Capitol Velo

Event Category Name
25 Psycho Cross: Series Standings Men Mas 35+ C Jim Owen
1 Psycho Cross Clydesdale Earl Hazekamp
2 Psycho Cross Clydesdale Kenny Prowse
1 Psycho Cross: Series Standings Clydesdale Earl Hazekamp
3 Psycho Cross: Series Standings Clydesdale Kenny Prowse
22 Psycho Cross: Series Standings Men Mas 35+ C Kenny Prowse
6 Psycho Cross: Series Standings WOMEN JUNIOR 15-16 Kristina Owen
5 Psycho Cross: Series Standings WOMEN JUNIOR 10-12 Linnea Owen
7 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Junior Women Linne Owen
16 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Men C 35+ James Owen
18 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Men C 35+ Adam Bergerson
5 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Clydesdale Earl Hazekamp
3 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Junior Women Kristina Owen
6 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Clydesdale Kenny Prowse
2 Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross Junior Women Kristina Owen
1 Psycho Cross Clydesdale Earl Hazekamp
2 Psycho Cross Clydesdale Kenny Prowse
16 Kruger's Crossing Cyclocross Classic Masters 35+ A James Shingleton
11 Cross Crusade: Barton Park Beginner Women Kristina Owen
121 Cross Crusade: Barton Park Masters 35+ C Adam Bergerson
109 Cross Crusade: Barton Park Masters 35+ C Mike Emerson
93 Cross Crusade: Barton Park Masters 35+ C James Owen
11 Cross Crusade: Barton Park Junior Women Kristina Owen
26 Cross Crusade: Barton Park Clydesdale Kenny Prowse
23 Cross Crusade: Barton Park Clydesdale Earl Hazekamp
9 Cross Crusade: PIR Infield Beginner Women Kristina Owen
91 Cross Crusade: PIR Infield Masters 35+ C James Owen
11 Cross Crusade: PIR Infield Junior Women Kristina Owen
30 Cross Crusade: PIR Infield Clydesdale Kenny Prowse
14 Cross Crusade: PIR Infield Clydesdale Earl Hazekamp
7 OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield Junior Women 15-16 Kristina Owen
11 OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield Junior Women 10-12 Linnea Owen
12 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Beginner Women Kristina Owen
94 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters 35+ C James Owen
26 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Clydesdale Earl Hazekamp
DNF Cross Crusade: Washington County Fair Complex Category C Adam Bergerson
21 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Earl Hazekamp
12 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Women Kristina Owen
66 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 35+ C James Owen
19 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women Linnea Owen
15 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women Kristina Owen
19 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Kenny Prowse
13 Cross Crusade: Deschutes Brewery Beginner Women Kristina Owen
24 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Kenny Prowse
17 Cross Crusade: Deschutes Brewery Clydesdale Earl Hazekamp
91 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 35+ C Adam Bergerson
83 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 35+ C James Owen
6 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women 15-16 Kristina Owen
6 Cross Crusade: Deschutes Brewery Junior Women 10-12 Linnea Owen
23 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Beginner Women Kristina Owen
19 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Junior Women Linnea Owen
9 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Junior Women Kristina Owen
85 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Masters 35+ C James Owen
149 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Masters 35+ C Adam Bergerson
9 Cross-Word CX Challenge Masters 35+ A James Shingleton
14 Cross Crusade: Rainier Beginner Women Kristina Owen
4 Cross Crusade: Rainier Junior Women Kristina Owen
28 Cross Crusade: Rainier Clydesdale Kenny Prowse
134 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Masters 35+ C James Owen
22 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Clydesdale Earl Hazekamp
152 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Masters 35+ C Kenny Prowse
8 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Junior Women Kristina Owen
7 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Beginner Women Kristina Owen
13 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Masters 35+ A James Shingleton
36 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Masters 35+ C Adam Bergerson
30 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Masters 35+ C James Owen
15 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Junior Men 13-14 Aaron King
6 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Junior Women 10-12 Linnea Owen
3 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Junior Women 15-16 Kristina Owen
8 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Clydesdale Earl Hazekamp
61 Battle At Barlow Masters 35+ C Kenny Prowse
4 Battle At Barlow Junior Women 15-16 Kristina Owen
64 Battle At Barlow Masters 35+ C Adam Bergerson
30 Battle At Barlow Masters 35+ A James Shingleton
43 Battle At Barlow Masters 35+ C James Owen
5 Battle At Barlow Clydesdale Earl Hazekamp
1 Grand Prix Erik Tonkin: Ninkrossi Junior Women Kristina Owen
5 Psycho Cross Junior Women 10-12 Linnea Owen
6 Psycho Cross Junior Women 15-16 Kristina Owen
6 Psycho Cross MEN MAS 35+, C Kenny Prowse
8 Psycho Cross MEN MAS 35+, C Jim Owen
17 Grand Prix Erik Tonkin: Zaandercross Category B Erik Hammerquist
3 Grand Prix Erik Tonkin: Zaandercross Junior Women Kristina Owen
12 Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race Junior Women Linnea Owen
12 Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race Beginner Women Kristina Owen
3 Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race Junior Women Kristina Owen
9 Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race Junior Men Erik Hammerquist
51 Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race Master 35+ C James Owen
14 Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #1 Junior Men Aaron King
21 Tuesday PIR: August Series Standings Category 4/5 Erik Hammerquist
8 Tuesday PIR Category 4/5 Erik Hammerquist
12 Salem STXC Cat 3 Men Erik Hammerquist
9 Salem STXC Junior Men 10-14 Luke Monroe
2 Salem STXC Junior Men 10-14 Aaron King
2 Salem STXC Junior Men 15-18 Erik Hammerquist
7 Salem STXC Junior Women 10-14 Linnea Owen
7 Salem STXC Cat 3 Men Adam Bergerson
18 Salem STXC Cat 3 Men James Owen
1 Salem STXC Cat 3 Women Kristina Owen
2 Salem STXC Junior Men 10-14 Aaron King
10 Salem STXC Cat 3 Men Adam Bergerson
6 Salem STXC Singlespeed Men James Shingleton
6 Salem STXC Junior Women 10-14 Linnea Owen
5 Salem STXC Cat 3 Men James Owen
2 Salem STXC Cat 3 Women Kristina Owen
8 Salem STXC Cat 3 Men Erik Hammerquist
1 Salem STXC Junior Men 10-14 Aaron King
2 Salem STXC Junior Men 15-18 Erik Hammerquist
8 Salem STXC Cat 3 Men Adam Bergerson
9 Salem STXC Junior Women 10-14 Linnea Owen
37 OBRA Criterium p/b Franz Bakery Men Cat 3 Mark Schroeder
10 Tuesday PIR Category 4/5 Julio Castelan
3 Tuesday PIR Category 5 Erik Hammerquist
4 High Desert Omnium: Road Race—Men's OBRA Championship RR Juniors Erik Hammerquist
19 High Desert Omnium: Road Race—Men's OBRA Championship RR Men 3 Zachary Jabin
20 High Desert Omnium: Road Race—Men's OBRA Championship RR Men 4/5 Erik Hammerquist
DNF High Desert Omnium: Criterium Men 4/5 Erik Hammerquist
9 High Desert Omnium: Time Trial Men 4/5 Erik Hammerquist
33 St. Honore Criterium Men 4/5 Aaron King
56 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Erik Hammerquist
15 High Desert Omnium: Criterium Men 3 Zachary Jabin
22 High Desert Omnium Men 4/5 Erik Hammerquist
DNF Twilight Criterium Series Men 1/2/3 Zachary Jabin
11 Baker City Cycling Classic: Stage 4 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
16 Baker City Cycling Classic: Stage 3 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
17 Pringle Creek Criterium Men 4/5 Erik Hammerquist
12 Baker City Cycling Classic: Stage 3: Baker City Cycling Classic - GC after Stage 3 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
5 Pringle Creek Criterium Junior 14-18 Aaron King
3 Pringle Creek Criterium Junior 14-18 Erik Hammerquist
19 Baker City Cycling Classic: Stage 2 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
12 Baker City Cycling Classic: Stage 1 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
10 Baker City Cycling Classic Cat 4/5 Men Zachary Jabin
12 Monday PIR Master's Men Cat 4/5 Mike Emerson
9 Monday PIR Master Men 4/5 Mike Emerson
11 Hammer Velo Criterium Men Cat 4/5 Erik Hammerquist
7 Hammer Velo Criterium Men Juniors 14-18 Erik Hammerquist
DNF Sisters Stampede MTB XC Cat 3 Men 40+ Philip Litchfield
8 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Juniors Erik Hammerquist
12 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Juniors Kristina Owen
9 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson
32 Twilight TT Series: Combined Combined Rick Kercheski
5 Twilight TT Series Men 50+ Rick Kercheski
13 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Juniors Kristina Owen
12 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Men Cat 4 Zachary Jabin
9 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Juniors Erik Hammerquist
4 Cascade Chainbreaker XC Cat 3 Men 40+ Philip Litchfield
6 Twilight TT Series Men 4 Zachary Jabin
34 Twilight TT Series: Combined Combined Rick Kercheski
6 Twilight TT Series Men 50+ Rick Kercheski
25 Twilight TT Series: Combined Combined Zachary Jabin
22 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Cat 4 Zachary Jabin
7 Banana Belt Series Juniors Erik Hammerquist
10 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Juniors Kristina Owen
26 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Men Masters 35+ Cat 4/5 Mike Emerson
3 Coast Hills Classic XC Men's Cat 3 45+ Philip Litchfield
25 Banana Belt Series Men Cat 4 Zachary Jabin
7 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Juniors Erik Hammerquist
12 Banana Belt Series Juniors Kristina Owen
7 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson
6 Tuesday PIR Category 5 Aaron King
14 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse
26 Willamette Gran Fondo Gran > Male > 19-39 Thomas McCain
5 Willamette Gran Fondo Gran > Male > 50-59 Craig Beavers
9 Tuesday PIR Men Cat 5 Aaron King
4 Tuesday PIR Men Cat 4/5 Mike Emerson
18 Monday PIR Masters 4/5 Kenny Prowse
26 Tuesday PIR Category 4/5 Julio Castelan
21 Monday PIR Mst 4/5 Kenny Prowse
14 Kings Valley Road Race Masters 50+ Craig Beavers
15 Mudslinger XC Beginner Men Philip Litchfield
58 As the Raven Flies TT: Combined Combined Jorge Lara
8 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Rick Kercheski
75 As the Raven Flies TT: Combined Combined Julie Hewitt
39 As the Raven Flies TT: Combined Combined Rick Kercheski
2 As the Raven Flies TT Junior Women 15-18 Kristina Owen
74 As the Raven Flies TT: Combined Combined Kristina Owen
51 As the Raven Flies TT: Combined Combined Erik Hammerquist
2 As the Raven Flies TT MASTERS 50+ WOMEN Julie Hewitt
1 As the Raven Flies TT Junior Men 15-16 Erik Hammerquist
13 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Jorge Lara
16 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Mark Newsome
40 Southern Oregon Time Trials: Combined Combined Scott Ludford
115 As the Raven Flies TT: Combined Combined Lauren Ziehnert
94 As the Raven Flies TT: Combined Combined Carey MacNaughton
1 As the Raven Flies TT Junior Women 10-14 Lauren Ziehnert
3 As the Raven Flies TT MASTERS 50+ WOMEN Carey MacNaughton
2 Southern Oregon Time Trials Junior Men 13-15 Scott Ludford
68 As the Raven Flies TT: Combined Combined Mark Newsome
11 Dirty Circles Juniors Kyler Ervin
11 Heiser Farms Grand Island Road Race Series Masters Men Cat 4/5 Kenny Prowse
3 Heiser Farms Grand Island Road Race Series Masters Men Cat 4/5 Mike Emerson
10 Heiser Farms Grand Island Road Race Series Masters Men Cat 4/5 Kenny Prowse
12 Dirty Circles Juniors Kyler Ervin
9 Dirty Circles Juniors Kyler Ervin
2 Jack Frost TT Jr. Men 10-12 Scott Ludford
36 Jack Frost TT Men 4/5 James Owen
115 Jack Frost TT: Combined Combined Rick Kercheski
214 Jack Frost TT: Combined Combined Julie Hewitt
8 Jack Frost TT Masters Women 50-59 Julie Hewitt
14 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Rick Kercheski
2 Jack Frost TT Jr. Women 15-16 Kristina Owen
241 Jack Frost TT: Combined Combined Kristina Owen
238 Jack Frost TT: Combined Combined James Owen
259 Jack Frost TT: Combined Combined Scott Ludford
270 Jack Frost TT: Combined Combined Linnea Owen
3 Jack Frost TT Jr. Women 10-12 Linnea Owen
10 Heiser Farms Grand Island Road Race Series Masters Men Cat 4/5 Mike Emerson
14 Heiser Farms Grand Island Road Race Series Masters Men Cat 4/5 Kenny Prowse
1 Salem STXC: Series Standings Junior Men 10-14 Aaron King
6 Salem STXC: Final Series Standings Junior Women 10-14 Linnea Owen
5 Salem STXC: Final Series Standings Cat 3 Men Adam Bergerson
11 Salem STXC: Final Series Standings Cat 3 Men James Owen
5 Tuesday PIR: Series Standings Cat 4/5 Mike Emerson
12 Salem STXC: Final Series Standings Cat 3 Men Erik Hammerquist
4 Salem STXC: Final Series Standings Cat 3 Women Kristina Owen
11 Salem STXC: Final Series Standings Junior Men 10-14 Luke Monroe
47 Willamette Gran Fondo by Distance Gran (100 miles) Craig Beavers
48 Willamette Gran Fondo by Distance Gran (100 miles) Thomas McCain
2 Salem STXC: Final Series Standings Junior Men 10-14 Aaron King
9 Salem STXC: Series Standings Singlespeed Men James Shingleton
7 Tuesday PIR: April Series Standings Cat 4/5 Mike Emerson
12 Salem STXC: Final Series Standings Singlespeed Men James Shingleton
6 Salem STXC: Series Standings Cat 3 Women Kristina Owen
9 Twilight TT Series: Series Standings Men 4 Zachary Jabin
12 Salem STXC: Series Standings Cat 3 Men Erik Hammerquist
9 Salem STXC: Series Standings Cat 3 Men James Owen
6 Salem STXC: Series Standings Cat 3 Men Adam Bergerson
20 Tuesday PIR: Series Standings Category 4/5 Erik Hammerquist
6 Salem STXC: Series Standings Junior Women 10-14 Linnea Owen
4 Salem STXC: Series Standings Junior Men 15-18 Erik Hammerquist
8 Salem STXC: Series Standings Cat 3 Men Adam Bergerson
9 Salem STXC: Series Standings Junior Women 10-14 Linnea Owen
2 Salem STXC: Series Standings Junior Men 15-18 Erik Hammerquist
3 Salem STXC: Final Series Standings Junior Men 15-18 Erik Hammerquist
28 Tuesday PIR: July Series Standings Category 4/5 Julio Castelan
12 Baker City Cycling Classic - GC after Stage 2 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
12 Baker City Cycling Classic - GC after Stage 1 Cat 4/5 Men Zachary Jabin
25 Monday PIR: June Series Standings Masters 4/5 Mike Emerson
21 Monday PIR: Series Standings Masters 4/5 Mike Emerson
16 Tuesday PIR: Series Standings Category 4/5 Mike Emerson
17 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Men Cat 4 Zachary Jabin
11 Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Race 3 Series Points Masters Men Cat 4/5 Kenny Prowse
7 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Juniors Erik Hammerquist
15 Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Series Standings Masters Men Cat 4/5 Kenny Prowse
8 Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Series Standings Masters Men Cat 4/5 Mike Emerson
10 Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Race 2 Series Points Masters Men Cat 4/5 Kenny Prowse
3 Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Race 2 Series Points Masters Men Cat 4/5 Mike Emerson
12 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Juniors Kristina Owen
9 Twilight TT Series: Series Standings Men 4 Zachary Jabin
7 Twilight TT Series: Series Standings Men 50+ Rick Kercheski
16 Monday PIR: Series Standings Masters 4/5 Mike Emerson
8 Twilight TT Series: Series Standings for May Men 50+ Rick Kercheski
21 Tuesday PIR: Series Standings Category 4/5 Mike Emerson
9 Twilight TT Series: Series Standings for May Men 4 Zachary Jabin
22 Tuesday PIR: Series Standings Category 4/5 Mike Emerson
7 Twilight TT Series: Series Standings Men 50+ Rick Kercheski