2018 Oregon Junior Cyclocross Series

OR
Sun, September 9 to Sat, November 3, 2018

Updated November 13, 2018 at 3:03 AM

Elite Junior Men

Name Team Points
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 58
2 Sam Day Bend Endurance Academy 56
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 54
4 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 30
5 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 30
6 Evan Lilly Bend Endurance Academy 30
7 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 28
8 Ian Shreve Hutch's Eugene 28

Elite Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 88
2 Summer westerfield Dialed Cycling Team 54
3 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 30

Junior Men 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Zane Strait Bend Endurance Academy 120
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 110
3 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 98
4 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 91
5 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 84
6 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 83
7 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 78
8 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 75
9 Peter Grover Bend Endurance Academy 57
10 Ryan Marks Bend Endurance Academy 46
11 Thayer Collins Bend Endurance Academy 46
12 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 45
13 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 42
14 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 39
15 Sam Tate 35
16 Calvin Nary Bend Endurance Academy 35
17 Joshua Morris Word-RCB, by Cyclisme 31
18 Ian Brown Bend Endurance Academy 30
19 Reed Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 29
20 Lance Wong 26
21 Tanner Bowen 24
22 Josiah Hanson 22
23 Ryan Weathers Team Oregon p/b Rodda Paint 18
24 Andrew Metz bicycleattorney.com 13
25 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 12
26 Kai Shays 10
27 Hayden Gullickson 9
28 Luca Haverty 9
29 Chance Brown Trusty Switchblade 9
30 Alex Jaszkowiak 8
31 Gavin Willard 7
32 Micah Handorff 7
33 Evan Vander Stoep 6
34 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 5
35 Jackson Avery 4
36 Noah Weiler Dialed Cycling Team 2

Junior Men 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 120
2 Parke Chapin Bend Endurance Academy 112
3 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 108
4 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 106
5 Ronan Myers 87
6 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 74
7 Charley Myers 72
8 Benjamin Tai Cyclepath Racing 63
9 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 54
10 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 40
11 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 37
12 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36
13 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 31
14 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 28
15 Federico Spedini 25
16 Dylan Makowichuk 24
17 Evan Grover Bend Endurance Academy 24
18 Luke Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 24
19 Henry Winnenberg 22
20 Tyler Winans Bend Endurance Academy 20
21 Nick Cristoforo 20
22 Riley Plummer 20
23 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17
24 Oliver Bond-Welch Bend Endurance Academy 14
25 Aidan Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 13
26 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team 12
27 Ethan Lair 11
28 George Steadman 10
29 Isaac Lefohn 9
30 Mason Ernst 8
31 Rory Kerr 7

Junior Men 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 120
2 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme 112
3 Nyall Trout Bend Endurance Academy 86
4 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 68
5 Danny Robinson 50
6 James Yoon Dialed Cycling Team 50
7 Robert Porter 46
8 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44
9 Luke Sturges 24
10 Michael Metz bicycleattorney.com 24
11 Derrick Sommers 22
12 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 22
13 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas 22
14 Gregory DeBennedetti 18
15 Mika Nader 17
16 Nathan Rodarte 17
17 Carter Hanley Cyclepath Racing 16
18 Jakob Stoller 15
19 Michael Metz bicycleattorney.com 14

Junior Men 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Peter Bentley Bend Endurance Academy 120
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 114
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 112
4 Jack Billowitz 98
5 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 78
6 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 77
7 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 72
8 Elliot Werner 60
9 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 59
10 Liam Carmichael 57
11 Daegan Hofeld 51
12 Henry Tuttle bicycleattorney.com 48
13 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling 48
14 Thomas Little BeerMongers 46
15 Gus Tonkin Team S+M 40
16 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 38
17 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 34
18 Corbin Dodge 33
19 Jack Hampson Sage Titanium 31
20 Max Harris 30
21 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 30
22 Gavin Newman Sage Titanium 30
23 Kian Reid 26
24 Riley Carlson 25
25 Hans Lanners 24
26 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 24
27 Noah Sampson 23
28 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 22
29 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 22
30 Caleb Deschler 18
31 Tristan Peterson 16
32 Sebastian Bartnikowski 16
33 Cannon Hahn Stumptown Cycling Club 14
34 Eddy Zarosinski 13
35 Cameron Wescott 13
36 Thomas Flanagan 12
37 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 11
38 Jacob Lupton 11
39 Mattias Ramsey 11
40 Maurice Richey 10
41 Nathan Chung 9
42 Tristan Bell 9
43 Ari Krain Team 10 Barrel 8
44 Wes Hampson 7
45 Koen Smelser 7
46 Jack Burrell 5
47 Miles Pitone 5
48 Gabriel Nary Sagebrush Cycles 4
49 Easton Steimer 4
50 Calder Tarnow Boneyard Cycling 3
51 Aris Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 3
52 Elias Kemmerle 3
53 Sylas LoBreton-Smith Team Finger 2
54 Aaron Ramey 2
55 Ryan Boelter 1
56 Quinn Mafchinwerth 1

Junior Women 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 120
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 114
3 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 100
4 Summer westerfield Dialed Cycling Team 98
5 Aspynn Westby Hutch's Eugene 54
6 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 42
7 Caroline DiVietro 28
8 Ava Myers 24
9 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 22
10 Ariana Boutilier 18
11 Elizabeth Hendrix 18

Junior Women 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 120
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 112
3 Kylie Eckert Bend Endurance Academy 102
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 100
5 Zoe Doden Bend Endurance Academy 69
6 Mahika Peterson 28
7 Shyan Hargis 28
8 Jordyn Oldenburg 26
9 Shea Hasselbach 22
10 Sophia Corkran Grouptrail Cycling 22
11 Victoria Snyder 20
12 Nekane Powell 18
13 Emery Boutilier 15

Junior Women 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Emma Royce The Spokesmen 58
2 Emily Boone 30
3 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 30

Junior Women 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling 120
2 Sydney Little BeerMongers 112
3 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 98
4 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 96
5 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 82
6 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 82
7 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 71
8 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 48
9 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 41
10 Anna Marks 33
11 Edie Johansen 32
12 Laila Snyder Marys Bicycle Club 29
13 Sophia Rodriguz 28
14 Sophia Stromquist Team Finger 25
15 Alexandria Beard 24
16 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 24
17 Adison Stark 18
18 Cora Norris Oregon Bike Shop Racing Team 18
19 Lola Macuiba 18
20 Peyton Wilson 18
21 Veronica Scott 17
22 Ella Stromquist Team Finger 17
23 Olivia Heffner 16
24 Tessa Beebe 14
25 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13
26 Anna Hanson 12
27 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 11
28 Mariah ernst 9
29 Yunji Hatfield 8