Blind Date at the Dairy: October Standings

Portland, OR
October 03, 2018

Part of the Blind Date at the Dairy

Updated December 6, 2018 at 3:03 AM

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Robert Cummings Mettle Cycling 15
2 Felipe Nystrom 12
3 James Ceccorulli Team S+M 10
4 Molly Cameron 9
5 Evan Murphy 8
6 Brad Petersen Bonk Collective 7
7 Andrew Smith Swift Racing 5
8 Matthew Smith Swift Racing 4
9 Greg Adams Cyclepath Racing 3
10 Mike Kath 2

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15
2 Christian Lam 12
3 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 10
4 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9
5 Maxwell Southam 8
6 Adam Kachman Mettle Cycling 7
7 Michael Aylward Bonk Collective 6
8 David Cushman Grouptrail Cycling 5
9 Adam Burgess 4
10 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 3
11 Andrew Suchocki BeerMongers 2
12 Charlie Douthwaite Team Coastal 1

Category 3/4 Men

Name Team Points
1 Charlie Douthwaite Team Coastal 15
2 Martin Acosta 12
3 David George 10
4 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 9
5 Brian Fahey Bonk Collective 8
6 Scott Scholz 7
7 Bradley Ling 6
8 Tony Thayer Grouptrail Cycling 5
9 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix 4
10 Gavin Rear 3
11 Greg van Amerongen 2
12 Patrick Case Swift Racing 1

Category 5 Men

Name Team Points
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 15
2 Patrick Johnson Team 10 Barrel 12
3 Tim Simundza 9
4 Ezekiel McFadin 8
5 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 7
6 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 6
7 Dean Proteau Speedvagen 5
8 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
9 Dan Froelich 3
10 Thomas Duffy 2
11 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 1

Junior Men 14-18

Name Team Points
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 15
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10
4 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 9
5 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
6 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 7
7 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 6
8 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 5
9 James Yoon Dialed Cycling Team 4
10 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 3
11 Evan Hollow BBC Bike Gallery Continental 2
12 Koen Smelser 1

Junior Men 9-13

Name Team Points
1 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 15
2 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 12
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10
4 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9
5 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 8
6 Alex Jaszkowiak 7
7 Mason Ford 6
8 Ryan Boelter 5
9 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 4
10 Nathan Chung 3
11 Finnley Brashnyk 2
12 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 1

Junior Women 14-18

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 15
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 10
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 9
5 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 8

Junior Women 9-13

Name Team Points
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 12
3 Summer westerfield Dialed Cycling Team 10
4 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9
5 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 8
6 Sophia Long Team Lazy Tarantulas 7
7 Yunji Hatfield 6
8 Edie Johnosn 5
9 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 4

Masters Men 1/2 40+

Name Team Points
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 15
2 Joe Santos Cyclepath Racing 12
3 Webster Wilson Cyclepath Racing 10
4 Dustin Henderson Deschutes Brewery 9
5 Devin Bailly BeerMongers 8
6 John Weathers bicycleattorney.com 7
7 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 6
8 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5

Masters Men 2/3 40+

Name Team Points
1 Lance Heppler Dialed Cycling Team 15
2 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
3 Chris Thoman Cyclepath Racing 10
4 Terry Campbell BeerMongers 9
5 Chris Wierman Dialed Cycling Team 8
6 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 7
7 Joshua Johansen 6
8 Dan Baier Team Finger p/b Double Mountain Brewery 5
9 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 4
10 John Dendiuk 3
11 David Boxberger 2
12 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 1

Masters Men 3/4 40+

Name Team Points
1 Terry Hamness Dialed Cycling Team 15
2 Banjo Weymouth 12
3 Nolan Restivo 10
4 Jeff Copus Team 10 Barrel 9
5 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
6 William Petersen 7
7 Rick Boston Cyclepath Racing 6
8 Frederick Smelser 5
9 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 3
11 Simon Ingham Swift Racing 2
12 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 1

Masters Men 50+

Name Team Points
1 Bob Jacobs bicycleattorney.com 15
2 Martin Baker bicycleattorney.com 12
3 Greg Talbert 10
4 Jeff Standish Sage Titanium 9
5 Jon Pearson Sage Titanium 8
6 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 7
7 John Hatfield Dialed Cycling Team 6
8 Scott A Rider 5
9 Eric Pool bicycleattorney.com 4
10 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3
11 Donald Newlands bicycleattorney.com 2
12 Pete Luty 1

Masters Men 60+

Name Team Points
1 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 15
2 Mark Schwyhart Team S+M 12
3 Dave Burnard 10
4 Ron Strasser Team S+M 9
5 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 8
6 John Nicholas Stumptown Cycling Club 7
7 Steven Lacey Team S+M 6
8 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 5
9 Paul Mautner Veloforma 4

Singlespeed

Name Team Points
1 Fred Mills 15
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 12
3 Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint 10
4 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 9
5 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 8
6 Brian Lynch Team Dr Will Bar 7
7 Jacob Smith 6
8 Justin Philips Swift Racing 5
9 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 4
10 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 3
11 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
12 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 1

Stampede

Name Team Points
1 Edward Lanton 15
2 Bradley Ling 12
3 Mark westerfield Dialed Cycling Team 10
4 Adam Burgess 9
5 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 8
6 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 7
7 John Hatfield Dialed Cycling Team 6
8 David Bussey Showers Pass Cycling Team 5
9 Jeff Copus Team 10 Barrel 4
10 Joseph Boquiren Hammer Velo 3
11 Ron Stasser Team S+M 2
12 Lance Heppler Dialed Cycling Team 1

Women 1/2

Name Team Points
1 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 15
2 Ivy Audrain 12
3 Nicole Beckwith Team Nonstop 10
4 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 9
5 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 8
6 Katy Salinas Swift Racing 7
7 Holly Baird Team Nonstop 6
8 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 5
9 Mielle Blomberg Team S+M 4
10 Kayt Mathers Grown Rogue Cycling Team 3
11 Kimberly Sass Sorella Forte 2

Women 3

Name Team Points
1 Pam Power Bonk Collective 15
2 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
3 Cecilia P Becerra 10
4 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 9
5 Sara Headley Swift Racing 8
6 Kristi Cushman 7
7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 6
8 Christy Hawkins Team AF 5
9 Kathryn Lewis Gladyators 4

Women 4

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 15
2 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10
4 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 9
5 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 8
6 Shelly Boelter Cyclepath Racing 7
7 Whitney Hooker Team Finger p/b Double Mountain Brewery 6
8 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 5
9 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 4
10 Emi Bauer 3
11 Amanda Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
12 Cori Dahlstrom 1

Women 5

Name Team Points
1 Sarah Livingston Trusty Switchblade 15
2 ML Warhus Gladyators 12
3 Sari Hargand BeerMongers 10
4 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 9
5 Palmer Bassett 8
6 Gwynne Engelking bicycleattorney.com 7
7 Jessica Steimer Team 10 Barrel 6
8 Laurie Kemmerer 5
9 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental 4