2012 Oregon Junior Cyclocross Series

OR
Sun, January 1 to Sun, November 18, 2012

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 178
2 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 156
3 Owen Szwaya bicycleattorney.com 152
4 Henry Jones Bend Endurance Academy 142
5 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 136
6 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 134
7 Nathanael Hart Hapi-Go! 95
8 Nicholas Paesler 77
9 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 77
10 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 75
11 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 62
12 Conner Mowery Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 51
13 Gabriel Boatright 36
14 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 30
15 Max Peters 29
16 Henry Brenner 28
17 Cole Spencer 28
18 Zachary Murphy 27
19 Emmett Reeb PDX Devo Junior Cycling 24
20 Noah Steigerwald 24
21 Axel Clear 23
22 Nate Henson Bend Endurance Academy 18
23 Caleb Trumbull 17
24 Van Chrisman Team S+M 16
25 Adam Sall Bend Endurance Academy 16
26 Carson Schutt 16
27 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 14
28 Evan Moso Rebound/Tireless Velo 13
29 Alex Shepherd Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 13
30 Parker Palubeski 12
31 Nathan Fairbanks Bend Endurance Academy 12
32 Taguen Smith PDX Devo Junior Cycling 11
33 Cameron Hennes Omaha Devo 11
34 Ethan Kobrowski Portland Velo 10
35 Parker Green Beaverton Bicycle Club 10

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy 180
2 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 168
3 Donovan Birky Bend Endurance Academy 156
4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 146
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 144
6 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 130
7 Connor Nelson PDX Devo Junior Cycling 98
8 Nate Lelack Bend Endurance Academy 90
9 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 84
10 Ben Van Raalte Mud Warriors 83
11 Carson Westberg WebCyclery.com 78
12 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 67
13 Eben Horacek Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 65
14 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 58
15 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 41
16 Legend Johnson 34
17 Izaak King Mud Warriors 34
18 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 32
19 Ian Steigerwald Kona Grassroots 30
20 Brady Stotts Camas Bike and Sport 25
21 Elkin Parker Super Relax Concept 16
22 Quinlan McIntire 15
23 AJ Foster 13
24 Aaron King Capitol Velo 13
25 Paul Furst Camas Bike and Sport 12
26 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
27 Zach Durst 11
28 Dominic Wells 10
29 Jacob Warmflash Mud Warriors 10
30 Brennan Pool 10

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 178
2 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 170
3 Javier Colton Bend Endurance Academy 160
4 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 132
5 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 122
6 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 113
7 Will Reinking 103
8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 86
9 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 83
10 Ian Wilson Bend Endurance Academy 81
11 Jordan Selker Corvallis High School 67
12 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 63
13 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 55
14 Michael Samelson Corvallis High School 50
15 Keenan Reynolds Love Panda 48
16 Tanner Ramey Kaladi - Subway 22
17 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 18
18 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 16
19 Mitchell Waters Breakaway Promotions MCMC 15
20 Judson Selker Corvallis High School 14
21 Miles Scheuering 14
22 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 13
23 Alex Angleinier Corvallis United 13
24 Bryant Karner Flo Riders 12
25 Tyler Andrews Athletes Lounge Cycling Team 12
26 Jaxom Moore 10

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 John Crandall Pacific Power Blue Sky 148
2 Henry Peterson Existential Velo 86
3 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway 82
4 Jeremy Karner Flow Riders 54
5 Ian Jackson Mud Warriors 30
6 Nick Bacon Camas Bike and Sport 26
7 Jonathon Karner Flow Riders 26
8 Brandon Ortiz Hapi-Go! 26
9 Spenser Wellen 24
10 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 24
11 alex lygo 22

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Evviva 180
2 Jennelle Holmes WebCyclery.com 168
3 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 138
4 Juliana Smith Hammer Velo 128
5 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 106
6 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 93
7 Aunika Miranda Trusty Switchblade 74
8 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 62
9 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 59
10 Lauren Filer 50
11 Janessa Wilson Hapi-Go! 48
12 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 40
13 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28
14 Wren Hamilton 22
15 Sage Kosmala 20
16 Nora Panoscha 17
17 Emily Johansen 16
18 Olivia Hewett The Spokesmen 14
19 Katie Castle Portland Velo 11

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 180
2 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 154
3 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 146
4 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 134
5 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 124
6 Rachael Vega Corvallis United 95
7 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 84
8 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 74
9 Kristina Owen Capitol Velo 69
10 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 42
11 Elizabeth McKnight crank 28
12 Molly Beilstein 22
13 Aubrey Ellerbruch 17
14 Eleanor Schnorr 17
15 Sage Kosmala 17
16 Caitlin Moreno 16
17 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Susannah Hart Hapi-Go! 180
2 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 140
3 Katie Ryan Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 124
4 Anna Peterson Existential Velo 102
5 Marisa Reid ZteaM 92
6 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 82
7 Katie LaFavre 54
8 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20
9 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Sharon Hart Hapi-Go! 176
2 Maddy Cripe 110
3 Julia Schobben Westiew Cyclocats 90
4 Haley Leuband Mapleton Cycling Club 50