Evolution Racing Team/River City Bicycles

Event Name
1 Winter CX Mike Henry
1 Kruger's Crossing CX Mike Henry
DNF Cross Crusade: Barton Park Mike Henry
7 Cross Crusade: PIR Infield Mike Henry
DNF OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm Michael Girard
7 OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm Andrew Sargent
14 OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm Tim Butler
3 OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm Mike Henry
51 Cross Crusade: Deschutes Brewery Karsten Hagen
7 Cross Crusade: Deschutes Brewery Mike Henry
DNF Cross Crusade: Deschutes Brewery John OBrien
3 Cross Crusade: Deschutes Brewery Mike Henry
5 Sandy/Boring Corn Cross Michael Girard
32 Cross Crusade: Deschutes Brewery Karsten Hagen
45 Cross Crusade: Deschutes Brewery John OBrien
2 Cross Crusade: Heron Lakes Mike Henry
6 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Michael Girard
1 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Mike Henry
52 Cross Crusade: Alpenrose John OBrien
8 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Michael Girard
18 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Final Series Standings Michael Girard
34 GPRT: Heiser Farms CX John OBrien
20 GPRT: Heiser Farms CX Michael Girard
1 GPRT: Heiser Farms CX Tim Butler
9 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Michael Girard
19 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Series Standings Michael Girard
3 GPRT: Ninkrossi Tim Butler
31 GPRT: Ninkrossi John OBrien
9 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Michael Girard
19 Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks: Series Standings Michael Girard
31 GPRT: Zaaldercross John OBrien
3 GPRT: Zaaldercross Tim Butler
27 GPRT: Hood River Double Cross John OBrien
3 GPRT: Hood River Double Cross Tim Butler
20 GPRT: Hood River Double Cross John OBrien
DNF Fazio Farms Mike Henry
1 GPRT: Het Meer Mike Henry
26 GPRT: Het Meer John OBrien
3 GPRT: Het Meer Tim Butler
DNF Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks Michael Girard
16 GPRT: DDCX 1 Harald Graham
1 GPRT: DDCX 1 Mike Henry
22 GPRT: DDCX 1 Michael Girard
2 GPRT: DDCX 1 Tim Butler
16 Tuesday PIR: August Series Standings John Browning
8 Monday PIR: August Series Standings Matthew Slater
2 Kruger's Kermesse Farm Crit Mike Henry
1 Kruger's Kermesse Farm Crit Mike Henry
27 Tuesday PIR John Browning
7 Monday PIR: Series Standings Matthew Slater
6 Monday PIR Matthew Slater
3 OBRA Masters Track Championships: All Sprints (Match, Team, Keirin) John OBrien
3 OBRA Masters Track Championships: All Sprints (Match, Team, Keirin) John OBrien
2 OBRA Masters Track Championships: Pursuits John OBrien
8 Tuesday PIR John Browning
6 Monday PIR Matthew Slater
12 Monday PIR: Series Standings Matthew Slater
10 Tuesday PIR John Browning
DNF Revenge of the Disc: Race 2 John OBrien
3 Tuesday Masters and Juniors: 500m John OBrien
3 Tuesday Masters and Juniors: Kilo John OBrien
14 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Tim Butler
4 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Harald Graham
35 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings
4 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
38 Monday PIR Matthew Slater
3 Revenge of the Disc: Race 1 Karsten Hagen
9 Revenge of the Disc: Race 1: Combined Karsten Hagen
20 Revenge of the Disc: Race 1: Combined John OBrien
4 Revenge of the Disc: Race 1 John OBrien
DNF Gresham Criterium Michael Girard
2 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
2 Tuesday Masters and Juniors: 2k Pursuits John OBrien
2 Tuesday Masters and Juniors: 3k Pursuits John OBrien
1 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
11 Portland Short Track Series MTB STXC Tim Butler
35 Wildcat Mtn Uphill Challenge: Combined John OBrien
10 Wildcat Mtn Uphill Challenge John OBrien
4 Wildcat Mtn Uphill Challenge John OBrien
1 Mt. Tabor Series Tim Butler
10 Mt. Tabor Series Michael Girard
5 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
7 Portland Short Track Series MTB STXC Tim Butler
46 High Desert Omnium: Time Trial: Combined John OBrien
26 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Karsten Hagen
7 High Desert Omnium: Criterium Karsten Hagen
7 High Desert Omnium: Time Trial Karsten Hagen
4 High Desert Omnium: Time Trial John OBrien
7 High Desert Omnium John OBrien
11 St. Honoré Criterium Mike Henry
10 High Desert Omnium: OBRA Road Championships John OBrien
10 Mt. Tabor Series John Browning
17 Mt. Tabor Series Matthew Slater
11 Mt. Tabor Series Michael Girard
1 Mt. Tabor Series John Browning
4 Mt. Tabor Series Tim Butler
21 Baker City Cycling Classic Tim Butler
25 Baker City Cycling Classic Mike Henry
4 Pickett's Charge MTB XC John OBrien
17 Baker City Cycling Classic Michael Girard
25 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Michael Girard
12 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Tim Butler
10 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Mike Henry
16 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Tim Butler
14 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Mike Henry
9 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Michael Girard
9 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Michael Girard
9 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Michael Girard
20 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Tim Butler
21 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Mike Henry
21 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Mike Henry
20 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Tim Butler
15 Baker City Cycling Classic Michael Girard
20 Baker City Cycling Classic Tim Butler
23 Baker City Cycling Classic Mike Henry
4 Mt. Tabor Series Tim Butler
5 Mt. Tabor Series John Browning
34 Tuesday PIR Michael Girard
1 Portland Short Track Series MTB STXC: June Series Standings Harald Graham
12 Portland Short Track Series MTB STXC: June Series Standings Tim Butler
40 Portland Short Track Series MTB STXC: June Series Standings
6 Portland Short Track Series MTB STXC Tim Butler
1 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
7 Mt. Tabor Series John Browning
7 Mt. Tabor Series Michael Girard
25 Mt. Tabor Series Matthew Slater
5 Mt. Tabor Series Tim Butler
1 Mt. Tabor Series John Browning
11 Mt. Tabor Series Mike Henry
45 Tuesday PIR John OBrien
2 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
58 Mary's Peak Hillclimb: Combined John OBrien
9 Mary's Peak Hillclimb John OBrien
10 Mt. Tabor Series Michael Girard
22 Mt. Tabor Series Matthew Slater
35 Mt. Tabor Series John OBrien
12 Mt. Tabor Series Michael Girard
11 Mt. Tabor Series John Browning
15 Mt. Tabor Series Matthew Slater
1 Mt. Tabor Series John Browning
2 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
1 Montinore Road Race Matthew Slater
18 Montinore Road Race Mike Henry
3 Alsea Falls MTB XC Tim Butler
19 Mt. Tabor Series Matthew Slater
12 Mt. Tabor Series John Browning
1 Mt. Tabor Series John Browning
34 Mt. Tabor Series Harald Graham
24 Mt. Tabor Series Matthew Slater
3 Mt. Tabor Series Tim Butler
2 Portland Short Track Series MTB STXC Harald Graham
3 Return on the Jedi: XC John OBrien
2 Return on the Jedi: STXC John OBrien
2 Return on the Jedi: TT John OBrien
5 Alpenrose Thursday Series: May Omnium Results Michael Girard
6 Alpenrose Thursday Series: May Omnium Results John OBrien
13 Sister's Stampede MTB XC Mike Henry
12 Sister's Stampede MTB XC John OBrien
14 Bend Don't Brake John OBrien
5 Bend Don't Brake Karsten Hagen
32 Bend Don't Brake John OBrien
5 Bend Don't Brake Karsten Hagen
10 Bend Don't Brake Mike Henry
7 Bend Don't Brake Mike Henry
1 Bend Don't Brake: Oregon Senior Games John OBrien
52 Tuesday PIR Michael Girard
15 Monday PIR Matthew Slater
34 Monday PIR John OBrien
12 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay Harald Graham
3 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Michael Girard
10 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay Tim Butler
7 Banana Belt Series: Banana Belt 3 John OBrien
3 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Matthew Slater
1 Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB Tim Butler
53 OBRA TTT: Combined John OBrien
1 OBRA TTT John OBrien
5 Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB Harald Graham
42 Tuesday PIR Michael Girard
43 Monday PIR John OBrien
5 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Matthew Slater
5 WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Karsten Hagen
2 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Tim Butler
3 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Mike Henry
12 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Michael Girard
1 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Matthew Slater
9 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Tim Butler
12 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Andrew Sargent
3 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Mike Henry
13 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Michael Girard
51 Tuesday PIR Michael Girard
46 Tuesday PIR John Browning
13 Monday PIR Matthew Slater
6 Banana Belt Series Mike Henry
DNF Banana Belt Series: Banana Belt 1 Andrew Sargent
9 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Michael Girard
5 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Mike Henry
7 Coast Hills Classic MTB XC John OBrien
4 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Andrew Sargent
12 Banana Belt Series John OBrien
4 Banana Belt Series Matthew Slater
11 Banana Belt Series Andrew Sargent
9 Banana Belt Series Tim Butler
5 Banana Belt Series Michael Girard
1 Coast Hills Classic MTB XC Tim Butler
5 Willamette Gran Fondo - Overall Karsten Hagen
2 Willamette Gran Fondo Karsten Hagen
7 Alpenrose Thursday Series John OBrien
6 Alpenrose Thursday Series Michael Girard
41 Tuesday PIR John Browning
42 Monday PIR John OBrien
2 Bear Springs: MTB XC Tim Butler
6 Eugene Roubaix Mike Henry
2 As the Raven Flies... only longer Michael Girard
4 As the Raven Flies... only longer: Combined Michael Girard
1 Bear Springs: MTB STXC Tim Butler
14 Tuesday PIR Michael Girard
DNS Therapeutic Associates Racing TT @ PIR John OBrien
2 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR Karsten Hagen
8 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR: Combined Karsten Hagen
43 Tuesday PIR John Browning
15 Kings Valley Road Race Tim Butler
27 Kings Valley Road Race Matthew Slater
16 Kings Valley Road Race John Browning
5 Mudslinger: MTB XC John OBrien
14 As the Raven Flies: Combined John OBrien
5 As the Raven Flies: Combined Karsten Hagen
3 As the Raven Flies John OBrien
1 As the Raven Flies Karsten Hagen
4 Gorge Roubaix John Browning
1 Gorge Roubaix Andrew Sargent
12 Gorge Roubaix Michael Girard
9 Gorge Roubaix Matthew Slater
6 Gorge Roubaix Mike Henry
1 Gorge Roubaix Andrew Sargent
5 Gorge Roubaix Michael Girard
8 Gorge Roubaix Tim Butler
6 Gorge Roubaix Matthew Slater
2 Gorge Roubaix John Browning
3 Gorge Roubaix Mike Henry
13 Cherry Pie John OBrien
17 Cherry Pie Karsten Hagen
DNF Dirty Circles 3 Michael Girard
14 Dirty Circles 3 Matthew Slater
7 Dirty Circles 3 John Browning
3 Dirty Circles 3 John Browning
16 Dirty Circles 3 John OBrien
11 Dirty Circles 3 Matthew Slater
10 Dirty Circles 3 Michael Girard
5 Dirty Circles 2 Matthew Slater
5 Dirty Circles 2 Matthew Slater
13 Dirty Circles Matthew Slater
3 Dirty Circles John Browning
4 Dirty Circles 1 John Browning
14 Dirty Circles Michael Girard
27 Dirty Circles John OBrien
16 Dirty Circles 1 John Browning
13 Dirty Circles John Browning
8 Dirty Circles 1 Michael Girard
DNF Dirty Circles 1 Michael Girard
12 Dirty Circles Matthew Slater
1 Echo Red to Red MTB XC Andrew Sargent
14 Jack Frost TT: Combined Michael Girard
67 Jack Frost TT: Combined John OBrien
8 Jack Frost TT John OBrien
1 Jack Frost TT Michael Girard