Blind Date at the Dairy

Portland, OR
Wed, September 4 to Wed, October 2, 2019

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated December 4, 2019 at 7:01 PM

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Brad Petersen Bonk Collective 53
2 Evan Murphy 50
3 Pat Lemieux 39
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 32
5 Justin Philips Swift Racing PDX 25
6 Andrew Smith Swift Racing PDX 22
7 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 20
8 Matthew Smith Swift Racing PDX 19
9 Felipe Nystrom Western Bikeworks 17
10 Ben Pederson Grouptrail Cycling 15
11 Mike Kath 14
12 Josiah Zukowski 13
13 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 12
14 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 10
15 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 9
16 Paul Sales 8
17 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 7
18 Spencer Bonney 5
19 Lewis Whiley 3
20 Matt Faunt 3
21 Molly Cameron 2

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Cory Nann Planet PDX Cycling 56
2 Andrzej Stadnik 50
3 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 32
4 Travis Power Bonk Collective 29
5 Aaron Anderson 28
6 Greg McElravy Grouptrail Cycling 20
7 Brian Lynch Team Dr Will Bar 19
8 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 18
9 Brian Fahey Bonk Collective 18
10 Jacob Smith 16
11 Shawn Fife 16
12 Andrew Suchocki BeerMongers 14
13 Casey DePeel Bonk Collective 13
14 Kevin Wallin 10
15 David Cushman Grouptrail Cycling 10
16 Alex Roman 6
17 Daniel Peterson Hammer Velo 6
18 Michael Aylward Bonk Collective 5
19 Chad Balthazor BeerMongers 5
20 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 5
21 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
22 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 1
23 Kyler Ervin TCNF.LEGAL Racing Team 1
24 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 1

Category 3/4 Men

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 48
2 David George 47
3 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 36
4 Henrique Serra 32
5 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 28
6 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 26
7 Scott Scholz 26
8 Bradley Ling 25
9 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17
10 Adam Moore Grouptrail Cycling 17
11 Brian Fahey Bonk Collective 16
12 Daniel Peterson Hammer Velo 12
13 Ty Goldsby Metropolis Cycle Repair 10
14 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10
15 Landon Holbert 6
16 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
17 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 5
18 Jacob Olsen 5
19 Patrick Case Swift Racing PDX 4
20 Thomas Hope 4
21 witali spulling 3
22 Eric McKinley 3
23 Jake Johansen 3
24 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 3
25 David DeDionisio 2
26 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 2
27 Dan Froelich Team Fancy 1
28 James Bradley Cyclepath PDX Racing 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Thomas Alberini 47
2 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39
3 Mauricio Posada 26
4 Federico Spedini 22
5 Derek S Hoenisch 21
6 Sam Reynolds 21
7 James Weir 19
8 Trevor Coleman 18
9 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 16
10 Landon Holbert 16
11 Arlen Slaymaker 16
12 Halen Harrison 15
13 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 15
14 Jamie King Grouptrail Cycling 13
15 Alastair Cox 12
16 Thomas Duffy 10
17 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 10
18 Michael Kanter 9
19 Jake Johansen 9
20 Ryan Clay Grouptrail Cycling 8
21 Brennan Jarrell 8
22 Zachary Smith 7
23 Mike Schwoebel 6
24 Adam Benedetto 5
25 Stu Davidson 5
26 Tony Ruiz 3
27 Richard Pool Speedvagen 3
28 Christopher M Glenn 2
29 Kevin Schmidt 2
30 James Sunderland bicycleattorney.com 1
31 Micah Johnson 1

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 64
2 Benicio Thorne 48
3 Jake Johansen 41
4 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 36
5 Federico Spedini 35
6 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 34
7 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 26
8 Halen Harrison 26
9 Zachary Smith 16
10 Calum Pierce 16
11 Charlie Connell 16
12 Eamon Haverty 10
13 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 5
14 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 3
15 Derrick Sommers 1

Junior Men 9-13

Name Team Points
1 Max Smith 64
2 Brennan Jarrell 46
3 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 39
4 Liam Carmichael 35
5 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 33
6 Jack Abel Planet PDX Cycling 22
7 Thomas Flanagan 20
8 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
9 Kaess Rinder 17
10 Liam Harrison 15
11 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 12
12 Nathan Chung 12
13 Calvin Roberts 9
14 Alex Jaszowiak 9
15 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
16 Mason Ford 5
17 Easton Steimer 4
18 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 4
19 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 3
20 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 3
21 Phoenix GrassL 2
22 Orion Souders Team S&M 1
23 Ryan Boelter Cyclepath PDX Racing 1

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Alyssa Hargis 60
2 Madeline Stover 56
3 Una Mcfadin 41
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 41
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 34
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 30
7 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 10

Junior Women 9-13

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 64
2 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 46
3 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 37
4 Payton Schlenker 34
5 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 28
6 Helena Stedman Grouptrail Cycling 27
7 Lily Stover 27
8 Sydney Little BeerMongers 24
9 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 21
10 Amelia Offner Planet PDX Cycling 7
11 Thorne Lourdes 6
12 Lourdes Thorne 6
13 Morgan Filer 4

Masters Men 1/2 40+

Name Team Points
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 52
2 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 50
3 Dustin Henderson Deschutes Brewery 38
4 Shannon Skerritt 32
5 David Prause Gründelbruisers 30
6 Andrej Miske Team Dr Will Bar 26
7 Devin Bailly BeerMongers 19
8 John Weathers bicycleattorney.com 18
9 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
10 James Tervo Team S&M 16
11 Joshua Johansen Team 10 Barrel 12
12 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
13 Carl Werner 11
14 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 10
15 James Schneider 8
16 Brian Anthony ANTHM Collective 7
17 matt crampton 4
18 John Denink 1

Masters Men 2/3 40+

Name Team Points
1 Dan Baier Team Finger 56
2 Joel West Cyclepath PDX Racing 41
3 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39
4 Steve Chapin 30
5 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 28
6 Kenneth Pace Team S&M 22
7 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 20
8 Christopher Moore 17
9 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 17
10 John Denink 17
11 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 17
12 Chris Wierman Dialed Cycling Team 16
13 Brian Little BeerMongers 13
14 James Green Trusty Switchblade 9
15 Andy Meeks bicycleattorney.com 7
16 Dan Werle 5

Masters Men 3/4 40+

Name Team Points
1 Nolan Restivo 51
2 Mike Abel Planet PDX Cycling 37
3 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34
4 John Hatfield Dialed Cycling Team 32
5 Michael Kolb ANTHM Collective 26
6 Tom Palke ANTHM Collective 24
7 Dean Maclean Planet PDX Cycling 23
8 John Lopez Trusty Switchblade 23
9 Adam Vanarsdall 21
10 Jonathan Vinson Gentle Lovers 20
11 Erik Offner Planet PDX Cycling 18
12 Ezekiel McFadin 18
13 Garrett Tyburski 12
14 Brady Cowing Team 10 Barrel 11
15 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 10
16 James Green Trusty Switchblade 9
17 John Ohotto Swift Racing PDX 9
18 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 8
19 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 6
20 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 4
21 Tony Turano 4
22 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 3
23 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 2
24 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 2
25 Jeff Copus Team 10 Barrel 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 54
2 Matt Radich Team Dr Will Bar 51
3 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 46
4 Scott Rider 35
5 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 23
6 Ronald Kizziar 21
7 John Hatfield Dialed Cycling Team 21
8 Chris Thoman 19
9 Roger Lloyd Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 19
10 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 18
11 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 18
12 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 14
13 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
14 Steven Thorne 9
15 Eric Pool bicycleattorney.com 9
16 Joe Field 8
17 Dag Hinrichs 5
18 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 3
19 David Dorocke Deschutes Brewery 1
20 Randy Scott Deschutes Brewery 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Dave Burnard 64
2 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 45
3 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 38
4 Mark Schwyhart Team S&M 36
5 Alan Thomason Deschutes Brewery 28
6 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 26
7 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 24
8 Paul Mautner The Club Roule 23
9 Ron Strasser Team S&M 23
10 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 22
11 David Luoma Cyclepath PDX Racing 12
12 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 8
13 Darell Provencher Team Rose City 6
14 David K Smith 5
15 Mark Hand Planet PDX Cycling 4
16 John Nicholas Stumptown Cycling Club 4
17 Steve Rearden 2
18 Steve Reardon 2
19 Gil Ormerod Team S&M 2
20 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 2
21 Edward Lanton 1
22 Einar Traa 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Benjamin Westphal 50
2 Fred Mills 48
3 Christian Lam Grouptrail Cycling 48
4 Howard Draper 27
5 Andy Edick Swift Racing PDX 25
6 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24
7 Dean Proteau Speedvagen 22
8 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
9 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
10 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 12
11 Maxwell Southam 10
12 Peter Newlands 10
13 Christian Folk 9
14 Kelly Ryan 9
15 Chris Lind The Club Roule 8
16 Hagai Tavori Hammer Velo 8
17 Todd Ace 7
18 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 7
19 John Pettitt ANTHM Collective 6
20 Thomas Wood Speedvagen 5
21 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 5
22 Adam Moore Grouptrail Cycling 5
23 John Gulick 4
24 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 3
25 Tanner Mixon 2
26 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 2
27 Christopher Clifford 1
28 Ben Gagosian Swift Racing PDX 1

Stampede

Name Team Points
1 Darell Provencher Team Rose City 54
2 Bradley Ling 43
3 Cory Nann Planet PDX Cycling 33
4 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 29
5 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 29
6 Einar Traa 21
7 Michael Kolb ANTHM Collective 17
8 Lyndsay Holmes Planet PDX Cycling 16
9 Derek S Hoenisch 16
10 Joseph Boquiren Hammer Velo 16
11 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 13
12 David Bussey Dialed Cycling Team 13
13 Reyaz Rohani 13
14 Joseph Borquien 12
15 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 8
16 David Prause Gründelbruisers 8
17 Craig Bradford BeerMongers 8
18 David Luoma Cyclepath PDX Racing 7
19 Eric Hagen 6
20 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
21 Jeff Copus Team 10 Barrel 5
22 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 5
23 Ron Strasser Team S&M 5
24 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 5
25 Eric Stolberg ANTHM Collective 4
26 Doug Malnati Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 4
27 Jeff Kopes 3
28 David George 3
29 David Prause Gründelbruisers 2
30 Jason Bietz 2
31 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 2

Women 1/2

Name Team Points
1 Laura Trace bicycleattorney.com 53
2 Holland LaRue Team Finger 46
3 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 39
4 Katy Salinas Swift Racing PDX 38
5 Mielle Blomberg Team S&M 35
6 Kristen Minarik bicycleattorney.com 30
7 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 25
8 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 17
9 Brenna Wrye-Simpson 16
10 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 13
11 Julie Baird HiFi Sound Cycling Components 12
12 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 10
13 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 8
14 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 8
15 Erica Lurie bicycleattorney.com 8
16 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
17 Carley Leins Team Nonstop 6
18 Katlyn Giombolini 4
19 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
20 Michelle Hance 1

Women 3

Name Team Points
1 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44
2 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 44
3 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 44
4 Tina Bender bicycleattorney.com 41
5 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 30
6 Sarah Eustis bicycleattorney.com 29
7 Madeline Stover 23
8 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 21
9 Tess Weir Grouptrail Cycling 18
10 Lorena LaBarbera Team Nonstop 16
11 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 16
12 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 13
13 Kathryn Lewis Gladyators 9
14 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 8
15 julie Busell 6
16 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 5
17 David Prause Gründelbruisers 5
18 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 3
19 Traci Smolen Team S&M 2

Women 4

Name Team Points
1 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 50
2 Katie Linton Planet PDX Cycling 44
3 Sarah Livingston Trusty Switchblade 43
4 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 30
5 Amanda Abel Planet PDX Cycling 29
6 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 25
7 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 23
8 Diane Smith 17
9 Fiona Moriarty 16
10 Luise Kompf 16
11 Cassie Capone Swift Racing PDX 11
12 Bee Marcotte 10
13 Leah Iwasa 10
14 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 8
15 Leanne Marinace Team Oregon p/b Rodda Paint 6
16 Felicity Case Swift Racing PDX 6
17 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 5
18 Allison Bridgewater 3
19 Nicole Hendricks Team 10 Barrel 2

Women 5

Name Team Points
1 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 44
2 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36
3 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 33
4 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 32
5 Palmer Bassett 29
6 Alana McDonough 20
7 Jessica Steimer Team 10 Barrel 19
8 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 18
9 Chloe Clark 16
10 Fiona Moriarty 16
11 Amy Rinder 14
12 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10
13 Andrea Chin 9
14 Adaline Zacher 9
15 Nicole Amuzu 7
16 Courtney Wright 7
17 Erin Johansen 6
18 Christiana Adams 6
19 Angie Plitch 5
20 Melissa Churear 5
21 Sydney Melnick 1