Willamette Pass DH

OR
July 26, 2009

If you have questions or corrections, please email Randy Rogers.

Updated July 28, 2009 at 9:49 AM

Category 1 Masters 40+

Name Team Time
1 Tommy Cleveland 05.21
2 Kirk Linder 05.28
3 Ron Minden 05.57
4 Todd Olson 06.16
5 Mike Rinnan Legion of Dirt 06.57
DNS Stewart Gilbert shiloh

Category 1 Men Open

Name Team Time
1 Casey Smith Downhill Coalition/Life Cycle/Arrow Racing 04.48
2 Eric Howe Legion of Dirt/Siskiyou Cyclery/Arrow 04.56
3 Brad Watt 05.00
4 Jimmy Vukclich 05.04
5 Jesse Huntington Team Awesome 05.05
6 Soren Young Santiam Bicycle/Black Rock Flow Cup 05.07
7 Kyle Hanley Downhill Coalition 05.08
8 Ryan Crozzy 05.19
9 Chris Egger Santiam Bicycle/Black Rock Flow Cup 05.34
10 chris spicer Downhill Coalition/Life Cycle/Arrow Racing 05.34
11 Brad Delzer Shiloh Cyery 06.05
12 Michael Catterlin SOLO to the Bone 06.12
DNS Miguel Bronze SOFA

Category 1 Men U18

Name Time
1 Rhys Ewing 05.01
2 Jack Hill 05.11

Category 2 Men 15-18

Name Team Time
1 Scott Punt Oregon Adventures 05.34
2 Alex Cairns Joe's Bikes 06.06

Category 2 Men 40+

Name Time
1 Gary Punt 06.42

Category 2 Men Open

Name Team Time
1 Ben Anderson Stump Gardens 06.09
2 Todd Rogers Gravity Force/Mountain Cycle 06.13
3 Aaron Tuttle 06.15
4 Evan Nance 06.17
5 Jason Taylor 06.24
6 alastair cox Ride-This/Stumpgarden Racing 06.25
7 Corey Hopkins Momentum Bike 06.28
8 Ryan Fairclough 06.51

Category 2 Women Open

Name Team Time
1 Jen Schenk Downward Progression 07.43

Category 3 Junior Men U14

Name Team Time
1 Daniel Oncea Trinity Bikes 08.20
2 Stephan Rhall SWO/Azonic 09.01
3 Chance Hopkins Momentum Bike 09.59
4 Guillaume Rebeyrol 13.00

Category 3 Men 40+

Name Team Time
1 Stephen Rogers Mountain Cycle/G-Force 10.41

Category 3 Men Open

Name Team Time
1 Casey Jorgenson Pulpit Clothing 07.17
2 Stephen Butts 07.28
3 Matt Bennett Pulpit Clothing 07.45
4 Gidean Aromcisco XS 08.19

Pro Men

Name Team Time
1 Eric Loney Project 529 04.34
2 Jared Hobbs Flouidride/Evil/Arrow 04.37
3 Charlie Sponsel Team Rabit 04.38
4 Ryan Cornilsen Cannondale Rfactory Racing 04.43
5 Benjamin Kubas P.O.C Racing/Confield Bros. Bicycles 04.57
6 Robert Rhall SWD/AZONIC 04.59
7 Jeremy Tufts Spy Optics/Center Cycle/Royal Racing 05.13

Pro Women

Name Team Time
1 Sara Johnson 05.34
2 Laura Johnson Velobella 06.03