2014 Results

All

9/20-21 Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard
9/21 Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard
9/20 Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard
9/14-21 KFCX Moore Cowbell
9/14 Race 1
9/14 Hood River Double Cross
9/7 Mt. Ashland Hillclimb
9/7 Road
9/7 XC
9/7 Fazio Farms
9/6-12/7 Psycho Cross Series
9/6 Psycho Cross Series
8/30-10/4 GPRT
9/20 Zaaldercross
9/13 Hood River Double Cross
9/6 Het Meer
8/30 DDCX 1
8/24 Kruger's Kermesse Farm Crit
8/23 Oregon Coast Gravel Epic
8/20 Blitz to the Barrel
8/16-17 OBRA Masters Track Championships
8/17 All Sprints (Match, Team, Keirin)
8/16 Pursuits
8/15-17 Eugene Celebration
8/17 Eugene Celebration
8/16 Eugene Celebration
8/15 Eugene Celebration
8/10 OBRA Uphill TT Championship
8/9 Scoggins Valley Scramble
8/9 PDW Omnium
8/9 OBRA TT
8/2 OBRA Criterium Championships
8/2 Cascade Creampuff
7/27 OUCH
7/27 Vancouver Criterium
7/26 Gresham Criterium
7/26-8/3 Revenge of the Disc
8/3 Race 2
7/26 Race 1
7/20 Pringle Creek Criterium
7/19 High Cascades 100
7/18-20 Alpenrose Velodrome Challenge
7/20 Alpenrose Velodrome Challenge
7/19 Alpenrose Velodrome Challenge
7/18 Alpenrose Velodrome Challenge
7/13 Wildcat Mtn Uphill Challenge
7/13 Tour de Aufderheide
7/12-13 Oregon 24
7/12 Oregon 24
7/12-13 OBRA Senior Track Championships
7/13 Pursuit/Points
7/12 Kilo/500/Jr/Team
7/12 Roundabout Spout XC MTB
7/5 St. Honoré Criterium
7/5-6 Hammer Down Hamaker DH
7/6 Hammer Down Hamaker DH
7/5-6 High Desert Omnium
7/6 Time Trial
7/6 Criterium
7/5 OBRA Road Championships
6/29 Pickett's Charge MTB XC
6/29 Six Hours of Mt. Hood MTB XC
6/28 Test of Endurance MTB XC
6/28-29 Ashland Mountain Challenge Enduro
6/29 Ashland Mountain Challenge Enduro
6/27-29 Baker City Cycling Classic
6/29 Baker City Cycling Classic
6/28 BCCC Time Trial
6/27 The Catherine Creek Road Race
6/27 NWX Criterium
6/23-28 Alpenrose Six Day
6/28 Alpenrose Six Day
6/27 Alpenrose Six Day
6/24 Alpenrose Six Day
6/23 Alpenrose Six Day
6/22 Blue Ribbon Track Race
6/22 Laurelhurst Dentistry (Rainier) Road Race- Women's OBRA Championship RR
6/21 Mt. Tabor Circuit Race
6/21 Humbug Hurry Up MTB XC
6/14 Mary's Peak Hillclimb
6/14 OBRA Sprint & Keirin Championships
6/14-15 NW JR Champs Omnium
6/15 Luckiamute Road Race
6/14 NW JR Champs Omnium
6/8 Montinore Road Race
6/7 Alsea Falls MTB XC
6/1 Oregon Gran Fondo
6/1 Alpenrose Heartbreaker
5/31-6/1 Return on the Jedi
6/1 XC
5/31 TT
5/31 STXC
5/31 Hammer Velo Criterium
5/25 Sister's Stampede MTB XC
5/24 Lewis and Clark Ultra
5/24 Bend Don't Brake
5/18 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay
5/17 OBRA TTT
5/17 Washougal XC at the MX - Race for the Future!
5/17 Wa. Student League Fundraiser Race MTB
5/17-18 Spring Thaw Mountain Bike Festival
5/18 DH
5/17 XC
5/11 May Hijinks Track Race
5/10 WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy
5/4-18 Banana Belt Series
5/18 Banana Belt 3
5/10 Banana Belt 2
5/4 Banana Belt 1
5/4 Coast Hills Classic MTB XC
5/3 Eric Kautzky Memorial Track Race
5/3 Willamette Gran Fondo
4/26 Eugene Roubaix
4/26-27 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race
4/27 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race
4/26 Deschutes River Valley Time Trial Stage Race
4/26-27 Bear Springs
4/27 MTB XC
4/26 MTB STXC
4/26 As the Raven Flies... only longer
4/20 Therapeutic Associates Racing TT @ PIR
4/19 Gorge Short Track Shoot-Out
4/19 Afternoon
4/19 Morning
4/12 Kings Valley Road Race
4/5 As the Raven Flies
4/5-6 Mudslinger
4/6 MTB XC
4/5 Mudslinger Stage Race
4/5 MTB Super D
4/5 MTB Hill Climb
3/29-30 Gorge Roubaix
3/30 Gorge Roubaix
3/29 Gorge Roubaix
3/23 Cherry Pie
3/8-22 Southern Oregon Time Trial Series
3/22 Race 3
3/15 Race 2
3/8 Race 1
3/2-16 Dirty Circles
3/16 Dirty Circles 3
3/9 Dirty Circles 2
3/2 Dirty Circles 1
3/1 Echo Red to Red MTB XC
2/23 Jack Frost TT
1/4 Cross Revolution

Competitions

Best All-around Rider (BAR)
Cross Crusade Series
Ironman
Oregon Cup
OBRA Women's Prestige Series: Rules | Results
Oregon TT Cup