NoMads Bicycle Racing Team

Event Name
9 Portland Cup (USGP) Richard Marantz
22 Kruger's Crossing Cyclocross Bruce James
14 Kruger's Crossing Cyclocross Cameron Millar-Griffin
21 Kruger's Crossing Cyclocross Brian Engelen
12 Kruger's Crossing Cyclocross Tom Hill
28 Cross Crusade #8/OBRA Championships Cameron Millar-Griffin
96 Cross Crusade #8/OBRA Championships Ryan Van Dusen
22 Cross Crusade #8/OBRA Championships Sheilagh Griffin
27 Cross Crusade #8/OBRA Championships Tom Hill
75 Cross Crusade #8/OBRA Championships Brian Engelen
36 Cross Crusade #8/OBRA Championships Richard Marantz
44 Cross Crusade #8/OBRA Championships Del Scharffenberg
7 Cross Crusade #8/OBRA Championships: Age Graded Results for BAR/Championships Cameron Millar-Griffin
2 Cross Crusade #8/OBRA Championships: Age Graded Results for BAR/Championships Richard Marantz
5 Cross Crusade #8/OBRA Championships: Age Graded Results for BAR/Championships Del Scharffenberg
15 Cross Crusade #7 Tom Hill
21 Cross Crusade #7 Sheilagh Griffin
36 Cross Crusade #7 Del Scharffenberg
31 Cross Crusade #7 Richard Marantz
74 Cross Crusade #7 Bruce James
106 Cross Crusade #7 Ryan Van Dusen
107 Cross Crusade #7 J. Jason Jones
66 Cross Crusade #7 Brian Engelen
23 Battlecreek Cross Connie Vine
17 Battlecreek Cross Jeff Vine
23 Cross Crusade #6 Richard Marantz
75 Cross Crusade #6 Bruce James
33 Cross Crusade #6 Robert Mandelson
21 Cross Crusade #6 Sheilagh Griffin
71 Cross Crusade #6 Brian Engelen
19 Cross Crusade #6 Tom Hill
26 Cross Crusade #6 Cameron Millar-Griffin
20 Cross Crusade #5 Sheilagh Griffin
32 Cross Crusade #5 Cameron Millar-Griffin
18 Cross Crusade #5 Richard Marantz
56 Cross Crusade #5 Brian Engelen
17 Cross Crusade #4 Richard Marantz
18 Cross Crusade #3 Tom Hill
70 Cross Crusade #3 Jeff Vine
26 Cross Crusade #3 Richard Marantz
35 Cross Crusade #3 Del Scharffenberg
36 Cross Crusade #3 Roxy Cate
96 Cross Crusade #3 Ryan Van Dusen
DNF Cross Crusade #3 J. Jason Jones
24 Cross Crusade #3 Sheilagh Griffin
DNF Cross Crusade #2 Tom Hill
42 Cross Crusade #2 Jeff Vine
119 Cross Crusade #2 J. Jason Jones
86 Cross Crusade #2 Ryan Van Dusen
82 Cross Crusade #2 Brian Engelen
26 Cross Crusade #2 Sheilagh Griffin
DNF Cross Crusade #2 Jennifer Kulle-Jones
7 Heiser Farm Cross Del Scharffenberg
6 Heiser Farm Cross Richard Marantz
29 Cross Crusade #1 Greg Bernards
68 Cross Crusade #1 Jeff Vine
98 Cross Crusade #1 J. Jason Jones
33 Cross Crusade #1 Roxy Cate
23 Cross Crusade #1 Sheilagh Griffin
26 Cross Crusade #1 Tom Hill
14 Cross Crusade #1 Connie Vine
26 Cross Crusade #1 Richard Marantz
84 Cross Crusade #1 Brian Engelen
46 Cross Crusade #1 Bruce James
8 Battle at Barlow Connie Vine
11 Battle at Barlow Tom Hill
17 Battle at Barlow Richard Marantz
41 Battle at Barlow Jeff Vine
11 Veloshop Rickreall Rampage Brian Engelen
5 Vanport Kermesse Series 2 mary ross
8 Hood River Double Cross #2 Connie Vine
11 Hood River Double Cross #2 Richard Marantz
13 Hood River Double Cross #2 Jeff Vine
13 Hood River Double Cross #2 Del Scharffenberg
6 Hood River Double Cross #1 Richard Marantz
DNF Hood River Double Cross #1 Tom Hill
15 Hood River Double Cross #1 Jeff Vine
16 Kruger's Kermesse Farm Crit Del Scharffenberg
5 Kruger's Kermesse Farm Crit mary ross
8 Kruger's Kermesse Farm Crit Richard Marantz
6 Kruger's Kermesse Farm Crit Sheilagh Griffin
16 Kruger's Kermesse Farm Crit Tom Hill
13 Pain on the Peak Del Scharffenberg
11 Pain on the Peak Richard Marantz
21 Pain on the Peak Jeff Vine
3 Masters Track Championship (Men's Points Races) Del Scharffenberg
8 Vanport Kermesse Series 2 mary ross
32 Kruger's Kermesse Farm Crit Brian Engelen
24 Kruger's Kermesse Farm Crit Bruce James
11 Kruger's Kermesse Farm Crit Richard Marantz
9 Kruger's Kermesse Farm Crit mary ross
11 Kruger's Kermesse Farm Crit Sheilagh Griffin
9 PIR September Handicap Series mary ross
4 OBRA Masters Track Championships: Pursuits Del Scharffenberg
2 OBRA Masters Track Championships: Pursuits Candi Murray
3 OBRA Masters Track Championships: 500 meter TT Del Scharffenberg
19 Kruger's Kermesse Farm Crit Brian Engelen
6 Kruger's Kermesse Farm Crit Richard Marantz
3 OBRA Hillclimb Championships Tom Hill
8 OBRA Hillclimb Championships Bruce James
80 OBRA Hillclimb Championships: Combined Results by Time Del Scharffenberg
5 OBRA Hillclimb Championships Del Scharffenberg
28 Kruger's Kermesse Farm Crit J. Jason Jones
50 OBRA Hillclimb Championships: Combined Results by Time Bruce James
50 OBRA Hillclimb Championships: Combined Results by Time: Combined Bruce James
20 OBRA Hillclimb Championships: Combined Results by Time: Combined Tom Hill
80 OBRA Hillclimb Championships: Combined Results by Time: Combined Del Scharffenberg
20 OBRA Hillclimb Championships: Combined Results by Time Tom Hill
2 Swan Island Criterium John Wiest
21 Monday PIR John Wiest
28 Monday PIR Dave Metz
99 OBRA Time Trial Championships: Combined Results by Time mary ross
106 OBRA Time Trial Championships: Combined Results by Time: Combined Michael Resnick
102 OBRA Time Trial Championships: Combined Results by Time John Wiest
102 OBRA Time Trial Championships: Combined Results by Time: Combined John Wiest
106 OBRA Time Trial Championships: Combined Results by Time Michael Resnick
4 OBRA Time Trial Championships Michael Resnick
99 OBRA Time Trial Championships: Combined Results by Time: Combined mary ross
3 OBRA Time Trial Championships John Wiest
1 OBRA Time Trial Championships mary ross
49 Tuesday PIR Bruce James
29 Monday PIR John Wiest
84 OUCH: Combined Results by Time Michael Resnick
1 OUCH mary ross
74 OUCH: Combined Results by Time mary ross
84 OUCH: Combined Results by Time: Combined Michael Resnick
4 OUCH Michael Resnick
74 OUCH: Combined Results by Time: Combined mary ross
25 Monday PIR John Wiest
7 Portland MTB Short Track Series Ellie Engelen
DNF Portland MTB Short Track Series Bruce James
DNF Portland MTB Short Track Series J. Jason Jones
5 Portland MTB Short Track Series Jeff Vine
22 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
18 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: King Estate Road Race Rick/Michael Metz/Metz
1 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: King Estate Road Race David/Maya Hopper/Hopper
5 Co-Motion Criterium David Hopper
18 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Co-Motion Criterium Rick/Michael Metz/Metz
2 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Kent Peterson Time Trial David/Maya Hopper/Hopper
18 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Kent Peterson Time Trial Rick/Michael Metz/Metz
2 Co-Motion Classic Tandem Stage Race David/Maya Hopper/Hopper
18 Co-Motion Classic Tandem Stage Race Rick/Michael Metz/Metz
50 Tuesday PIR John Wiest
58 Tuesday PIR Michael Resnick
3 Portland MTB Short Track Series Ellie Engelen
23 Monday PIR John Wiest
21 Monday PIR David Hopper
46 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
30 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
52 Portland MTB Short Track Series J. Jason Jones
22 Portland MTB Short Track Series Tom Hill
6 Portland MTB Short Track Series Jeff Vine
DNF Tuesday PIR John Wiest
57 Portland MTB Short Track Series J. Jason Jones
12 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
9 Portland MTB Short Track Series Tom Hill
11 Portland MTB Short Track Series Jeff Vine
22 Monday PIR John Wiest
24 Monday PIR Michael Resnick
22 Mt Tabor Series Robert Mandelson
19 Mt Tabor Series Tom Hill
16 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
6 Portland MTB Short Track Series Ellie Engelen
13 Portland MTB Short Track Series Jeff Vine
4 OBRA Junior and Team Event Track Championships Candi Murray
19 Mt Tabor Series Tom Hill
36 Tuesday PIR Michael Resnick
42 Tuesday PIR John Wiest
42 Tuesday PIR mary ross
20 Monday PIR: June Series Ryan Van Dusen
17 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
5 Portland MTB Short Track Series Ellie Engelen
23 Monday PIR David Hopper
3 Monday PIR Ryan Van Dusen
29 Monday PIR John Wiest
26 Mt Tabor Series David Hopper
15 Mt Tabor Series Tom Hill
26 Tuesday PIR mary ross
24 Tuesday PIR Ryan Van Dusen
24 Portland MTB Short Track Series Tom Hill
4 Portland MTB Short Track Series Ellie Engelen
19 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
3 Portland MTB Short Track Series Ellie Engelen
12 Portland MTB Short Track Series Jeff Vine
6 Portland MTB Short Track Series Brian Engelen
19 Monday PIR John Wiest
20 Portland MTB Short Track Series Jeff Vine
5 Picketts Charge MTB Connie Vine
9 Picketts Charge MTB Jeff Vine
5 Picketts Charge MTB Connie Vine
28 Mt Tabor Series Candi Murray
37 Tuesday PIR mary ross
30 Tuesday PIR Michael Resnick
4 Mount Tabor Circuit Race Del Scharffenberg
10 Mount Tabor Circuit Race David Hopper
2 Cirque du Cycling Criterium David Hopper
6 OBRA Road Race John Wiest
7 OBRA Road Race Richard Marantz
1 OBRA Road Race Del Scharffenberg
1 OBRA Road Race mary ross
2 Mt Tabor Series mary ross
20 Mt Tabor Series Candi Murray
27 Monday PIR John Wiest
3 Mt Tabor Series mary ross
10 Mt Tabor Series David Hopper
18 Mt Tabor Series Candi Murray
DNF Silverton Road Race Tom Hill
13 Falls City Firecracker MTB Brian Engelen
208 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time Del Scharffenberg
1 OBRA TTT Championships Connie Vine
206 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time John Wiest
263 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time Connie Vine
207 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time Michael Resnick
205 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time Patrick Murphy
3 OBRA TTT Championships Patrick Murphy
3 OBRA TTT Championships John Wiest
3 OBRA TTT Championships Del Scharffenberg
205 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time: Combined Patrick Murphy
3 OBRA TTT Championships Michael Resnick
263 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time: Combined Connie Vine
206 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time: Combined John Wiest
208 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time: Combined Del Scharffenberg
207 OBRA TTT Championships: Combined Results by Time: Combined Michael Resnick
51 Tuesday PIR John Wiest
14 Tuesday PIR Bruce James
23 Monday PIR John Wiest
28 Monday PIR: May Series Jeff Vine
16 Albany Criterium David Hopper
23 Monday PIR: Series Standings Jeff Vine
32 Monday PIR David Hopper
17 Monday PIR Ryan Van Dusen
7 Bear Springs Trap MTB Del Scharffenberg
28 Monday PIR Ryan Van Dusen
29 Monday PIR John Wiest
17 Monday PIR: Series Standings Jeff Vine
38 Monday PIR Bruce James
64 Monday PIR David Hopper
11 WebCyclery Cascade ChainBreaker MTB Connie Vine
17 WebCyclery Cascade ChainBreaker MTB Jeff Vine
4 WebCyclery Cascade ChainBreaker MTB Connie Vine
56 Tuesday PIR John Wiest
34 Monday PIR Jeff Vine
21 Monday PIR Tom Hill
11 Monday PIR Jeff Vine
39 Monday PIR Scott Benjamin
50 Monday PIR John Wiest
34 Tuesday PIR John Wiest
22 Tuesday PIR David Hopper
13 Tuesday PIR: April Series David Hopper
23 Tuesday PIR: April Series John Wiest
75 Estacada Time Trial: Combined Results by Time John Wiest
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three Robert Mandelson
54 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time Robert Mandelson
54 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Three: Combined Results by Time: Combined Robert Mandelson
75 Estacada Time Trial: Combined Results by Time: Combined John Wiest
14 Estacada Time Trial: Combined Results by Time: Combined David Hopper
5 Estacada Time Trial John Wiest
3 Estacada Time Trial David Hopper
14 Estacada Time Trial: Combined Results by Time David Hopper
53 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Robert Mandelson
53 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Results by Time: Combined Robert Mandelson
61 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Results by Time Robert Mandelson
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One Robert Mandelson
3 Deschutes River Valley TT Festival Robert Mandelson
53 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two: Combined Results by Time Robert Mandelson
61 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Robert Mandelson
61 Deschutes River Valley TT Festival: Stage One: Combined Results by Time: Combined Robert Mandelson
3 Deschutes River Valley TT Festival: Stage Two Robert Mandelson
23 Tuesday PIR David Hopper
3 Estacada Time Trial Del Scharffenberg
2 Estacada Time Trial John Wiest
13 Peak Sports Mudslinger MTB Brian Engelen
51 Estacada Time Trial: Combined Results by Time: Combined John Wiest
51 Estacada Time Trial: Combined Results by Time John Wiest
59 Estacada Time Trial: Combined Results by Time Del Scharffenberg
59 Estacada Time Trial: Combined Results by Time: Combined Del Scharffenberg
13 Peak Sports Mudslinger MTB J. Jason Jones
27 Tuesday PIR John Wiest
5 Estacada Time Trial Lisa Winchester
DNF Estacada Time Trial Kim Gerhardt
149 Estacada Time Trial: Combined Results by Time: Combined Lisa Winchester
18 Icebreaker Criterium John Wiest
149 Estacada Time Trial: Combined Results by Time Lisa Winchester
9 Tuesday PIR John Wiest
4 Tuesday PIR David Hopper
11 Horning's Hustle Jeff Vine
12 Horning's Hustle Brian Engelen
8 Horning's Hustle Richard Marantz
9 Horning's Hustle Del Scharffenberg
13 Horning's Hustle J. Jason Jones
20 Piece of Cake Road Race David Hopper
14 Banana Belt Road Race Series Del Scharffenberg
27 Banana Belt Road Race Series David Hopper
29 Banana Belt Road Race Series Tom Hill
23 Banana Belt Road Race Series Del Scharffenberg
27 Banana Belt Road Race Series David Hopper
209 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined Del Scharffenberg
126 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined John Wiest
35 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined David Hopper
307 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined J. Jason Jones
103 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined Scott Benjamin
35 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time David Hopper
307 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time J. Jason Jones
103 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time Scott Benjamin
2 Jack Frost Time Trial John Wiest
173 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time mary ross
209 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time Del Scharffenberg
126 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time John Wiest
336 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined Candi Murray
173 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time: Combined mary ross
7 Jack Frost Time Trial David Hopper
65 Jack Frost Time Trial J. Jason Jones
DNS Jack Frost Time Trial Kim Gerhardt
29 Jack Frost Time Trial Scott Benjamin
DNS Jack Frost Time Trial Lisa Winchester
12 Jack Frost Time Trial Candi Murray
1 Jack Frost Time Trial mary ross
DNS Jack Frost Time Trial Robert Mandelson
DNF Jack Frost Time Trial Michael Resnick
6 Jack Frost Time Trial Del Scharffenberg
336 Jack Frost Time Trial: Combined Results by Time Candi Murray
DNF Cherry Pie RR Dave Metz
36 Cherry Pie RR David Hopper
4 Cherry Pie RR Joanne Leyva
30 Cherry Pie RR Jeff Vine
14 Cherry Pie RR Ryan Van Dusen
9 Vanport Kermesse Series Standings Del Scharffenberg
6 Vanport Kermesse Series Standings Jeff Vine
5 Vanport Kermesse Series Standings J. Jason Jones
12 Vanport Kermesse Series Standings Bruce James
5 Vanport Kermesse Series Bruce James
6 Vanport Kermesse Series Jeff Vine
4 Vanport Kermesse Series Del Scharffenberg
6 Vanport Kermesse Series J. Jason Jones
9 Vanport Kermesse Series Standings Jeff Vine
7 Vanport Kermesse Series Standings J. Jason Jones
4 Vanport Kermesse Series J. Jason Jones
5 Vanport Kermesse Series Jeff Vine
DNF Vanport Kermesse Series David Hopper