2014 Junior Cyclocross Series

OR
Sun, September 14 to Sat, November 1, 2014

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 120
2 Nathanael Hart Hapi-Go! 114
3 Elijah Krause Trusty Switchblade 104
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 100
5 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 84
6 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 75
7 Jace Petersen Team Finger 64
8 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 61
9 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 57
10 Carson Griffith Bend Endurance Academy 49
11 Nicholas Leuenhagen BYRDS 42
12 Jacob Olander Bend Endurance Academy 36
13 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 34
14 Markus Nordin Grouptrail Cycling 32
15 Parker Green Beaverton Bicycle Club 30
16 Michael Metz bicycleattorney.com 26
17 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 25
18 Spencer Severance 22
19 Jakob Stoller Cat in the Hat 21
20 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 18
21 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 17
22 Miles Revenaugh 17
23 Ryan DeVries Filth and Fury 16
24 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 16
25 Thomas Sickler Bend Endurance Academy 14
26 Jacob Litton 14
27 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13
28 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 13
29 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 11
30 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10
31 Luke Lehman 10
32 Jake Cardwell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
33 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 10
34 Evan Grover Bend Endurance Academy 9
35 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 9
36 Andrew Ard 9
37 Gavin Sunderland 9
38 Luke Soto 8
39 Benjamin Lomas BYRDS 7
40 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 7
41 Henry Winnenberg 6
42 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
43 Ryan Gutierrez 4
44 Jason Edgerton BYRDS 3
45 Xander Cable 3
46 Tyler Williams Ten Guys Named Alex 2
47 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One 1

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Henry Jones Bend Endurance Academy 120
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 108
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 102
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 94
5 Keelan Ontiveros West End Jr 84
6 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 82
7 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 78
8 Calvin Keane Bend Endurance Academy 75
9 Isamu Richmond 59
10 Daniel Glade Central Cycling Club 44
11 Caleb Trumbull 44
12 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy 42
13 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 40
14 Noah Steigerwald 33
15 Owen Szwaya bicycleattorney.com 33
16 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 29
17 Kellen Jacobson 26
18 Karl Ulrich Bend Endurance Academy 23
19 Emmett Reeb Pine Mtn Sports 22
20 Elliott White Stumptown Cycling Club 17
21 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 16
22 Birch Flitcraft 16
23 Jaben Gayheart Trusty Switchblade 15
24 Muir Emmons 13
25 Scott Wallace 12
26 Philip Scotty Wallace Bend Endurance Academy 12
27 Jesse Polay Bend Endurance Academy 11
28 Dylan Rodarte Team Planet X USA 11
29 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 10
30 Riley Hooks Camas Bike and Sport 10
31 Sklyer Bastian 9
32 Tabor Stensvad Team S+M 9
33 Nathan Rodarte Team Planet X USA 7
34 Harrison Luccock Beaverton Bicycle Club 6

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 112
2 Erik Hammerquist West End Jr 108
3 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 90
4 Davis Melkonian Hood River Velo 86
5 Jack sullivan Pacific Power Blue Sky 82
6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 76
7 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64
8 Nate Lelack Bend Endurance Academy 64
9 Matt Rech Reall Racing 59
10 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 57
11 Tom Upper Pacific Power Blue Sky 57
12 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 52
13 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 51
14 Spencer Scott Bend Endurance Academy 49
15 Paul Furst Camas Bike and Sport 45
16 Zach Lang Hapi-Go! 44
17 Cooper Irwin Hapi-Go! 41
18 Jack Osborne Corvallis Cyclocross 38
19 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 34
20 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 30
21 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 27
22 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 25
23 Sean Harple SWEAT360 19
24 Ian Cole Corvalis Cyclocross 15
25 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 14
26 Evan Martin Bend Endurance Academy 13
27 Tristan Bond 13
28 Elijah Shulman 11
29 Christian Dobbins West End Jr 11
30 Brennan Pool 7
31 william hummels Hapi-Go! 6
32 Matt McBroom 5

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Ian Wilson Bend Endurance Academy 118
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 114
3 William Reinking Bend Endurance Academy 106
4 Michael Samelson Corvallis High School 92
5 Nathan Glade Reall Racing 86
6 Chris Rech Central Cycling Club 81
7 Jeremy King Corvallis United 80
8 Peter Puettmann 70
9 JD Protiva Monmouth 67
10 Nick Meigs Pacific Power Blue Sky 44
11 Theodore Brainerd Corvallis United 38
12 Tristan Bond 32
13 Eddi Kamber 32
14 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 28
15 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 28
16 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 24
17 Ryan Meigs Pacific Power Blue Sky 14

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 114
2 McKenna McKee Hapi-Go! 110
3 Linnea Owen Capitol Velo 82
4 Roxanna Hart Hapi-Go! 82
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 71
6 Ava Lilley 54
7 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46
8 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 38
9 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 36
10 Lauren Gill 30
11 kloe pfannmuller BYRDS 26
12 Allyson Selander BYRDS 24
13 Madison Pettit 24
14 Hope Strohmeyer B.Y.R.D.S 22
15 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 22
16 Lux Zarosinski 22
17 Hope Williams Unattached 16

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Jennelle Holmes WebCyclery.com 118
2 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 106
3 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 92
4 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 74
5 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 56
6 Sage Kosmala Trusty Switchblade 44
7 Samantha Trost Team S+M 44
8 Emma Royce The Spokesmen 40
9 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35
10 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35
11 Aunika Miranda Trusty Switchblade 30
12 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 30
13 Ellie Mitchell 28
14 Ellie Darnall Hapi-Go! 22
15 Rylee C McConnell Ace Window Tinting 18
16 Katie Castle Portland Velo Racing Team 18

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 118
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 116
3 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 92
4 Natalie Shaw Therapeutic Associates Racing 90
5 Marie Boragine Pacific Power Blue Sky 90
6 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 85
7 Kristina Owen Capitol Velo 84
8 Catherine Lehman Interurban 52
9 Elizabeth McKnight Mud Warriors 35
10 Page Botz 24
11 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 20
12 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 17
13 Charis Darnall Hapi-Go! 15

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Katie Ryan Bend Endurance Academy 120
2 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 108
3 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 82
4 Chris Bryan Corvallis United 50
5 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46
6 Susannah Hart Hapi-Go! 30
7 Mandi Desmarteau Reall Racing 24