2017 OBRA Time Trial Cup

OR
Sun, March 5 to Sun, July 16, 2017

Updated January 24, 2018 at 7:54 PM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Chris Sarrett Hutch's Eugene 94
2 Andrew Neill English Cycles 52
3 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 44
4 Justin Guidroz 40
5 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
6 Erik Spillman Portland Velo Racing 29
7 Joseph Tysoe 25
8 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 25
9 Alex Wilson Hammer Velo 23
10 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 23
11 Bryant Howard O2 Endurance, PCG 21
12 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 20
13 Ron Babcock 20
13 Michael Myers Dialed Cycling Team 20
15 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 20
16 Robert Tornai Audi 20
17 Nick Gibb Team Roger C. Peace 19
18 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17
19 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 17
20 Gregg Magnus Hutch's Eugene 17
20 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 17
20 Charles Hall Hutch's Eugene 17
23 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17
24 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 15
25 Scott Carroll Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 15
25 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 15
27 Alex Hayes Team Cycle Sport 15
28 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
29 Paul Armstrong 13
30 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
30 Mike Buckiewicz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
30 Joe English O2 Endurance (O2EM1) 13
33 Isaac Tarter 11
34 Tom Webb Team Rose City 11
35 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 11
36 David Prats Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 10
37 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
38 Randall Fransen Mettle Cycling 7
39 Scott Goodrich Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 4
40 Jon Thomsen Dr Will Bar p/b Atmosera 3
41 Andrew Marchington Fast Fun Nice p/b Wattie Ink 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycles Repair 55
2 Lori Brault 32
3 Jodie Bolt U.S. Military Endurance Sports / Old Town Bicycle 20
4 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 20
5 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 17
6 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 17
7 Clara Terrell English Cycles 13

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 Tyler Thessin Portland Velo Racing 81
2 Tim Mineo Grixsen Brewing p/b West End Bikes 57
3 Kyle Kotwica 52
4 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 50
5 Mark Lipchick Hutch's Eugene 48
6 John Adams 47
7 Zachary hibbs Team Cycle Sport 40
8 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39
9 Gavin McGregor Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 33
10 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
11 Brady Cowing 27
12 Nick Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
13 Alex Martin WebCyclery.com 20
14 Alex Wilson Hammer Velo 20
15 Todd Jessup O2 Endurance 20
16 Ricky Gray 18
17 Fred Russell 17
17 Marcus Farris US Military Endurance Sports 17
17 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team 17
17 Martin Lisk Hutch's Eugene 17
17 Andy Stahl Hutch's Eugene 17
22 Jared Hendrickson Team Cycle Sport 17
23 Victor Pastore 02 Endurance 16
24 Matthew Ballou O2E 16
25 michael khamsot Grouptrail Cycling 15
25 Zachary Conklin bicycleattorney.com 15
25 Nathaniel Sherrett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
25 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
29 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 15
30 Michael Collins bicycleattorney.com 15
31 David Johnson WesternU Cycling 13
32 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 13
32 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix 13
32 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 13
32 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 13
36 Halsey McGowan 13
37 Chris Mays O2EM2 13
38 Stephen Harris 11
39 Enrique Carbajal O2 11
40 Ed Zulyevic Bicycleway.com/OPS 11
41 Stephen Bartnikowski 10
42 Dylan Carrico Rogers Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
42 Ben Johnston O2 10
44 Aaron Bustard 10
45 Dan Froelich 10
46 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing 9
47 David Smith 9
48 Brian Dessinger 9
49 Willie Wilcoxen 9
49 Kevin Claggett Fast, Fun, Nice cycling team P/B Wattie Ink 9
51 jesse haas 9
52 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 8
53 Ken Gerts Portland Velo Racing 8
54 Guy Polson Infinit Nutrition 7
55 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
56 Jacob Goldsmith 6
57 Adam Choate Team Bikenetic 5
58 Adam Goulet Adam Goulet 5
59 Michael Havlik 4
60 Jason Hardrath Zach's Bikes Klamath Falls 4
61 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
62 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
63 Alan Wizemann Hammer Velo 2
64 Paul Furst Camas Bike and Sport 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Stephanie Wilson 47
2 Korrie Hicks O2 Endurance 37
3 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme 31
4 Leah Brown Dixie devil 26
5 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 20
6 Cymon Kersch Point S Racing 20
7 Chanda Willse 20
8 Rebecca Hillary Team AF 17
9 Joanna Fleskes Harder Cycling 17
10 Janet Howard O2endurance 15
11 Epiphany Couch Poler 15
12 Remy Maguire O2 Endurance 13
13 Lucie Browning Olympia Cycling Team 11
14 Anne Liggett Stages Cycling 10
15 Tatiana Campos Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
16 Tracy Arnold O2 Endurance 6
17 julie Leffler O2endurance 5
18 Debra Vieira 02 Endurance 3
19 Allison Couch O2 Endurance 2
20 Mary Crouse 02 Endurance 1

Eddy Senior Men

Name Team Points
1 Jake von Duering Dialed Cycling Team 37
2 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix 35
3 Andrew LaVeine Audi 23
4 Andrew Coe PDX TI 20
5 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20
6 Kyle Roberts Holtey Brown p/b Peak Condition 20
7 Maikey Lopera Evolve Cycling/Hop Valley Brewing 17
8 Guy Polson Infinit Nutrition 15
9 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
10 Christopher Wood Showers Pass Racing Team 15
11 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
12 Kyle Mensing Stages Cycling 13
13 Garen Marter O2 Endurance 11
14 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
15 Chris Hanel Dialed Cycling Team 10
16 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
17 Alan Barton Olympia Cycling Team 8
18 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
19 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team 5
20 Neil Green 4
21 Chris Wierman Dialed Cycling Team 2
22 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 1

Eddy Senior Women

Name Team Points
1 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 35
2 Myra Klettke bicycleattorney.com 33
3 Jodie Bolt U.S. Military Endurance Sports / Old Town Bicycle 20
4 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 20
5 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 20
6 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17
7 Sara Slawta Land Shark 17
8 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 17
9 Carol Moore O2endurance 15
10 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 11

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 54
2 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 37
3 Fu Gui Slawta Land Shark 20

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Mulu Slawta Land Shark 20

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme 40
2 Max Ritzow PDX TI 20
3 Griffin Smith Marty's Cycles 20
4 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 17

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Luke Bolt JoeFroyo p/b Old Town Bicycle 57
2 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 20

Junior Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20

Junior Women 15-18

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert V.C.Cascade/Slocum 20
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 20
3 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20

Masters Men 30-39

Name Team Points
1 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 20
2 Enrique Carbajal O2 20

Masters Men 40-49

Name Team Points
1 Ron Babcock 64
2 Michael Moody Team Cycle Sport 60
3 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44
4 Rich Julyan Team Cycle Sport 37
5 Dan Swanson Metier Racing 34
6 Dave Reitz Team Cycle Sport 33
7 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28
8 stephen mcdade Olympia Cycling Team 28
9 Joseph Holcomb 27
10 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 25
11 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
12 Ron Laverty Team Cycle Sport 20
13 Aaron Coker Hosmer Chiropractic- RPM Mortgage 20
14 Steven Bateman 19
15 Mark Crawford Olympia Cycling Team 17
15 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17
17 Jon Frommelt bicycleattorney.com 17
18 Joseph Tysoe 15
19 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15
20 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13
21 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
22 Bryant Howard O2 Endurance, PCG 9
23 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 7
24 Stone Doggett 6
25 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4

Masters Men 50-59

Name Team Points
1 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 80
2 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 61
3 Kerry Farrell 49
4 Charles Hall Hutch's Eugene 46
5 Paul Mautner Veloforma 40
6 Jonathan Lyons Hammer Velo 39
7 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 37
8 Matt Kline Land Shark 37
9 Jens Heycke 35
10 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 35
11 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33
12 Ian Gibson Dialed Cycling Team 25
13 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24
14 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 20
14 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 20
16 Michael Myers Dialed Cycling Team 20
17 Erik Spillman Portland Velo Racing 18
18 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 17
19 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team 17
19 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/VeloPro 17
19 Darren Ferris Hammer Velo 17
22 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 17
23 Jonathan Sharp 15
24 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
25 Scott Carroll Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 15
26 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
27 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 13
27 Jamie Mikami Veloforma 13
27 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
30 Kyle Kotwica 13
31 Todd Gallaher Dyna Racing 13
32 John Slawta Land Shark 12
33 Dan Packman Audi 11
34 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 11
35 Bryan McBride 10
36 Mark Lipchick Hutch's Eugene 10
37 Mick Walsh Panache/Imperial River Racing 9
38 Jim Fox bicycleattorney.com 8
39 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 8
40 Mark Crawford Olympia Cycling Team 5
41 David SALTZBERG Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 5
42 Andrew LaVeine Audi 4
43 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 3
44 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
45 Peter Serrurier 1
46 Stanley L. Saviage BBC Bike Gallery Continental 1

Masters Men 60-69

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 94
2 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 60
3 Gregory Hartman Team Rose City 45
4 Paul Coffee JoeFroyo racing p/b Old Town Bicycle 40
5 Tom Kelly 34
6 Daniel Caldwell Audi 28
7 Andy Stahl Hutch's Eugene 28
8 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
9 David Zimbelman 20
10 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
10 Jim Kenney Team Rose City 20
12 Shane Spano Team Cycle Sport 20
13 James Bell Hutch's Eugene 20
14 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme 18
15 Jeff Golden Hutch's Bend Dental 17
16 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 15
17 Jeff Maurer 15
18 Edward Lanton 14
19 Chris Marks Multnomah Athletic Club 13
20 Peter Gierga Hutch's Eugene 13
21 John Henry Maurice Capitol Velo 13
22 Jeremy Wilson 13
23 Jeffrey Patterson Old Town Bicycles 8
24 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 8
25 Bob Kuehn 7
26 Jay Rideout Panache/Imperial River Racing 7
27 Michael Richardson Unattached 6

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Loren Russell Vegan Fleez! 111
2 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 40
3 Robert Zumwalt Bicycleway.com/OPS 26
4 Dale Harless CycleU/Apex racing team 20
5 Thom Meyers no team 15
6 Roger Johnson Team Rose City 15
7 Einar Traa Portland Velo Racing 11

Masters Women 40-49

Name Team Points
1 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
2 Monica Emerick 37
3 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31
4 Kristin Yarris 28
5 Jody Schmidt Team Cycle Sport 20
6 Brenda Middleton Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 20
7 Michelle A. Musia Derek Garcia Multisports 17
8 Lisa Wourms Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17
9 Heather Knapp O2E Endurance 15
10 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15

Masters Women 50-59

Name Team Points
1 Jodie Bolt U.S. Military Endurance Sports / Old Town Bicycle 77
2 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary 56
3 Jenny Slawta Land Shark 37
4 Andi Smith 35
5 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
6 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
10 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 20
11 Martha Walsh Taco Time Northwest 17
12 Myra Klettke bicycleattorney.com 15
13 Mary Ross Multnomah Athletic Club 15
14 Aleson Macfarlane Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
15 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
16 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental 11
17 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 10
18 Nori La Rue Unattached 10

Masters Women 60-69

Name Team Points
1 Laura Jackson 57
2 Joanne Heilinger 35
3 Kitt Pratt Lakeside Bicycles 20
4 Sandra G Hendy 17
5 Rita Somerton 17
6 Kathleen Richardson Unattached 15
7 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 13

Senior Men Pro/1/2

Name Team Points
1 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 54
2 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 41
3 Mark Krause Land Shark 40
4 Richard Hogan Land Shark 34
5 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30
6 Dillon Caldwell Audi 20
7 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 20
8 Jonathan Myers Team S+M 17
9 Andrew Coe PDX TI 15
10 Stephen Rockwood English Cycles 15
11 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
12 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 15
13 Brad Carpenter Cinch Cycling 13
14 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
15 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 13
16 Henrique Serra 11
17 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
18 Felipe Nystrom 8
19 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
20 Mark Gyulafia River City Bicycles 6

Senior Women 1/2

Name Team Points
1 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 48
2 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28
3 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 20
4 Stephanie Chase Point S Racing 20
4 Elise Huggins Point S Racing 20
4 Alexandra Burton Point S Racing 20
4 Mallory Miller Point S Racing 20
8 Leia Tyrrell 20
9 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 20
10 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17
11 Nicole Pressprich Point S Racing 17
12 Martha Walsh Taco Time Northwest 17
13 Starla Teddergreen Hagens Bermin Supermint 17
14 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 15
15 Sophie Andrews Point S Racing 15
16 Sarah Muench ISCorp p/b Smart Choice MRI 13

Tandem

Name Team Points
1 Jamie Mikami Veloforma 57
2 Cavan Mikami Veloforma 37
3 Tom Dempsey Harder Cycling 37
3 Dana Harris Harder Cycling 37
5 Dan Handorff 35
5 Micah Handorff 35
7 Cavan Mikami 20