Portland Short Track Series

Portland, OR
Mon, June 6 to Mon, August 1, 2016

Updated May 16, 2016 at 2:48 PM

Category 1 Men 19-34

Name Team Points
1 Paul Valentine Ruckus Test Team 640
2 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 470
3 Shawn Small Ruckus Test Team 440
4 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 310
5 John Siemer 260
6 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 140
7 Zach Bowden Audi 100
8 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 45
9 David Sterry Green Submarine Records 45

Category 1 Men 35-44

Name Team Points
1 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 640
2 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 480
3 David Boerner Ruckus Test Team 430
4 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 400
5 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 325
6 Mark Widlund The Spokesmen 221
7 Curtis Loeb Hammer Velo 212
8 Brian Anthony ANTHM Collective 190
9 Greg Adams Cyclepath Racing 165
10 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 159
11 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 119
12 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 100
13 Brian Kesselman Audi 100
14 Andy Meeks bicycleattorney.com 85
15 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 74
16 John Gulick Green Submarine Records 65
17 Jason Britton Ruckus Test Team 62
18 Tim Joslin Cyclepath Racing 45
19 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40
20 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36
21 Tony Daversa Filth and Fury 36
22 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36
23 Trevor Rice Indie 36
24 Christian Reed Green Submarine Records 32
25 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 18
26 Dave Messenheimer Green Submarine Records 16

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 640
2 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 540
3 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 345
4 Martin Baker bicycleattorney.com 338
5 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 300
6 John Napier Metropolis Cycle Repair 294
7 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 237
8 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 211
9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 204
10 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 193
11 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 184
12 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 175
13 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 132
14 John Weathers Audi 100
15 Michael Szwaya bicycleattorney.com 60
16 Tom Palke ANTHM Collective 60
17 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 44
18 William Waring Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18

Category 2 Men 35-44

Name Team Points
1 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 570
2 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 435
3 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 363
4 Jason Musengo ANTHM Collective 350
5 Mark Widlund The Spokesmen 280
6 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 273
7 Matt Hooge 249
8 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 200
9 Richard Belson 186
10 Ryan Morgan Trusty Switchblade 152
11 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 134
12 Adam Nelson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 118
13 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 106
14 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 105
15 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 89
16 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 89
17 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 87
18 Jeff Bilodeau 80
19 David Hewett The Spokesmen 80
20 Bill Larson Cyclepath Racing 74
21 David M Miller Team Lazy Tarantulas 69
22 Fred Smelser 68
23 Jacob Skugrud 66
24 Jesse Lea Cyclepath Racing 64
25 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 61
26 Ken Reed Green Submarine Records 60
27 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 60
28 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 56
29 Steven Thorne BikeFlights.com 55
30 Casey McDonald Monkey Wrench Bicycle Club 55
31 Tim Kalimanis 53
32 Judson McCauley The Spokesmen 52
33 Nat Johnson Green Submarine Records 50
34 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 50
35 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 50
36 Phillip M Trost Team S+M 49
37 David Gulick 44
38 Christopher Moore 42
39 Keoni McHone 42
40 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40
41 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 37
42 Rolland Hayden Rolf Prima 37
43 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 35
44 Dustin Harder Harder Cycling 33
45 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
46 Joshua Boelter Cyclepath Racing 29
47 Isaac Frost Green Submarine Records 25
48 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24
49 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 22
50 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 21
51 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 18
52 Steven Hyde bicycleattorney.com 17
53 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15
54 Matt Jamison Grouptrail Cycling 14
55 Eric Albers Singletrack Mine 14
56 Jason Jones Team Planet X USA 13
57 James D Olsen Cranks N Chains 12
58 Daniel Esterling Green Submarine Records 11
59 Nick Groesz 10
60 Leopold Jung Team Velo Cult 9
61 Ricardo Medina Portland Bicycle Studio 8
62 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 7
63 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
64 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 5

Category 2 Men 45-54

Name Team Points
1 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 640.0
2 Peter Rueegger ANTHM Collective 477.0
3 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 455.0
4 Chris Page Metropolis Cycle Repair 357.0
5 Jeffrey Whitaker 272.0
6 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 255.0
7 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 252.0
8 David German Hammer Velo 241.0
9 Chris Roberts Hammer Velo 232.0
10 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 218.0
11 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 213.0
12 Craig Carter Harder Cycling 183.5
13 Tim Clark Team Velo Cult 145.0
14 Racer Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 141.0
15 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 135.0
16 Scott McKnight 132.0
17 Jon Coney 116.0
18 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 115.0
19 Robin Wessel HosmerChiro-RPM Mortgage 95.0
20 Eric Cress Team 10 Barrel 90.0
21 James Bender bicycleattorney.com 90.0
22 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 75.0
23 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 71.0
24 Chester Artman 67.0
25 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 65.0
26 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 65.0
27 Charles Barrett 63.0
28 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 62.0
29 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 57.0
30 Paul Barlow Barlow Bikes 52.0
31 Tom Palke ANTHM Collective 44.0
32 Mike Murphy Lynskey/CCR 42.0
33 Ben Salzberg Team Slow 42.0
34 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40.0
35 Aaron Even VMR Racing 39.0
36 Thomas Royce The Spokesmen 37.0
37 Michael Perrotti Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 32.0
38 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 31.0
39 ILe Powell Team S+M 30.0
40 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 28.0
41 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 24.0
42 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition 24.0
43 Wick Ashley 19.0
44 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 16.0
45 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16.0
46 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15.0
47 Randy Jacobs Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14.0
48 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 14.0
49 Mike Taylor Deschutes Brewery 13.0
50 Tony Curtis The Spokesmen 13.0
51 Edward Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12.0
52 Brian Gardner 12.0
53 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 11.0
54 Matthew Jetton 9.0
55 Jim Lofthus 9.0
56 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 7.0
57 Kris Schamp 7.0
58 Tom Hill bicycleattorney.com 5.0
59 Andy Morris 3.0

Category 2 Men 55+

Name Team Points
1 Erik Goodfriend Hammer Velo 660
2 Jeff Tedder Hammer Velo 560
3 David Luoma Cyclepath Racing 520
4 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 345
5 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 301
6 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 251
7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 237
8 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 230
9 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 220
10 Russell Speirn Cyclepath Racing 162
11 Greg Witt 102
12 Tim Hanrahan Team Velo Cult 97
13 Einar Traa Portland Velo Racing Team 94
14 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 92
15 Ron Strasser Team S+M 82
16 Bill Alsup bicycleattorney.com 80
17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 50
18 Mark Hand Team Planet X USA 48
19 Jay Rathe Cyclepath Racing 40
20 Edward Lanton 40
21 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24

Category 2 Men U35

Name Team Points
1 Jack Lamey 500
2 Stephen Laurent Ruckus Test Team 456
3 Garrett Madras Cyclepath Racing 447
4 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 340
5 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 321
6 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 310
7 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 244
8 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 243
9 Christopher San Agustin Broken and Coastal 218
10 Adam Lazenby 203
11 Kevin Jin 192
12 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 188
13 Cooper Irwin Hapi-Go! 173
14 Scott Zenier 123
15 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 105
16 Sven MacAller 104
17 Michael Bernal 80
18 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 79
19 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 65
20 Andy Evans Trusty Switchblade 53
21 Billy Waring Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50
22 Jens MacAller Bad Beaver Bikes 45
23 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44
24 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 40
25 Russell Walker 26
26 Jared Holm Mettle Cycling 22
27 Tyler Bump Ruckus Test Team 22
28 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 22
29 Nigel Rutigliano 22
30 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 18
31 Michael Collins bicycleattorney.com 16
32 Zachary Magdol 15
33 Nathanael Hart Hapi-Go! 14

Category 2 Women 35-44

Name Team Points
1 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 520.0
2 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 505.0
3 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 460.0
4 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 355.0
5 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 340.0
6 Cammia Kalimanis 253.0
7 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 206.0
8 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 180.0
9 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 135.0
10 Erinne Goodell Team Slow 117.0
11 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 105.0
12 Sonja Ebert 81.5
13 Marie Klemmer 80.0
14 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 80.0
15 Sarah Eustis bicycleattorney.com 77.0
16 Kristin Bott Team Slow 36.0
17 Erin Cushing 36.0

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Angela Horton Gapay Hammer Velo 520
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 440
3 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 400
4 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 304
5 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 258
6 Tanya Littrell Cyclepath Racing 250
7 Jan Moss Hammer Velo 211
8 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 207
9 Suzy Renn Team Slow 195
10 Sarah Tisdale Highfive Cycling 188
11 Missy Larson 168
12 Kristine Artman Cyclepath Racing 160
13 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 150
14 Loraine Blake Cyclepath Racing 135
15 Pam Reid Team Rose City 100
16 Michelle Mishoe West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 55
17 Renata Hahn Team Rose City 53
18 Sharon Anverson Trusty Switchblade 32
19 Meg McNabb 26
20 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 22
21 Patty Barnard Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 20

Category 2 Women U35

Name Team Points
1 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 700
2 Carrie Johnston Portland Bicycle Studio 530
3 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 295
4 Hannah Moore Green Submarine Records 290
5 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 220
6 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 160
7 Kendra Seniow 135
8 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 110
9 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60
10 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 60
11 Kira Deschaux 60
12 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 45
13 Hannah Hart Hapi-Go! 40
14 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 36

Category 3 Men 10-14

Name Team Points
1 Carter Hagedorn PDX Devo 530
2 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 420
3 Jacob Smith PDX Devo 400
4 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 355
5 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 300
6 Zachary Smith PDX Devo 283
7 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 228
8 Aidan Billingsley 220
9 Kylan Jordan 198
10 Trent Knoeppel Grom Squad 189
11 Musa Bugeraha Rapha/River City Bicycles 132
12 Jonathan Hart Hapi-Go! 132
13 Gavin Kalimanis 127
14 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 125
15 Benjamin Wicker PDX Devo 119
16 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 100
17 Lucas Fies Grom Squad 99
18 Sage Lyden ANTHM Collective 97
19 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 92
20 Ben Tai 86
21 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 76
22 Cody Elliott Grom Squad 71
23 Lukas Child Grom Squad 71
24 Halen Harrison PDX Devo 52
25 Collin Turner PDX Devo 50
26 Cameron Hanley 45
27 Jacob Robinson 40
28 Grant Parker 40
29 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
30 Andrew Hull 26
31 Bradley Prouse Unattached 26
32 Griffin Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 24
33 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 23
34 Caleb Traister 22
35 Kaleb Traister 22
36 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 22
37 Maximilian Ohotto 20
38 David Peddie 20
39 Cole Hagedorn PDX Devo 16
40 Dublin Wilger John Wilger 15
41 Cole Johnson 14
42 Benicio Thorne PDX Devo 11
43 Jamie Bryant 10

Category 3 Men 15-18

Name Team Points
1 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 460
2 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 380
3 Ben Peterson Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 320
4 Jackson Sayler 270
5 Jacob Robinson 160
6 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 60
7 Calvin Bryant 60
8 Nikolai Bjork 50
9 Nathan Rodarte Team Planet X USA 45

Category 3 Men 19-44

Name Team Points
1 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 530
2 Sam Caviglione 376
3 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 359
4 Eric Marshack Team Velo Cult 324
5 joel West 294
6 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 284
7 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 235
8 Scott Kleiner 188
9 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 183
10 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 180
11 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 178
12 Nolan Restivo 151
13 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 126
14 Mike Genovese Chalice 114
15 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 112
16 Michael Bernal 100
17 Jack Lamey 100
18 Jared Holm Mettle Cycling 100
19 Colin Howard Colin Howard 96
20 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 88
21 Craig Aaker 80
22 Joe Kim Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 72
23 Jeff Dill ANTHM Collective 71
24 Charlie Douthwaite 71
25 Nicholas Oquendo Cyclepath Racing 64
26 Adam Moore Grouptrail Cycling 62
27 Richard Belson 60
28 Dan McKenna ANTHM Collective 58
29 Kyle McElheran 55
30 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 53
31 Adam Yeo 51
32 Matt Haughey Matthew A Haughey 48
33 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 47
34 Travis Hall 46
35 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 46
36 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45
37 Jeremiah Croswhite 39
38 Jake Davis Barlow Bikes / Blitz Fire Leather 36
39 Tom Kay The Spokesmen 33
40 Travis White 29
41 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29
42 Evan Tufle 26
43 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24
44 Joshua Boelter Cyclepath Racing 24
45 Ryan Schanno Talladega Bikes 24
46 Neil Gibson VMR Racing 22
47 Elijah Smith 22
48 Kieran Stover 21
49 Daniel Pungor 21
50 Martin Joyce 17
51 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team 16
52 Austin Loper Wheels in Motion 16
53 Jared Ames 15
54 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 15
55 Andrew Harring 14
56 Paul Nguyen 14
57 Nicholas Gustafson Holtey Law p/b Peak Condition 13
58 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 12
59 Dan Werle Unattached 11
60 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 11
61 Richard Vallejo Oregon Bike Shop Racing Team 11
62 John Fortes 9
63 Cameron Wilby 9
64 Geoff Brandenburg 8
65 Luther Beale Bike Gallery - Bontrager Trek 7
66 Anthony Cerruti 7
67 Lawson Heimach 7
68 Ryan Moore Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 7
69 Roman Lechner 7
70 James Lane 6
71 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 6
72 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 5
73 Larry Coates 5
74 Matt Erdman Oregon Bike Shop Racing Team 5
75 Vincent Zitkovich 5
76 Mark Timby 5
77 Jamie Northam Pear 4
78 Erick Johanson 4
79 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3
80 Evan Minogue 3
81 Michael Orr 2
82 Garen Marter 2
83 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 1
84 John Totten 1

Category 3 Men 45+

Name Team Points
1 Ryan Weeden 401
2 Michael Fetters 346
3 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 319
4 Craig Carter Harder Cycling 285
5 Brian Wise 260
6 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 260
7 Jerry Pruiett PNW Maniacs 244
8 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 242
9 Duff Linde Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 232
10 Jeff Copus Team 10 Barrel 186
11 Scott Coleman Team Planet X USA 170
12 Matt Taini 169
13 John Moyer 162
14 James Green 160
15 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 121
16 Roy Velardi Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 118
17 Rob Perry 111
18 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 102
19 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 100
20 Tom Dempsey Harder Cycling 100
21 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 100
22 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 100
23 Tim Whiteley 93
24 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 90
25 James Bender bicycleattorney.com 80
26 Bryan Curry Équipe Prix Bas 78
27 John Hughes Cyclenow NW 68
28 David Rayls 67
29 Rolf Kraus 56
30 Larry Stryker The Spokesmen 52
31 Bruce Irwin 51
32 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 50
33 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 44
34 BT Price 38
35 John Condon NW Maniacs 31
36 Russell Hull 29
37 Brian Gardner 22
38 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 20
39 Chris Valencia Boneyard Cycling 15
40 Dennis Sweeten 15
41 Jim Gillen 12
42 Lars Christian Skidders 12

Category 3 Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 640
2 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 600
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 480
4 Sascha Knight Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 250
5 Hannah Whiteley 200
6 Madeline Stover PDX Devo 195
7 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 150
8 Hyland Musengo ANTHM Collective 90
9 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 45
10 Tessa Curl 36

Category 3 Women 15-18

Name Team Points
1 Olivia Hewett The Spokesmen 640
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 380
3 Emma Royce The Spokesmen 320
4 Samantha Trost Team S+M 275
5 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 100
6 Kristina Owen Capitol Velo 60
7 Ellie Darnall Hapi-Go! 45
8 Charis Darnall Hapi-Go! 40

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Taylor Snider 620
2 tina Shaner bicycleattorney.com 425
3 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 386
4 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 379
5 Jenny Lyman 292
6 Molly Leonard Portland Bicycle Studio 290
7 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 225
8 Rachelle Lazenby 197
9 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 164
10 Sierra Reid Gonzaga Cycling Club 158
11 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 129
12 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 103
13 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 100
14 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 99
15 Karin Wohlert Hammer Velo 97
16 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 92
17 Sonja Ebert 91
18 Amy Hunter 88
19 Roxanna Hart Hapi-Go! 83
20 Monica Cullen ANTHM Collective 63
21 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 56
22 Kim Usrey Team 10 Barrel 51
23 Maggie Creviston 50
24 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 50
25 Casey Ferguson 50
26 Sarah Umberhandt 46
27 Amanda Pile 45
28 Nikki Beckwith 40
29 Sherry Schwenderlauf 38
30 Rachel Palmer Glady-ators p/b Gladys Bikes 36
31 Michelle Gross Bikesale.com 36
32 Susan Lee 36
33 Kristi Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27
34 Maddeline McGraw 26
35 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
36 Brittany Stover 24
37 Wohlert Karin 24
38 Sarah Hayden Holy Moly Velo 18
39 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 16
40 Joanna Fleskes 16
41 Sarah Kletzer 15
42 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 14
43 Anne Liggett 12
44 Sarah Lambert Stumptown Cycling Club 12
45 Renee Bodart 10

Clydesdale

Name Team Points
1 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 465
2 Tim Schauer Sage Factory Racing 450
3 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 366
4 Michael Clark Stumptown Cycling Club 330
5 Mark Sather Team 10 Barrel 299
6 Chris Wierman 266
7 David Rosen Sage Factory Racing 260
8 Jake Linford Ten Barrell 196
9 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 178
10 Jerry Haxby 163
11 Bryan Smith Hammer Velo 147
12 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 141
13 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 100
14 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 86
15 Eric Giacchino 77
16 Dwayne King bicycleattorney.com 62
17 Chris Conley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 56
18 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 50
19 Philip Wiering Fluidride/Virtual Descent 40
20 ariel Piedmont 32
21 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 29
22 Hannah Hart Hapi-Go! 26

Elite Men

Name Team Points
1 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 590
2 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 450
3 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 400
4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 400
5 James Ceccorulli Team S+M 370
6 Paul Valentine Ruckus Test Team 340
7 Jake Szymanski Speedvagen x MAAP 266
8 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 266
9 Brian Kesselman Audi 219
10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 197
11 Jesse Luckett Cyclepath Racing 141
12 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 135
13 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 130
14 Joe Santos Cyclepath Racing 104
15 Carl Decker Giant 100
16 Jacob Hull Audi 72
17 Chris Johnston bicycleattorney.com 54
18 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 29
19 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
20 Nick Gibson Shimano 26

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 600
2 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 422
3 Clara Honsinger Team S+M 300
4 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 255
5 Ellene Smith bicycleattorney.com 225
6 Mielle Blomberg Team S+M 209
7 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 180
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 178
9 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 176
10 Susannah Hart Hapi-Go! 160
11 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 142
12 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 140
13 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 131
14 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 112
15 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 95
16 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 88
17 Anna Grace Christiansen 80
18 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 80
19 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 77
20 Karla Kingsley Grouptrail Cycling 60
21 Sadie Grossman bicycleattorney.com 58
22 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 56
23 Julie Browning Cyclepath Racing 50
24 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 50
25 Julie Baird Olympia Cycling Team 36
26 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 32
27 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 26
28 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 14

Singlespeed Men

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 640
2 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 600
3 Joe Santos Cyclepath Racing 405
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 310
5 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 272
6 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 257
7 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 215
8 Christian Reed Green Submarine Records 208
9 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 201
10 John Napier Metropolis Cycle Repair 180
11 Craig Harrison Team Velo Cult 166
12 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 160
13 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 153
14 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 150
15 Dan Porter Cyclepath Racing 146
16 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 145
17 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 111
18 William Alcorn BikeFlights.com 93
19 John Foulston Team Velo Cult 92
20 John Gulick Green Submarine Records 90
21 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 86
22 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 78
23 Nat Johnson Green Submarine Records 72
24 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 58
25 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 38
26 Michael Thoen 37
27 Scott Barker 36
28 Vincent Zitkovich 35
29 Ryan Butler Team Velo Cult 35
30 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 35
31 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 33
32 Jeremy Zane 30
33 Matthew Wilkins Team Velo Cult 29
34 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 27
35 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 27
36 Tyler Bump Ruckus Test Team 24
37 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 23
38 Steven Thorne BikeFlights.com 21
39 Jacob Furniss Poler/Mad Alchemy 21
40 Tom Palke ANTHM Collective 19
41 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 14
42 Chauncey Curl Cyclepath Racing 13
43 David Hewett The Spokesmen 13
44 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 12
45 William Frantz 10
46 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 9
47 Aric Rist Cyclepath Racing 8
48 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 4
49 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
50 Bryce Izlar Team Velo Cult 2
51 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 2
52 Steve Black Trusty Switchblade 1
53 Chris Mccraw Team Slow 1

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Angela Horton Gapay Hammer Velo 640
2 Shawn Postera Lucky Lab 400
3 Suzy Renn Team Slow 380
4 Mielle Blomberg Team S+M 200
5 Susannah Hart Hapi-Go! 100
6 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 60
7 Kristin Bott Team Slow 45
8 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 40