2022 Tuesday PIR August Standings

Updated November 29, 2022 at 7:17 PM

Junior

Name Team Points
1 Ezra Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 25
2 Oscar Plechl-Moriki Dialed Cycling Team 20
3 Milo Rengert 20
4 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15
5 Zane Moore Team Oregon p/b Rhodda Paint 15
6 Rowan Newell 14
7 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 12
8 Kierin Garigan 12
9 Stella Cafiso Biciclista US 12
10 Cantor Soule-Reeves Beeminder 8
11 Austin Wick Dialed Cycling Team 8
12 Isla McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 5
13 Ethan Heywood 4

Open 1/2/3

Name Team Points
1 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 47
2 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 41
3 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 21
4 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 19
5 Andrej Miske Forza Portland, presented by Smith Optics 17
6 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 16
7 Felipe Nystrom Costa Rica 14
8 Matthew Allen Stages Cycling 12
9 Evan Murphy River City Bikes - Bike Law 12
10 Peter Collins 10
11 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 9
12 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 8
13 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 8
14 Kent Ross Wildlife Generation 7
15 Ethan Cotton 7
16 Harrison Harb River City Bicycles - Bicycle Law 6
17 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 6
18 Emmett Culp Biciclista US 6
19 Jacob Rathe 5
20 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 5
21 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 4
22 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 4
23 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 4
24 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 4
25 Mike Kath Dangerboy racing 3
26 Kieron Crossley GENE JOHNSON 3
27 Philippe Gauthier Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 2
28 Sean Pinzon 2
29 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 2
30 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 2
31 Erik Hammerquist 2
32 John Leonard 2

Open 3/4

Name Team Points
1 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 30
2 Andrew Zurn The Club Roule 26
3 Noah Affolder Pacific Office Automation Cycling 21
4 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 20
5 David Root Pacific Office Automation Cycling 18
6 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 17
7 Ian Gibson Dialed Cycling Team 12
8 Aidan Richards 12
9 Tim Reeves 11
10 Austin Duerfeldt 10
11 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 10
12 Giovanni Cafiso Forza Portland, presented by Smith Optics 8
13 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 7
14 Josiah Langstaff Pacific Office Automation 7
15 Jack Johnson 7
16 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 7
17 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics 7
18 Jurriaan Persyn 6
19 Dennis Liang University of California San Diego 6
20 Paul Furst Dialed Cycling Team 5
21 Benjamin Elder 5
22 Ted Collins Forza Portland, presented by Smith Optics 4
23 Devin Bailly Grouptrail Cycling 2

Open 4/5

Name Team Points
1 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 34
2 Jacob Harrel Harder Cycling 27
3 Daniel Reeves Beeminder 26
4 James Green Trusty Switchblade 19
5 Brian Halvorsen 18
6 Aidan Richards 15
7 Ryan Gunther 15
8 Daniel Beel 10
9 Tyler Dretke The Club Roule 8
10 Oliver Tufte 7
11 Jakob Juntunen 7
12 Matthew Flodin 6
13 Thomas Sly 5
14 Paul Leksunkin 4
15 Aaron Baraff 4
16 Darren Jacobson 3
17 Benjamin Elder 3
18 Ryan Price The Club Roule 3
19 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 2

Women 3

Name Team Points
1 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 25
2 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
3 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 12
4 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 8

Women 4/5

Name Team Points
1 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 34
2 Shantel Mitchell 27
3 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling 15
4 Amelia Henderson 15
5 Lisa Timmerman The Club Roule 14
6 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 14
7 Charlotte Copp 13
8 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 12
9 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 11
10 Maddy Wick Dialed Cycling Team 10
11 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 8
12 Kris Ullman Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 7
13 Nat Schefler 5
14 Natalie Moser Dialed Cycling Team 5
15 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 5
16 Sara Standish 4
17 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 3
18 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 3
19 Shannon Herriges Swift Racing PDX 2