2016 OBRA Time Trial Cup

OR
Sun, February 21 to Sun, July 17, 2016

Updated January 5, 2017 at 7:26 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 David Prats Pacific Power Blue Sky 51
2 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 28
3 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 24
4 Joe Cipale Team Rose City 22
5 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 20
6 Justin Guidroz 20
7 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
8 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 20
9 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 17
10 John Banks HosmerChiro-RPM Mortgage 17
11 Keelan Ontiveros V.C Cascade p/b Slocum 15
12 Troy Duppenthaler Audi 15
13 Timothy Welsh Hedrick Racing 13
14 Andrew Neill English Cycles 13
15 Bryant Howard O2 Endurance, PCG 13
16 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 11
17 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 11
18 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 10
19 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 10

Category 3 Women

Name Team Points
1 Clara Terrell 20
2 Annick Chalier 20
3 Heather Johnson BriHOP Racing 17
4 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 15

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 Tyler Thessin 54
2 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 28
3 Dennis Traylor 26
4 Eric Kaczmarek 25
5 Shane Bedard Word-RCB by Cyclisme 22
6 Dan Froelich Guinness Cycling Team 21
7 Peter Jennings Word-RCB by Cyclisme 20
7 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 20
9 Paul Armstrong Audi 20
10 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 20
11 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
12 David Johnson daves vegan citybikes 17
12 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 17
14 Chris Sarrett Hutch's Eugene 17
15 Eric Hogenboom 17
16 John Pearson Byzick + Company Cycling 15
17 Nick Gibb Team Roger C. Peace 15
18 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 13
19 Jared hendrickson Team Cycle Sport 13
20 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11
21 Doug Spencer Hutch's Eugene 11
22 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 10
23 Martin Lisk Hutch's Eugene 9
24 David Vizzini 9
25 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 9
26 Andrew Landstrom 8
27 Jason Hardrath 8
28 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
29 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 7
30 Phil Webster Hammer Velo 6
31 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 5
32 Bryan McGeeney Hood River Velo 4
33 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 3
34 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 2
35 Alan Barton Olympia Cycling Team 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme 50
2 Kristi Cutter Sunnyside Sports 20
3 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 20
4 Esmeralda Andrade Team Cycle Sport 20
5 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 20
6 Sara Slawta Land Shark 17
7 Rachel Mavis Sunnyside Sports 17
8 Erica Heagy Athletes Lounge Cycling Team 17
9 Michelle Miller Word-RCB by Cyclisme 13
10 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 11
11 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10

Eddy Senior Men

Name Team Points
1 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA 30
2 Michael Hopkins Team Planet X USA 20
3 Kyle Kotwica Kyle Kotwica 20
4 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
5 Darren Ferris Hammer Velo 17
6 Tim Turk 17
7 Jake von Duering 17
8 Guy Polson Stolen Goat 15
9 Andrew Maddox Cycle Analysis 15
10 Greg Steele Portland Velo Racing Team 15
11 Jared Holm Mettle Cycling 13
12 Richard Hogan Land Shark 11
13 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 11
14 Brett Baumann 10
15 Aaron Hoppe Cycle Analysis 9
16 Tobin Owen 9
17 Phil Webster Hammer Velo 8
18 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 7
19 Andrew Warren Olympia Cycling Team 6
20 Jacob Hull Audi 5
21 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera 4
22 Brandon Bilyeu BBC Bike Gallery Continental 3
23 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 2
24 Elijah Smith 1

Eddy Senior Women

Name Team Points
1 Kristi Cutter Sunnyside Sports 20
2 Myra Klettke bicycleattorney.com 20
3 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 17
4 Jordan Faulds Highfive Cycling 15
5 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
6 Karin Wohlert Hammer Velo 11
7 Katie Linton 8

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 30
2 Mulu Slawta Land Shark 20
3 Jonathan Hart Hapi-Go! 20
4 Fu Gui Slawta Land Shark 17
5 Zachary Smith PDX Devo 17

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 20
2 Mulu Slawta Land Shark 20
3 Jacob Smith PDX Devo 20
4 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17
5 Collin Turner PDX Devo 15

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme 53
2 Luke Bolt Reliant Recovery Water p/b Old Town Bicycles 48
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 20
4 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 20
5 Keelan Ontiveros V.C Cascade p/b Slocum 17
6 Mulu Slawta Land Shark 17
7 Duncan Howell PDX Devo 17
8 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 15
9 Luke Gencarelli PDX Devo 15
10 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13
11 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 13
12 Fu Gui Slawta Land Shark 11

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Alex White 75
2 Eben Horacek PDX Devo 20
3 Peyton Logue Land Shark 17
4 Jared Cozzocrea PDX Devo 17
5 Cooper Irwin Hapi-Go! 15

Junior Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20
2 Anna Saltzberg 17
3 Madeline Stover PDX Devo 15
4 Roxanna Hart Hapi-Go! 13

Junior Women 15-18

Name Team Points
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 20
2 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20
3 Ellie Darnall Hapi-Go! 17

Masters Men 30-39

Name Team Points
1 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 40
2 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage 20
3 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 17
4 Josh Ross Team Planet X USA 15
5 Mike Ralls Hapi-Go! 13

Masters Men 40-49

Name Team Points
1 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 60
2 Joseph Holcomb 34
3 Ryan Jarrell HosmerChiro-RPM Mortgage 30
4 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 26
5 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA 26
6 Joseph Tysoe Portland Velo Racing Team 24
7 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20
8 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 20
9 Steve Kjobech 18
10 Mark Krause Land Shark 17
11 Rich Julyan Team Cycle Sport 17
12 Yuji Sumimoto 15
13 Alex Telitsine Apex Racing Team 15
14 Dan Shepherd Team Cycle Sport 15
15 Michael Myers Hefler Performance Cycling 15
16 Michael Risner Guinness Cycling Team 13
17 Stephen McDade Olympia Cycling Team 13
18 Greg Stokes Hammer Velo 13
19 Dan Werle Unattached 11
20 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 11
21 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 10
22 Brian List Bike Central/Barbur Vet 10
23 Tom Meese 10
24 Aaron Harrison Bike Gallery/Beaverton Bicycle Club 9
25 Trevor Rice Indie 8
26 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
27 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
28 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6
29 Scott Goodrich HosmerChiro-RPM Mortgage 4
30 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer 3
31 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 2
32 Andrew Hayes Rogue 1

Masters Men 50-59

Name Team Points
1 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 72
2 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 52
3 Kerry Farrell Wheelsport 46
4 Mark Lipchick Hutch's Eugene 40
5 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky 33
6 Jonathan Lyons Hammer Velo 32
7 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 31
8 John Slawta Land Shark 31
9 Bradley Taylor Hutch's Eugene 27
10 Alan Whitney Rogue 21
11 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team 20
12 Jonathan Sharp 17
13 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17
14 Paul Mautner Veloforma 15
15 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 13
16 Tom Hill bicycleattorney.com 11
17 Charles Hall Hutch's Eugene 11
18 Steve Bernard 10
19 Jake VanderZanden HosmerChiro-RPM Mortgage 10
20 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 10
21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 9
22 Rick Hammel Land Shark 9
23 James Wellington Hutch's/Bend Dental 8
24 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 8
25 Rich Wolf Sunnyside Sports 8
26 Jeff Tedder Hammer Velo 8
27 Tony Dirks Rogue 7
28 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 6
29 Mark Bradley Unattached 6
30 Jeff Poulsen Hutch's/Bend Dental 5
31 Greg Kempthorn O2 Endurance 3
32 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 2
33 Steve Getsiv bicycleattorney.com 1

Masters Men 60-69

Name Team Points
1 Gregory Hartman Team Rose City 72
2 Tom Webb Team Rose City 37
3 Tom Kelly 34
4 Darell Provencher Team Rose City 33
5 Allen Neel Lost River Cycling Club 32
6 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 31
7 James Bell Hutch's Eugene 26
8 Daniel Caldwell Audi 24
9 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 21
10 David Zimbelman Land Shark 20
11 Chris Stapleton Cycle Analysis 20
12 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization 17
13 Andy Stahl Hutch's Eugene 15
14 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 13
15 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 13
16 jeffrey patterson Old Town Bicycles 9
17 Jay Rathe Cyclepath Racing 9
18 Jim Houck Portland Velo Racing Team 7
19 Nathaniel Wells Hapi-Go! 6
20 Edward Lanton 5
21 Michael Richardson Unattached 3

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Loren Russell 45
2 Einar Traa Portland Velo Racing Team 44
3 Roger Johnson Team Rose City 40
4 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 32
5 Terry Atwood 20
6 Douglas Sears 15
7 Robert Zumwalt Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13

Masters Women 30-39

Name Team Points
1 Nitzel Hagan JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel 20

Masters Women 40-49

Name Team Points
1 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 40
2 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 37
3 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 25
4 Michelle A. Musia SLS3 20
5 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 20
6 Kerry Martin Sunny Sports 17
7 Sarah Tisdale Highfive Cycling 17
8 Kristin Yarris Rolf Prima 15
9 Lisa Wourms Athletes Lounge Cycling Team 15
10 Katie Linton 13
11 Kristi Dirks Hood River Velo 13
12 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 11
13 Peggy Anderson-Deardorff 10
14 Debra Vieira 9

Masters Women 50-59

Name Team Points
1 Jodie Bolt Old Town Bicycle/ U.S. Military Endurance Sports 60
2 Jenny Slawta Land Shark 37
3 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 26
4 Janet Howard O2endurance 20
5 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 17
6 Laila Deardorff bicycleattorney.com 15
7 Martha Walsh Taco Time Northwest 15
8 Angela Horton Gapay Hammer Velo 15
9 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
10 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 13
11 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 13
12 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
13 Myra Klettke bicycleattorney.com 11
14 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary 11
15 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental 10

Masters Women 60-69

Name Team Points
1 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing 71
2 Kitt Pratt Lakeside Cycling Team 40
3 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 28
4 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
5 Flo Leibowitz 26
6 Beth Graff Old Town Bicycles 20
7 Allison Couch O2 Endurance 15

Senior Men Pro/1/2

Name Team Points
1 Colby Wait-Molyneux English Cycles 47
2 Lee Ordonez Ruckus Test Team 37
3 Rob English English Cycles 30
4 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 28
5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 27
6 Chris Waggoner Monster Media Racing p/b Western Bike Works 23
7 Dillon Caldwell Audi 20
8 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20
9 Adam Kennedy English Cycles 18
10 Jonathan Myers Team S+M 15
11 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 15
12 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
13 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage 13
14 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
15 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
16 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 11
17 Alex Telitsine Apex Racing Team 10

Senior Women 1/2

Name Team Points
1 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Western Bike Works 37
2 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 32
3 Beth Ann Orton Team S+M 20
4 Anna Grace Christiansen 17
5 Clara Honsinger Team S+M 15
6 Martha Walsh Taco Time Northwest 13
7 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 13
8 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 11