Blind Date at the Dairy: October Standings

Portland, OR
October 02, 2019

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated November 11, 2019 at 7:02 PM

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 16
2 Evan Murphy 12
3 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 10
4 Pat Lemieux 9
5 Felipe Nystrom Western Bikeworks 8
6 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 7
7 Ben Pederson Grouptrail Cycling 6
8 Justin Philips Swift Racing PDX 5
9 Matthew Smith Swift Racing PDX 4
10 Andrew Smith Swift Racing PDX 3
11 Molly Cameron 2

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Aaron Anderson 16
2 Cory Nann Planet PDX Cycling 12
3 Andrzej Stadnik 10
4 Brian Lynch Team Dr Will Bar 9
5 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 8
6 Andrew Suchocki BeerMongers 7
7 Alex Roman 6
8 Brian Fahey Bonk Collective 5
9 Travis Power Bonk Collective 4
10 Daniel Peterson Hammer Velo 3
11 Shawn Fife 2
12 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 1

Category 3/4 Men

Name Team Points
1 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 16
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 12
3 Bradley Ling 10
4 David George 9
5 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 8
6 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 7
7 Scott Scholz 6
8 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
9 Patrick Case Swift Racing PDX 4
10 witali spulling 3
11 David DeDionisio 2
12 Dan Froelich Team Fancy 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 16
2 Arlen Slaymaker 12
3 Thomas Duffy 10
4 Thomas Alberini 9
5 Sam Reynolds 8
6 Zachary Smith 7
7 Derek S Hoenisch 6
8 Halen Harrison 5
9 Alastair Cox 4
10 Tony Ruiz 3
11 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
12 James Sunderland bicycleattorney.com 1

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16
2 Benicio Thorne 12
3 Jake Johansen 10
4 Federico Spedini 9
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 8
6 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 7
7 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
8 Halen Harrison 5
9 Zachary Smith 4
10 Charlie Connell 3
11 Calum Pierce 2
12 Eamon Haverty 1

Junior Men 9-13

Name Team Points
1 Max Smith 16
2 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
4 Liam Carmichael 9
5 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 8
6 Thomas Flanagan 7
7 Jack Abel Planet PDX Cycling 6
8 Kaess Rinder 5
9 Easton Steimer 4
10 Nathan Chung 3
11 Mason Ford 2
12 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 1

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Alyssa Hargis 16
2 Madeline Stover 12
3 Una Mcfadin 10
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 9
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 8
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 7

Junior Women 9-13

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16
2 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 Helena Stedman Grouptrail Cycling 10
4 Payton Schlenker 9
5 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 8
6 Lily Stover 7
7 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
8 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team 5

Masters Men 1/2 40+

Name Team Points
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 16
2 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 12
3 Dustin Henderson Deschutes Brewery 10
4 David Prause Gründelbruisers 9
5 Andrej Miske Team Dr Will Bar 8
6 Devin Bailly BeerMongers 7
7 Joshua Johansen Team 10 Barrel 6
8 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 5
9 matt crampton 4
10 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3

Masters Men 2/3 40+

Name Team Points
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 16
2 Dan Baier Team Finger 12
3 Steve Chapin 10
4 Joel West Cyclepath PDX Racing 9
5 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
6 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
7 John Denink 6
8 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 5
9 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 4

Masters Men 3/4 40+

Name Team Points
1 Nolan Restivo 16
2 Tom Palke ANTHM Collective 12
3 Mike Abel Planet PDX Cycling 10
4 Garrett Tyburski 9
5 Erik Offner Planet PDX Cycling 8
6 Michael Kolb ANTHM Collective 7
7 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
8 Ezekiel McFadin 5
9 Adam Vanarsdall 4
10 Tony Turano 3
11 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 2
12 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 16
2 Scott Rider 12
3 Chris Thoman 10
4 Matt Radich Team Dr Will Bar 9
5 John Hatfield Dialed Cycling Team 8
6 Lance Heppler Dialed Cycling Team 7
7 Steven Thorne 6
8 Eric Pool bicycleattorney.com 5
9 Roger Lloyd Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 4
10 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 3
11 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 2
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Dave Burnard 16
2 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 12
3 Mark Schwyhart Team S&M 10
4 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 9
5 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint 8
6 Alan Thomason Deschutes Brewery 7
7 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 6
8 Ron Strasser Team S&M 5
9 Paul Mautner The Club Roule 4
10 Steve Rearden 2
11 John Nicholas Stumptown Cycling Club 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Fred Mills 16
2 Benjamin Westphal 12
3 Christian Lam Grouptrail Cycling 10
4 Andy Edick Swift Racing PDX 9
5 Howard Draper 8
6 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 7
7 Dean Proteau Speedvagen 6
8 Thomas Wood Speedvagen 5
9 Hagai Tavori Hammer Velo 4
10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3
11 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 2
12 John Gulick 1

Stampede

Name Team Points
1 Lyndsay Holmes Planet PDX Cycling 16
2 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
3 Darell Provencher Team Rose City 10
4 Bradley Ling 9
5 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 8
6 Cory Nann Planet PDX Cycling 7
7 Michael Kolb ANTHM Collective 5
8 Eric Stolberg ANTHM Collective 4
9 Reyaz Rohani 3
10 David Prause Gründelbruisers 2
11 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 1

Women 1/2

Name Team Points
1 Brenna Wrye-Simpson 16
2 Julie Baird HiFi Sound Cycling Components 12
3 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10
4 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 9
5 Holland LaRue Team Finger 8
6 Katy Salinas Swift Racing PDX 7
7 Kristen Minarik bicycleattorney.com 6
8 Laura Trace bicycleattorney.com 5
9 Mielle Blomberg Team S&M 4
10 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 3
11 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
12 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 1

Women 3

Name Team Points
1 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
2 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 12
3 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 10
4 Tina Bender bicycleattorney.com 9
5 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 8
6 Madeline Stover 7
7 julie Busell 6
8 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 5
9 Kathryn Lewis Gladyators 4
10 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 3
11 Traci Smolen Team S&M 2
12 David Prause Gründelbruisers 1

Women 4

Name Team Points
1 Fiona Moriarty 16
2 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 12
3 Sarah Livingston Trusty Switchblade 10
4 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
5 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 8
6 Katie Linton Planet PDX Cycling 7
7 Cassie Capone Swift Racing PDX 6
8 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 5
9 Amanda Abel Planet PDX Cycling 4
10 Allison Bridgewater 3
11 Felicity Case Swift Racing PDX 2

Women 5

Name Team Points
1 Chloe Clark 16
2 Alana McDonough 12
3 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 10
4 Andrea Chin 9
5 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 8
6 Jessica Steimer Team 10 Barrel 7
7 Erin Johansen 6