Portland Short Track Series: July Standings

Portland, OR
Mon, July 11 to Mon, August 1, 2016

Part of the Portland Short Track Series

Updated December 31, 2016 at 3:04 AM

Category 1 Men 19-34

Name Team Points
1 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 300
2 Paul Valentine Ruckus Test Team 280
3 Shawn Small Ruckus Test Team 260
4 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 205
5 John Siemer 100
6 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 60
7 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 45

Category 1 Men 35-44

Name Team Points
1 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 380
2 David Boerner Ruckus Test Team 280
3 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 210
4 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 180
5 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 160
6 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 159
7 Brian Anthony ANTHM Collective 140
8 Greg Adams Cyclepath Racing 96
9 Curtis Loeb Hammer Velo 90
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 87
11 Andy Meeks bicycleattorney.com 85
12 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 74
13 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36
14 Tony Daversa Filth and Fury 36
15 Mark Widlund The Spokesmen 36
16 Jason Britton Ruckus Test Team 22
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 18
18 Dave Messenheimer Green Submarine Records 16

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 280
2 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 220
3 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 220
4 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 195
5 Martin Baker bicycleattorney.com 186
6 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 157
7 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 136
8 John Napier Metropolis Cycle Repair 125
9 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 100
10 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 84
11 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 76
12 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 74
13 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 58
14 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 24

Category 2 Men 35-44

Name Team Points
1 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 240
2 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 220
3 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 190
4 Jason Musengo ANTHM Collective 150
5 Matt Hooge 134
6 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 131
7 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 105
8 Richard Belson 105
9 Adam Nelson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 100
10 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 81
11 Jeff Bilodeau 80
12 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 76
13 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 67
14 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 65
15 Jesse Lea Cyclepath Racing 64
16 Ken Reed Green Submarine Records 60
17 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 60
18 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 58
19 Fred Smelser 55
20 Bill Larson Cyclepath Racing 53
21 Ryan Morgan Trusty Switchblade 52
22 Nat Johnson Green Submarine Records 50
23 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 50
24 David Hewett The Spokesmen 44
25 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 44
26 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40
27 Keoni McHone 38
28 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 34
29 Tim Kalimanis 34
30 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
31 David M Miller Team Lazy Tarantulas 29
32 Isaac Frost Green Submarine Records 25
33 Christopher Moore 22
34 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 18
35 Rolland Hayden Rolf Prima 16
36 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15
37 Matt Jamison Grouptrail Cycling 14
38 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 13
39 Steven Hyde bicycleattorney.com 12
40 Daniel Esterling Green Submarine Records 11
41 Nick Groesz 10
42 David Gulick 9
43 Leopold Jung Team Velo Cult 9
44 Ricardo Medina Portland Bicycle Studio 8
45 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 7
46 Jason Jones Team Planet X USA 4

Category 2 Men 45-54

Name Team Points
1 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 400
2 Chris Page Metropolis Cycle Repair 260
3 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 260
4 Peter Rueegger ANTHM Collective 217
5 Jeffrey Whitaker 162
6 David German Hammer Velo 119
7 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 112
8 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 105
9 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 93
10 Craig Carter Harder Cycling 91
11 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 85
12 Chris Roberts Hammer Velo 76
13 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 70
14 Scott McKnight 69
15 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 65
16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 62
17 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 54
18 Jon Coney 48
19 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40
20 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 39
21 Aaron Even VMR Racing 39
22 James Bender bicycleattorney.com 38
23 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 38
24 Charles Barrett 37
25 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 33
26 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 28
27 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 28
28 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 24
29 Ben Salzberg Team Slow 24
30 Tom Palke ANTHM Collective 22
31 Paul Barlow Barlow Bikes 22
32 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 17
33 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 16
34 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 15
35 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 14
36 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 14
37 Mike Taylor Deschutes Brewery 13
38 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 11
39 Randy Jacobs Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 10
40 Thomas Royce The Spokesmen 9
41 Michael Perrotti Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 8
42 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 7
43 Tom Hill bicycleattorney.com 5
44 Jim Lofthus 4
45 Chester Artman 3
46 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 3

Category 2 Men 55+

Name Team Points
1 Erik Goodfriend Hammer Velo 345
2 Jeff Tedder Hammer Velo 300
3 David Luoma Cyclepath Racing 300
4 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 205
5 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 134
6 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 133
7 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 130
8 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 101
9 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 97
10 Greg Witt 76
11 Bill Alsup bicycleattorney.com 56
12 Tim Hanrahan Team Velo Cult 51
13 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 50
14 Russell Speirn Cyclepath Racing 50
15 Jay Rathe Cyclepath Racing 40
16 Edward Lanton 40
17 Einar Traa Portland Velo Racing Team 32
18 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
19 Ron Strasser Team S+M 24
20 Mark Hand Team Planet X USA 22
21 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 22

Category 2 Men U35

Name Team Points
1 Jack Lamey 400
2 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 250
3 Stephen Laurent Ruckus Test Team 223
4 Garrett Madras Cyclepath Racing 170
5 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 166
6 Kevin Jin 122
7 Christopher San Agustin Broken and Coastal 120
8 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 106
9 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 90
10 Cooper Irwin Hapi-Go! 88
11 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 81
12 Michael Bernal 80
13 Scott Zenier 69
14 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 61
15 Adam Lazenby 54
16 Jens MacAller Bad Beaver Bikes 45
17 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44
18 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 40
19 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
20 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29
21 Andy Evans Trusty Switchblade 29
22 Russell Walker 26
23 Sven MacAller 24
24 Jared Holm Mettle Cycling 22
25 Tyler Bump Ruckus Test Team 22
26 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 18
27 Zachary Magdol 15
28 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 14

Category 2 Women 35-44

Name Team Points
1 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 250.0
2 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 220.0
3 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 200.0
4 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 160.0
5 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 140.0
6 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 135.0
7 Cammia Kalimanis 116.0
8 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 90.0
9 Sonja Ebert 81.5
10 Marie Klemmer 80.0
11 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 60.0
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com 45.0
13 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40.0
14 Kristin Bott Team Slow 36.0
15 Erin Cushing 36.0

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Angela Horton Gapay Hammer Velo 240
2 Tanya Littrell Cyclepath Racing 210
3 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 200
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 180
5 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 170
6 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 150
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 117
8 Jan Moss Hammer Velo 116
9 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 105
10 Loraine Blake Cyclepath Racing 89
11 Missy Larson 86
12 Suzy Renn Team Slow 82
13 Sarah Tisdale Highfive Cycling 71
14 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 22

Category 2 Women U35

Name Team Points
1 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 300
2 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 290
3 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 215
4 Hannah Moore Green Submarine Records 190
5 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 135
6 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 100
7 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60
8 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 45
9 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 36

Category 3 Men 10-14

Name Team Points
1 Carter Hagedorn PDX Devo 320
2 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 200
3 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 180
4 Aidan Billingsley 146
5 Zachary Smith PDX Devo 145
6 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 140
7 Musa Bugeraha Rapha/River City Bicycles 132
8 Kylan Jordan 109
9 Jacob Smith PDX Devo 100
10 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 100
11 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 100
12 Trent Knoeppel Grom Squad 77
13 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 76
14 Gavin Kalimanis 74
15 Lucas Fies Grom Squad 57
16 Cody Elliott Grom Squad 56
17 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50
18 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 45
19 Lukas Child Grom Squad 43
20 Ben Tai 40
21 Cameron Hanley 32
22 Sage Lyden ANTHM Collective 26
23 Andrew Hull 26
24 Bradley Prouse Unattached 26
25 Jonathan Hart Hapi-Go! 24
26 Caleb Traister 22
27 Kaleb Traister 22
28 Maximilian Ohotto 20
29 Cole Hagedorn PDX Devo 16
30 Dublin Wilger John Wilger 15
31 Halen Harrison PDX Devo 13
32 Benicio Thorne PDX Devo 11
33 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 9

Category 3 Men 15-18

Name Team Points
1 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 360
2 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 280
3 Ben Peterson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 60
4 Jacob Robinson 60
5 Jackson Sayler 50
6 Nikolai Bjork 50
7 Nathan Rodarte Team Planet X USA 45

Category 3 Men 19-44

Name Team Points
1 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 320
2 joel West 222
3 Eric Marshack Team Velo Cult 198
4 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 180
5 Sam Caviglione 145
6 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 109
7 Michael Bernal 100
8 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 100
9 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 97
10 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 95
11 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 94
12 Colin Howard Colin Howard 82
13 Mike Genovese Chalice 81
14 Craig Aaker 80
15 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 73
16 Adam Moore Grouptrail Cycling 62
17 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 60
18 Kyle McElheran 55
19 Travis Hall 46
20 Scott Kleiner 45
21 Adam Yeo 43
22 Nolan Restivo 40
23 Tom Kay The Spokesmen 33
24 Jake Davis Barlow Bikes / Blitz Fire Leather 33
25 Charlie Douthwaite 31
26 Jeremiah Croswhite 28
27 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
28 Nicholas Oquendo Cyclepath Racing 27
29 Joe Kim Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 26
30 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 24
31 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24
32 Neil Gibson VMR Racing 22
33 Kieran Stover 21
34 Jeff Dill ANTHM Collective 21
35 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 20
36 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 18
37 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team 16
38 Joshua Boelter Cyclepath Racing 16
39 Austin Loper Wheels in Motion 16
40 Jared Ames 15
41 Andrew Harring 14
42 Daniel Pungor 14
43 Ryan Schanno Talladega Bikes 12
44 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 12
45 Richard Vallejo Oregon Bike Shop Racing Team 11
46 Paul Nguyen 9
47 Luther Beale Bike Gallery - Bontrager Trek 7
48 Anthony Cerruti 7
49 James Lane 6
50 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 5
51 Larry Coates 5
52 Jamie Northam Pear 4
53 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 4
54 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
55 Evan Minogue 3
56 Vincent Zitkovich 2
57 Michael Orr 2
58 Dan McKenna ANTHM Collective 1
59 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 1
60 John Totten 1
61 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 1

Category 3 Men 45+

Name Team Points
1 Brian Wise 260
2 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 250
3 Ryan Weeden 220
4 Michael Fetters 220
5 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 172
6 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 128
7 Jerry Pruiett PNW Maniacs 122
8 Scott Coleman Team Planet X USA 116
9 Matt Taini 113
10 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 100
11 Craig Carter Harder Cycling 100
12 John Moyer 96
13 Rob Perry 87
14 Roy Velardi Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 80
15 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 65
16 Tim Whiteley 64
17 Jeff Copus Team 10 Barrel 55
18 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54
19 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 46
20 Rolf Kraus 42
21 Bryan Curry Équipe Prix Bas 40
22 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 39
23 Bruce Irwin 38
24 David Rayls 30
25 Russell Hull 29
26 Larry Stryker The Spokesmen 29
27 Chris Valencia Boneyard Cycling 15

Category 3 Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 380
2 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 320
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 260
4 Sascha Knight Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 200
5 Madeline Stover PDX Devo 135
6 Hannah Whiteley 120
7 Hyland Musengo ANTHM Collective 45
8 Tessa Curl 36

Category 3 Women 15-18

Name Team Points
1 Olivia Hewett The Spokesmen 360
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 200
3 Emma Royce The Spokesmen 110
4 Samantha Trost Team S+M 95
5 Kristina Owen Capitol Velo 60
6 Ellie Darnall Hapi-Go! 45
7 Charis Darnall Hapi-Go! 40

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 tina Shaner bicycleattorney.com 300
2 Taylor Snider 260
3 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 245
4 Jenny Lyman 171
5 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 166
6 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 132
7 Rachelle Lazenby 111
8 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 103
9 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 92
10 Sonja Ebert 91
11 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 89
12 Karin Wohlert Hammer Velo 84
13 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 61
14 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 56
15 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 51
16 Maggie Creviston 50
17 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 50
18 Nikki Beckwith 40
19 Rachel Palmer Glady-ators p/b Gladys Bikes 36
20 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
21 Monica Cullen ANTHM Collective 24
22 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
23 Susan Lee 20
24 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 16
25 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
26 Roxanna Hart Hapi-Go! 13
27 Anne Liggett 12
28 Renee Bodart 10

Clydesdale

Name Team Points
1 Tim Schauer Sage Factory Racing 265
2 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 240
3 Chris Wierman 230
4 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 216
5 David Rosen Sage Factory Racing 180
6 Mark Sather Team 10 Barrel 150
7 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 141
8 Michael Clark Stumptown Cycling Club 130
9 Jerry Haxby 108
10 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 69
11 Bryan Smith Hammer Velo 68
12 Philip Wiering Fluidride/Virtual Descent 40
13 Jake Linford Ten Barrell 40
14 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 29
15 Hannah Hart Hapi-Go! 26

Elite Men

Name Team Points
1 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 340
2 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 275
3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 240
4 James Ceccorulli Team S+M 171
5 Paul Valentine Ruckus Test Team 160
6 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 157
7 Jake Szymanski Speedvagen x MAAP 146
8 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 140
9 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 135
10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 104
11 Carl Decker Giant 100
12 Brian Kesselman Audi 97
13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44
14 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 40
15 Jacob Hull Audi 40
16 Joe Santos Cyclepath Racing 32
17 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 29
18 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
19 Chris Johnston bicycleattorney.com 22

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 Clara Honsinger Team S+M 300.0
2 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 222.0
3 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 220.0
4 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 180.0
5 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 176.0
6 Mielle Blomberg Team S+M 111.0
7 Ellene Smith bicycleattorney.com 111.0
8 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 110.0
9 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 101.0
10 Susannah Hart Hapi-Go! 80.0
11 Anna Grace Christiansen 80.0
12 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 80.0
13 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 65.5
14 Sadie Grossman bicycleattorney.com 58.0
15 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 56.0
16 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 52.0
17 Julie Browning Cyclepath Racing 50.0
18 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 50.0
19 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 45.0
20 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 37.0
21 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 32.0
22 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 26.0
23 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 14.0
24 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 12.0

Singlespeed Men

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 380
2 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 340
3 Joe Santos Cyclepath Racing 180
4 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 126
5 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 126
6 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 123
7 Christian Reed Green Submarine Records 118
8 Craig Harrison Team Velo Cult 104
9 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 104
10 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 100
11 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 85
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 77
13 Nat Johnson Green Submarine Records 72
14 John Napier Metropolis Cycle Repair 69
15 Dan Porter Cyclepath Racing 66
16 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 65
17 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 59
18 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 56
19 William Alcorn BikeFlights.com 55
20 John Foulston Team Velo Cult 49
21 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 45
22 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37
23 Ryan Butler Team Velo Cult 31
24 Michael Thoen 29
25 Jeremy Zane 27
26 Vincent Zitkovich 24
27 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 23
28 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 23
29 Steven Thorne BikeFlights.com 21
30 John Gulick Green Submarine Records 18
31 Matthew Wilkins Team Velo Cult 16
32 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 15
33 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 14
34 Chauncey Curl Cyclepath Racing 13
35 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 13
36 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 12
37 Tyler Bump Ruckus Test Team 12
38 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 11
39 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 6
40 Scott Barker 5
41 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 4
42 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
43 Steve Black Trusty Switchblade 1

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Shawn Postera Lucky Lab 270
2 Angela Horton Gapay Hammer Velo 260
3 Mielle Blomberg Team S+M 200
4 Suzy Renn Team Slow 160
5 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 60
6 Kristin Bott Team Slow 45
7 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 40