High Cascades 24

Bend, OR
September 8, 2012

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated September 13, 2012 at 7:52 AM

Duo 40+ Men

Name Laps Time Notes
1 Todd Schock 14 23:36:09.263 Boneyard
1 Chuck Thomas Boneyard
2 Corey Crain 11 24:39:35.094 Mt. Bachelor/Direct Flooring
2 Jim Yourdon Mt. Bachelor/Direct Flooring

Duo Co-ed

Name Laps Time Notes
1 benjamin weaver 8 23:42:44.861 Skyhigh Lovin'
1 Katie Weaver Skyhigh Lovin'
2 Melanie Norris 4 7:21:33.023 Melanpaulie
2 Paul Norris Melanpaulie

Duo Men Open

Name Laps Time Notes
1 Mark Kacmarcik 16 25:20:30.617 Team Dirt Men
1 Aaron Goodwin Team Dirt Men
2 Chris Latura 15 24:27:20.993 The Furries
2 Robert Spies The Furries

Duo Singlespeed Men

Name Laps Time
1 James Philp 8 23:40:03.99
1 Michael Thomas

Duo Women

Name Laps Time Notes
1 Emmy Andrews 10 20:25:33.347 Duover
1 Melissa Byrd Duover
2 Juntu Oberg 6 22:42:54.682 Oberg And Lobel
2 wynne lobel Oberg And Lobel

Open 3/4-Person Co-ed

Name Laps Time Notes
1 Jon Hansen 15 23:54:34.233 Pine Mtn Sports
1 Jane Quinn Pine Mtn Sports
1 Chris Bowman Pine Mtn Sports
1 Dan McGanigle Pine Mtn Sports
2 Joel Wilson 14 25:17:21.513 Rolf Prima Wheel System
2 Brooke Bauer Rolf Prima Wheel System
2 Peter Moe Rolf Prima Wheel System
2 Kurtis Kekkonen Rolf Prima Wheel System
3 Jason Condon 7 12:11:10.287 Fort George Brewery Ale Stars
3 Meredith Condon Fort George Brewery Ale Stars
3 Carol Hansen Fort George Brewery Ale Stars
3 Nick Hansen Fort George Brewery Ale Stars

Open 3/4-Person Men

Name Laps Time Notes
1 Javier Colton 18 24:05:18.205 Light And Motion
1 Lance Haidet Light And Motion
1 Sean Haidet Light And Motion
1 Sebastian Lopez-Otero Light And Motion
2 brett andres 17 25:17:01.906 Stumptown Cycling
2 ronald kizziar Stumptown Cycling
2 Richard Horacek Stumptown Cycling
2 Bjorn Clouten Stumptown Cycling
3 Josh Bryant 15 23:31:09.122 Coolest
3 Damon Runbreg Coolest
3 Brent Poole Coolest
3 Paul Hynes Coolest
4 Eric Lamanna 15 24:04:50.140 Gnarwhal Hairballs
4 Ben Landsman Gnarwhal Hairballs
4 Max Stevens Gnarwhal Hairballs
5 Edwin Carmack 15 24:11:18.687 This Might Hurt Alittle
5 Chris Larsen This Might Hurt Alittle
5 Jason Loewen This Might Hurt Alittle
5 Jeff Monson This Might Hurt Alittle
6 Chad Atkinson 15 24:26:17.276 The Pedal Trippers
6 Curtis Burrill The Pedal Trippers
6 jon burrill The Pedal Trippers
6 Jason Peters The Pedal Trippers
7 Brad Bassi 14 23:35:05.466 Disciples Of Dirt
7 Roland Vilett Disciples Of Dirt
7 Jason Snook Disciples Of Dirt
7 Jared Hanley Disciples Of Dirt
8 Elkin Parker Hapi-Go! Boys
8 Brandon Ortiz Hapi-Go! Boys
8 Brian Hart Jr. 13 23:40:33.799 Hapi-Go! Boys
9 Scott Fleck Hammer Down
9 David Gawlik Hammer Down
9 Justin Weber Hammer Down
10 Brian Holland 10 17:30:01.867 Deschutes County Peddle
10 Brian Rix Deschutes County Peddle
10 Hoyt Wilson Deschutes County Peddle

Open 3/4-Person Men 40+

Name Laps Time Notes
1 Eric Antink 18 24:11:33.999 Rich's Bitches
1 Rich MCCHRYSTAL Rich's Bitches
1 Tim Phillips Rich's Bitches
1 Brian Price Rich's Bitches
2 Dan Bittick 15 23:39:06.661 Bike Addicts
2 Ron Laverty Bike Addicts
2 Bill Matson Bike Addicts
2 Brian Sheadel Bike Addicts

Open 3/4-Person Women

Name Laps Time
1 Sharon Hart 13 25:35:52.969
1 Susannah Hart
1 Cassie Ross

Open 5-6-Person Co-ed

Name Laps Time
1 Rheannon Arvidson 14 24:26:24.336
1 Brad Barnett
1 Samantha Pharris
1 Gregg Rouse
1 Julia Sparks
1 Sandra Uesugi

Open 5-6-Person Men

Name Laps Time Notes
1 Tim Baumgarte 17 24:48:31.087 NoKSOnA
1 Brian Gerow NoKSOnA
1 CHRIS MATTSON NoKSOnA
1 Brian McNamara NoKSOnA
1 John Williams NoKSOnA
2 Russell Grayson 15 24:36:17.786 Tbd
2 Jeff Kleihauer Tbd
2 Tracey March Tbd
2 Rodney Trepess Tbd
2 Mike Taylor Tbd
2 Tony Percich Tbd
3 Jeff Johnston Boneyard Cycling
3 Dennis Bennett Boneyard Cycling
3 Jimmy Clarke Boneyard Cycling
3 Stephen Crozier Boneyard Cycling
3 Frank Fleetham Boneyard Cycling
3 David Anderson 15 25:26:14.991 Boneyard Cycling
4 Dean Badeaux 14 25:23:41.768 3 bikers & 3 bleeders
4 Chad Cottrail 3 bikers & 3 bleeders
4 Dodd COUTTS 3 bikers & 3 bleeders
4 Brian HARPE 3 bikers & 3 bleeders
4 Lance Harpe 3 bikers & 3 bleeders
4 Toby Shell 3 bikers & 3 bleeders
5 Dave Schneider 13 24:07:06.834 Budget Beer
5 Paul Schneider Budget Beer
5 Jared Schneider Schneider Budget Beer
5 Brian Staudenger Budget Beer
5 Ken Thorp Budget Beer
6 John Billard 13 25:12:50.568 Big Test Icycles
6 Gabe Hertzler Big Test Icycles
6 John Macafley Big Test Icycles
6 Jerami McKinlay Big Test Icycles
6 Jamie Minshall Big Test Icycles
6 Scott Young Big Test Icycles
7 Damon Anagnos 13 22:44:08.719 Carpe Pesce
7 Robert Andrews Carpe Pesce
7 Mike Hale Carpe Pesce
7 Jim Larson Carpe Pesce
7 Robert Vissers Carpe Pesce
8 Damon Anagnos 12 24:25:00.565 Chaffin' Chodes
8 Robert Andrews Chaffin' Chodes
8 Mike Hale Chaffin' Chodes
8 Jim Larson Chaffin' Chodes
8 Robert Vissers Chaffin' Chodes

Open 5-6-Person Women

Name Laps Time Notes
1 Tori Bortman 14 25:09:02.974 Team Awesome
1 Tara Carlson Team Awesome
1 Stephanie Edman Team Awesome
1 Adrienne Fischl Team Awesome
1 Megan Schubel Team Awesome
2 Karly Barrett 14 25:09:30.226 Mettle Maidens
2 Michelle bassi Mettle Maidens
2 Erin Hooten Mettle Maidens
2 Emily Pfefer Mettle Maidens
2 Amanda Morris Mettle Maidens
2 Kim McGovern Mettle Maidens
3 Andi Ripley 13 25:02:22.115 Team Dirt
3 Alysia Cohen Team Dirt
3 Amanda Hoffus Team Dirt
3 Stephanie Rouse Team Dirt
3 Kendra Sharp Team Dirt
3 Ellene Smith Team Dirt

Solo 40+ Men

Name Laps Time
1 John Monroe 11 24:44:27.660
2 Mark Miskowiec 11 25:45:03.728
3 John Zebrack 9 24:23:49.729

Solo Men

Name Laps Time Notes
1 Owen Murphy 14 24:46:17.274
2 Danny Warner 13 24:07:55.174 Team Dirty Chamois Danny
3 Seth Barnard 11 21:01:09.182 Service Course Velo
4 Mark Hofer 5 10:50:52.448 One Trick Pony

Solo Men 50+

Name Laps Time Notes
1 Jim Clafline 10 23:38:32.341
2 William Dunkum 9 21:34:03.009 Team Mad Cat

Solo Singlespeed Men

Name Laps Time Notes
1 Jeff Wood 10 25:03:14.403 Pedlin' Slow
2 Dominic Guinto 9 24:38:46.265 Team Ramrod

Solo Women

Name Laps Time
1 Erin Reis 7 23:14:36.689