2018 Oregon Junior Cyclocross Series

OR
Sun, September 9 to Sun, November 4, 2018

Updated October 20, 2018 at 3:05 AM

Elite Junior Men

Name Team Points
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 58
2 Sam Day Bend Endurance Academy 56
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 54
4 Evan Lilly Bend Endurance Academy 30
5 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 28
6 Ian Shreve Hutch's Eugene 28

Elite Junior Women

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 30
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 28

Junior Men 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Zane Strait Bend Endurance Academy 116
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 110
3 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 77
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 76
5 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 74
6 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 70
7 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 69
8 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy 54
9 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 42
10 Joshua Morris Word-RCB, by Cyclisme 31
11 Ian Brown Bend Endurance Academy 30
12 Peter Grover Bend Endurance Academy 29
13 Calvin Nary Bend Endurance Academy 27
14 Thayer Collins Bend Endurance Academy 26
15 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas 24
16 Sam Tate 24
17 Tanner Bowen 24
18 Ryan Weathers Team Oregon p/b Rodda Paint 18
19 Reed Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 16
20 Ryan Marks Bend Endurance Academy 16
21 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 13
22 Andrew Metz bicycleattorney.com 13
23 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 12
24 Kai Shays 10
25 Luca Haverty 9
26 Alex Jaszkowiak 8
27 Micah Handorff 7
28 Evan Vander Stoep 6
29 Chance Brown Trusty Switchblade 5
30 Jackson Avery 4

Junior Men 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Parke Chapin Bend Endurance Academy 110
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 108
3 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 90
4 Ronan Myers 77
5 Charley Myers 63
6 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 61
7 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 60
8 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 54
9 Benjamin Tai Cyclepath Racing 51
10 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 31
11 Evan Grover Bend Endurance Academy 24
12 Luke Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 24
13 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 22
14 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20
15 Riley Plummer 20
16 Federico Spedini 15
17 Oliver Bond-Welch Bend Endurance Academy 14
18 Eli Prochaska Bend Endurance Academy 13
19 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team 12
20 George Steadman 10
21 Isaac Lefohn 9

Junior Men 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 118
2 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme 84
3 Nyall Trout Bend Endurance Academy 56
4 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 46
5 Tucker McManus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 44
6 James Yoon Dialed Cycling Team 26
7 Danny Robinson 24
8 Michael Metz bicycleattorney.com 24
9 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 22
10 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas 22
11 Nathan Rodarte 17
12 Carter Hanley Cyclepath Racing 16
13 Jakob Stoller 15
14 Michael Metz bicycleattorney.com 14

Junior Men 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Peter Bentley Bend Endurance Academy 120
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 110
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 98
4 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 77
5 Jack Billowitz 70
6 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 62
7 Liam Carmichael 57
8 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 48
9 Elliot Werner 40
10 Daegan Hofeld 39
11 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling 39
12 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 37
13 Thomas Little BeerMongers 36
14 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 34
15 Corbin Dodge 33
16 Jack Hampson Sage Titanium 31
17 Gus Tonkin Team S+M 24
18 Gavin Newman Sage Titanium 21
19 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 16
20 Riley Carlson 16
21 Noah Sampson 16
22 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15
23 Henry Tuttle bicycleattorney.com 14
24 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 14
25 Cannon Hahn Stumptown Cycling Club 14
26 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 14
27 Sebastian Bartnikowski 14
28 Cameron Wescott 13
29 Max Harris 12
30 Caleb Deschler 12
31 Hans Lanners 11
32 Jacob Lupton 11
33 Mattias Ramsey 11
34 Nathan Chung 10
35 Tristan Bell 10
36 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 9
37 Maurice Richey 9
38 Ari Krain Team 10 Barrel 8
39 Koen Smelser 8
40 Miles Pitone 5
41 Elias Kemmerle 3
42 Aaron Ramey 2
43 Quinn Mafchinwerth 1

Junior Women 13-14 3/4/5

Name Team Points
1 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 114
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 98
3 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 90
4 Aspynn Westby Hutch's Eugene 54
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 52
6 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 42
7 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 22
8 Elizabeth Hendrix 18

Junior Women 15-16 3/4/5

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 98
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 88
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 86
4 Kylie Eckert Bend Endurance Academy 74
5 Zoe Doden Bend Endurance Academy 52
6 Shyan Hargis 28
7 Sophia Corkran Grouptrail Cycling 22
8 Victoria Snyder 20

Junior Women 17-18 3/4/5

Name Team Points
1 Emma Royce The Spokesmen 58
2 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 30

Junior Women 9-12 3/4/5

Name Team Points
1 Sydney Little BeerMongers 110
2 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 96
3 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling 90
4 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 71
5 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 69
6 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 60
7 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54
8 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 43
9 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 26
10 Anna Marks 22
11 Lola Macuiba 18
12 Peyton Wilson 18
13 Ella Stromquist Team Finger 18
13 Sophia Stromquist Team Finger 18
15 Olivia Heffner 17
16 Laila Snyder Marys Bicycle Club 16
17 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 14
18 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13
19 Edie Johansen 12
20 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 11