Oregon TT Cup

OR
Sun, February 23 to Sun, August 10, 2014

Updated August 1, 2014 at 3:17 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 80
2 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 67
3 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 52
4 Bryant Howard 47
5 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 39
6 Joe Cipale Team Rose City 31
7 Zhaolong Wu 30
8 Jesse Coombs GET FIT Cycling 30
9 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 28
10 Adam Kennedy English Cycles 20
11 scott carroll 17
12 Matt Mallet 17
13 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 17
14 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 17
15 Spencer Newell GET FIT Cycling 13
16 Chris Ward 13
17 Andrew Neill English Cycles 13
18 Matthew Klein 10
19 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 10
20 Andi Greisel Therapeutic Associates Racing 9
21 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8
22 Dave Aldersebaes Ironclad Cycling Team 7
23 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
24 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 6
25 Killian Bailey West End Jr 6
26 Brian Ratliff 43 Degrees 5

Category 3 Women

Name Team Points
1 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 72
2 Janet Howard 71
3 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 20
4 Tina Haugbro Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20
5 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 15
6 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 13
7 Jodie Bolt 11
8 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 10

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 Joe Tysoe 98
2 David Prats Pacific Power Blue Sky 58
3 Steven Basden Team 10 Barrel 56
4 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 50
5 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 49
6 Daniel Hough Athletes Lounge Cycling Team 30
7 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 28
8 Bruce Haserot 22
9 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 20
10 Jeramy Martin 20
11 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 20
12 Nick Gilbert 20
13 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 20
14 David Smith 20
15 Jack Toland 17
16 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team 15
17 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15
18 Michael Sather 13
19 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 13
20 Tyler Thessin 13
21 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
22 nathaniel wells Hapi-Go! 11
23 Cullen Guinn Trusty Switchblade 11
24 Michael Tarbert 10
25 BRANDON PETERS 10
26 Rosco Huebner 10
27 Andrew Warren Team S+M 10
28 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 10
29 Jason Ziegler 9
30 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 9
31 Sean Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9
32 Greg Hamm 8
33 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 8
34 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 8
35 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 7
36 Reno Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
37 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 6
38 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
39 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 5
40 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 5
41 Jason Whitley 4
42 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 3
43 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 3
44 John Wilger 2
45 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 2
46 brent wright 1
47 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 79
2 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 55
3 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 51
4 Tiffonie Carroll 41
5 Lindsay Springer 40
6 Sara Slawta Land Shark 30
7 julie Leffler 28
8 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 24
9 Diane Smith 20
10 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 17
11 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme 17
12 Javan Bailey 15
13 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 15
14 Kirsten Romney 13
15 Amanda Pile 10
16 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 10
17 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 10
18 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 9
19 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 6
20 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4

Eddy Senior Men

Name Team Points
1 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 115
2 David Masuda Therapeutic Associates Racing 92
3 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 70
4 Michael Hopkins Team Planet X USA 40
5 Darren Ferris Hammer Velo 30
6 Guy Polson 24
7 Billy Truelove 20
8 Adam Kennedy English Cycles 17
9 WIM ROELS Rogue 17
10 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 17
11 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 17
12 Yann Blindert 15
13 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
14 Brian Kesselman Tempo/KWC 15
15 Jason Penry 13
16 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 13
17 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13
18 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11
19 Kyle Kotwica 11
20 Keith Knowles 11
21 Ed Waters 10
22 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10
23 Keith Levesque Rogue 10
24 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 8
25 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
26 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 7
27 James Bradley Rogue 6
28 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 6
29 Chris Roberts Hammer Velo 5
30 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 4
31 chris jackson 4
32 Jeffrey Volk DNR Cycling 3
33 David Thielen II Dr Will Bar 3
34 Stan Gardner Portland Velo Racing Team 2
35 Lee Bauck 2
36 Tom Kelly Team Planet X USA 1
37 Robert Vigeant Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1

Eddy Senior Women

Name Team Points
1 Myra Klettke bicycleattorney.com 57
2 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 28
3 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20
4 Diane Bradley Rogue 20
5 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 20
6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 15
7 Hannah Hart Hapi-Go! 13
8 Lisa Walker Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 40
2 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 17
3 Parker Green Beaverton Bicycle Club 17

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 35
2 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 28
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 20
4 Grayson Szczukowski 20
5 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 17
6 Luke Bolt 17

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Alex White Word-RCB by Cyclisme 101
2 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 69
3 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 26
4 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23
5 Cameron Beard 20
6 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 20
7 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 17
8 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
9 Soren Wolf de Gavia 13
10 Paul Furst Camas Bike and Sport 13
11 Cooper Irwin Hapi-Go! 10
12 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 8
13 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 7

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 20
2 Kevin Le Athletes Lounge Cycling Team 20
3 Michael Samelson 20
4 Lance Haidet 17
5 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17
6 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
7 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 15

Junior Women 10-14

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 20
2 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20
3 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 17

Junior Women 15-18

Name Team Points
1 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 60
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34

Masters Men 30-39

Name Team Points
1 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 77
2 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37
3 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36
4 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 28
5 Denny Rowe III 17
6 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
7 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
8 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
9 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 9
10 Anthony Mills 6
11 Hani Eid 5

Masters Men 40-49

Name Team Points
1 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 101
2 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 52
3 Lloyd Connelly DNR Cycling 45
4 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 40
5 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 37
6 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 34
7 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 29
8 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 25
9 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 20
10 Tim Smith SCCA/Starbucks 20
11 John Prosser Pacific Power Blue Sky 19
12 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 19
13 Thomas Morgan Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17
14 Yuji Sumimoto 15
15 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 15
16 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
17 Glenn Johnson Dr Will Bar 13
18 Todd Hamina 13
19 Scott McKnight crank 11
20 Jeff Turner 11
21 David Masuda Therapeutic Associates Racing 11
22 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
23 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 10
24 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
25 Quinn Jackson DNR Cycling 7
26 Mark Jimenez 6
27 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
28 Rob Schultz Athletes Lounge Cycling Team 4
29 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 2

Masters Men 50-59

Name Team Points
1 Dean Anderson crank 110
2 Dan Gilden 84
3 Mark Bradley 69
4 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 56
5 Jonathan Lyons Hammer Velo 51
6 Jeff Tedder Hammer Velo 41
7 Kerry Farrell 40
8 Allen Neel 31
9 Paul Mautner Veloforma 31
10 John Slawta Land Shark 30
11 Dean Carson 28
12 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team 27
13 Eric Szczukowski 25
14 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 23
15 Dan Vrijmoet 20
16 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 19
17 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 19
18 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 17
19 John Henry Maurice Capitol Velo 15
20 David Smith 15
21 Michael Richardson 15
22 jim fox bicycleattorney.com 13
23 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 11
24 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
25 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 10
26 Jeff Jones 10
27 Evan Cumpston Team Rose City 10
28 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 9
29 Dan Davis WebCyclery.com 7
30 Tim Dorman Camas Bike and Sport 7
31 Larry Baker 7
32 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 6
33 Nathan Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
34 Steve Bernard 5
35 John Sherwood 5
36 Steve Ridgeway 5
37 Tim Van Mouwerik 4
38 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 3
39 Tim Connelly 2
40 Ed Dalton 2
41 Rick Upton crank 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Gregory Hartman Team Rose City 104
2 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 92
3 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 54
4 Tom Kelly Team Planet X USA 50
5 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 40
6 Jeff Buck Team Rose City 37
7 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 35
8 Tom Dean 33
9 Tom Webb Team Rose City 32
10 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31
11 Alan McGuire-Dale 30
12 Loren Russell 26
13 Roger Nelson crank 22
14 Stephen Davis 22
15 John Tallyn Portland Velo Racing Team 19
16 Scott Ryman 17
17 Ron Magnus bicycleattorney.com 15
18 jeffrey patterson 15
19 Garth McKay 13
20 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
21 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 12
22 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 11
23 Rod Wanker 10
24 Mark Edlen 10
25 Richard Daifuku 9
26 Darell Provencher Team Rose City 9
27 Ray Anderson 8
28 Edward Lanton 7
29 Dale Harless 7
30 John Tess Tempo/KWC 5
31 Gary Magonigle 4
32 Malcolm Johnson BriHOP Racing 3
33 Einar Traa Portland Velo Racing Team 2
34 rod malone Tempo/KWC 1
35 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1

Masters Women 30-39

Name Team Points
1 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57
2 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 20

Masters Women 40-49

Name Team Points
1 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 97
2 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky 30
3 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks 20
4 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 17
5 Kathryn Beattie 17
6 Angela Horton Gapay Hammer Velo 17
7 Kendall Nelson 17
8 Robin Jacobson Word-RCB by Cyclisme 15
9 Kristin Flanagan 15
10 Susan Wentzien 13
11 Jennifer Thompson Athletes Lounge Cycling Team 11
12 Lisa Wourms Athletes Lounge Cycling Team 10
13 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 9

Masters Women 50-59

Name Team Points
1 Laura Wanker 102
2 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 73
3 Alison Fulmer 41
4 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 40
5 Beth Graff 37
6 Andriana 'Muffy' Kruger 28
7 Lisa Walker Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
8 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 22
9 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 20
10 mary ross Multnomah Athletic Club 17
11 Julie Hewitt Capitol Velo 17
12 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 17
13 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 15
14 Jodie Bolt 15
15 Frances Gehring Hammer Velo 11
16 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 10
17 Nori La Rue 8
18 Carmen Adkins 5

Masters Women 60+

Name Team Points
1 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 122
2 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 80
3 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club 20
4 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 17
5 Kathleen Richardson 15
6 Mary Jean Filiberti 13

Senior Men Pro/1/2

Name Team Points
1 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 40
2 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35
3 Adam Kennedy English Cycles 32
4 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 26
5 Rob English English Cycles 20
6 Grant McElroy 20
7 Lee Ordonez English Cycles 17
8 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 17
9 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 17
10 Billy Truelove 15
11 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15
12 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 13
13 Alex Telitsine 11
14 Christopher Bagg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 11
15 Jonathan Myers Team S+M 10
16 Brandon Meinke Team S+M 10
17 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 10
18 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 9
19 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 9
20 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 8
21 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 7
22 Bob Duffy 6

Senior Women 1/2

Name Team Points
1 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52
2 Jenny Slawta Land Shark 40
3 Sydney Running Ironclad Cycling Team 32
4 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20
5 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 20
6 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 17
7 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 17
8 Jenna App 15