David Saltzberg
We had a great series this year at the GPCM. Thanks to all that raced and
supported this year.
A special thanks to Candi Murray for being a great host.
We would also like to thank our series sponsors:
- Sellwood Cycle Repair
- Castelli
- Ninkasi Brewing
- Gevenalle
- Velo Cult Bike Shop
If you were on the final podium (see below), make sure to be at the awards
party.
*GPCM Awards Party*
Date: Saturday Nov 4th, 2017
Location: Velo Cult, 1969 NE 42nd Ave, Portland, OR 97213
Time: 6:30pm mixer, 7pm GPCM awards, 9pm wrap up.
*Athena*
Name
Team
Points
*1*
Sonja Ebert
Team 10 Barrel
600
*Category 1/2 35+ Men*
Name
Team
Points
*1*
John Weathers
Audi
441
*2*
Geoff Rice
Team Lazy Tarantulas
351
*3*
Rick Metz
bicycleattorney.com
316
*Category 1/2 35+ Women*
Name
Team
Points
*1*
Ann Kennedy
bicycleattorney.com
440
*2*
Carly Heron
Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
214
*3*
Kimberly Sass
Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
195
*Category 1/2 Men*
Name
Team
Points
*1*
Andrew Coe
PDX TI
425
*2*
Jeremy Russell
River City Bicycles
355
*3*
Seth Patla
PDX TI
230
*Category 1/2 Women*
Name
Team
Points
*1*
Heidi Wood
HiFi Sound Cycling Components
350
*2*
Mckenna Mckee
Grixsen Brewing p/b West End Bikes
288
*Category 2/3 Men*
Name
Team
Points
*1*
Jordan Barber
434
*2*
Doug Merritt
BeerMongers Cycle Club
348
*3*
Caleb Trumbull
Mountain View Cycles Racing Team
245
*Category 3 35+ Men*
Name
Team
Points
*1*
Philip Hatton
Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy
321
*2*
Eric Shaffner
Grouptrail Cycling
205
*3*
Michael Aylward
180
*Category 3 35+ Women*
Name
Team
Points
*1*
Susan Koonce
Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
380
*2*
Rebecca Hillary
Team AF
375
*3*
Brittany Stover
Team AF
355
*Category 3 Women*
Name
Team
Points
*1*
Laura Schmitt
CX Pistols p/b Gigantic Brewing
430
*2*
Sara Thomas
Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
224
*Category 4 35+ Men*
Name
Team
Points
*1*
Jay Small
Dialed Cycling Team
318
*2*
Jerry Pruiett
Dialed Cycling Team
204
*3*
David Kaysen
93
*Category 4 Men*
Name
Team
Points
*1*
Elijah Smith
456
*2*
Andy Borell
242
*3*
Tim Valenti
Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
186
*Category 4 Women*
Name
Team
Points
*1*
Amy Engstrom
Point S Racing
350
*2*
Milli Chennell
Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
278
*Category 5 Men*
Name
Team
Points
*1*
Whitney Phillips
Dialed Cycling Team
303
*2*
Demian Bailey
208
*3*
John Condon
Dialed Cycling Team
162
*Category 5 Women*
Name
Team
Points
*1*
Jodi Gaylord
163
*2*
Sara Davidson
Grouptrail Cycling
121
*Clydesdale*
Name
Team
Points
*1*
Chris Wierman
Dialed Cycling Team
460
*2*
Tim Schauer
Sage Titanium
395
*3*
Kevin Thompson
Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
345
*Junior Men 3/4/5*
Name
Team
Points
*1*
Jacob Smith
PDX Devo Junior Cycling
500
*2*
Hayden Wierman
Dialed Cycling Team
345
*3*
Collin Turner
PDX Devo Junior Cycling
229
*Junior Women 3/4/5*
Name
Team
Points
*1*
Madeline Stover
PDX Devo Junior Cycling
500
*2*
kayden mckee
Grixsen Brewing p/b West End Bikes
300
*3*
Joelle Thompson
Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
281
*Masters 50+ Men*
Name
Team
Points
*1*
Perry Lund
450
*2*
Jeff Otto
Audi
445
*3*
Todd Rosier
Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
380
*Masters 50+ Women*
Name
Team
Points
*1*
Lora Melkonian
Mountain View Cycles Racing Team
540
*2*
Donna Metz
bicycleattorney.com
312
*3*
Bonnie Rosenfeld
Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
169
*Masters 60+ Men*
Name
Team
Points
*1*
Mark Schwyhart
Team S+M
540
*2*
David Luoma
Cyclepath Racing
452
*3*
Tom Webb
Team Rose City
335
*Singlespeed Men*
Name
Team
Points
*1*
Seth Patla
PDX TI
435
*2*
Cassidy Bigsby
Grixsen Brewing p/b West End Bikes
241
*3*
John Lin
Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
194
*Singlespeed Women*
Name
Team
Points
*1*
Laura Trace
Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
460
*2*
Mielle Blomberg
Team S+M
284
*3*
Hazel Gross
Team AF
207