Spring Thaw Mt. Bike Festival - XC

Ashland, OR
May 21, 2016

Part of the Spring Thaw Mt. Bike Festival

Results questions should go to Misty Mitchell

Updated May 30, 2016 at 7:36 AM

Clydesdale 200+

Num Name Time
1 362 Scott Housley 2:11:32
2 2 Ruben Gonzalez-Crumley 2:25:40

Elite Men

Num Name Team Time
1 10 Roman Kilun Biciamo 1:42:50
2 9 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 1:42:54
3 8 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 1:42:57
4 415 Myles Lucas 1:45:59
5 380 Josh Bezecny Honey Stinger/Bontrager 1:47:16
6 11 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 1:47:53
7 391 Jace Ives Bear Creek Bicycle/Syntace/SQ Labs 1:48:06
8 613 Tyler Jones 1:48:12
9 617 Teddy Hayden Team 1 1:48:53
10 620 Sam Anderson-Moxley Cycle Sport/Specialized P/B Muscle Milk 1:49:28
11 604 Cory Sullivan Rabobank/Marin 1:49:50
12 12 Josh Onarheim IBB Cyclery 1:49:53
13 7 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 1:50:20
14 609 Marco Osborne WTB-Cannondale 1:55:02
15 396 Tsering Alleyne Herbalife Marcpro Natures Bakery 1:58:03
16 614 Mark Tingwald BKE Legends 1:59:31
17 615 Soren Andersen Ibis 2:06:49
18 483 Arthur Schmon Arthur Schmon 3:04:38

Elite Women

Num Name Team Time
1 358 Andrea Napoli Unreal Cycles/Juliana Bicycles 2:21:08
2 354 Amy Morrison Rabobank/Marin 2:26:36

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Time
1 517 Bryce Lewis Bear Development Team 1:45:32
2 18 John Rolshoven Corvallis Cyclery Racing 1:47:20
3 86 David Krause Trusty Switchblade 1:48:00
4 20 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 1:48:03
5 486 Aaron Bland 1:50:33
6 395 Jason Gulley Sagebrush Cycles 1:53:34
7 518 Liam Ruff SERT Ol Republic 1:53:41
8 368 Barton Carter Ridge Cycles 1:54:18
9 373 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 1:55:56
10 379 Przemek Antczak Sappo Hill Soapworks 1:57:08
11 490 Jed Pope Santa Cruz Factory Racing 1:58:44
12 500 Chris Seymour Santa Cruz Factory Racing 1:58:53
13 17 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 1:59:55
14 481 Rob Bates 2:01:31
15 493 Steven Pearl MTBHumboldt 2:02:20
16 525 Zane Houshour 2:02:37
17 394 Salar Salehi Ashland Mountain Adventures 2:03:30
18 516 Larry Sussman Nevada Enduro 2:06:35
19 385 Ryan Gracey Marty's Cycles 2:09:55
20 15 LUIS ALEMAN 2:18:26
21 520 Jason Becker Mountain Biker Nomads 2:20:02
22 16 Stephen Staha Team Cycle Sport 2:34:30
23 13 Andrew Loscutoff Team Blazin Saddles / Solar Light 3:26:10
24 19 Jeff Malnick The Real Jeff 3:44:06
DNF 506 james stonich Mikes Bikes 3:44:06

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Time
1 21 Michael Moody 1:45:28
2 27 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 1:50:44
3 388 Bear Perrin Marty's Cycles 1:50:50
4 26 David Cloninger Hutch's/Bend Dental 1:51:08
5 31 eric schehen Team Cycle Sport 1:55:05
6 32 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 1:55:34
7 25 Nathan Sheafor Marty's Cycles 2:01:06
8 22 Bryan Nunes 2:02:44
9 23 Robert Uetrecht Biciamo 2:04:18
10 29 Dan Shepherd Team Cycle Sport 2:04:26
11 524 Sean Johnson 2:07:57
12 28 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 2:13:30
13 477 Shaun Locker DeSalvo Custom Cycles?Locker Racing 2:16:09
14 30 Doug Striley Marty's Cycles 2:41:15

Expert (Category 1) Women

Num Name Team Time
1 363 Rebeccah Bieri 2:10:37
2 123 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 2:10:45
3 34 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 2:16:20
4 351 Tera Muir 2:19:05
5 35 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 2:21:20
6 125 Carolyn Day Deschutes Brewery 2:23:11
7 350 Heather Pola Dirty Harlots MTB race team 2:32:34
8 36 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing 2:41:59

Expert Junior Men

Num Name Team Time
1 132 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 1:57:00
2 386 Peyton Logue Land Shark 1:57:39
3 133 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 2:03:35

Fat Bike (Non Gender)

Num Name Category Time
1 37 Albert Rodriguez jr Fat Bike (Non Gender) 2:11:13

Junior Men 10-13

Num Name Team Time
1 364 Korbin Jones JONES BIKE 0:39:44
2 135 Sam Day Bend Endurance Academy 0:42:22
3 138 Ian Brown Bend Endurance Academy 0:48:14
4 137 Mulu Slawta Land Shark 0:51:30
5 136 Johnno Forsyth 1:03:19

Junior Men 14-18

Num Name Team Time
1 147 Ezra Noble 35:25
2 139 Troy Peternell Bend Endurance Academy 37:01
3 33 Elijah Krause Bend Endurance Academy 42:25
4 366 Curtis Hills 55:43
5 134 Jesse Locker Locker Racing 57:42

Junior Women 14-18

Num Name Category Time
1 365 Kiara Hills Junior Women 14-18 1:10:27

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Time
1 417 Bohdan Schurr REI 147 41:17
2 446 Jacob Pew REI 147 42:49
3 367 Spencer Hills 53:23

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Category Time
1 41 Jared Cox Novice (Category 3) Men 40+ 0:51:17
2 119 Al Augustine bicyle jones Novice (Category 3) Men 40+ 1:01:36
3 4 John Forsyth Novice (Category 3) Men 40+ 1:03:19
4 38 Chad Kimsey CRS Novice (Category 3) Men 40+ 1:09:01
5 117 Carlyle Stout Ashland Boomers Sport (Category 2) Men 60+ 1:29:48

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Time
1 40 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:03:40
2 374 Deanie Hanlon 1:16:00

Singlespeed Men

Num Name Team Time
1 361 Steven Mills 1:53:37
2 383 Dax Turner Off The Couch Racing 1:58:38
3 392 Tiago Reis 1:59:18
4 42 Brennan Morrow Team Blazin Saddles / Solar Light 2:08:45
5 360 Randy Winwood nampa fire 2:27:10

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Time
1 382 Shane Hoffman 1:59:06
2 371 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 2:02:21
3 48 Dustin Lazzari 2:03:10
4 50 Matthew Langella 2:04:54
5 423 Walker Busby UCSC Cycling 2:07:13
6 381 Daniel Cropper AMCC Colvita 2:07:21
7 397 John Ballard 2:08:32
8 47 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 2:12:07
9 44 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2:16:16
10 79 Blaine Scheidegger 2:17:52
11 78 Spencer Jones Appreciate Clothing Trees 2:24:45
12 370 Brett Seyler 2:25:35
13 372 Ross Bertolini 2:28:01
14 45 Brian Persons 2:35:05
15 442 sean fairbairn UnrealCycles Gary&Ryder 2:56:35
16 378 Kory Allen 3:00:05
17 369 Pete Fairhurst 3:07:19
18 49 Daniel Wayman 3:57:18

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Category Time
1 84 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing Sport (Category 2) Men 40-49 2:08:10
2 375 Brian Bertolini Sport (Category 2) Men 40-49 2:14:21
3 88 Stephen Hofkin Sport (Category 2) Men 40-49 2:15:49
4 80 Jason Bavuso Sport (Category 2) Men 40-49 2:16:05
5 393 Justin Adama Sport (Category 2) Men 40-49 2:18:46
6 83 Alex Palmer Team Fat Chance Sport (Category 2) Men 40-49 2:19:44
7 435 Michael Barker Marty's Cycles Sport (Category 2) Men 40-49 2:21:22
8 377 Mark Peternell BGWP Sport (Category 2) Men 40-49 2:22:54
9 85 Dave Florence Sport (Category 2) Men 40-49 2:32:07
10 81 Perry Brooks Sport (Category 2) Men 40-49 2:36:23
11 433 Tony Pawley Sport (Category 2) Men 40-49 2:40:21
12 89 Devon Williams Sport (Category 2) Men 40-49 2:47:23
13 90 Samuel Glickel Sport (Category 2) Men 40-49 2:47:44
14 87 Brian Gaddy Sport (Category 2) Men 40-49 2:48:55
15 437 Gary Ryder Sauer UnrealCycles Gary&Ryder Sport (Category 2) Men 19-39 2:50:24

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Time
1 97 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 2:10:28
2 94 Matthew S Martel 2:15:58
3 389 Patrick Honsinger 2:17:53
4 98 tim maccurdy Team Cycle Sport 2:28:17
5 93 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 2:32:54
6 376 Damial Rallen 2:33:15
7 92 Jay Marsh Boneyard Cycling 2:38:29
8 430 Tom Pike 2:49:30
9 390 Jason Bietz 2:51:09
10 39 Rich Mann 2:52:50
11 384 Cliff McCann Marty's Cycles 3:06:24
12 401 Russell Lancaster 3:25:41

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Time
1 115 Stan Kiefer Boneyard Cycling 2:16:57
2 120 Chris Sorenson 2:24:30
3 99 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 2:27:14
4 111 Vincent Sikorski WebCyclery.com 2:31:47
5 118 Cameron Wogan 2:49:29

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Time
1 130 Lauren Trolley Team Cycle Sport 2:32:12
2 121 Erin Reis 2:36:41
3 124 Leanne Diss Corvallis Cyclery Racing 2:41:15
4 122 jessica brunner 2:52:49
5 387 Anna Mifsud 3:06:17
6 359 Dylan Orton 5:02:10

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team Time
1 127 Siobhan McNulty Boneyard Cycling 2:37:56
2 126 Michelle Mills 2:57:55
3 346 Laurie Giessinger Hutch's/Bend Dental 3:13:52

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team Category Time
1 128 Kathleen Blackshear Marty's Cycles Sport (Category 2) Women 50+ 2:44:51