2009 Results

All

12/5-6 USGP of Cyclocross
12/6 USGP of Cyclocross
12/5 USGP of Cyclocross
11/22 Kruger's Crossing CCX
11/14-28 Fresh Air Crossaflixion Cup
11/28 Fresh Air Crossaflixion Cup
11/14 Fresh Air Crossaflixion Cup
11/8 SSCXWC
10/17-11/21 Southern Oregon Outlaw Cyclocross Series
11/21 Southern Oregon Outlaw Cyclocross Series
11/14 Southern Oregon Outlaw Cyclocross Series
11/7 Southern Oregon Outlaw Cyclocross Series
10/31 Southern Oregon Outlaw Cyclocross Series/Costume 'Cross
10/24 Southern Oregon Outlaw Cyclocross Series
10/4-11/15 Cross Crusade
11/15 Cross Crusade
11/8 Cross Crusade
11/1 Cross Crusade
10/31 Cross Crusade
10/25 Cross Crusade
10/18 Cross Crusade
10/11 Cross Crusade
10/4 Cross Crusade
10/4-18 Klamath Falls Cyclocross (KFCX)
10/18 Klamath Falls Cyclocross (KFCX)
10/4 Klamath Falls Cyclocross (KFCX)
10/3-11/7 Willamette Valley Cross Series
11/7 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series
10/24 Willamette Valley Cross Series
10/3 Willamette Valley Cross Series
9/27 Battle at Barlow
9/20 Mt. Ashland Hillclimb/OBRA MTB Hillclimb Championships
9/19-20 Hood River Double Cross
9/20 Hood River Double Cross
9/19 Hood River Double Cross
9/13-12/19 Psycho Cross Pseries
12/19 Psycho Cross Pseries
11/29 Psycho Cross Pseries
11/21 Psycho Cross Pseries
10/17 Psycho Cross Pseries
9/13 Psycho Cross Pseries
9/13 Suffer'n on the Summit
9/12-13 Ring of Fire 6/12/24 TT
9/13 Ring of Fire 6/12/24 TT
9/12 Pain on the Peak
9/6-7 Cross Over Stage Race
9/7 Cross Over Stage Race
9/6 Cross Over Stage Race
9/5 Diamond Lake NW Challenge XC MTB
9/5 LibertyBank Mt. Bachelor Hill Climb
9/1 Renegade Criterium Win & Out
8/29-30 Master's Track Championships
8/30 Master's Track Championships
8/29 Master's Track Championships
8/28-30 Eugene Celebration Stage Race
8/30 Eugene Celebration Stage Race
8/30 Final General Classification
8/29 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race
8/28 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue
8/23 Co-Motion Criterium
8/23 High Cascades 100
8/22 Team Beer Track Race
8/21-23 Co-Motion Classic Tandem Stage Race
8/23 Co-Motion Classic Tandem Stage Race
8/22 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Coburg Road Race
8/16 OBRA Hillclimb Championship
8/16-9/20 The Pistis Short Track
9/20 The Pistis Short Track
9/13 The Pistis Short Track
8/30 The Pistis Short Track
8/23 The Pistis Short Track
8/16 The Pistis Short Track
8/15 OBRA Criterium Championships
8/10-29 Salem STXC Race Series
8/29 Salem STXC Race Series
8/24 Salem STXC Race Series
8/17 Salem STXC Race Series
8/10 Salem STXC Race Series
8/9 Gresham Criterium
8/9 Willamette Pass DH
8/8 Willamette Epic TT
8/8-22 Callahan's Hillclimb Time Trial
8/22 Callahan's Hillclimb Time Trial
8/8 Callahan's Hillclimb Time Trial
8/8 Track National Qualifier
8/7 Portland Twilight Criterium
8/2 OBRA TT Championships
7/26 OUCH
7/26 Willamette Pass DH
7/25 Junior/Tandem Track Championships
7/21-26 Cascade Cycling Classic
7/26 Cascade Cycling Classic: Awbrey Butte Road Race
7/25 Cascade Cycling Classic
7/24 Cascade Cycling Classic: Cascade Lakes Road Race
7/23 Cascade Cycling Classic: Skyliners Time Trial
7/22 Cascade Cycling Classic: Three Creeks Road Race
7/21 Cascade Cycling Classic: Smith Rock Road Race
7/19 Vancouver Courthouse Criterium
7/18 Crook County Crush XC
7/17-19 Alpenrose Velodrome Challenge
7/19 Alpenrose Velodrome Challenge
7/18 Alpenrose Velodrome Challenge
7/17 Alpenrose Velodrome Challenge
7/12 Cascade Creampuff
7/11-12 High Desert Omnium
7/12 High Desert Omnium: Road Race
7/11 High Desert Omnium: Criterium
7/11 High Desert Omnium: Time Trial
7/11-12 Race Across Oregon
7/12 Race Across Oregon
7/10-12 OBRA Track Championships
7/12 OBRA Track Championships
7/11 OBRA Track Championships
7/10 OBRA Track Championships
7/5 Firecracker Tandem Crit Champs
7/5 Firecracker Crit
7/4 Firecracker Tandem TT Champs
7/4 8 Hours of Independence
7/4 Firecracker TT
6/29-7/4 Alpenrose Sixday
7/4 Alpenrose Sixday
7/3 Alpenrose Sixday
7/2 Alpenrose Sixday
7/1 Alpenrose Sixday
6/30 Alpenrose Sixday
6/29 Alpenrose Sixday
6/28 Salem Fairview Circuit Race
6/27-28 Return on the Jedi
6/28 Return on the Jedi XC
6/27 Return on the Jedi STXC
6/27 Return on the Jedi Super D
6/27 Swan Island Criterium
6/27 The Hood River Super D
6/26 NWX Criterium
6/21 Test of Endurance 50
6/19-21 Elkhorn Classic Stage Race
6/21 Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race
6/21 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification
6/20 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial
6/20 Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium
6/19 Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race
6/14 Alpenrose Heartbreaker
6/14 Ashland 12 Mile Super D
6/13 Blue Ribbon Track Omnium
6/13 OBRA STXC Championship (fka Falls City)
6/13 Cirque du Cycling Criterium
6/13 Chainless DH
6/7 Pickett's Charge XC
6/3-7 Mount Hood Cycling Classic
6/7 Mount Hood Cycling Classic: Hood River Criterium
6/6 Mount Hood Cycling Classic: Wy’East Road Race
6/5 Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial
6/4 Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race
6/3 Mount Hood Cycling Classic: Prologue
6/3 Final General Classification
5/31 OBRA TTT Championships
5/31 Falls City Fat Tire Festival DH
5/30 OBRA Road Race/OBRA Championship
5/23 Rehearsal Road Race
5/23 Lewis and Clark Ultra
5/17 Spring Thaw DH
5/17 Silverton RR
5/16 Spring Thaw XC
5/10 WebCyclery Cascade Chainbreaker
5/10 Icebreaker Criterium
5/9 Eric Kautzky Memorial Track Race
5/3 Peak Sports Mudslinger/OBRA XC Championship
4/26 Bear Springs Trap XC
4/25 Bear Springs Trap STXC
4/24-26 Deschutes River Valley TT Festival
4/26 Stage Three
4/25 Stage Two
4/24 Stage One
4/19 Table Rock RR
4/18 Eugene Roubaix
4/11 King's Valley RR
4/5 Horning's Hustle
4/5-5/3 Estacada TT
5/3 Estacada TT
4/19 Estacada TT
4/5 Estacada TT
4/3-5 Cherry Blossom Classic Stage Race
4/5 Columbia Gorge Road Race
4/4 Cherry Blossom Classic Stage Race
4/3 Cherry Blossom Classic Stage Race
3/29 Piece of Cake RR
3/15-29 Southern Oregon TT Series
3/29 Southern Oregon TT Series
3/22 Southern Oregon TT Series
3/15 Southern Oregon TT Series
3/1-22 Banana Belt Series
3/22 Banana Belt Series
3/15 Banana Belt Series
3/1 Banana Belt Series
2/22 Echo Red to Red XC
2/22 Jack Frost TT
2/21 Sublime Sublimity Circuit Race
2/15 Cherry Pie

Competitions

Best All-around Rider (BAR)
Cross Crusade Series
Ironman
Oregon Cup
OBRA Women's Prestige Series: Rules | Results
Oregon TT Cup