2022 Tuesday PIR July Standings

Updated November 29, 2022 at 7:17 PM

Junior

Name Team Points
1 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 30
2 Rowan Newell 13
3 Zane Moore Team Oregon p/b Rhodda Paint 12
4 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 12
5 Austin Wick Dialed Cycling Team 10
6 Luke Talman East Portland Youth Cycling 10
7 Onno van Baaren 8
8 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 8
9 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 7
10 Stella Cafiso Biciclista US 5
11 Shalhev Elchaiani None 4
12 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 3

Open 1/2/3

Name Team Points
1 Kent Ross Wildlife Generation 35
2 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 33
3 Jacob Rathe 20
4 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 20
5 Skyler Diacou PDX All Stars best team in town 14
6 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 14
7 Ethan Cotton 12
8 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling Team 11
9 Craig Schommer 10
10 Sean Pinzon 7
11 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 7
12 Michael Catterall Stages Cycling 6
13 Evan Elken None 5
14 Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling Team 4
15 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 4
16 Greg McCullough 2
17 Joseph Dengel Forza Portland, presented by Smith Optics 2
18 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 2
19 Calon Russell Forza Portland, presented by Smith Optics 2

Open 3/4

Name Team Points
1 Julian Ballestas Estrella Racing Team 36
2 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 28
3 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 25
4 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 25
5 Dennis Liang University of California San Diego 14
6 Eric Anderson Forza Portland, presented by Smith Optics 12
7 J Pearce Beissinger Dialed Cycling Team 12
8 Jason Evans Biciclista US 11
9 Cian McCann Pacific Office Automation 8
10 Jim Jeffers The Club Roule 7
11 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 5
12 Andrew Zurn The Club Roule 4
13 Nathaniel Sherrett Team Oregon p/b Rodda Paint 2

Open 4/5

Name Team Points
1 Aidan Richards 15
2 Nathan Kistler 15
3 Kyle Strek 12
4 Jesse Brewer 10
5 Jack Watson 10
6 Micah Handorff Bonk Collective 8
7 Daniel Herder The Velo, Phoenix, AZ 8
8 Tyler Dretke The Club Roule 7
9 Dave Peddie 7
10 Jacob Harrel Harder Cycling 6
11 Paul Laxer 6
12 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 6
13 Ryan Price The Club Roule 5
14 James Green Trusty Switchblade 5
15 Dale Compton 4
16 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 3
17 Tim Reeves 3
18 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 2

Women 4/5

Name Team Points
1 Shantel Mitchell 25
2 Anna Rischitelli The Velo, Phoenix, AZ 22
3 Amelia Henderson 15
4 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 12
5 Kassandra Meras Dialed Cycling Team 12
6 Lisa Timmerman The Club Roule 8
7 Ashley Smith 8
8 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 7
9 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 7
10 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 6
11 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 6
12 Sara Standish 5