2011 Oregon Cup

The Oregon Cup is a year-long points series for individuals and teams.

Updated October 3, 2012 14:35 PM

Name Team Points
1 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 279
2 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 225
3 Brendon Gallant HPChiro/Alpine Mortgage Planning 161
4 Steven Beardsley Gentle Lovers 157
5 John Leonard Rapha Racing NW 145
6 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 145
7 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 145
8 Ryan Carlson Cyclepath Racing 129
9 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 129
10 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 125
11 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 113
12 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 110
13 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning 98
14 Taylor Kneuven Geox Fuji Test Team 93
15 Zach Winter Guinness Cycling Team 91
16 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team 87
17 jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 84
18 James Adamson Gentle Lovers 80
19 Jacob Rathe Chipotle Development Team 75
20 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 73
21 Rob English Hutch's/English Cycles 70
22 Michael Palmer Veloce Racing 66
23 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60
24 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 60
25 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team 60
26 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60
27 Yann Blindert HPChiro/Alpine Mortgage Planning 60
28 David Wells Guinness Cycling Team 60
29 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53
30 Joseph King Guinness Cycling Team 53
31 Jason Riffle HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50
32 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 49
33 Eddie French Guinness Cycling Team 45
34 Roger Worthington 45
35 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39
36 Mathew Braun Team S+M 38
37 Tony Kic Gentle Lovers 35
38 Zachary Kovalcik Diamond Law Cycling Team 30
39 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 30
40 Nate Magaret Rapha Racing NW 30
41 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 25
42 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 25
43 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 20
44 Michael Benno Veloce Racing 20
45 Tim Butler West End Bikes/Specialized 19
46 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 19
47 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles 18
48 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 18
49 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 18
50 Marcel deLisser Hammer Nutrition/CMG Racing Team 17
51 David Kuhns University of Oregon Cycling Club 17
52 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 17
53 Sloane Anderson ProAir/HFA 16
54 Jonathan Myers Team S+M 16
55 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 16
56 Eric Sheagley Veloce Racing 15
57 Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning 14
58 Kristo Jorgenson BYRDS 14
59 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 14
60 Peter Vraniak 13
61 Mark Blackwelder Gentle Lovers 13
62 Camille Hook 1 Error 13
63 David Muecke 13
64 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
65 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized 12
66 Cary Miller Gentle Lovers 12
67 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 12
68 Ryan Weaver River City Bicycles 12
69 Sal Collura SLOCUM Race Team 11
70 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
71 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 10
72 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 10
73 Colin Gibson Hagens Berman/Lake Washington Velo 10
74 Matthew Karre River City Bicycles 10
Name Team Points
1 Jen Akeroyd Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 400.0
2 Mindy Simmons 225.0
3 Lindsay Fox Athletes Lounge 195.0
4 Sara Fletcher Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 190.0
5 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness 180.0
6 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 171.0
7 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 170.0
8 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 165.0
9 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 160.0
10 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 137.0
11 Lisa Turnbull REP Gym/Riverstone 135.0
12 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 132.0
13 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 128.0
14 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 122.0
15 Tawnie Mcdonald 112.0
16 Erin Playman Gentle Lovers 110.0
17 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 103.0
18 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 95.0
19 Amy Campbell River City Bicycles 90.0
20 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 89.5
21 Jessica Cutler Cucina Fresca 75.0
22 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 75.0
23 Zayda (Sarah) Maguire Team Kenda p/b Geargrinder 65.0
24 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 60.0
25 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 57.0
26 Lisa Reeve Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 56.0
27 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 54.0
28 Abra McNair Showers Pass 50.0
29 Erin Goodall Hammer Velo 48.0
30 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness 44.0
31 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 43.5
32 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42.0
33 Amanda Atwill Hammer Velo 40.0
34 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 40.0
35 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 39.0
36 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 35.0
37 Jerika Hutchinson 1 Error 35.0
37 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop 35.0
39 Erica Loder Upper Echelon Fitness 30.0
40 Kay Bork Poplollies 25.0
40 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 25.0
42 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 20.0
43 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 18.0
44 Mielle Blomberg Team S+M 18.0
45 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17.0
46 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 16.0
47 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16.0
48 Amy Shepard-Emoff Diamond Law Cycling Team 16.0
49 Meg Mautner Bike Central 15.0
50 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14.0
51 Kristina Lackner Hutch's-Eugene 13.0
52 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 13.0
53 Virginia Pedersen 13.0
54 Elizabeth Evans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 10.0

The Oregon Cup is a year-long points series for senior men.

2011 Races
March 13 Banana Belt 2
March 26 Piece of Cake Road Race
April 9 Kings Valley Road Race
April 30 Eugene Roubaix
May 21 Mt. Tabor Circuit Race
July 10 Road Race
July 31 Vancouver Criterium

Rules

  • Divisions: Senior 1/2 Men.
  • Events selected by OBRA Oregon Cup Committee based on Race Selection Criteria (below).
  • There is not a minimum number of races to qualify.
  • Cash Prize List – 5 deep.
    1. $300
    2. $200
    3. $150
    4. $100
    5. $50
  • Prizes awarded at the annual OBRA Banquet
  • Leaders and champions jerseys will be awarded.
  • The OBRA Oregon Cup Committee will conduct ongoing outreach to potential sponsors and media.
  • Free entry to OR Cup events for OR Cup leaders.
  • Lower category riders competing in Senior Men races will receive points unless their category is picked separately. Lower-category riders do still count in individual race placings -- if a lower category rider finishes ahead of a higher category rider, the higher category rider does not move up in their placing.
  • Only yearly OBRA members are eligible for the Oregon Cup. People who only purchase one-day licenses will not be counted.
  • Ties
    • The most first place finishes or, if still tied, the most second place finishes, etc., or if still tied;
    • The highest placing in the last race, or the race nearest the last race in which at least one of the tied riders placed.

Points

  1. 100
  2. 75
  3. 60
  4. 50
  5. 45
  6. 40
  7. 35
  8. 30
  9. 25
  10. 20
  11. 19
  12. 18
  13. 17
  14. 16
  15. 15
  16. 14
  17. 13
  18. 12
  19. 11
  20. 10

Race Selection Criteria

  1. No more than eight events.
  2. Primarily road races. Criteriums will be used as needed to fill schedule.
  3. Road Race Difficulty Balance - Balance degree of difficulty based on hills vs. flat, distance, etc.
  4. High Profile Event - Well advertised in advance both with membership and media. High likelihood of commercial sponsorship.
  5. Geographically Balanced - Southern, central and northwest Oregon based on membership representation.
  6. Historically Significant - History of success over many seasons.
  7. Demonstrated Participation - Popular event and/or venue.
  8. Seasonally Balanced - Monthly, if possible, March through September.
  9. Quality Venue/Promotion - Highest standards for promoters and OBRA.

Questions? Contact Steven Beardsley.