Skibowl XC

Government Camp, OR
June 11, 2016

Result questions should go to Melanie Rathe.

Updated June 11, 2016 at 5:46 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 676 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 39 Portland 2:33:26

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 141 Spencer Paxson Kona Factory Team 31 Belliingham 2:32:07
2 139 Barry Wicks Kona Factory Team 35 Pacifica 2:37:20
3 48 Sean Babcock Team S+M 33 Corvallis 2:38:33
4 99 Erik Tonkin Team S+M 42 Portland 2:41:23
5 140 Chris Ganter Rolf Prima 38 Boise 2:51:23
6 146 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 35 Corvallis 2:51:47
7 145 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 28 Bend 2:52:14
8 6 Patrick Means Team S+M 33 CORVALLIS 2:54:01
DNF 49 Jeremy Tufts Giant Co-Factory Off-Road Team 31 Bend 2:54:01

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 161 Sarah Paxson Team Ricky 32 Belliingham 3:34:46

Expert Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 153 Jacob Hull Audi 29 Portland 2:56:58
2 156 John Rolshoven Corvallis Cyclery Racing 27 Corvallis 2:57:18
3 154 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Boring 3:07:16
4 160 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 3:13:58
5 155 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 43 Salem 4:06:03
DNF 164 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44 Portland 4:06:03

Expert Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 162 John Weathers Audi 46 Tigard 2:57:41
2 157 Eric Aldinger Team S+M 45 Portland 3:50:24
3 158 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham 3:51:49

Expert Women

Num Name Team Age Time
1 165 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 2:07:55
2 159 Mielle Blomberg Team S+M 45 2:50:30
3 163 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 2:56:36

Novice (Category 3) Junior Men 10-13

Num Name Team Age Time
1 2282 Jacob Smith PDX Devo 13 0:51:49
2 2283 Zachary Smith PDX Devo 10 1:11:11
DNF 2082 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 10 1:11:11
DNF 2259 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 13 1:11:11
DNF 2280 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 1:11:11

Novice (Category 3) Junior Men 14-18

Num Name Age City Time
1 2281 Mac Potter 16 Sandy 0:54:45
2 2284 Cameron O'Doherty 17 Canby 1:03:45

Novice (Category 3) Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 2276 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 1:01:29

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Age City Time
1 2247 Richard Vallejo 22 Vancouver 1:07:59

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 2253 Rob Fleskes Harder Cycling 41 Chandler 1:08:09
2 2258 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Vancouver 1:08:12

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 730 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 3:19:44

Sport Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 686 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 2:13:22
2 678 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 2:20:14
3 677 Dustin Harder Harder Cycling 37 Portland 2:30:46
DNF 682 John Siemer 24 Portland 2:30:46

Sport Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 685 Chris Page bobs burgers 48 Brightwood 2:13:24
2 690 Geoff Grummon-Beale 41 Portland 2:15:29
3 683 ILe Powell Team S+M 47 Portland 2:30:56
4 680 David Rosen HosmerChiro-RPM Mortgage 43 Beaverton 2:32:26
DNF 679 John Prosser Pacific Power Blue Sky 49 Hillsboro 2:32:26

Sport Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 689 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage 53 Portland 2:17:42
2 681 Mike Murphy Lynskey/CCR 50 Portland 2:18:25
3 684 Fred Paxson Trout Lake 2:18:25

Sport Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 688 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 61 Corvallis 2:15:48
2 687 Steve Lacey Team S+M 62 Portland 2:28:22