PVC Alpenrose Cup

Portland, OR
July 10, 2018

Part of the PVC Alpenrose Cup

For results questions, please contact Brian Duhon

Updated July 11, 2018 at 9:08 AM

Category 1/2 500m

Name Time
1 Zachary Kovalcik 36.47

Junior Group A 500m

Name Time
1 Tasman Alexander 43.10
2 Tygre Westerfield 43.75
3 Mateen Richie 44.19

Junior Group A Flying Lap

Name Time
1 Mateen Richie 20.23
2 Tasman Alexander 20.78
3 Tygre Westerfield 21.06

Junior Group A Kilo

Name Time
1 Tygre Westerfield 01:28.89
2 Mateen Richie 01:31.13
3 Tasman Alexander 01:31.51

Junior Group A Omnium

Name Time
1 Tygre Westerfield 02:38
2 Tasman Alexander 02:30
3 Mateen Richie 02:28

Junior Group A Scratch

Name
1 Tygre Westerfield
2 Mateen Richie
3 Tasman Alexander

Junior Group B 500m

Name Time
1 Gavin Newman 00:52.30
2 Hunter Westerfield 01:03.32

Junior Group B Flying Lap

Name Time
1 Hunter Westerfield 26.49
2 Gavin Newman 27.04

Junior Group B Kilo

Name Time
1 Gavin Newman 01:55.73
2 Hunter Westerfield 02:04.58

Junior Group B Omnium

Name Time
1 Gavin Newman 02:38
2 Hunter Westerfield 02:34

Junior Group B Scratch

Name
1 Gavin Newman
2 Hunter Westerfield

Masters 40+ 500m

Name Time
1 Mark westerfield 45.92
2 Jon Ragsdale 47.32

Masters 40+ Flying Lap

Name Time
1 Jon Ragsdale 22.46
2 Mark westerfield 23.53

Masters 40+ Kilo

Name Time
1 Jon Ragsdale 01:33.34
2 Mark westerfield 01:35.21

Masters 40+ Omnium

Name Time
1 Jon Ragsdale 01:58
2 Mark westerfield 01:56

Masters 50+ 500m

Name Time
1 Tyler Thessin 43.29
2 John OBrien 44.90

Masters 50+ Flying Lap

Name Time
1 Tyler Thessin 19.13
2 John OBrien 20.27

Masters 50+ Kilo

Name Time
1 Tyler Thessin 01:24.2
2 John OBrien 01:27.5

Masters 50+ Omnium

Name Time
1 Tyler Thessin 02:00
2 John OBrien 01:54

Masters 60+ 500m

Name Time
1 Steve Troseth 39.56
2 Edward Lanton 48.88

Masters 60+ Flying Lap

Name Time
1 Steve Troseth 18.37
2 Edward Lanton 24.27

Masters 60+ Kilo

Name Time
1 Edward Lanton 01:43.75

Masters 60+ Omnium

Name Time
1 Edward Lanton 01:56
2 Steve Troseth 01:20

Masters 70+ 500m

Name Time
1 Loren Russell 53.41

Masters 70+ Flying Lap

Name Time
1 Loren Russell 25.62

Masters 70+ Kilo

Name Time
1 Loren Russell 01:45.01

Masters 70+ Omnium

Name Time
1 Loren Russell 02:00

Masters Women 50+ 500m

Name Time
1 Kathryn Lewis 50.86

Masters Women 50+ Flying Lap

Name Time
1 Kathryn Lewis 25.68

Masters Women 50+ Kilo

Name Time
1 Kathryn Lewis 01:49.87

Masters Women 50+ Omnium

Name Time
1 Kathryn Lewis 02:00