2013 Junior Cyclocross Series

OR
Tue, January 1 to Sat, November 9, 2013

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 150
2 Nathanael Hart Hapi-Go! 124
3 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 106
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 102
5 Calvin Keane Bend Endurance Academy 98
6 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 85
7 Carson Griffith Bend Endurance Academy 73
8 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 48
9 Jace Petersen Team Finger 46
10 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 40
11 Noah Steigerwald 36
12 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 30
13 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 22
14 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 22
15 Jared Flaming 20
16 Elijah Krause 18
17 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 18
18 Nicholas Leuenhagen BYRDS 17
19 Jake Olander Bend Endurance Academy 16
20 Moses Maloney BYRDS 16
21 Milo Beall Super Relax Concept 16
22 Gabriel Boatright Filth and Fury 16
23 Jakob Stoller 15
24 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15
25 Kaden DiMarco SLOCUM Race Team 14
26 Brenner Henry 14
27 Luke Soto 14
28 Owen Kosmala 13
29 Miles Revenaugh 13
30 Flynn Hamlin 12
31 Jack Hargrove TBBCX/GHETO 12
32 Jeffrey noah 11
33 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 10
34 Ian Baer 10

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Henry Jones Bend Endurance Academy 144
2 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 140
3 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 98
4 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 94
5 Carson Westberg WebCyclery.com 83
6 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 83
7 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 82
8 Donovan Birky Bend Endurance Academy 76
9 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 65
10 Matt Rech 64
11 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 62
12 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 60
13 Owen Szwaya bicycleattorney.com 58
14 Nate Lelack Bend Endurance Academy 54
15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 49
16 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24
17 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 24
18 Nicholas Paesler 21
19 William Reinking Bend Endurance Academy 20
20 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team 14
21 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13
22 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 12
23 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 10
24 Torrien Bruce PDX Devo Junior Cycling 10
25 Aaron King Capitol Velo 10
26 Sean Harple SWEAT360 10

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Ian Wilson Bend Endurance Academy 134
2 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 98
3 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 90
4 Chris Rech Reall Racing 83
5 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 80
6 Michael Samelson Corvallis High School 79
7 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 78
8 Nathan Glade Reall Racing 69
9 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky 63
10 Cameron Beard Hutches-Slocum-Specialized 60
11 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 60
12 Jack Sullivan Corvallis High School 60
13 Ben Van Raalte Mud Warriors 59
14 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 58
15 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 58
16 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 57
17 JD Protiva 40
18 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 36
19 Spencer Scott Bend Endurance Academy 35
20 Peter Puettmann 24
21 Erik Hammerquist Capitol Velo 17
22 Kirk Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 11
23 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 11
24 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy / Love Panda 10
25 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 10

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 William Reinking Bend Endurance Academy 136
2 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 122
3 Javier Colton Sunnyside Sports 120
4 Nick Meigs 102
5 Daxten Blackwell Reall Racing 82
6 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 74
7 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 56
8 Thomas Ring 48
9 Sebastian Frei Pacific Power Blue Sky 35
10 Gabrielle Van Steenwyk Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34
11 Cameron Millar-Griffin NoMads Bicycle Racing Team 22
12 Ian Kreisle BYRDS 20
13 Jordan Selker Corvallis High School 18
14 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 16

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 150
2 Jennelle Holmes WebCyclery.com 108
3 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 107
4 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 96
5 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 80
6 Linnea Owen Capitol Velo 76
7 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 54
8 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 50
9 McKenna McKee 36
10 Lauren Cordier Pacific Power Blue Sky 35
11 jenelle holmes 28
12 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24
13 Audra McNamee 20
14 Sydney DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion 18
15 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 17
16 Charlie Wirth 15

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 118
2 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 84
3 Aunika Miranda Trusty Switchblade 82
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50
5 Abby youngwerth BYRDS 30
6 Ellie Darnall Hapi-Go! 26
7 Kylie Haidet 24
8 Sage Kosmala 22
9 Lauren Filer 20
10 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 18

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 138
2 Katie Ryan Bend Endurance Academy 120
3 Kristina Owen Capitol Velo 108
4 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 105
5 Elizabeth McKnight Mud Warriors 103
6 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 88
7 taye nakamura-koyama Bend Endurance Academy 56
8 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 52
9 Julie Bryan 49
10 jessica fisher BYRDS 24
11 Kayina Namamura 24
12 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 20
13 Charis Darnall Hapi-Go! 15
14 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Maddy Cripe 146
2 Mandi Desmarteau Reall Racing 86
3 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 80
4 Sharon Hart Hapi-Go! 30