Misty Mitchell
Here are the updated OBRA reslults for Mudslinger. Email me if you have any questions.
Thank you
Misty
Place Number Last First Name Age Team City State Time
Elite Men 9 Bucklin Adam 40 Team Rwanda Bend OR 1:27:54
1 8 Bezecny Josh 34 Klamath Falls OR 1:34:37
2 10 Hainisch Thomas 43 Bendbroadband/Webcyclery.com Bend OR 1:35:00
3 261 Tonkin Erik 41 Team S&M Portland OR 1:35:05
4 206 Wodtli Brennan 28 Hutchs Bend Dental Bend OR 1:35:07
5 12 Myers Jonathan 48 TUHS Timber worlves,Team S&M Portland OR 1:36:18
6 258 Fox Tyler 21 Giant Co Factory off Road Redmond OR 1:37:39
7 197 Cheeney Chad 37 Bend OR 1:40:19
8 259 Babcock Sean 32 Team S&M Covallis OR 1:53:21
9 209 Grediagin Alex 25 Ixs,Fox,Pine Mtn. Sports,Sidelines Spor,Spank Bend OR 1:56:26
10 11 Loaiza Andrew 28 Cyclepath PDX Portland OR 2:03:17
Expert Men 19-44
1 24 Benton Marcus 31 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 1:38:47
2 201 Demarzo Adam 36 Trinity-Dryve Coos Bay OR 1:39:29
3 266 Carter Barton 40 Ridge Salem OR 1:42:19
4 28 Johnson Shane 32 Trinity-Dryve Redmond OR 1:42:40
5 26 Gulley Jason 35 Sagebrush Cycles Bend OR 1:43:12
6 33 Skalet Zach 20 12 O'clock Boys Corvallis OR 1:44:29
7 27 Johnson Kendal 23 Sagebrush Cycles Corvallis OR 1:45:59
8 34 Trask Chris 29 Corvallis Cyclery Racing Albany OR 1:47:11
9 225 Ramos Max 0 Dsendit Racing Corvallis OR 1:48:03
10 35 Weikel Daniel 44 Portland OR 1:48:12
11 32 Russell Ryan 42 Beaverton OR 1:49:02
12 25 Guerrero Eduardo 32 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 1:51:08
13 37 Youngs Nate 35 Boring OR 1:53:52
14 203 Armstrong Craig 37 Olympia Cycling Team Portland OR 1:54:26
15 36 Wilson Ian 18 Team Vbas Bend OR 2:01:38
16 31 Richards Keith 38 Hillsboro OR 2:05:54
17 29 Kelley Scott 43 Capitol Velo Salem OR 2:22:43
DNF 30 Luckett Jesse 43 Cyclepath Portland OR
Expert Men 45+
1 224 Carroll Scott 0 Pacific Power blue Sky Corvallis OR 1:47:06
2 17 Szwaya Michael 45 Bicycleattorney.com Portland OR 1:47:22
3 221 Hill David 0 Ridge Dallas OR 1:47:39
4 16 Rosier Todd 50 Therapeutic Associates Racing P/B Vancouver Toyota Hillsboro OR 1:49:41
5 15 Micek Edward 44 Bendbroadband/Webcyclery.com Bend OR 1:51:35
6 162 McCallion Steve 52 Portland OR 1:59:51
SS Men
1 265 Turner Dax 40 LifeCycle Eugene OR 1:46:39
2 213 Salerno Damien 30 Donger Mfg. Yachats OR 1:54:27
3 251 Prause David 44 Grundlebruisers Portland OR 1:56:06
4 193 Rizer Kenneth 25 Tiller OR 1:56:59
5 191 Morrow Brennan 38 Blazin Saddles Sisters OR 1:57:38
6 195 Vanderstoep Cameron 42 Half Fast Velo Milwaukie OR 2:02:23
7 192 Place Brad 51 Sufferfest Racing Eugene OR 2:05:33
8 189 Bisers Dave 35 Oregon Bike Shop Racing Team Portland OR 2:07:00
9 241 Trammel Logan 27 Hapi-Go! Scio OR 2:11:21
10 190 Campbell Caleb 16 Bend OR 2:17:06
11 231 Sandvick Matthew 28 Eugene OR 2:18:32
12 194 Trumbull Jack 42 Hood River OR 2:21:02
13 138 Delaney Tom 43 Eugene OR 2:35:36
14 188 Birdzell Luther 39 Luther Birdzell Hood River OR 3:59:34
Sport Men 19-39
1 116 Gruenemay Brian 36 Corvallis Cyclery Corvallis OR 1:43:59
2 117 Rolshoven John 26 Mary's Bicycle Club Corvallis OR 1:44:27
3 236 Seibel Creed 28 Sisters OR 1:47:35
4 114 Gill Quincy 20 Eugene OR 1:47:56
5 125 Seyler Brett 35 San Francisco CA 1:48:53
6 129 White Matthew 36 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 1:54:25
7 115 Gomez Tommaso 32 Swift Racing P/B 21st Ave. Bicycles Portland OR 1:58:38
8 120 Newell Matthew 33 Toledo OR 1:58:48
9 112 Dickson Caleb 29 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 1:58:52
10 264 Langella Matt 32 Grant Pass OR 1:59:02
11 111 Brandelli Greg 30 Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver WA 1:59:05
12 123 Scheidegger Blaine 28 Grants Pass OR 1:59:43
13 230 Seipel Aaron 24 Corvallis OR 1:59:51
14 113 Garcia Bill 35 Beaverton OR 2:00:52
15 126 Seyler Craig 34 Eugene OR 2:01:18
16 127 Trimble John 31 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 2:08:55
17 110 Bouska Michael 32 Bend OR 2:11:53
18 121 Perez Gerardo 34 Portland Velo Racing Wilsonville OR 2:14:58
19 243 Davis Logan 23 Oregon Bike Shop Racing Team Camas OR 2:20:05
20 122 Rayburn Kevin 25 Team Planet X USA Tualatin OR 2:22:57
21 118 Joyce Martin 33 Portland OR 2:28:17
22 124 Schoknecht Alex 29 Portland OR 2:29:39
23 109 Bellini Fabio 35 Salem OR 2:36:03
24 130 Winstead Leif 23 Corvallis OR 2:37:31
25 253 Trapnell Drew ` 27 Camas Bike and Sport Beaverton OR 2:43:08
26 128 Vail Jesse 33 Tigard OR 2:49:28
27 119 Klaudt Matthew 32 Newport OR 3:27:49
Sport Men 40-49
1 150 Rice Trevor 42 Portland OR 1:44:10
2 145 Herring Garth 45 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 1:52:21
3 152 Steiner Andrew 46 Bend OR 1:53:20
4 135 Brown Mike 45 Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Bend OR 1:58:44
5 140 Gritters James 48 Sagebrush Cycles Bend OR 2:00:02
6 137 Cress Eric 44 Team 10 Barrel Portland OR 2:01:10
7 270 Myers Kelly 45 Tigard OR 2:01:33
8 248 McCammon Derek 45 Half Fast Velo Happy Valley OR 2:09:13
9 141 Hamness Terry 45 Camas Bike and Sport Washougal WA 2:10:27
10 142 Hanselman Joshua 40 Newberg OR 2:11:22
11 260 Page Chris 47 Brightwood OR 2:11:27
12 134 Bergerson Luke 42 Capital Velo Aumsville OR 2:14:29
13 232 Chung James 46 Newburg OR 2:14:34
14 139 Florence Dave 48 Canby OR 2:14:39
15 149 Radich Matt 46 Dr Will Bar Presented by Atmosera Lake Oswego OR 2:18:24
16 147 Massine Russell 43 Sunnyside Sports Bend OR 2:19:10
17 143 Harris Youngblood 45 N/A Portland OR 2:19:19
18 133 Barrett Charles 48 Portland OR 2:21:08
19 132 Allen Paul 40 Portland OR 2:22:38
20 153 Van Domelen Michael 49 Eugene OR 2:24:04
21 146 Hodson Nick 43 Team Lazy Tarantulas Portland OR 2:31:31
22 237 Fairbanks Scott 44 Corvallis OR 2:32:04
23 196 Jones Jason 42 Team Planet X USA Portland OR 2:36:52
24 136 Campbell Scott 48 Bend OR 2:45:17
25 144 Heide Justin 44 Eugene OR 2:55:26
26 151 Russell Racer Rob 49 Sweat 360 Hillsboro OR 3:06:38
27 148 Moore Christopher 42 Salem OR 3:53:24
Elite Women
1 267 Pennington Alice 34 Team S&M Portland OR 1:52:13
2 13 Frey Fairlee 29 George's Cycles/Twenty16 Boise ID 1:53:25
3 14 Raths Kaydee 29 Revolution Bikes Arcata CA 1:57:36
Expert Women
1 107 Lusk Jaimie 36 Chamois Butt'r Portland OR 1:59:31
2 202 Armstrong Alana 34 Olympia Cycling Team Portland OR 2:09:58
3 40 Pfeifer Emily 37 Eugene OR 2:16:43
4 182 Zamora Stephanie 40 No Apologies! Friday Harbor WA 2:17:13
5 38 Arvidson Rheannon 32 No Apologies! Corvallis OR 2:20:18
6 39 Dallas Mary 53 Hutch's/Bend Dental Bend OR 2:22:04
7 242 Hanna Sue 56 Oregon Bike Shop Racing Team Portland OR 2:45:07
Expert Junior Men (14-18)
1 21 Jones Henry 15 Bend Endurance Academy Bend OR 1:38:41
2 255 Uetrecht Ryder 14 Bendbroadband/Webcyclery.com Bend OR 1:44:59
3 208 Keane Calvin 14 Bend Endurance Acadamey Bend OR 1:58:09
4 200 Walker Alex 15 Recwarenw Bellimgham WA 2:08:59
5 20 Furst Paul 17 Vancouver WA 2:10:01
6 22 Trumbull Caleb 14 Hood River OR 2:17:02
7 18 Bierwirth Bryce 15 Eugene OR 2:44:34
8 19 Boutette Rowan 16 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene OR 3:55:10
Sport Men 50-59
1 156 Bergstedt Bryan 58 Bend OR 1:48:48
2 159 Kender Michael 52 Portland OR 1:56:01
3 161 Martel Matthew 50 Interurban Portland OR 2:00:52
4 154 Adams David M 53 Wilsonville OR 2:05:23
5 199 Hollister Jeff 57 Team Oregon P/B Laurelwood Brewing Portland OR 2:07:08
6 157 Briggs Vaughan 55 Bend OR 2:08:32
7 163 Monroe John 50 Monster Media/Spy Racing B/P Fight Messo San Francisco CA 2:09:11
8 164 Obrien John 56 Evolution/RCB Ridgefield WA 2:10:13
9 155 Ballard Scott 49 Portland OR 2:11:49
10 165 Shreve Tim 51 Hutch's-Slocum-Co-Motion Oregon OR 2:13:47
11 168 White Robert 49 Oregon City OR 2:23:10
12 166 Strodtbeck Tom 50 Bicycleattorney.com Portland OR 2:27:54
13 160 Luoma David 58 Cyclepath Racing Portland OR 2:29:30
14 158 Hand Mark 56 Team Planet X Tigard OR 2:34:42
15 169 White Mark 54 Eugene OR 2:49:16
16 238 Thomas Billy 54 Deschutes Brewery Bend OR 2:59:46
17 229 Morehead John 52 Washougal WA 3:13:23
18 167 Thompson Joel 53 Team 10 Barrel Tualatin OR 3:51:27
DNF 244 Randall Phil 59 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene OR
Sport Men 60+
1 204 Pratt Randy 61 Portland OR 2:07:25
2 175 Sorenson Chris 60 Cottage Grove OR 2:08:21
3 172 Miller Mark 60 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 2:10:05
4 174 Sibilia-Young Dennis 61 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene OR 2:13:46
5 257 Bontly Craig 65 Bike Vigalantes Eugene OR 2:21:57
6 219 Rodgers Ken 64 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene OR 2:24:07
7 171 Mallon Terry 60 Hood River OR 2:25:24
8 173 Ramsey Billy 62 Creswell OR 2:38:49
9 176 Speirn Russell 69 Cycle Path Racing Portland OR 2:43:18
10 170 Hankins David 61 Camas Bike and Sport Vancouver WA 2:46:51
Clydesdale 200+
1 2 Gonzalez-Crumley Ruben 37 Amity OR 2:08:13
2 1 Housley Scott 44 Pleasant Hill OR 2:08:49
3 5 Sather Mark 45 Team 10 Barrel Wilsonville OR 2:10:16
4 6 Spehar Chaum 42 Corvallis OR 2:30:55
5 7 Tofflemire Fletcher 36 Mtbeers Albany OR 2:35:09
6 3 Juarez Jose 54 Portland OR 3:49:10
7 4 Maurer Travis 41 Portland OR 3:54:46
Fat Bike (Non Gender)
1 45 Rodriguez Albert 31 The Hub Cyclery Bend OR 2:07:32
2 46 Roth Bjorn 54 Bend OR 2:15:33
3 214 Giessinger Laurie 43 Hutchs/bend dental Bend OR 2:30:30
4 207 Varner Daniel 26 Eugene OR 2:49:43
5 47 Spehar Brooke 38 Corvallis OR 2:53:48
6 44 Lewis Kathryn 53 Gladstone OR 3:06:32
7 43 Jorgensen Judy 55 Bend OR 3:43:58
8 42 Jaren Jeff 36 Gladstone OR 3:58:26
DNS 41 Batty Thom 53 Team Bike Concierge Mololla OR
Sport Women 19-39
1 245 Trammel Sharon 20 Hapi-Go! Scio OR 2:26:13
2 106 Beck Inga 37 Team Western Bikeworks Portland OR 2:30:59
3 108 Pieraccini Giana 28 Salem OR 3:46:09
4 177 Day Carolyn 43 Deschutes Brewery Bend OR 2:10:32
5 179 Mills Michelle 44 Keizer OR 2:31:39
5 180 Mishoe Michelle 44 West Coast Women's Cycling Portland OR 2:36:06
6 181 Wolfe Patti 47 Redmond OR 2:53:44
Sport Women 50+
1 187 Thorstrom Michelle 53 Hutches/bend dental Bend OR 2:11:40
2 228 Johnson Desiree 50 Sherwood OR 2:52:09
3 185 Mcnabb Meg 57 Portland OR 3:07:45
4 183 Blackshear Kathleen 61 Flywheel Talent OR 3:47:31
Novice Men 19-39
1 78 Swarm Steven 31 Salem OR 1:04:42
2 77 Sotor Nick 30 Portland OR 1:05:27
3 79 Thornbrugh Darren 39 Corvallis OR 1:13:11
4 73 Ard Nathan 38 Albany OR 1:14:13
5 74 Gore Mike 37 Springfield OR 1:16:25
6 80 Vallejo Richard 22 Vancouver WA 1:19:56
7 131 Zinda Josh 37 Albany OR 1:20:38
8 262 Haislip Aaron 20 Sandy OR 1:27:40
9 75 Kranites Tom 38 Eugene OR 1:28:08
DNS 76 Lande Peter 34 Corvallis OR
DNS 198 Horton Thomas 25 Corvallis OR
Novice Men 40+
1 87 Burkett Jesse 44 Portland OR 1:02:58
2 252 Churchill Flint 42 Camas Bike and Sport Beaverton OR 1:06:24
3 84 Brothers Phil 48 Team Philz Trails Bend OR 1:10:11
4 82 Boelter Joshua 40 Portland OR 1:11:24
5 92 Harvey Jason 40 Albany OR 1:12:04
6 215 Groves Kevin 41 Florence OR 1:14:12
7 91 Gholson Greg 54 Seal Rock OR 1:14:14
8 94 Kimsey Chad 46 CRS Albany OR 1:17:03
9 89 Deremer Dan 48 Winston OR 1:17:27
10 99 Taft Erick 45 Camas Bike and Sport Vancouver WA 1:18:30
11 211 Kent Adam 48 The Wildenkents Corvallis OR 1:20:16
12 222 Bacon Ralph 0 Blodgett OR 1:23:50
13 86 Bugado Scott 50 Keizer OR 1:25:10
14 100 Texley Michael 47 Eugene OR 1:27:06
15 247 Miller Lee 60 Philmoth OR 1:29:59
16 256 McIlroy Paul 53 Blodgett OR 1:30:28
17 98 Swarm Art 63 Clackamas OR 1:44:02
18 81 Adams Brett 57 Bend OR 1:44:13
19 96 Morgan Michael 48 Waldport OR 1:52:35
20 85 Bucy Troy 53 Beaverton OR 2:04:36
21 88 Conwell Jeff 53 Team Rose City Seattle WA 2:32:38
22 95 Litchfield Philip 66 Half Penny Salem OR 3:45:17
23 97 Reinhart Craig 52 Lake Oswego OR 3:45:19
24 101 Waldo Dave 63 Corvallis OR 3:45:21
DNS 90 Fischer Ed 48 Camas WA
DNS 83 Bolan Patrick 45 Oregon City OR
Novice Women 19-39
1 205 Diss Leanne 23 Mary's Cycling Club Corvallis OR 1:05:20
2 102 Armstrong Ema 19 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 1:05:28
3 103 Pile Amanda 28 Portland OR 1:11:20
4 223 Meyer Kylie 0 Corvallis OR 1:21:07
5 104 Stromberg Stacey 37 Milwaukie OR 1:26:32
6 105 Swarm Kaitlyn 26 Clackamas OR 1:40:07
7 220 Arnadottir Liney 38 Corvallis OR 2:03:49
Novice Women 40+
1 233 Wilson Quimby 45 Newport OR 1:14:06
2 216 Smolen Traci 49 Team Oregon P/B Laurelwood Brewing Portland OR 1:14:07
3 212 Wildenschild Dorthe 50 Wildenkents Corvallis OR 1:21:16
4 246 Pype Renee 57 Team S&M Portland OR 1:30:47
5 186 Mills Kathy 56 Damascus OR 1:58:52
Novice Junior Men 10-13
1 51 Day Sam 12 Bend Endurance Academy Bend OR 0:58:21
2 61 Whitelaw Aidan 13 Bend Endurance Academy Bend OR 0:59:43
3 249 Palanuk Max 12 Blazin Saddles Sisters OR 1:09:42
4 60 Tai Benjamin 12 Lacamas Freedom Riders Camas WA 1:24:13
5 234 Wilson Luke 14 South Beach OR 1:28:57
6 250 Palanuk Eli 9 Blazin Saddles Sisters OR 1:30:25
7 53 Fies Lucas 11 Grom Squad Camas WA 1:33:44
8 52 Elliott Cody 11 Grom Squad Camas WA 1:33:47
9 56 Knoeppel Trent 10 Grom Squad Camas WA 1:34:37
10 240 Hamilton Brook 13 Portland OR 1:40:16
11 50 Child Lukas 11 Grom Squad Camas WA 1:43:33
12 55 Hanley Carter 13 Lacamas Freedom Riders Vancouver WA 1:43:33
13 49 Brown Ian 11 Bend Endurance Academy Bend OR 1:52:01
14 58 Pruett Maiko 11 Toledo OR 1:52:01
15 57 Moen Ethan 13 Lacamas Freedom Riders Vancouver WA 2:22:34
16 59 Shreve Ian 13 Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene OR 3:26:07
Novice Junior Men 14-18
1 65 Peternell Troy 13 Bend Endurance Academy Sunriver OR 0:53:33
2 235 Copeland Ethan 17 Bend OR 0:59:38
3 62 Baseler Aaron 16 Keizer OR 1:03:40
4 66 Peterson Ben 15 Lacamas Freedom Riders Nica Student Team P/B Camas Camas WA 1:07:29
5 63 Fies Mitchell 14 Lacamas Freedom Riders Camas WA 1:07:30
6 217 McGuffin Connor 15 Lacamas Freedom Riders Camas Wa 1:13:24
7 239 Miller Emiel 15 Portland OR 1:18:20
8 269 Smith Johnny 15 TUHS Timber worlves Tualatin OR 1:22:22
9 68 Randolph Joshua 16 Lacamas Freedomriders Camas WA 1:24:31
10 268 Shepelev Dmitriy 15 TUHS Timber worlves King City OR 1:24:59
11 64 Micek Anton 13 Bendbroadband/Webcyclery.com Bend OR 1:31:54
12 67 Pfuhl Luke 15 Lacamas Freedom Riders Washougal WA 1:53:57
13 218 Mullins Miguel 16 Vancouver Wa 1:54:53
14 263 Gore Jordan 18 Sandy OR 2:18:17
Novice Junior Women 10-13
1 69 Hodson Lucy 12 Team Lazy Tarantulas Portland OR 1:20:09
2 70 Knight Sascha 12 Lacamas Freedom Riders Battle Ground WA 1:24:53
3 254 Hart Roxanna 12 Hapi-Go! Washougal WA 1:42:04
4 71 Rice Hannah 12 Portland OR 1:42:50
Novice Junior Women 14-18
1 72 Edwards Paige 13 Lacamas Freedom Riders Camas WA 1:08:22
227 Brownback Keeley 14 Hoodriver OR 1:14:43
210 Ripley Rya 14 Mudslinger Events Monroe OR 1:50:36