2021 Age-Graded BAR

Updated March 24, 2021 at 1:25 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 292.0
2 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 147.0
3 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 145.5

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 446
2 Nathan Troyer Reno Devo 298
3 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 295
4 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 150

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Jade Rohde Land Shark 299
2 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 296
3 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 149

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Jacob Olander Deschutes Brewery 150.0
2 Charley Myers 147.0
3 Ronan Myers 145.5

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 75

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 74.5

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Madeline Stover S & M 296
2 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 295

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 75.0
2 Nekane Powell BYRDS 74.5

Masters Men 40-44

Name Team Points
1 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 280.000
2 Kieran Stover 262.000
3 Erin Reis Hutch's Bend Dental 73.250
4 Karl Weeks 30.333
5 Julio Cabrera 29.667
6 Brennan Morrow Oregon Trail Syndicate 11.760
6 Brad Alderman Vancouver Cyclery 11.760
8 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 9.567

Masters Men 45-49

Name Team Points
1 Scott Hood Moe's Bike Shop 300.000
2 Jeremy Morris 282.000
3 Brady Van Matre Boxwell Cycling 49.333
4 Byron Breeden 30.000
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 25.000
6 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 9.567

Masters Men 50-54

Name Team Points
1 David Sjogren Hutch's Bend Dental 298.000
2 Steve Chapin Castelli 291.000
3 David Visnack 281.000
4 Lance Heppler Dialed Cycling Team 225.000
5 John Weathers BicycleAttorney.com 195.833
6 Andrew Sargent Evolution Racing 150.000
7 Rich Julyan 72.500
7 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 72.500
9 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 72.250
10 Scott Rider 71.500
10 Tim Turk Land Shark 71.500
12 Richard Hogan Land Shark 71.000
13 Richard Rosko Hammer Velo 69.750
13 Mark Braun USMES 69.750
15 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 66.000
15 Brian Wise Dialed Cycling Team 66.000
17 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 49.333
18 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 30.333
18 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 30.333
20 Thomas Morgan Team Finger 30.000
21 Sam Reynolds 25.000
22 Michael Brown WebCyclery Racing 17.312
22 Mike Whalen 17.312
24 Terry Hamness Dialed Cycling Team 9.567

Masters Men 55-59

Name Team Points
1 Eric Schehen 294.000
2 Todd Gallaher Team Glass Forge 72.000
2 Charles Hall 72.000
4 Matt Kline Land Shark 71.000
5 Cort Johnson Team 10 Barrel 49.333
6 Duff Linde Camas Bike and Sport 29.667
7 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 17.312
8 Barron Johnson 11.760
8 Rob Perry 11.760
10 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 9.567

Masters Men 60-64

Name Team Points
1 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 73.250
2 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 72.250
3 Billy Thomas Deschutes Brewery 30.000
4 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 25.000
5 David Luoma Cyclepath PDX Racing 11.760
6 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 9.567

Masters Men 65-69

Name Team Points
1 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 297.000
2 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 29.667
3 Patrick Coughlin AOMS Racing 17.312

Masters Women 40-44

Name Team Points
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 145.5
2 Liza Gualandi Murder of Crows 99.0

Masters Women 45-49

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 294.0
2 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 146.5
2 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 146.5
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 100.0
4 Danielle Stiles Dialed Cycling Team 100.0

Masters Women 50-54

Name Team Points
1 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 299
2 Amber Pearson 296
3 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 99

Masters Women 55-59

Name Team Points
1 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 298
2 Lillian Schiavo-Gilmour Zach's Bikes 297
3 Laura Vallion Team Finger 99

Masters Women 60+

Name Team Points
1 John Slawta Land Shark 300.0
2 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 289.0
3 Karen Kenlan Sunnyside Sports 145.5
4 Lora Melkonian Team Finger 100.0