Grouptrail Cycling

Event Category Name Date
1 Monday PIR short track edition Category 3 Open 40+ Daniel Dedrick 7/15
18 Monday PIR short track edition Category 2 Open 50+ Chester Artman 7/15
11 Monday PIR short track edition Category 2 Open 50+ Peter Koonce 7/15
7 Monday PIR short track edition Women Category 2 40+ Kimberly Sass 7/15
19 Mt Tabor Circuit Race Senior Ben Pederson 7/10
11 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Brad Davidson 7/10
9 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Matt Voll 7/10
17 Mt Tabor Circuit Race Masters 40+ Ben Pederson 7/10
8 Mt Tabor Circuit Race Senior Women Sierra Callahan 7/10
14 Mt Tabor Circuit Race Masters 50+ Kenneth Stedman 7/10
17 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Ben Pederson 7/3
14 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Brad Davidson 7/3
19 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Dean Proteau 7/3
12 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Matt Voll 7/3
6 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Ryan Clay 7/3
9 Mt Tabor Circuit Race Senior Women Sierra Callahan 7/3
14 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Dean Proteau 6/26
12 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Matt Jamison 6/19
5 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Brad Davidson 6/19
16 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Daniel Peterson 6/19
8 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Matt Voll 6/19
7 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Ryan Clay 6/19
26 Mt Tabor Circuit Race Masters 40+ Ryan Studt 6/19
4 Mt Tabor Circuit Race Senior Women Sierra Callahan 6/19
21 Mt Tabor Circuit Race Masters 50+ Kenneth Stedman 6/19
34 Monday Night PIR Open 1/2/3 Brad Davidson 6/17
5 Monday Night PIR Masters 50+ 4/5 Peter Koonce 6/17
36 Monday Night PIR Open 4/5 Kevin Ryan 6/17
32 Monday Night PIR Open 4/5 Aaron Baraff 6/17
23 Monday Night PIR Open 4/5 Greg Griffin 6/17
1 Monday Night PIR Women 4/5 Sierra Callahan 6/17
8 Monday Night PIR Novice Kenneth Stedman 6/17
17 Mt Tabor Circuit Race Senior Ben Pederson 6/12
21 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Greg McElravy 6/12
13 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Ben Pederson 6/12
9 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Matt Jamison 6/12
7 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Brad Davidson 6/12
25 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Daniel Peterson 6/12
21 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Peter Koonce 6/12
20 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Matt Voll 6/12
12 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Ryan Clay 6/12
1 Mt Tabor Circuit Race Women 4/5 Sierra Callahan 6/12
16 Mt Tabor Circuit Race Masters 50+ Peter Koonce 6/12
14 Mt Tabor Circuit Race Junior Johnie Hogue 6/12
23 Monday Night PIR Open 1/2/3 Brad Davidson 6/10
1 Monday Night PIR Masters 50+ 4/5 Peter Koonce 6/10
9 Monday Night PIR Open 4/5 Kevin Ryan 6/10
6 Monday Night PIR Open 4/5 Greg Griffin 6/10
1 Monday Night PIR Women 4/5 Sierra Callahan 6/10
4 Monday Night PIR Novice Kenneth Stedman 6/10
4 OBRA Road Race Championships Open Category 3 Brad Davidson 6/9
3 OBRA Road Race Championships Open Category 3 Matt Jamison 6/9
21 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Greg McElravy 6/5
20 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Ben Pederson 6/5
9 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Brad Davidson 6/5
13 Mt Tabor Circuit Race Category 4 Matt Voll 6/5
9 Mt Tabor Circuit Race Masters 40+ Ben Pederson 6/5
3 Mt Tabor Circuit Race Women 4/5 Sierra Callahan 6/5
3 Cascade Gravel Grinder Open Men - Small Gravel Kiel Fletcher 6/2
6 Cascade Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Medium Gravel Kimberly Sass 6/2
21 Cascade Gravel Grinder Masters Men 45-59 - Medium Gravel Peter Koonce 6/2
20 Cascade Gravel Grinder Open Men - Medium Gravel Ray Arreguin Jr. 6/2
7 Cascade Gravel Grinder Open Men - Big Gravel Ben Pederson 6/2
22 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Ben Pederson 5/29
11 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Brad Davidson 5/29
8 Mt Tabor Circuit Race Category 3 Matt Jamison 5/29
3 Mt Tabor Circuit Race Women 4/5 Sierra Callahan 5/29
7 Sisters Stampede Category 3 Women 50-59 Hau Hagedorn 5/26
2 Sisters Stampede Category 3 Women 50-59 Leslie Carlson 5/26
4 Sisters Stampede Category 3 Women 19-39 Isabella Thorne 5/26
1 Sisters Stampede Category 3 Men 60-69 Jon Gove 5/26
7 Sisters Stampede Category 3 Men 40-49 Martin Hogue 5/26
3 Sisters Stampede Category 3 Men 09-13 Johnie Hogue 5/26
1 Sisters Stampede Clydesdale 200+ Jonathan Palmer 5/26
7 Sisters Stampede Category 2 Women 50-59 Cecilia Becerra 5/26
51 Sisters Stampede Category 2 Men 50-59 Chester Artman 5/26
34 Sisters Stampede Category 2 Men 50-59 Joseph Hagedorn 5/26
9 Sisters Stampede Category 2 Men 50-59 Don McKie 5/26
14 Sisters Stampede Category 2 Men 40-49 Kiel Fletcher 5/26
12 Sisters Stampede Category 1 Men 19-44 Justin Philips 5/26
4 Sisters Stampede Category 1 Men 19-44 Matt Jamison 5/26
54 Monday Night PIR Open 1/2/3 Greg McElravy 5/20
24 Monday Night PIR Open 1/2/3 Brad Davidson 5/20
21 Monday Night PIR Open 1/2/3 Matt Jamison 5/20
4 Monday Night PIR Masters 50+ 4/5 Peter Koonce 5/20
23 Monday Night PIR Open 4/5 Dylan Wiggins 5/20
13 Monday Night PIR Open 4/5 Kevin Ryan 5/20
5 Monday Night PIR Women 4/5 Sierra Callahan 5/20
7 Monday Night PIR Novice Kenneth Stedman 5/20
2 Silver Falls XC OBRA XC MTB Championships Category 3 Women 09-13 Phoebe Hogue 5/18
1 Silver Falls XC OBRA XC MTB Championships Category 3 Men 09-13 Johnie Hogue 5/18
26 Monday Night PIR Open 1/2/3 Brad Davidson 5/13
20 Monday Night PIR Open 1/2/3 Matt Jamison 5/13
10 Monday Night PIR Masters 50+ 4/5 Peter Koonce 5/13
53 Monday Night PIR Open 4/5 Aaron Baraff 5/13
36 Monday Night PIR Open 4/5 Daniel Peterson 5/13
27 Monday Night PIR Open 4/5 Ryan Studt 5/13
25 Monday Night PIR Open 4/5 Dylan Wiggins 5/13
2 Monday Night PIR Women 4/5 Sierra Callahan 5/13
7 Barton Park Road Race Men 3 Matt Jamison 5/11
5 Barton Park Road Race Men 3 Brad Davidson 5/11
29 Barton Park Road Race Men 4/5 Kevin Ryan 5/11
8 Barton Park Road Race Masters Women 40+ 3/4/5 Anna Aboatzoglou 5/11
3 Barton Park Road Race Masters Women 40+ 3/4/5 Sierra Callahan 5/11
2 Monday Night PIR Masters 50+ 4/5 Peter Koonce 5/6
4 Monday Night PIR Women 4/5 Sierra Callahan 5/6
6 West Coast Gravel Women 50-54 - Leif Erikson Vanessa Usui 5/5
3 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Men 60-64 - Son of Abomination Jon Gove 5/4
4 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Women 55-59 - Son of Abomination Leslie Carlson 5/4
17 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Men 55-59 - Son of Abomination Kenneth Stedman 5/4
12 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Women 50-54 - Son of Abomination Vanessa Usui 5/4
11 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Women 50-54 - Son of Abomination Kimberlee Stafford 5/4
5 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Women 50-54 - Son of Abomination Susan Koonce 5/4
6 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Men 40-44 - Son of Abomination Tony Thayer-Osborne 5/4
2 Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships Women U23 - Son of Abomination Helena Stedman 5/4
19 Monday Night PIR Open 4/5 Ryan Studt 4/29
30 Monday Night PIR Open 1/2/3 Brad Davidson 4/29
2 Monday Night PIR Women 4/5 Sierra Callahan 4/29
18 Monday Night PIR Junior Eli Baraff 4/29
38 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Jennifer Rychlik 4/28
35 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Vanessa Usui 4/28
34 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Kimberlee Stafford 4/28
15 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Hau Hagedorn 4/28
13 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Betty Izumi 4/28
11 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Leslie Carlson 4/28
10 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Heidi Nielsen 4/28
3 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Small Gravel Sierra Callahan 4/28
3 Gorge Gravel Grinder Masters Men 60+ Small Gravel Jon Gove 4/28
1 Gorge Gravel Grinder Junior Women - Small Gravel Helena Stedman 4/28
29 Gorge Gravel Grinder Open Men - Small Gravel Mac Barr 4/28
26 Gorge Gravel Grinder Open Men - Small Gravel Kenneth Stedman 4/28
21 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Medium Gravel Cecilia Becerra 4/28
9 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Medium Gravel Kristi Cushman 4/28
98 Gorge Gravel Grinder Masters Men 45-59 - Medium Gravel Jamie King 4/28
83 Gorge Gravel Grinder Masters Men 45-59 - Medium Gravel Aaron Baraff 4/28
64 Gorge Gravel Grinder Masters Men 45-59 - Medium Gravel Joseph Hagedorn 4/28
6 Gorge Gravel Grinder Open Men - Medium Gravel Ben Pederson 4/28
3 Gorge Gravel Grinder Masters Women 45-59 - Big Gravel Kimberly Sass 4/28
60 Gorge Gravel Grinder Masters Men 45-59 - Big Gravel Peter Koonce 4/28
45 Gorge Gravel Grinder Open Men - Big Gravel Tony Thayer-Osborne 4/28
32 Gorge Gravel Grinder Open Men - Big Gravel Ray Arreguin Jr. 4/28
1 Coast Hills Classic XC Mountain Bike Race Category 3 Women 10-13 Phoebe Hogue 4/28
1 Coast Hills Classic XC Mountain Bike Race Category 3 Men 10-13 Johnie Hogue 4/28
20 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher XC Olympic Category 2 50-59 Men Chester Artman 4/14
6 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher XC Olympic Category 2 40-49 Women Kimberly Sass 4/14
3 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher Short Track - OBRA STXC Championships Women 40-49 Kimberly Sass 4/13
15 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher Short Track - OBRA STXC Championships Men 50-59 Chester Artman 4/13
14 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher Short Track - OBRA STXC Championships Men 40-49 Martin Hogue 4/13
2 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher Short Track - OBRA STXC Championships Junior Girls 09-12 Phoebe Hogue 4/13
3 Bone Crusher Short Track and XC Olympic: Bone Crusher Short Track - OBRA STXC Championships Junior Boys 13-14 Johnie Hogue 4/13
3 Mudslinger Category 3 Men 10-13 Johnie Hogue 4/6
3 Mudslinger Clydesdale 200+ Jonathan Palmer 4/6
7 Mudslinger Category 2 Men 19-39 Adam Moore 4/6
11 Real West Gravel Long Course Men 55-59 Don McKie 3/17
16 Real West Gravel Long Course Men 50-54 Dirk Theisen 3/17
11 Real West Gravel Long Course Men 40-44 Ben Pederson 3/17
1 Echo Red to REd Clydesdale 200+ Jonathan Palmer 3/16
3 Echo Red to REd Category 3 Men 10-13 Johnie Hogue 3/16
20 Echo Red to REd Category 2 Men 50-59 Don McKie 3/16
7 Echo Red to REd Category 2 Men 19-39 Samuel Godon 3/16
12 Michael Myers Memorial Time Trial Eddy Road Bike Masters Men 40+ Aaron Baraff 3/9
4 Shasta Gravel Hugger Half Hug Masters Women 50-59 Kimberlee Stafford 3/9
2 Shasta Gravel Hugger Half Hug Masters Women 40-49 Kimberly Sass 3/9