Oregon Coast Gravel Epic

Waldport, OR
April 22, 2017

For Results Questions, please contact Misty Mitchell

Updated April 24, 2017 at 9:04 AM

Men 19-29

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 130 sean Wilson Stoemper Bikes 3:41:09.2 24 Springfield
2 189 Lucas Stran 3:42:07.8 23 Eugene
3 188 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate 4:11:24.5 28 Redmond
4 151 Forrest Hirsh Hirsh 4:21:51.8 24 Powell Butte
5 73 Michael Brandwein Team Velo Cult 5:34:27.4 28 Portland
DNF 93 Michael Antonishen 29 Corvallis

Men 30-39

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 194 Sean Babcock Team S&M 3:36:38.6 34 Coravllis
2 173 Brig Brandt 3:37:31.0 36 Bend
3 132 Brandon Marshall LANDSPEED 3:42:39.0 36 Eugene
4 123 Denny Rowe III Byzick + Company Cycling 3:43:45.3 33 Corvallis
5 55 Roni Jones Mighty Cycling 3:55:26.4 30 Vancouver
6 171 James Williams Deschutes Brewery ) 4:04:09.0 37 Bend
7 184 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 4:11:56.7 36 Eugene
8 139 Nic Kytlica Team Planet X USA 4:21:04.0 34 North Plains
9 147 Ethan Stehley Co-Motion Cycles 4:22:41.4 37 Eugene
10 191 Ben Swanson Hutch's Eugene 4:28:25.1 32 Portand
11 84 Ryan Chase Deschutes Brewery 4:34:09.8 38 Bend
12 185 Damien Salerno Donger mfg. (captain) 4:37:11.6 31 Yachats
13 62 Kellen Kjera 5:00:54.4 36 Portland
14 90 Rich Lammers 5:03:28.3 32 Beaverton
15 89 Nick Johansen 5:03:33.2 37 Portland
16 168 Alexander Hongo 5:24:52.0 32 Eugene
17 181 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm (captain) 5:26:18.7 38 Amity
18 72 Ryan LaBarre Team Velo Cult 5:31:59.8 35 Portland
19 7 Jason Ziegler 5:59:10.9 33 Corvallis
20 60 Jeff West 6:28:37.9 32 Pleasant Hill
21 102 Rick Debbout Cochran Autobody 6:43:09.6 39 Corvallis
22 172 Aaron Bustard 6:52:53.9 35 Medford
23 8 Nathan Van Wagoner 7:18:39.7 36 tacoma
DNF 48 Christopher Riehl 33 North Bend
DNF 118 Dustin Henderson Sagebrush cycles 38 Gresham
DNF 190 Gregg Magnus Hutch's Eugene 39 Eugene
DNS 114 John Wilger Team Oregon P/B L/W Brewing 37 Forest Grove
DNS 133 Brett Sicillian LANDSPEED 32 Eugene
DNS 161 Alberto Blanco NWBIKETOURS.COM 36 Seattle

Men 40-49

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 2 Brian Kesselman 3:34:29.3 40 Portland
2 144 Billy Truelove 3:42:47.4 42 Eugene
3 10 Ben Thompson 3:53:41.8 40 Bend
4 153 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 3:53:44.5 44 Bend
5 11 Dan Handorff Team Oregon P/B L/W Brewing 3:58:35.2 48 Portland
6 145 Matt Williams 4:10:23.9 45 Bend
7 167 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 4:11:52.4 48 Portland
8 158 Devin Bailly H/Chiro -RPM Mortgage (captain) 4:14:18.3 43 Portland
9 180 Edward Micek Fulcrum Properties/WebCyclery 4:15:08.4 45 Bend
10 29 Bryan Simpson Marty's cycle 4:15:43.6 46 Jacksonville
11 120 Wade Goff Half-Fast Velo 4:19:04.0 45 Philomath
12 193 Geoffrey Huber 4:20:28.7 42
13 165 Lance Heppler Dialed Cycling Team 4:21:05.8 46 Vancouver
14 85 Ashley Paul James 4:27:20.8 41 Vancouver
15 166 Chris Tryon Vortex 4:31:03.8 41 Waldport
16 155 Derek Bowers 4:36:48.6 43 Portland
17 69 Anthony O'Donnell 4:44:06.0 47 Portland
18 82 Destry Stoner Cycle Analysis 4:45:17.9 42 Medford
19 76 john pettitt Anthm Collective 4:52:23.6 41 Portland
20 5 Casey Antonson Team Velo Cult 4:55:19.5 42 Portland
21 138 Timothy Martell 5:01:58.4 47 Lake Oswego
22 101 Greg Stokes Hammer Velo 5:02:46.8 46 Portland
23 49 Jeff Copus Team 10 Barrel 5:15:12.1 47 Portland
24 65 Richard Rosko Hammer Velo 5:21:40.2 48 Portland
25 98 Jeff Sakacsi Team Two-Seven Sports 5:27:53.0 47 Springfield
26 63 Brady Cowing 5:34:58.0 42 Portland
27 162 Kyle Henley Feedback Sports 5:35:33.9 44 Eugene
28 117 Brent Hores 5:38:26.6 44 San Francisco
29 77 John Dendiuk Team Velo Cult 5:38:36.4 41 Portland
30 119 Michael Papenfus 6:01:39.8 48 Corvallis
31 51 william rausch 6:13:04.7 49 Portland
32 126 Brian Strait 6:15:55.7 46 Eugene
33 141 Trevor Rice 6:24:31.3 43 hood river
34 23 Joseph O'Brien 6:27:09.6 47 Brush Prairie
35 107 Ryan Manner 6:30:56.8 46 Portland
36 177 Michael Pangburn 6:53:01.5 48 Eugene
37 96 Jeff Deschamps 6:54:24.1 47 Eugene
DNF 111 Brett Cline 45 San Francisco
DNF 122 Stewart Myers Byzick + Company Cycling 43 Philomath
DNF 124 Ben Rasche 41 Portland
DNF 170 Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery 44 Bend
DNS 31 Willem Boom 45 Bend
DNS 46 Tim Heuer BIG RING BAD BOYS 42 Redmond
DNS 52 Tom Trombley 46 Portland
DNS 58 Jered Bogli Thursday Night Specials 42 Portland
DNS 67 Nicholas Martin 43 Bandon
DNS 83 Chad Smeltzer Anthm Collective 46 Gresham
DNS 97 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA 47 Portland
DNS 103 Kelly Servinski Squamish Bike Bed Breakfast (captain) 44 Squamish
DNS 106 Douglas Johnson Mountain View Cycles 47 hood river
DNS 175 Kevin Brown 48 Vancouver

Men 50-59

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 192 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 3:47:38.0 50 Bend
2 4 Scott Carroll revenge 4:03:25.4 51 Corvallis
3 108 Mark Howland Family Cycling Center/Ibis 4:10:19.2 52 Santa Cruz
4 112 Peter Stevenson 4:11:20.4 50 Saanichton
5 116 Pat Weiler 4:26:20.8 55 Maple Valley
6 187 Kyle Kotwica 4:27:09.6 52 Corvallis
7 131 James Gritters Sagebrush cycles 4:28:54.8 49 Bend
8 81 John Foulston Team Velo Cult 4:40:54.2 54 Portland
9 113 Grant Reid 4:46:51.1 52 Saanichton
10 109 Gregory Phipps 4:54:05.8 51 Corvallis
11 179 Mark Lipchick Hutches Co motion Eugene 4:59:26.7 58 Eugene
12 160 Doug Smith Fulcrum Properties/WebCyclery 5:03:59.0 56 Bend
13 157 John Monroe Monster Media Racing 5:09:25.4 51 San Francisco
14 143 Dwan Shepard Co-Motion Factory Team 5:12:44.3 1 Eugene
15 105 Jonathan Sharp Mid Valley Cycle Club 5:14:33.4 54 Corvallis
16 150 Ian Gordon 5:32:28.0 57 Lake Oswego
17 14 John Nunes 5:35:35.4 54 Winston
18 156 Russell Jasper 5:53:41.9 52 Pasco
19 6 Eric Gran 6:27:00.6 51 Eugene
20 47 James Coppa 6:34:37.1 52 Portland
21 54 Malcolm Costello 6:34:56.6 58 Portland
22 9 Joe Clifton 6:52:32.5 57 Vancouver
23 19 Mark White Mark White 7:13:24.0 55 Eugene
DNF 110 Chris Tauscher Rebound Tireless Velo 57 Camas
DNF 134 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 54 Hillsboro
DNF 169 David Brown BROWN 50 Oregon city
DNS 12 Peter Borowski Web Cyclery 51 Bend
DNS 15 John Ebenal 52 Portland
DNS 18 Will Sullivan 50 hood river

Men 60-69

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 174 Michael Longmire renge cycling racing team 4:46:38.1 62 Corvallis
2 163 David Leedom 4:51:05.7 60 Springfield
3 137 Peter Pollard 5:22:22.1 65 Portland
4 64 Randall Iverson 5:35:00.3 66 Sunriver
5 87 alex nieroth 5:51:09.3 65 oakley
6 183 Mark Miller 5:59:08.4 61 Corvallis
7 74 Arthur Olin 6:47:49.1 64 Sweet home
DNF 3 Bob Stiner Salem bike club 60 Canby
DNS 26 William Laitner 69 Vancouver
DNS 42 Bruce Olsson 65 Beaverton

Men 70+

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 75 James Wagner Bike Masters 5:24:18.5 73 Auburn
2 115 Lew Broxson 5:54:21.3 71 Corvallis
3 68 Paul Bernstein Bike Masters- Maple Valley 6:09:13.1 72 tacoma
4 154 Charles Mahaffy 6:31:33.7 77 Coos Bay
DNS 20 Bruce Burke bicycleway.com\Oregon Paddle Sports 71 Eugene

Tandem

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 80 Trevor Spangle Chamois Butt'r 5:25:40.3 31 Portland

Women 30-39

Num Name Finish Time Age City
1 1 Clara Terrell 4:34:23.5 32 Eugene

Women 40-49

Num Name Team Names Finish Time Age City
1 13 Michelle Blackwood Ladies Auxiliary 5:35:16.8 43 Portland
2 56 Juliet Korver Mighty Cycling 5:36:12.8 45 Vancouver
3 88 Kristi Green 5:41:27.6 46 Yreka
4 99 Mielle Blomberg Team S and M 5:47:30.7 45 Portland
5 142 Carly Heron Half-Fast Velo 6:24:27.7 43 hood river
6 32 Cynthia Werhane Half Fast Velo 7:01:14.5 48 Portland
7 41 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 7:06:54.8 42 Portland
DNF 149 Amy VanTassel Wattie Ink. 41 Portland
DNS 25 Neisha Strait Hutchs Eugene 41 Eugene
DNS 44 Jill Cederholm 46 Mendota Heights

Women 50-59

Num Name Team Names Finish Time City
1 70 Bridget Hildreth Team Velo Cult 5:53:07.7 Vancouver
DNS 17 Lisa Belair Sullivan scorpius KTM hood river