, 2013

Part of the Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 15, 2013 at 9:08 PM

Junior Men 10-12

Name Time
1 Ryder Uetrecht 0:59:52
2 Jacob Smith 1:03:26
3 KELLER NORLAND 1:16:27
4 Henry Winnenberg 1:18:34
5 Noah Platt 1:38:01
DNF Grant Lulich

Junior Men 13-14

Name Time
1 Donovan Birky 1:44:25
2 Peyton Logue 0:47:07
3 Sam Drutman 2:15:13
4 Matt Rech 1:08:29
5 Jaxon Hutchinson 1:51:12
6 Kaale Tysoe 1:58:56

Junior Men 15-16

Name Time
1 Lance Haidet 1:19:18
2 Ian Wilson 1:33:46
3 Justin Ziehnert 1:42:33
4 Ian Cole 1:03:02
5 Sebastian Tysoe 1:59:41

Junior Men 17-18

Name Time
1 Javier Colton 1:25:22
2 Mitchell Stevens 1:50:44

Junior Women 10-12

Name Time
1 Lauren Ziehnert 1:06:02

Junior Women 13-14

Name Time
1 Amy Ziehnert 1:13:05
2 Hannah Voigt 1:39:50

Masters Men 30-34

Name Time
1 Adam Hadley 1:58:15
2 Patrick Means 1:59:55
3 Lee Ordonez 2:05:56
4 Adam DeMarzo 2:07:47
5 Nick Wood 2:11:37
6 Christian Reed 2:16:30
7 Joseph Dengel 2:20:57
8 Don Petersen 2:30:00
9 Jeremy Warnicke 2:39:07
10 Bill Garcia 2:41:39
DNF Tyler Fought
DNF Brig Brandt

Masters Men 35-39

Name Time
1 Ryan McGlone 2:03:53
2 Tyler Miller 2:08:23
3 Ryan Eisele 2:14:23
4 Dax Turner 2:14:27
5 Nat Johnson 2:22:36
6 PAT KUDSZUS 2:27:17
7 Brent Wallace 2:29:00
8 Matt Mallet 2:32:16
9 Sean A Carline 2:38:41
10 Jeff Lahti 2:45:33
11 Matt Savage 2:49:20

Masters Men 40-44

Name Time
1 John Weathers 2:05:36
2 Jesse Coombs 2:07:44
3 Brant Buchholz 2:10:47
4 Brian Bowles 2:14:19
5 Ryan Russell 2:16:33
6 Robert Uetrecht 2:19:56
7 Lee Bauck 2:22:22
8 Dave Cockburn 2:23:02
9 Rich Julyan 2:26:58
10 Chris Skovborg 2:28:33
11 Michael Kosmala 2:33:23
12 John Miller 2:34:34
13 Ron Sines 2:45:44
14 Robert Winnenberg 2:56:12
15 Joe Tysoe 3:11:26

Masters Men 45-49

Name Time
1 Jonathan Myers 2:01:22
2 Will Sullivan 2:05:39
3 Tim Butler 2:06:40
4 John McCaffrey 2:11:18
5 Trevor Norland 2:13:49
6 Martin Baker 2:21:13
7 tom williamson 2:23:07
8 Jerry Fox 2:24:17
9 david baker 2:26:53
10 Timothy Shreve 2:36:38
11 Todd Embree 2:41:36
12 Rob Russell 2:42:47
13 Darin Cole 2:47:18
14 jason saunders 2:57:37
DNF Mark Vickers

Masters Men 50-54

Name Time
1 Jeff Otto 2:10:57
2 John OBrien 2:28:28
3 Todd Schock 2:31:13
4 Owen Twitchell 2:41:46
5 Mike Webb 2:52:23
6 Jonathan Pierce 3:14:45

Masters Men 55-59

Name Time
1 John Wilson 2:24:58
2 Steve Yenne 2:29:58
3 Alan Ott 2:38:08
4 Mark Miller 2:40:39
5 Jay Rathe 2:44:54
dnf Ralph Wenziger 1:27:24
DNF Billy Ramsey

Masters Men 60+

Name Time
1 Don Leet 2:36:14
2 Steve Troseth 2:48:31
3 Rick Gregory 3:03:58
4 craig bontly 3:25:04

Masters Women 30-39

Name Time
1 Alice Drobna 2:30:59
2 Melissa Norland 2:32:46
3 Amanda Hoffus 2:43:35
4 Ellen Miller 2:43:51
5 Meagan Masten 2:53:39
6 Suzie Atkin 2:58:37
7 Annie Nielsen 3:00:34
8 Ellene Smith 3:15:40

Masters Women 40-49

Name Time
1 Laura Trace 2:28:40
2 Lisa Belair-Sullivan 2:36:19
3 Leslie Copper 3:06:00

Masters Women 50-59

Name Time
1 Maggie Rising 1:55:38
2 Pam Reid 2:03:27
3 Mary Dallas 2:07:01

Senior Men 19-29

Name Time
1 James Ceccorulli 1:58:07
2 Tyler Fox 2:01:42
3 Scotty Carlile 2:01:57
4 Sean Passage 2:09:52
5 Kolben Preble 2:10:52
6 Travis Wilson 2:11:30
7 Patrick Croasdaile 2:17:40
8 Blair Bronson 2:18:30
9 Jeff Ballantine 2:26:03
10 Adam Oliver 2:28:36
11 Brian Buskirk 3:21:55
DNF Shane Johnson

Senior Women 19-29

Name Time
1 Molly MacGraw 2:36:57
2 Jessica Smith 2:42:52
3 Jeanne Beko 2:53:44