2018 Overall BAR: Short Track BAR

January 01, 2018

Part of the Overall BAR

Updated January 3, 2020 at 2:40 PM

Category 1 Women

Show source results

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 29
2 lindsay jackson Castelli 27
3 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26
4 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 22
5 Abra McNair West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 20
6 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 19
7 Mielle Blomberg Team S+M 14
8 Carrie Johnston Point S Racing 13
9 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 11
10 Elizabeth White Bicycle Express 9
11 Alexandra Burton Point S Racing 8
12 Megan Faris River City Bicycles / Bike Law 7
13 Laura Parsons Nonstop 6
14 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
15 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 6
16 Kristen minarik bicycleattorney.com 4
17 Emily Boscacci Grown Rogue Cycling Team 3

Category 3 Men

Show source results

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 30
2 Geoff Sosebee 28
3 Jesse Merrithew 26
4 Tommy Cardwell 24
5 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 21
6 Ian Brown Bend Endurance Academy 15
7 Jeff Nary Sagebrush Cycles 14
8 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 14
9 Evan Lilly Bend Endurance Academy 13
10 Dennis Bennett Boneyard Cycling 12
11 Rolland Hayden Rolf Prima 12
12 Ethan Furniss Poler 11
13 Doug Perrin Hutch's Bend Dental 11
14 Patrick Johnson Team 10 Barrel 11
15 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 10
16 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 9
17 Mike Willard 9
18 Ryan Farncomb 9
19 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 8
20 Mark westerfield Dialed Cycling Team 8
21 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
22 Scott Wilcox VooDoo Endurance 7
23 Craig Mavis Deschutes Brewery 6
24 Matt Erdman 5
25 Daniel Peterson Hammer Velo 4
26 Ben Gagosian Swift Racing 3
27 Dean Proteau Speedvagen 2

Category 3 Women

Show source results

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 30
2 Mari Little BeerMongers 28
3 Jocelyn Gary 23
4 Kaya Lydamore Battlekats 20
5 Sally Loughridge Hammer Velo 16
6 Stacey Stromberg Gladyators 16
7 Carrie Hutchison Cyclepath PDX Racing 14
8 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13
9 Mollie Futterman Team AF 13
10 Sara Headley Swift Racing 12
11 Cindy Bianchini 10
12 Jamie Keiser Sorella Forte 9
13 Christy Hawkins Team AF 7
14 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 6
15 Ashley Lance BeerMongers 4
16 Autumn Shreve Team AF 3
17 Sarah Hayden Holy Moly Velo 2

Clydesdale

Show source results

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28
2 David Gulick Green Submarine Records 28
3 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 27
4 Josh Snyder Marys Bicycle Club 25
5 Mark Sather Team 10 Barrel 22
6 Mark westerfield Dialed Cycling Team 17
7 Jon Pearson Sage Titanium 15
8 Jon Coney 14
9 Mike Reddig Dialed Cycling Team 14
10 Raymond Egan The Spokesmen 10
11 Daniel Pungor 9
12 Jeff Tedder Hammer Velo 9
13 Michael Clark Stumptown Cycling Club 8
14 Dylan VanWeelden 6
15 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3
16 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 3
17 Jake Rahner 1
18 Bryan Smith Hammer Velo 1

Elite Men

Show source results

Name Team Points
1 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 28
2 Andrew Coe PDX TI 28
3 Mitchell Trux PDX TI 27
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 25
5 Doug Wilmes Point S Racing 22
6 Felipe Nystrom Team Western Bikeworks 20
7 James Ceccorulli Team S+M 18
8 Jeff Johnston Boneyard Cycling 15
9 Tyler Miller GU Energy 14
10 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
11 Paul Furst Dialed Cycling Team 13
12 David Cloninger Hutch's Bend Dental 12
13 Paul Johnson Trusty Switchblade 12
14 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 11
15 Brian Anthony ANTHM Collective 11
16 Gavin Beer Bend Endurance Academy 10
17 Jacob Hull 7
18 Brian Kesselman ANTHM Collective 7
19 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 6
20 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 4
21 Paul LaCava Giant 3
22 Gabriel Linn Mettle Cycling 3
23 Josh Kelley Breadwinner Cycles 2
24 Lucas Strain Point • S Racing 2
25 Ben Guernsey Mettle Cycling 1

Elite Women

Show source results

Name Team Points
1 Carrie Day Deschutes Brewery 15
2 Cherie Touchette VooDoo Endurance 14
3 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 13

Junior Men

Show source results

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 37
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 31
3 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 29
4 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 27
5 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 27
6 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 23
7 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 22
8 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 21
9 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 21
10 Caden Alt Ridge Brothers Racing 20
11 Collin Small Dialed Cycling Team 17
12 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 16
13 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 16
14 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 15
15 Jackson Dale PDX Devo Junior Cycling 15
16 Ian Brown Bend Endurance Academy 15
17 Zane Strait Bend Endurance Academy 14
18 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 13
19 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 13
20 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 13
21 Issak Walker Hammer Velo 13
22 Gavin Willard 12
23 Wyatt Krogh 11
24 Peter Bentley Bend Endurance Academy 10
25 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10
26 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 9
27 Oliver Bond-Welch Bend Endurance Academy 9
28 Levi Carlton 9
29 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 8
29 Chance Brown Trusty Switchblade 8
31 Peter Grover Bend Endurance Academy 8
32 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 7
33 Kyver Johnecheck 6
34 Jack Billowitz Slippery Sasquatch Racing 6
35 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 5
36 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 4
37 Rhys Greensted 3
38 Kai Shays School of Send 2
39 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 1
40 Federico Spedini Biciclista US 1

Junior Women

Show source results

Name Team Points
1 Summer westerfield Dialed Cycling Team 35
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 30
3 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 29
4 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 27
5 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 26
6 Emma Royce The Spokesmen 25
7 Hannah Whiteley 24
8 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 23
9 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 21
10 Sydney Little BeerMongers 21
11 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 19
12 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 18
13 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 15
14 Kylie Eckert Bend Endurance Academy 15
15 Neve Gerard 14
16 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13
17 Aven Mergen 11
18 Olivia Hewett The Spokesmen 10
19 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 9
20 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 9
21 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 7
22 Laila Snyder Marys Bicycle Club 7
23 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
24 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 4

Masters Men

Show source results

Name Team Points
1 Michael Kolb ANTHM Collective 30
1 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 30
3 Tom Webb Team Rose City 29
3 David Luoma Cyclepath PDX Racing 29
3 Brian Bogle Dialed Cycling Team 29
3 Mike Hamness Dialed Cycling Team 29
3 Lance Heppler Dialed Cycling Team 29
8 Terry Hamness Dialed Cycling Team 28
9 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 28
10 James Tervo Team S+M 28
11 Thomas Royce The Spokesmen 27
11 Chris Page Metropolis Cycle Repair 27
13 Dave Burnard 26
13 Chris Wierman Dialed Cycling Team 26
15 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 25
15 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 25
17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 24
17 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 24
19 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 22
20 Roy Velardi Camas Bike and Sport 22
21 Steve Shaw 22
21 Anthony Ohotto ANTHM Collective 22
23 Scott Trautman Dialed Cycling Team 22
24 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 21
25 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 21
26 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 21
26 Brian Wise Dialed Cycling Team 21
28 Erik Goodfriend Hammer Velo 20
29 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
29 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 18
31 Tim Schauer Sage Titanium 18
32 Tom Williamson Team 10 Barrel 18
33 Jeff Boehlke The Spokesmen 17
34 Abram Hernandez BeerMongers 17
35 Demian Bailey Marys Bicycle Club 17
36 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 17
36 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 17
38 John Moyer 16
39 John Prosser Revenge Cycling & Racing 16
40 Rob Perry 16
41 William Santana East Point Track Club 14
42 Rob Russell Camas Bike and Sport 14
43 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 14
44 larry stryker The Spokesmen 14
45 Morten Bulow 13
46 Jerry Inscoe Sage Titanium 13
46 David Cady 13
46 Jeff Standish Sage Titanium 13
49 Daniel Cress Team 10 Barrel 12
49 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 12
51 Dustin Henderson Deschutes Brewery 12
52 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
52 Kim A Neve Unattached 12
54 Bill Messer 11
55 Matt Taini 11
56 Frederick Smelser 11
57 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 11
58 Edward Lanton 11
59 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 10
59 Mike Genovese 10
61 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 10
62 Duff Linde Camas Bike and Sport 10
63 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 9
64 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
65 Garrett Tyburski 9
66 Tim Dorman Camas Bike and Sport 9
67 Steve Chapin 8
68 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 8
68 Brian Little BeerMongers 8
68 Ashley Williams ANTHM Collective 8
71 Matt Hooge 8
72 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 7
72 Martin Baker bicycleattorney.com 7
72 Jeff Dill ANTHM Collective 7
72 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
72 Eric Stolberg ANTHM Collective 7
77 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 7
78 Dean Lee Portland Velo Racing 7
79 Nolan Restivo 6
79 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 6
81 Philip Cardwell 6
82 Greg Schmitt Mettle Cycling 5
82 David Rosen Sage Titanium 5
82 Timothy Whiteley Camas Bike and Sport 5
82 Keoni McHone 5
82 William Goritski Rebound/Tireless Velo 5
87 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5
88 Gil Ormerod Team S+M 4
88 Troy Cross Troy Cross 4
88 Ron Strasser Team S+M 4
88 Tom Palke ANTHM Collective 4
88 Bryan Curry Équipe Prix Bas 4
88 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 4
88 Matthew Smith Swift Racing 4
95 Thomas Hurst 4
96 Tom Bird 3
96 Chris Sautter ANTHM Collective 3
96 Tom Heywood Gillespie Eye Care/Arlberg Sports 3
96 Phillip M Trost Team S+M 3
96 JAY SMALL Dialed Cycling Team 3
96 John Pettitt ANTHM Collective 3
96 Mark Schwyhart Team S+M 3
103 Einar Traa 3
104 Steve Crosier Cyclepath PDX Racing 2
104 Tony Pitone 2
104 Matthew Martel Interurban 2
104 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
104 James Green Trusty Switchblade 2
109 Peter Rueegger ANTHM Collective 1
109 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 1
109 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 1
109 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 1
109 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 1
109 Hagai Tavori Hammer Velo 1

Masters Women

Show source results

Name Team Points
1 Sharon Anderson HiFi Sound Cycling Components 28
2 Kathryn Lewis Gladyators 26
3 Pam Reid Team Rose City 26
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 23
5 Rhonda Morin Sorella Forte 21
6 susan Renn Team Slow 21
7 Jan Moss Hammer Velo 20
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 18
9 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 12
10 Traci Smolen Team S+M 12
11 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 8
12 Donna Russell 5
13 Shawna Pearson BeerMongers 4

Singlespeed/Fixed

Show source results

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 30
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 28
3 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 22
4 James Tervo Team S+M 22
5 Kyle Mensing Stages Cycling 21
6 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 17
7 Seth Patla PDX TI 13
8 Nat Johnson Green Submarine Records 13
9 Ryan Weaver River City Bicycles / Bike Law 11
10 Pete Rubijono PolerCX 10
11 Daniel Shaw 10
12 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 9
13 Steven Thorne BikeFlights.com 7
14 John Gulick Green Submarine Records 6
15 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
16 Robert Jackson River City Bicycles / Bike Law 5
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
18 Jason Britton A New Cycling Team 4
19 Jacob Furniss Poler 1