Blind Date at the Dairy: October Standings

Portland, OR
October 5, 2016

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated December 31, 2016 at 3:03 AM

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Metropolis Cycles Repair 15
2 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 12
3 James Ceccorulli Team S+M 10
4 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 9
5 Paul LaCava Giant 8
6 andrew loaiza Cyclepath Racing 7
7 Craig Aaker 6
8 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
9 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 4
10 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
11 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2
12 Quinn Keogh Team S+M 1

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 15
2 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes 12
3 Randall Fransen Mettle Cycling 10
4 David Cushman David Cushman 9
5 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 8
6 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 7
7 Stephen Laurent Ruckus Test Team 6
8 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 5
9 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4
10 Jared Holm Mettle Cycling 3
11 Brian Meyer 2
12 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Category 3/4 Men

Name Team Points
1 Robert Cummings 15
2 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12
3 Maxwell Southam Next-BMB 10
4 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 9
5 Ken Elser Team Planet X USA 8
6 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 7
7 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 6
8 Timothy Breault Team Planet X USA 5
9 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
10 Steve Williams Half Penny Cycling Team 3
11 Russell Walker 2
12 Andrew Usher Athletes Lounge Cycling Team 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Jeffery Crist Team Mayhem 15
2 Matt Wilkin 12
3 Jacob Smith PDX Devo 10
4 kalani Scott kalani Scott 9
5 Ryan Coons 8
6 steve merz Output Performance Optimization 7
7 Matthew Boelter 6
8 mark mattecheck 5
9 matthew giem CVC Racing 4
10 Jacob Hannes 3
11 Scott Coleman Team Planet X USA 2
12 Eric Steimer Team 10 Barrel 1

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Duncan Howell PDX Devo 15
2 Nathanael Hart Hapi-Go! 12

Junior Men 9-13

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo 15
2 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10
4 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
5 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 8
6 Jake Johansen Team 10 Barrel 7
7 Jacob Litton 6
8 Cole Hagedorn PDX Devo 5
9 Zachary Smith PDX Devo 4
10 Halen Harrison PDX Devo 3
11 Max Smith 2
12 Jack Pringle 1

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15

Junior Women 9-13

Name Team Points
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 15
2 Madeline Stover PDX Devo 12
3 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10
4 Sophia Long Team Lazy Tarantulas 9

Masters Men 1/2 40+

Name Team Points
1 Brian Anthony ANTHM Collective 15
2 John Weathers Audi 12
3 Joe Santos Cyclepath Racing 10
4 Webster Wilson VMR Racing 9
5 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 8
6 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 7
7 Jason Musengo ANTHM Collective 6
8 Aric Rist Cyclepath Racing 5

Masters Men 2/3 40+

Name Team Points
1 Jesse Lea Cyclepath Racing 15
2 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 12
3 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 10
4 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 9
5 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 8
6 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
7 Bryce Jenkinson Hood River Velo 6
8 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
9 Scott Willson Gentle Lovers 4
10 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 3
11 Juston Manville MTBPDX.com 2
12 Rob Thompson Olympia Cycling Team 1

Masters Men 3/4 40+

Name Team Points
1 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 15
2 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 12
3 David Rosen Sage Factory Racing 10
4 Joshua Johansen Team 10 Barrel 9
5 Dean Maclean Team Planet X USA 8
6 Don McKie 7
7 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 6
8 Jeff Copus Team 10 Barrel 5
9 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 4
10 joel West 3
11 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 2
12 Matt Hooge 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Jeff Otto Audi 15
2 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 12
3 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
4 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 9
5 Greg Talbert 8
6 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 7
7 Scott Ballard Cyclepath Racing 6
8 Tim Rathbun Molalla River BMX 5
9 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 4
10 Jason Bietz 3
11 Chris Nelson Grasshopper 2
12 Bryan Curry Équipe Prix Bas 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Ed Locke Cyclepath Racing 15
2 Dave Burnard 12
3 Steve Rearden Blondie Velo 10
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 9
5 Ron Strasser Team S+M 8
6 John Nicholas DNR Cycling 7
7 Vern Krist Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 6
8 Edward Lanton 5
9 Einar Traa Portland Velo Racing Team 4
10 Gary Holm 3

Singlespeed

Name Team Points
1 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 15
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 David Boerner Ruckus Test Team 10
4 Brian Kesselman Audi 9
5 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 8
6 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 7
7 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 6
8 Pete Rubijono Poler 5
9 Jacob Hull Audi 4
10 Tony Kic Gentle Lovers 3
11 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
12 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 1

Stampede

Name Team Points
1 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 15
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 10
4 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 9
5 Susannah Hart Hapi-Go! 8
6 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 6
7 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 5
8 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 4
9 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
10 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 2
11 Einar Traa Portland Velo Racing Team 1

Women 1/2

Name Team Points
1 Julie Baird Olympia Cycling Team 15
2 Susannah Hart Hapi-Go! 12
3 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 10
4 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
5 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 8
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 7
7 Julie Browning Cyclepath Racing 6
8 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 5
9 Mielle Blomberg Team S+M 4
10 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 3
11 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 2
12 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1

Women 3

Name Team Points
1 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 15
2 Taylor Snider 12
3 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 10
4 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 9
5 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 8
6 Hilary Luther 43 Degrees 7
7 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
8 Christy Hawkins Highfive Cycling 5
9 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 4
10 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 3

Women 4

Name Team Points
1 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 15
2 tina Shaner bicycleattorney.com 12
3 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 10
4 Leah Iwasa 9
5 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 8
6 Katie Linton 7
7 Brittany Stover 6
8 Amy Solana 5
9 Teresa White Keep Calm Ride On 4
10 Milli Chennell 3
11 lyndsay Price Team 10 Barrel 2
12 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 1

Women 5

Name Team Points
1 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 15
2 Kate Drennan 12
3 Holly Baird 10
4 Monica Bilodeau BATTLEKAT 9
5 Anne Liggett 8
6 Ursula Mavila Team Planet X USA 7
7 Lorinda Snyder Corvallis Cyclery Racing 6
8 Shelly Boelter 5
9 Rachel Palmer Glady-ators p/b Gladys Bikes 4
10 Elizabeth Parry Sample 3
11 Shellie Cowling Team Velo Cult 2
12 Reagan Mergen 1