Cross Crusade Call-ups

Portland, OR
Sat, September 14 to Sun, September 29, 2013

Updated February 11, 2014 at 2:56 PM

Category A

Name Team Points
1 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 33
2 Carl Decker Giant 27
3 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 24
4 Lance Haidet Bear Development Team 23
5 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 20
6 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 17
7 Erik Tonkin Team S+M 15
8 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 15
9 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 12
10 Donald Reeb cyclocrossracing.com 12
11 James Ceccorulli bicycleattorney.com 12
12 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 10
13 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 9
14 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
15 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 7
16 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 7
17 Paul LaCava Giant 6
18 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
19 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 6
20 Patrick Means Team S+M 5
21 luke demoe Reall Racing 5
22 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 4
23 Nat Johnson Green Submarine Records 3
24 Ryan Garner Hutch's-Slocum-Co-Motion 2

Category B

Name Team Points
1 alex lygo Beaverton Bicycle Club 38
2 Christian Reed Green Submarine Records 30
3 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 30
4 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 24
5 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
6 David Sterry Green Submarine Records 18
7 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 16
8 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 16
9 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
10 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 8
11 Jason Britton Team S+M 8
12 Thomas Hainisch WebCyclery.com 8
13 ben corbalis Portland Bicycle Studio 7
14 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 7
15 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 6
16 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 5
17 Cristian Fuentes crank 5
18 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 5
19 Rob Thompson Ironclad/Yakima 4
20 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 4
21 Sage Brown 4
22 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 3
23 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 2
24 Sean Cook Cyclepath Racing 2
25 Jeff Johnston Boneyard Cycling 2

Category C

Name Team Points
1 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 22
3 Erik Denninghoff DNR Cycling 17
4 Josh Speer 16
5 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 15
6 Nate Youngs Therapeutic Associates PDX Cycling 15
7 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 15
8 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 14
9 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 12
10 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 12
11 Stephen Laurent 10
12 Dan Dellitt 10
13 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 10
14 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 9
15 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 8
16 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 8
17 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 8
18 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 8
19 Daniel Esterling Green Submarine Records 7
20 Jason Ladwig 5
21 nathaniel wells Hapi-Go! 5
22 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 4
23 John Napier Camas Bike and Sport 4
24 Cory Solovewicz Go Bananas! 3
25 Stephen Carter The Spokesmen 2

Clydesdale

Name Team Points
1 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 30
2 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 27
3 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 27
4 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 27
5 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 21
6 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20
7 Mark Thomas Rogue / Mt. View Cycles 17
8 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
9 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
10 Philip Meyrick 12
11 Matt Wilkin Team S+M 10
12 Earl Hazekamp Capitol Velo 7
13 Jack Trumbull 7
14 Rutherford Brakke-Pound 6
15 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
16 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
17 Tyson Hart Filth and Fury 5
18 Jeremiah Hartley J & K Holdings 4
19 Jacob Roth 3

Junior Men

Name Team Points
1 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 52
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 51
3 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 42
4 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 38
5 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 34
6 Cameron Beard Bend Endurance Academy 30
7 Henry Jones Bend Endurance Academy 30
8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 30
9 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 27
10 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 24
11 Carson Westberg WebCyclery.com 23
12 William Reinking Bend Endurance Academy 21
13 Calvin Keane Bend Endurance Academy 20
14 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 18
15 Nathanael Hart Hapi-Go! 17
16 Owen Szwaya bicycleattorney.com 16
17 Elijah Krause 15
18 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 14
19 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14
19 Jace Petersen 14
21 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 13
22 Cooper Irwin 13
23 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12
23 Thomas Ring 12
25 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 12
26 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 12
27 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12
28 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 10
28 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
30 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway 10
30 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 10
30 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 10
33 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 10
33 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10
35 Ian Wilson Bend Endurance Academy 8
35 Nick Meigs 8
37 Caleb Trumbull 8
37 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 8
39 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 8
40 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 7
41 Zach Durst 7
42 Daxten Blackwell Reall Racing 6
43 Izaak King Mud Warriors 6
44 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 6
45 Chris Rech 5
46 William Hummels Hapi-Go! 5
47 Elkin Parker Super Relax Concept 5
48 Ben Van Raalte Mud Warriors 4
49 Gabriel Boatright Filth and Fury 3
50 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 3
51 Paul Furst Camas Bike and Sport 3
52 Nate Lelack Bend Endurance Academy 3
52 Luke Soto 3
52 Spencer Scott Bend Endurance Academy 3
55 JD Protiva 2
55 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 2
57 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 2
58 Brenner Henry 2
59 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 2

Junior Women

Name Team Points
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 39
2 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 39
3 Jennelle Holmes WebCyclery.com 37
4 Aunika Miranda Trusty Switchblade 35
5 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 30
6 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 30
7 McKenna McKee 25
8 Kristina Owen Capitol Velo 18
9 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17
10 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15
10 Maddy Cripe 15
12 Lauren Filer 15
13 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 14
14 Emma Royce The Spokesmen 13
15 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy 12
15 Mandy Desmarteau Reall Racing 12
17 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 12
17 Katie Ryan Bend Endurance Academy 12
19 Olivia Hewett The Spokesmen 12
20 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 12
21 Elizabeth McKnight Mud Warriors 10
22 Sara Hill 10
22 Helene Furst 10
24 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
25 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
26 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
27 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 8
28 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 7
29 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 7
30 Katie Castle Portland Velo Racing Team 6
31 Eve Cody 5
32 Ella Marinace PDX Devo Junior Cycling 4

Masters 35+ A

Name Team Points
1 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 37
2 Joe Santos Cyclepath Racing 30
3 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 29
4 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 25
5 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 22
6 Brent Casady 18
7 John Bravard Cyclepath Racing 16
8 Todd Stewart 15
9 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 14
10 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 13
11 Martin Baker bicycleattorney.com 12
12 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 10
13 Chad Swanson Team S+M 7
14 Jesse Luckett Cyclepath Racing 5
15 Nat Johnson Green Submarine Records 5
16 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 5
17 Mike Schindler Sunnyside Sports 4
18 Michael Szwaya bicycleattorney.com 4
19 Rick Metz bicycleattorney.com 4
20 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 3
21 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 3
22 Thomas Cody Dark Horse 3
23 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 2
24 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 2

Masters 35+ B

Name Team Points
1 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 30
2 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22
3 Michael Kosmala Team S+M 22
4 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 18
5 Thomas Hainisch WebCyclery.com 15
6 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 15
7 Mark Widlund The Spokesmen 13
8 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 12
9 jeff turner Dallas Bike Works 12
10 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
11 David Pedersen Portland Bicycle Studio 11
12 Ryan Eisele Reall Racing 10
13 Samuel Cordell 10
14 Brian Nelson Trusty Switchblade 10
15 Andrew Filer 9
16 Danny Weikel River City Bicycles 8
17 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 8
18 Kenneth Pace Team S+M 7
19 Sean Rees Cyclepath Racing 7
20 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 6
21 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
22 Douglas Johnson Santiam Bicycle 5
23 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 5
24 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
25 Jason Musengo 4
26 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3
27 David Rasca Buy Local Cycling 2
28 Matthew Smith 2

Masters 35+ C

Name Team Points
1 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 35
2 Rob Russell Camas Bike and Sport 21
3 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 20
4 David M Miller Team Lazy Tarantulas 19
5 Thomas Royce The Spokesmen 18
6 Skye Fitzgerald Spin Film 15
7 Samuel Cordell 15
8 Ryan Marquardt 12
9 Paul Schipper 12
10 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 11
11 steven ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 11
12 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 10
13 Peter Rueegger Team Mudman 10
14 David Fee 8
15 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 7
16 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 7
17 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
18 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling 6
19 Brian Carrico The Spokesmen 6
20 Robert Umberhandt HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
21 Webster Wilson 5
22 mike packer Rebound/Tireless Velo 4
23 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 4
24 Dante Solano DNR Cycling 3
25 giles rickett SWEAT360 2
26 Jeff Steiner Showers Pass 2

Masters 50+

Name Team Points
1 Greg Talbert Focus Bikes 42
2 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 40
3 Johnny Vergis Cyclepath Racing 40
4 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 38
5 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 18
6 Steven Thorne BikeFlights.com 16
7 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
8 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
9 Chauncey Curl Cyclepath Racing 12
10 John Foulston Portland Velo Racing Team 8
11 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
12 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
13 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
14 Steve Petersen Team Finger 4
15 Cal Stone 4
16 David Dorocke Deschutes Brewery 4
17 Andrew Meigs Team Mudman 3
18 Gary Johnson 3
19 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3
20 Todd Schock Boneyard Cycling 3
21 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
22 Brian Towey Ten Guys Named Alex 2

Masters 60+

Name Team Points
1 Ron Strasser Team S+M 15
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12
3 Rick Gregory Black Dog Velo 10
4 Bob Daugherty Cyclepath Racing 8

Masters Women 35+ A

Name Team Points
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45
2 Mielle Blomberg Team S+M 37
3 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 27
4 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 19
5 erica wescott 15
6 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15
7 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 12
8 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
9 Beth Burns Dark Horse 11
10 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 11
11 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 11
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com 10
13 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 9
14 Virginie Calme Cyclepath Racing 8
15 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
16 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 7
17 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5
18 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 4
19 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 2
20 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 2

Masters Women 35+ B

Name Team Points
1 Suzy Renn Team Slow 31
2 Erika Miranda Trusty Switchblade 27
3 Anna Saltonstall Team S+M 22
4 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 20
5 Hilary Luther 43 Degrees 17
6 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 15
7 Jill Petersen Team Finger 15
8 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 15
9 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 15
10 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 13
11 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
12 Lindsey Kennedy 10
13 Annie Leaf Showers Pass 8
14 Cassie Nobbs GVH Bikes 8
15 Charlotte Gregson Disco Velo 6
16 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
17 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 4
18 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 4
19 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3

Masters Women 45+

Name Team Points
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 60
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports 20
3 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 18
4 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 14
5 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 12
6 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12
7 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 10
8 Angela Horton Gapay Hammer Velo 10
9 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 8
10 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 7
11 Darien Curl 7
12 Pam Reid West View 6
13 Gina Miller Sunnyside Sports 5
14 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 4
15 Barbara Thiele Team Rose City 3

Singlespeed

Name Team Points
1 Lee Ordonez Hutch's-Slocum-Co-Motion 32
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 31
3 John McCaffrey Kesho Bicycles 25
4 Brian Kesselman Ruckus Test Team 22
5 Jeremy Russell bicycleattorney.com 20
6 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 17
7 Geoffrey Huber Stoemper/Fat Tire Farm 15
8 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 15
9 Joe Santos Cyclepath Racing 15
10 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 10
11 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 10
12 Mike Bene Jens Voigt's Army 10
13 Ben Guernsey Trusty Switchblade 7
14 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 7
15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 7
16 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 6
17 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 6
18 Josh Armagost Fat Cobra Video 5
19 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
20 Brian Gerow Unattached 4
21 David Burke Trailhead Coffee Roasters 4
22 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 4
23 Tony Kic Gentle Lovers 3
24 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 2
25 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 2
26 Tyler Bump Ruckus Test Team 2

Unicycle

Name Team Points
1 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 15
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15
3 Nathanael Hart Hapi-Go! 12

Women A

Name Team Points
1 Julie Browning Cyclepath Racing 35
2 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 30
3 Tina Brubaker Speed Vagen 27
4 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24
5 rachel bagley Breadwinner Cycles 19
6 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 18
7 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 17
8 Jill Hardiman Team S+M 17
9 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 12
10 Kristen Minarik bicycleattorney.com 12
11 Jennifer Johnson Dirty Fingers/Gorge Dental 11
12 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 10
13 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 10
14 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 8
15 Abby Watson Breadwinner Cycles 8
16 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 6
17 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 6
18 Renee Scott Sunnyside Sports 6
19 Allison Medellin Hammer Velo 5
20 Ellene Smith bicycleattorney.com 4
21 Susannah Hart Hapi-Go! 3

Women B

Name Team Points
1 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 34
2 Elise Wright 32
3 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 27
4 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 23
5 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16
6 Ellene Smith bicycleattorney.com 15
7 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 14
8 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 14
9 Annie Nielsen bicycleattorney.com 13
10 Amanda Porino West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 10
11 Emily Rimas 10
12 Kristin Wille Ruckus Test Team 10
13 Hannah Hart Hapi-Go! 8
14 Jill Hutchinson Green Submarine Records 7
15 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 6
16 Josie Norris 6
17 Melissa Sher Trailhead Coffee Roasters 6
18 Erin Chipps Green Submarine Records 6
19 Jessica Gill 5
20 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 5
21 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 4
22 sarah layton 4
23 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4
24 Marie Major Rebound/Tireless Velo 3
25 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2

Women C

Name Team Points
1 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 40
2 Krissy Brunsman Green Submarine Records 27
3 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 17
4 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 16
5 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 16
6 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
7 Beth kobza Joyride-cycles.com Cycling Team 15
8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 13
9 Patti Wolfe Trinity Bikes 13
10 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team 12
11 Starr Walker Portland Bicycle Studio 12
12 Jessica Gill 12
13 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 12
14 Elisabeth Mahoney 11
15 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 11
16 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 8
17 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
18 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
19 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 5
20 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 4
21 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 3
22 Phaedra Booth Green Submarine Records 2
23 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 2
24 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 2