Cross Crusade Callups

OR
Wed, September 3 to Sun, September 28, 2014

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Category A

Name Team Points
1 Lance Haidet Bear Development Team 42
2 Jeremy Russell bicycleattorney.com 34
3 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 25
4 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 23
5 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 21
6 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 18
7 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 16
8 Carl Decker Giant 15
9 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 15
10 Adam Bucklin Thump Coffee 15
11 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15
12 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 12
13 Ben Thompson Thump Coffee 12
14 Gabriel Linn Trusty Switchblade 12
15 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 10
16 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 10
17 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 10
18 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 10
19 Joel Madrone Breadwinner Cycles 8
20 Erik Tonkin Team S+M 7
21 Jonathan Myers Team S+M 7
22 James Ceccorulli bicycleattorney.com 7
23 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 6
24 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 6
25 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 6
26 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 5
27 James Williams Deschutes Brewery 5
28 Ryan Garner Team Planet X USA 4
29 Matt Fox Deschutes Brewery 4
30 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
31 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 3
32 Chad Cheeney Murder of Crows 3
33 Colin Rowan Look Good Feel Good 3
34 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 2
35 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 2

Category B

Name Team Points
1 Marek Litinsky Trusty Switchblade 45
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 31
3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29
4 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27
5 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 22
6 Stephen Laurent 18
7 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 18
8 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 16
9 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 15
10 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 15
11 Trevor Lane Boneyard Cycling 15
12 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 14
13 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12
14 Matt Snow The Hub Cyclery 12
15 Mike Selinger 11
16 alex lygo Beaverton Bicycle Club 10
17 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles/Kuat Racks 10
18 Paul Hynes Team 10 Barrel 10
19 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 10
20 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 8
21 Matt Briggs XC Oregon 7
22 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 6
23 Erik Hammerquist West End Jr 5
24 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
25 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
26 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 4
27 Christian Martin River City Bicycles 3
28 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 3
29 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 3
30 Sean Cook Cyclepath Racing 2
31 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 2
32 John Napier Camas Bike and Sport 2
33 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 2
34 Tim Goodall Islabikes 2

Category C

Name Team Points
1 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 50
2 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 29
3 Christopher Muhs Look Good Feel Good 23
4 Mike Chamblin 22
5 Ryan Funke Deschutes Brewery 15
6 Daniel Evans Ruckus Test Team 15
7 Nate Wyeth Boneyard Cycling 15
8 Micah Sardell Wheelworks 15
9 Scott A Rider Grouptrail Cycling 14
10 Ryan Kruit Ryan Kruit 12
11 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12
12 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 12
13 Brett Cassidy TheClymb.com 11
14 Nathan Agalzoff 11
15 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 10
16 Nic Kytlica Team Planet X USA 10
17 Matthew Piekutowski 10
18 Eric Albright Look Good Feel Good 9
19 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 8
20 Nathaniel Wells Hapi-Go! 8
21 Andrew Nelson Athletes Lounge/P.A.C.E. Triathlon Team 7
22 Ryan Chase Deschutes Brewery 7
23 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 7
24 Thomas Pastor Deschutes Brewery 6
25 Jeremy Nichols Zing 3 6
26 Adam Moore Look Good Feel Good 5
27 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
28 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 5
29 Dan Dellitt 5
30 Nick Schreiner Metropolis Cycle Repair 5
31 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 4
32 Brad Davidson 3
33 Jordan Reid 3
34 Michael Collins 2
35 Dante Solano DNR Cycling 2
36 Ken Elser Team Planet X USA 2
37 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 2

Clydesdale

Name Team Points
1 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42
2 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 36
3 Joe Larson Deschutes Brewery 27
4 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 27
5 Jack Trumbull Hood River Velo 23
6 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 18
7 Tim Schauer MacKay Sposito 14
8 Mark Thomas Rogue 13
9 Mike Reddig Camas Bike and Sport 8
10 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
11 Tyson Hart Civilian Velonauts 7
12 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
13 Kenny Prowse Capitol Velo 5
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 5
15 John Martin Team Lazy Tarantulas 4
16 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club 4
17 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
18 Colby Nightingale Deschutes Brewery 4
19 Shay Mavis Deschutes Brewery 4
20 Dave Wrast The Spokesmen 3

Junior Men

Name Team Points
1 Nathanael Hart Hapi-Go! 67
2 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 61
3 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 58
4 Keelan Ontiveros West End Jr 57
5 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 45
6 Henry Jones Bend Endurance Academy 42
7 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 38
8 Elijah Krause 38
9 Chris Rech Reall Racing 31
10 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 31
11 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 27
11 Ian Wilson Bend Endurance Academy 27
13 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 25
14 Isamu Richmond 25
15 William Reinking Bend Endurance Academy 22
16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 22
17 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 22
18 Nathan Glade Reall Racing 22
19 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 22
20 Cooper Irwin Hapi-Go! 22
21 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 20
22 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 20
23 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 20
24 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 19
25 JD Protiva Monmouth 18
26 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 18
27 Zach Lang Hapi-Go! 17
28 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
29 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 15
30 Matt Rech Reall Racing 15
31 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
31 Jace Petersen Team Finger 15
33 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 15
34 Nicholas Leuenhagen BYRDS 14
35 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13
36 Ben Van Raalte West End Jr 13
37 Jeremy King Corvallis United 13
38 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 13
39 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 13
40 Cole Gardner 12
41 Erik Hammerquist West End Jr 12
42 Noah Steigerwald 12
43 Evan Martin 12
44 Caleb Trumbull 12
45 Cameron Horner Omaha Devo Dirt Militia 10
46 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 10
47 Calvin Keane Bend Endurance Academy 10
48 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 10
49 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 8
50 Michael Samelson Corvallis High School 8
51 Daniel Glade Central Cycling Club 8
52 Tristan Bond 8
53 Peter Puettmann 8
54 Cole Domenico 7
55 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 7
56 Pav Turina 6
57 Nick Meigs Pacific Power Blue Sky 6
58 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 6
59 Ryan Caputo The Spokesmen 5
60 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 5
61 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 5
62 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
63 Tom Upper Pacific Power Blue Sky 5
64 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 4
64 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
66 Paul Furst Camas Bike and Sport 4
67 Elliott White Stumptown Cycling Club 4
67 Carson Griffith Bend Endurance Academy 4
69 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4
69 Jacob Litton 4
71 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 3
71 Sean Harple SWEAT360 3
73 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 3
74 Birch Flitcraft 3
75 Jacob Olander Bend Endurance Academy 3
76 Ian Baer 3
77 Emmett Reeb Pine Mtn Sports 2
77 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 2
79 Nate Lelack Bend Endurance Academy 2
80 Michael Metz bicycleattorney.com 2
81 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 2

Junior Women

Name Team Points
1 McKenna McKee Hapi-Go! 65
2 Jennelle Holmes WebCyclery.com 60
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 49
4 Catherine Lehman Interurban 49
5 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 48
6 Roxanna Hart Hapi-Go! 48
7 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 37
8 Elizabeth McKnight Mud Warriors 35
9 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 32
10 Katie Ryan Bend Endurance Academy 30
11 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 30
12 Emma Royce The Spokesmen 29
13 Samantha Trost Team S+M 28
14 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 27
15 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 27
16 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 27
17 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 25
18 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 24
19 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
20 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 21
21 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 21
22 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 15
23 Charis Darnall Hapi-Go! 15
24 Kristina Owen Capitol Velo 15
25 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky 14
26 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 13
27 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 12
28 Linnea Owen Capitol Velo 11
29 Chris Bryan Corvallis United 10
30 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 10
30 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10
32 Sage Kosmala 8
33 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 8
34 Ellie Darnall Hapi-Go! 8
35 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 7
36 Lauren Gill 6
37 Olivia Hewett The Spokesmen 5
38 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
39 Madison Pettit 5
40 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 4

Masters 35+ A

Name Team Points
1 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 39
2 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 22
3 Jeff Otto Sunset Cycles 22
4 Andy Olsson Team Finger 22
5 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 21
6 John Weathers Sunset Cycles 20
7 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 20
8 Chad Swanson Team S+M 19
9 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 18
10 Rick Metz bicycleattorney.com 17
11 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 15
12 Jonathan Myers Team S+M 15
13 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15
14 Roger Meier Cyclepath Racing 13
15 Mathew Braun Audi Cycling Team 10
16 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 8
17 Jesse Luckett Cyclepath Racing 8
18 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
19 Scott Bradway Team S+M 6
20 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 6
21 Adam Ward Rolf Prima 5
22 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 4
23 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
24 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 4
25 Danny Weikel River City Bicycles 4
26 Jesse Bolling Therapeutic Associates Racing 3
27 Jeff Turner Dallas Bike Works 3
28 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2
29 Brian Foresta Civilian Velonauts 2
30 Peter Vraniak 2
31 David Krause 2
32 Bob Jacobs bicycleattorney.com 2

Masters 35+ B

Name Team Points
1 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 27
2 Chris Moor Deschutes Brewery 27
3 Greg Stokes Hammer Velo 17
4 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 16
5 Steve Raubolt SWEAT360 15
6 Andy Olsson Team Finger 15
7 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
8 Jeff Kleihauer Deschutes Brewery 15
9 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 14
10 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 13
11 Webster Wilson Velominati Racing 13
12 Erik Denninghoff DNR Cycling 13
13 Bill Richmond Grouptrail Cycling 12
14 Thad Jordan The Hub Cyclery 12
15 Jeffrey Struck 12
16 Dan Werle Unattached 10
17 Mark DeResta Hood River Velo 10
18 Rodney Trepess Deschutes Brewery 10
19 Brian Nelson TrailRags Cycling Team 10
20 Andrej Miske Dr Will Bar 10
21 Dennis Bennett Boneyard Cycling 10
22 Mike Heenan 10
23 Danny Weikel River City Bicycles 8
24 Steve Brower Team Snail Racing 8
25 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 7
26 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 7
27 David M Miller Team Lazy Tarantulas 7
28 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 7
29 Kenneth Pace Team S+M 6
30 Robert Umberhandt 5
31 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 4
32 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 4
33 Andy Leritz Team S+M 4
34 Peter Rueegger Team Mudman 4
35 Daniel Esterling Green Submarine Records 3
36 David Ripp 3
37 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 3
38 Matt Hooge 3
39 Ted Byram bicycleattorney.com 2
40 Brent Wallace Trusty Switchblade 2

Masters 35+ C

Name Team Points
1 Peter Koonce Grouptrail Cycling 27
2 Jay Swavely Camas Bike and Sport 25
3 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 23
4 Rob Russell Camas Bike and Sport 23
5 Chris Roberts Hammer Velo 15
6 James Chung Chinook Cycling Club 15
7 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 14
8 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 13
9 Michael Tabtabai 12
10 Gabriel Cabatic 12
11 Dave Burnard Adobe Systems 12
12 Michel Waller Deschutes Brewery 10
13 Ryan Barnes TheClymb.com 10
14 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 10
15 Christopher Ryan Ruckus Test Team 10
16 Steve Black 9
17 Nathaniel Wells Hapi-Go! 9
18 Yuji Sumimoto 8
19 Matthew Dial Deschutes Brewery 8
20 Hagai Tavori Hammer Velo 8
21 steven ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 7
22 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 7
23 Brian Carrico The Spokesmen 6
24 Paul Schoonover Team S+M 6
25 Brian Little BeerMongers Cycle Club 6
26 Darin Swan Trusty Switchblade 5
27 Souk Soulinthone 5
28 Justin Johnson The Hub Cyclery 5
29 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 5
30 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 4
31 Rolland Hayden Rolf Prima 4
32 Aaron Rogosin 4
33 Matt Thiefelder The Spokesmen 3
34 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 3
35 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
36 giles rickett 2

Masters 50+

Name Team Points
1 Jeff Otto Sunset Cycles 45
2 Alan Ott Rock Lobster 40
3 Jeff Parker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25
4 Johnny Vergis Cyclepath Racing 24
5 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 24
6 Greg Talbert Focus Bikes 19
7 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 18
8 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 15
9 William Goritski Rebound/Tireless Velo 15
10 Russell Thorstrom Team Rhino Rush 12
11 Mark Bradley Unattached 10
12 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9
13 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 7
14 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 5
15 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 5
16 John Napier Camas Bike and Sport 4
17 Michael Metz bicycleattorney.com 4
18 Daniel Melkonian Hood River Velo 3
19 Steve McCallion Chrome 2
20 Steve Petersen Hood River Velo 2

Masters 60+

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54
2 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 41
3 Gary Klingler WebCyclery.com 38
4 Steve Lacey Team S+M 24
5 Robert Fox Half Penny Cycling Team 20
6 David Hankins Camas Bike and Sport 15
7 Craig Mavis Deschutes Brewery 14
8 Ron Strasser Team S+M 14
9 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 12
10 Steven Miller 10
11 Tad Hodgert Deschutes Brewery 7
12 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 7
13 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 6
14 Rick Gregory Black Dog Velo 5
15 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 2

Masters Women 35+ A

Name Team Points
1 Mielle Blomberg Team S+M 51
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 45
3 Lora Melkonian Hood River Velo 42
4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 18
5 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 16
6 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 14
7 Margi Bradway Team S+M 12
8 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 12
9 Renee Scott Sunnyside Sports 12
10 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 10
11 Amber Clark Murder of Crows 9
12 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 8
13 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 8
14 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 8
15 Carly Heron GVH Bikes 8
16 Erika Miranda Trusty Switchblade 4
17 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 3
18 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 2
19 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 2

Masters Women 35+ B

Name Team Points
1 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 54
2 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
3 Kim Robinson 30
4 Hazel Gross Trusty Switchblade 28
5 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 23
6 Anna Saltonstall Team S+M 13
7 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 11
8 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 10
9 Jill Petersen Team Finger 10
10 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 9
11 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 8
12 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
13 Tracey March Deschutes Brewery 6
14 Cassie Nobbs GVH Bikes 6
15 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 6
16 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 5
17 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 4

Masters Women 45+

Name Team Points
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 42
2 Suzy Renn Team Slow 32
3 Candida Hart Hapi-Go! 27
4 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 26
5 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 15
6 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 15
7 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
8 Jan Moss Highfive Cycling 12
9 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
10 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 8
11 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 7
12 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 6
13 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 6
14 Loraine Blake Oregon Bike Shop Racing Team 5
15 Traci Smolen 5
16 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 4

Singlespeed

Name Team Points
1 Brian Kesselman Ruckus Test Team 42
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38
3 Pete Rubijono Poler/Mad Alchemy 35
4 Lee Ordonez English Cycles 30
5 Steven Beardsley Gentle Lovers 27
6 David Boerner Ruckus Test Team 23
7 Adam Artner Redline 15
8 Richard Sweet Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14
9 Ryan Barrett Poler 14
10 Brian Lynch Dr Will Bar 13
11 Byron Breeden Guinness Cycling Team 13
12 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 12
13 Chris Snyder bicycleattorney.com 12
14 Ryan Garner Team Planet X USA 11
15 Jon Conway The Hub Cyclery 9
16 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 7
17 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 7
18 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 7
19 Tony Kic Gentle Lovers 7
20 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 6
21 David Burke CX Pistols p/b Cyclocross.com 4
22 John Gulick Green Submarine Records 4
23 John Lin Therapeutic Associates Racing 3
24 Ben Guernsey Trusty Switchblade 3
25 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 2
26 Nat Johnson Green Submarine Records 2

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Cindy Lewellen 15
2 Carly Heron GVH Bikes 12
3 Suzy Renn Team Slow 10
4 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 8
5 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 7

Unicycle

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 15
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 12

Women A

Name Team Points
1 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33
2 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33
3 Susannah Hart Hapi-Go! 31
4 Julie Browning Cyclepath Racing 27
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 25
6 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 24
7 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20
8 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20
9 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 15
10 Beth Ann Orton Team S+M 15
11 Sue Butler River City Bicycles 15
12 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 15
13 Renee Scott Sunnyside Sports 12
14 julie krasniak 10
15 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 10
16 Erica Lurie 9
17 Mielle Blomberg Team S+M 8
18 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 7
19 Cindy Lewellen 7
20 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 6
21 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6
22 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 5
23 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5
24 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 4
25 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
26 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 4
27 Beth kobza Portland Bicycle Studio 3
28 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 3
29 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 2
30 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2

Women B

Name Team Points
1 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 40
2 Sydney Running Ironclad Cycling Team 30
3 Hannah Hart Hapi-Go! 28
4 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 20
5 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 19
6 Julie Baird Team 10 Barrel 18
7 Krissy Brunsman Green Submarine Records 16
8 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 16
9 Liz Holt Boneyard Cycling 15
10 Anne Cheeney Murder of Crows 15
11 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13
12 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 12
13 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 11
14 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 10
15 Cristina Mihaescu Ruckus Test Team 10
16 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 7
17 Karla Kingsley 6
18 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 6
19 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6
20 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 6
21 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 5
22 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 5
23 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 5
24 sarah layton Team S+M 4
25 Angharad Porteous bicycleattorney.com 4
26 Annalisa Fish 4
27 Hilary Luther 43 Degrees 3
28 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 3
29 Erin Chipps Green Submarine Records 2
30 Susannah Nelson Ironclad Cycling Team 2
31 Alexandra McKay 2

Women C

Name Team Points
1 Mari Little BeerMongers Cycle Club 33
2 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 26
3 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 24
4 Holland LaRue 24
5 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 16
6 jennifer phillips Athletes Lounge Cycling Team 16
7 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 15
8 Kate Ayres 15
9 Susan Foster Deschutes Brewery 15
10 Traci Anderson 13
11 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 12
12 Leah Medure DNR Cycling 12
13 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 12
14 Rachel Mavis Deschutes Brewery 12
15 Stacy Westbrook Highfive Cycling 10
16 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
17 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 10
18 Traci Smolen 8
19 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 7
20 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 6
21 Marny Musielak TrailRags Cycling Team 6
22 michelle WEEK 6
23 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 5
24 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 5
25 Kerry Weymouth 4
26 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 4
27 Kimberly Alexander 4
28 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
29 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 3
30 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 3
31 Aunika Miranda Trusty Switchblade 3
32 Phaedra Booth Green Submarine Records 2
33 PJ Houser Ruckus Test Team 2