2015 OBRA Time Trial Cup

OR
Sun, February 22 to Sat, September 12, 2015

Updated December 31, 2015 at 3:03 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 84
2 Zhaolong Wu 65
3 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 47
4 David Prats Pacific Power Blue Sky 42
5 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 27
6 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 24
7 Joe Cipale Team Rose City 24
8 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
9 Dave Aldersebaes Olympia Cycling Team 22
10 Justin Onusko Therapeutic Associates Racing 20
11 Will Hahn 20
12 Gus Elder Therapeutic Associates Racing 20
13 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
14 Matt Bloom GET FIT Cycling 18
15 Stewart Myers GET FIT Cycling 15
16 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 15
17 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
18 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 13
19 Ryan McCracken Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 13
20 Andrew Neill English Cycles 11
21 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 11
22 Will Hawkins 11
23 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 10
24 Anthony DiSano Monster Media Racing p/b Fight Meso 9
25 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9
26 Randy Word Word-RCB by Cyclisme 6
27 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5

Category 3 Women

Name Team Points
1 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing 50
2 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 20
3 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20
4 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 20
5 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 20
6 Heather Johnson BriHOP Racing 17
7 Sarah Tisdale Highfive Cycling 17
8 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17
9 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 13
10 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 11

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 86
2 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 51
3 Dan Froelich Guinness Cycling Team 39
4 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 37
5 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 34
6 Joe Tysoe 24
7 Justin Guidroz Audi 20
8 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 20
9 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 20
10 Brian List Bike Central/Barbur Vet 20
11 Jonathon Levie Therapeutic Associates Racing 20
12 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion 17
13 Adam DeMarzo Trinity Bikes 17
14 Nick Gilbert Unattached 17
15 Jeremy Hagan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16
16 Trenton Edwards GET FIT Cycling 15
17 John Pearson GET FIT Cycling 15
18 Greg Hamm 15
19 Doug Spencer Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
20 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing 15
21 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 15
22 Alexander Wilson 13
23 Jared Holm 13
24 Phil Webster Hammer Velo 13
25 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 13
26 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 12
27 Matt Handwerk 11
28 Justin Forth 11
29 Mark LaGioia Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
30 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 11
31 Doug Wetter 10
32 Austin Ellerbruch 10
33 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10
34 Randall Fransen Team Lost Highway 10
35 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso 10
36 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 9
37 Eric Kaczmarek 9
38 Dennis Traylor 8
39 Kevin Le 7
40 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 6
41 Dustin Harder Harder Cycling 6
42 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 6
43 Jason Whitley Unattached 5
44 Jacob S. Haugen 4
45 Bruce Haserot Haserot Race Inc 4
46 Ted Timmons 4
47 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 3
48 Charles Henderson Team Lost Highway 3
49 Oliver Schrang bicycleattorney.com 2
50 Michael Collins bicycleattorney.com 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Erin Stone 45
2 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 32
3 Leslie Thomas Hutch's-Slocum-Co-Motion 23
4 Lisa Eriksson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 20
5 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance Cycling Team 20
6 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 20
7 Diane Smith 20
8 Sara Slawta Land Shark 17
9 Victoria Hammond 17
10 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 17
11 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 15
12 Carla Schubiger 15
13 Kae Erickson 13
14 Tiffonie Carroll Unattached 11
15 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 10
16 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 9
17 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 8
18 julie Leffler O2endurance 7
19 Remy Maguire O2 Endurance 6
20 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
21 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4
22 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team 1

Eddy Senior Men

Name Team Points
1 Michael Hopkins Team Planet X USA 45
2 Guy Polson Collin's Cycle Shop 40
3 Ed Rybak Portland Velo Racing Team 34
4 Bob Duffy 26
5 John Neish 25
6 Chris Hosman 21
7 Colby Wait-Molyneux English Cycles 20
8 James Buckroyd Portland Bicycle Studio 20
9 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 20
10 Austin Ellerbruch 17
11 Adam Oliver Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 17
12 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 17
13 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 15
14 Stewart Myers GET FIT Cycling 15
15 John Martin Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 13
16 Lee Ordonez English Cycles 13
17 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 13
18 Greg Eyerly 13
19 Brian Kesselman Ruckus Test Team 13
20 Rob English English Cycles 11
21 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
22 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 11
23 David Prats Pacific Power Blue Sky 10
24 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 10
25 Adam Kennedy English Cycles 9
26 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 9
27 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 9
28 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 8
29 Matthew Deakin 8
30 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 7
31 Stewart Campbell Team Planet X USA 7
32 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 7
33 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
34 David Thielen II Dr Will Bar 6
35 Neil Green Therapeutic Associates Racing 5
36 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
37 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 2
38 Dan Handorff Portland Velo Racing Team 1

Eddy Senior Women

Name Team Points
1 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 45
2 Myra Klettke bicycleattorney.com 35
3 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 24
4 Kim Frank Life Cycle Racing Team 20
5 Clara Terrell Off The Couch Racing 20
6 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 20
7 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17
8 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 17
9 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 13
10 Julie Baird Olympia Cycling Team 11
11 Frances Gehring Hammer Velo 10
12 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 6

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 85
2 Mulu Slawta Land Shark 40
3 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 37
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 20
5 Ian Brown Bend Endurance Academy 17
6 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 17
7 Sam Solomon 15
8 Fu Gui Slawta Land Shark 15
9 Dublin Wilger PDX Devo Junior Cycling 13

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 131
2 Parker Green Beaverton Bicycle Club 40
3 Bora Haller Corvallis United 37
4 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 15

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Alex White Word-RCB by Cyclisme 121
2 Luke Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 84
3 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 51
4 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 20
5 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 20
6 Grayson Bailey Smith&Nephew p/b West End Bikes 17
7 Aaron King 15
8 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 10

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Cooper Irwin Hapi-Go! 20
2 Zach Lang Hapi-Go! 17

Junior Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40
2 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37
3 Anika Havlik 35
4 Roxanna Hart Hapi-Go! 13
5 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11

Junior Women 15-18

Name Team Points
1 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46
2 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44
3 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 20
4 Kristina Owen Capitol Velo 17
5 Maya Bergmann Word-RCB by Cyclisme 15
6 Charis Darnall Hapi-Go! 13

Masters Men 30-39

Name Team Points
1 Josh Ross Team Planet X USA 105
2 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 40
3 Chris Moon Monster Media Racing p/b Fight Meso 40
4 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40
5 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 26
6 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 17
7 Jordan Rickards 13
8 Ricardo Medina Rogue 8
9 Kristofer Michael Jones Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 6

Masters Men 40-49

Name Team Points
1 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 75
2 Stephen McDade Veloforma 42
3 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 40
4 Tim White Word-RCB by Cyclisme 23
5 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA 23
6 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 22
7 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 22
8 Norm Swygert Unattached 17
9 Webster Wilson VMR Racing 17
10 Brian List Bike Central/Barbur Vet 17
11 Nigel Cooper 17
12 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 17
13 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 17
14 Jesse Coombs GET FIT Cycling 15
15 Greg Stokes Hammer Velo 15
16 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 15
17 Steve Kjobech 13
18 Joel Blatt 13
19 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 13
20 Thomas Morgan 13
21 Mark Crawford Olympia Cycling Team 11
22 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
23 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 11
24 Ed Zulyevic Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10
25 Yuji Sumimoto 10
26 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 10
27 Michael Myers 10
28 Dave Aldersebaes Olympia Cycling Team 9
29 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 9
30 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
31 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 8
32 Michael Hopkins Team Planet X USA 7
33 David Vizzini 7
34 Trig Rogers bicycleattorney.com 6
35 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme 6
36 Tom Meese 6
37 John Prosser Pacific Power Blue Sky 5
38 Burk Webb Portland Velo Racing Team 4
39 Jon Frommelt bicycleattorney.com 2

Masters Men 50-59

Name Team Points
1 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 107
2 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 45
3 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40
4 Paul Mautner Veloforma 39
5 Kerry Farrell Wheelsport 37
6 Dean Anderson 30
7 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 30
8 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 27
9 Mick Walsh Panache/Imperial River Racing 20
10 Rob Annen 20
11 John Slawta Land Shark 20
12 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 19
13 Dan Gilden Zone5 19
14 Jonathan Sharp 17
15 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17
16 Evan Cumpston Team Rose City 17
17 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 16
18 Dan Packman WebCyclery.com 15
19 Tyler Thessin 15
20 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15
21 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 15
22 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 13
23 David Sherman Therapeutic Associates Racing 13
24 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
25 Allen Neel Lost River Cycling Club 13
26 Jim Fox bicycleattorney.com 11
27 Duane Strawser ol'Republic/SHO-AIR 10
28 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
29 Clint Ebert bicycleattorney.com 10
30 Scott Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 9
31 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team 9
32 Jeff Tedder Hammer Velo 9
33 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes 8
34 James Wellington Hutch's/Bend Dental 8
35 Allen Kraft 8
36 Dan Davis WebCyclery.com 7
37 Steve Getsiv bicycleattorney.com 7
38 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 6
39 Mitch Gold Dr Will Bar 6
40 Ronald Brigham Belgium Bike Bio Racer 5
41 Tony Dirks Rogue 2
42 Jon Kraft Belgium Bike Bio Racer 1

Masters Men 60-69

Name Team Points
1 Ray Anderson 91
2 Tom Webb Team Rose City 88
3 Gregory Hartman Team Rose City 67
4 David Zimbelman Land Shark 60
5 Mark Edlen 57
6 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 56
7 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 45
8 Marc Thompson Belgium Bike Bio Racer 29
9 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization 28
10 Steve Borer Monster Media Racing p/b Fight Meso 24
11 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 24
12 Roger Nelson 19
13 Rod Malone Tempo/KWC 18
14 Nathaniel Wells Hapi-Go! 17
15 Darell Provencher Team Rose City 16
16 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion 15
17 Edward Lanton 14
18 Tim Rich Team Rose City 11
19 Alan McGuire-Dale 9
20 Daniel Caldwell Audi 8
21 Ed Rybak Portland Velo Racing Team 8
22 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 8
23 Steve Matson Old Town Bicycles 7
24 Stephen Davis NoMads Bicycle Racing Team 6
25 jeffrey patterson Old Town Bicycles 6
26 Leslie Lunas Hutch's-Slocum-Co-Motion 5
27 J.Michael Manning Therapeutic Associates Racing 5
28 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3
29 Jim Houck Athletes Lounge Cycling Team 2
30 Dale Harless CycleU/Apex racing team 1

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Loren Russell 97
2 Roger Johnson Team Rose City 33
3 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 28
4 Einar Traa Portland Velo Racing Team 17
5 Thom Meyers 15
6 Douglas Sears 11

Masters Women 30-39

Name Team Points
1 Eleanor Jones 20
2 Heather Johnson BriHOP Racing 17

Masters Women 40-49

Name Team Points
1 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 86
2 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 40
3 Bridget Hildreth Portland Velo Racing Team 20
4 Lori Brault 20
5 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 17
6 Angela Horton Gapay Hammer Velo 17
7 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
8 Lisa Wourms Athletes Lounge Cycling Team 11
9 Sarah Havlik 10
10 Lyzz Rooney O2 Endurance 9

Masters Women 50-59

Name Team Points
1 Jodie Bolt Old Town Bicycle and U.S. Military Endurance Sports 104
2 Beth Graff Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 54
3 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 50
4 Martha Walsh Taco Time 47
5 Jenny Slawta Land Shark 40
6 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance Cycling Team 20
7 Laura Jackson 17
8 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 17
9 Mary Ross Multnomah Athletic Club 15
10 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 13
11 Myra Klettke bicycleattorney.com 13
12 Patti Dobrowolski Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
13 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 11
14 Laura Wanker 11
15 Anita Katz O2 Endurance 11
16 Julie Hewitt Capitol Velo 9
17 Cathy Keaney O2 Endurance 8
18 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 6

Masters Women 60-69

Name Team Points
1 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing 114
2 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 82
3 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 28
5 Kathleen Richardson Unattached 17
6 Sandra G Hendy 11

Senior Men Pro/1/2

Name Team Points
1 Colby Wait-Molyneux English Cycles 80
2 Adam Kennedy English Cycles 41
3 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 31
4 Alex Telitsine Apex Racing Team 22
5 Dillon Caldwell Audi 20
6 Rob English English Cycles 17
7 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 17
8 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 17
9 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 15
10 Kyle Medlin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15
11 Jonathan Myers Team S+M 13
12 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 13
13 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 10
14 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 8
15 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 6
16 Corey Fish Portland Bicycle Studio 5
17 Seth Hosmer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 4
18 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 3
19 Mark Crawford Olympia Cycling Team 2
20 Grant McElroy NCCF/Team Specialized Racing 1

Senior Women 1/2

Name Team Points
1 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 74
2 Leia Tyrrell Olympia Cycling Team 60
3 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 23
4 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Fight Meso 20
5 Stacy Westbrook Highfive Cycling 17
6 Misha Fuller 15
7 Rachel Lee GET FIT Cycling 15
8 Beth Ann Orton Rapha/River City Bicycles Women's Team 13
9 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team 11
10 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio 11
11 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 9

Tandem

Name Team Points
1 Jamie/Cavan Mikami/Mikami 100
2 David/Sue Ripp/Ripp West End Bikes/Specialized 20
3 Julie/Scott Cutts/Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso 20
4 Del/Tim Del/Bergman Word-RCB by Cyclisme 17
5 Del/Tim Del/Bergmann Word-RCB by Cyclisme 17
6 Del/Cindy Del/Campbell Word-RCB by Cyclisme 17