2022 Short Track BAR

Updated November 28, 2022 at 7:08 PM

Athena

No results

Category 1 Men

Name Team Points
1 Graham Sheley 15
2 Henry Nadell CZ Racing 15
3 Landon Farnworth Biciclista US 14
4 Jacob Olander 12
5 Andrew Loaiza Mettle Cycling 11
6 Jake Johansen Biciclista US/Cascadia Junior Cycling 10
7 Jeff Johnston Boneyard Cycling 9
8 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 8
9 Will Fogarty Cascadia Junior Cycling 7
10 Ben Taber Team 10 Barrel 6
11 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 5
12 Carter Schultz 4
13 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 3
14 Quinn Tirpak Team 10 Barrel 2
15 Fred Mills 1

Category 1 Women

Name Team Points
1 Madeline Stover S & M 15
2 Sophie Russenberger Team S&M 14
3 Layla Billowitz Team 10 Barrel 13

Category 2 Men

Name Team Points
1 Greyson Turner Sunnyside Sports 15
2 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 14
3 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 13
4 Brennan Morrow Team 10 Barrel 12
5 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 11
6 Shaun Stiles Team 10 Barrel 10
7 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 9
8 Jonathan Elek Team 10 Barrel 8
9 Dennis Bennett Boneyard Cycling 7
10 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 6
11 Eddie Whittemore 5
12 Joshua Johansen 4
13 Kraig Erickson Team 10 Barrel 3

Category 2 Women

Name Team Points
1 Dani Stiles Team 10 Barrel 14
2 Emily Passey Team 10 Barrel 13
3 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 11
4 Heather Lynch Boneyard Cycling 10

Category 3 Men

No results

Category 3 Women

No results

Clydesdale

Name Team Points
1 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 30
2 Scott Barker 28
3 Mike Reddig Dialed Cycling Team 26

Elite Men

Name Team Points
1 Shane Johnson Dryve Racing 46
2 Landon Farnworth Biciclista US 43
3 Paul Furst Dialed Cycling Team 36
4 Maya Feldman-Wang Portland Metro Composite 34
5 Alan Spencer 30
6 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 30
6 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 30
6 Henry Nadell CZ Racing 30
9 Maxwell Yousey 28
10 Ben Taber Team 10 Barrel 28
10 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 28
10 Tygre Westerfield Diehard Bikes 28
13 Andrew Loaiza Mettle Cycling 26
13 Kieron Crossley GENE JOHNSON 26
13 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 26
13 Jeremy Gomez Metrapolis Cycle Repair 26
17 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 24
17 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 24
17 Jordan Sirtoli Biciclista US 24
17 Lyle McCaffrey 24
21 Stephen Hartzel Team S&M 22
21 James Mckinney 22
21 Owen Rogers Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 22
24 Felipe Nystrom Costa Rica 20
24 Karen Kenlan Sunnyside Sports 20
26 Tyler Miller Team 10 Barrel 18
27 Austin Alling Dialed Cycling Team 16
27 Morgan Filer Biciclista US 16
29 Tanner Wescott ANTHM Collective 15
30 Daniel Herder The Velo, Phoenix, AZ 15
31 Jason Whittington Team 10 Barrel 14
32 Dani Stiles Team 10 Barrel 10
33 Shaun Stiles Team 10 Barrel 8

Elite Women

Name Team Points
1 Anna Rischitelli The Velo, Phoenix, AZ 45
2 Alicia Prusinski Deschutes Brewery Cycling Team 44
3 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 43
4 Emma Maaranen Moxie Kinetics p/b Kenda Tire 30
5 Sophie Russenberger Team S&M 26

Junior Men

Name Team Points
1 Dylan Kuhl Land Shark 43
2 Owen Kuhl Land Shark 41
3 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 40
4 Clancy Karpstein Team Lazy Tarantulas 36
5 Braden Stiles Dialed Cycling Team 31
6 Henry Linn Mettle Cycling 30
6 Jade Rohde Land Shark 30
6 Benicio Thorne Biciclista US 30
9 Will Fogarty Cascadia Junior Cycling 28
10 Ángel Guevara 26
10 Markus D'Anna Portland Metro Composite 26
12 Ian Baker BicycleAttorney.com 24
13 Hunter Westerfield Diehard Bikes 22
14 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 20
15 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 15
16 Graham Sheley 14
17 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 14
18 Konnor Elek Team 10 Barrel 10

Junior Women

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 60
2 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 41
3 Spring Westerfield Diehard Bikes 30
3 Summer Westerfield Diehard Bikes 30
5 Stella Cafiso Biciclista US 28
6 Morgan Filer Biciclista US 26
7 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 24
8 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 14

Masters Men

Name Team Points
1 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 80
2 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 75
3 Kris Karpstein Team Lazy Tarantulas 32
4 John McCaffrey 30
4 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 30
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 30
4 John O'Brien Evolution Racing 30
4 Tom Webb Team S&M 30
4 Demian Bailey Mary's Bicycles 30
4 Adrian Bosch Biciclista US 30
4 Oscar Guevara Biciclista US 30
4 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 30
4 Sean Corey Mettle Cycling 30
4 Fred Mills 30
15 Peter Koonce Grouptrail Cycling 28
15 Terry Hamness Dialed Cycling Team 28
15 Nate Scott Dialed Cycling Team 28
15 Martin Baker BicycleAttorney.com 28
15 Edward Lanton 28
15 Daniel Melkonian Team Finger 28
15 Rick Gregory Black Dog Velo 28
15 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 28
15 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 28
24 Darell Provencher Team Rose City 26
24 Steven Thorne Biciclista US 26
24 Lance Heppler Dialed Cycling Team 26
24 Jay Small Dialed Cycling Team 26
24 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 26
24 Ben Taber Team 10 Barrel 26
24 Aaron McClintock Biciclista US 26
24 Tommy Carr Biciclista US 26
32 Randy Frost Dialed Cycling Team 24
32 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 24
32 Shaun Stiles Team 10 Barrel 24
32 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 24
32 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 24
32 Andrew Loscutoff 24
32 Reid Curry Thump Racing 24
32 Scott Trautman Dialed Cycling Team 24
40 Mike Hamness Dialed Cycling Team 22
40 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 22
40 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 22
40 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 22
40 Colin Howard 22
40 Gabriel Wolford Gene Johnson Cycling Team 22
40 Jason Whittington Team 10 Barrel 22
47 Rob Perry 20
47 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 20
47 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 20
47 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 20
47 Andrzej Stadnik Biciclista US 20
47 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 20
53 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 18
53 Brad Alderman Vancouver Cyclery 18
53 Carl Aldrich BeerMongers 18
56 James Green Trusty Switchblade 16
56 Eric Anderson Team Dr Will Bar 16
56 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 16
56 Peter Madsen Team Deschutes Brewery 16
60 Michael Brown 15
61 Thomas Steiger 14
62 Chester Artman Grouptrail Cycling 14
62 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 14
62 Justin Acciavatti 14
65 Adam Vanarsdall 12
66 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 10
67 Erick Taft Dialed Cycling Team 6

Masters Women

Name Team Points
1 Lora Melkonian Team Finger 30
1 Pam Reid Team Rose City 30
1 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 30
1 Layla Billowitz Team 10 Barrel 30
1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 30
1 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 30
1 Kate Drennan Team Nonstop 30
8 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 29
9 Dani Stiles Team 10 Barrel 28
9 Debra Krichko Dialed Cycling Team 28
9 Andrea Chin 28
9 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 28
9 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 28
14 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 26
14 Michelle Bounds 26
14 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 26
14 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 26
14 Alexa Loscutoff 26
19 Kara Tennant 15
19 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 15

Singlespeed/Fixed

Name Team Points
1 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 30
1 Gabriel Linn Mettle Cycling 30
3 Adrian Bosch Biciclista US 28
4 Jeremy Gomez Metrapolis Cycle Repair 26
5 Ryan Morgan Trusty Switchblade 24
6 Chester Artman Grouptrail Cycling 22
7 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 20